شغل مهندسی این نیست؟ معرفی 5 شغل عالی فقط برای مهندسان!

بهترین شغل مهندسی چیست؟

شغل مهندسی این چیزی که به ما میگن نیست؟ بهترین شغل مهندسی از نظر درآمد چیست؟ همه ما مهندس ها چه مهارت ها و توانایی های پولسازی داریم که میتوانیم با آن کسب درآمد کنیم؟ بهترین شغل مهندسی کارمندی است یا راه اندازی کسب و کار شخصی و یا حتی ثبت شرکت؟

در این مقاله میخواهیم با دلیل و مدرک ببینیم واقعا چه کارهایی با درس‌هایی که خوندیم و مهارت‌هایی که به به خاطر داریم میتونیم انجام بدهیم و چه شغل مهندسی برای ما مناسب است.

 

 

شغل مهندسی مکمل دارد!

دقت نمایید که بر اساس ویژگی شخصیتی، جنسیت (خانم و آقا)، درونگرا، برونگرا و رشته ها و گرایش های مختلف مثل شغل برق، شغل مهندسی مکانیک و… را به صورت جداگانه معرفی کرده‌ایم که شما میتوانید به صورت جداگانه آن‌ها را مطالعه کرده تا به نتیجه مطلوب‌تری برسید:

 • بیزینس: اگر میخواهید بیزینس خود را داشته باشید و شغل مهندسی ایده آل شما کارمندی نیست، مقاله کسب و کار نوپا میتواند به شما کمک نسبتا بزرگی نماید.
 • خانم: اگر شما بانویی هستید که به دنبال شغل مهندسی ایده آل خود هستید، مقاله بهترین شغل برای خانم ها میتواند در این مسیر برای شما مفید باشد.
 • درونگرا: اگر از نظر خود فردی درونگرا یا حتی خجالتی هستید، آموزش بهترین شغل برای افراد درونگرا میتواند به شما کمک بسیار زیادی در مسیر انتخاب بهترین گزینه شغل مهندسی نماید.
 • برونگرا: اگر شما فردی برونگرا هستید و دوست دارید با افراد زیادی تعامل داشته باشید، به شما بهترین شغل برای افراد برونگرا و هچنین آموزش بازاریابی را پیشنهاد میکنم، چرا که همانطور که بعدا بررسی میکنیم، یکی از کارهای ایده آل برای مهندسان برونگرا، شغل مهندسی بازاریابی یا مهندس فروش است.
 • برق: اگر شما در دانشگاه رشته برق خوانده اید و یا حتی قصد خواندن آن را دارید، مقاله شغل برق میتواند راهنمای مناسبی در مسیر شغل مهندسی برای شما باشد.
 • مکانیک: دقیقا مثل رشته برق، اگر شما مکانیک خوانده یا در حال ورود به این رشته هستید، مقاله شغل مکانیک میتواند در انتخاب مسیر شغلی به شما کمک مناسبی نماید.
 • ENFJ: اگر آزمون‌های شخصیت شناسی mbti را داده اید و تیپ شخصیتی شما ENFJ است، شما میتوانید با مطالعه مقاله شغل ENFJ ، بهترین شغل مهندسی را برای خود انتخاب نماید.
 • خانه: اگر به هر دلیل به دنبال شغل مهندسی در منزل هستید به شما مطالعه دو مقاله شغل در منزل و کسب درآمد با گوشی را پیشنهاد میکنم تا شما بتوانیم از خانه خودتان کسب درآمد نمایید.
 • کار دوم: اگر دانشجوی رشته مندسی هستید یا همین الان شغل مهندسی خود را دارید و به دنبال راه های افزایش درآمد هستید، مقاله شغل دوم میتواند در این راه، راهنمای مناسبی برای شما باشد.

 

 

شغل مهندسی

 

 

علی رغم علاقه به بازاریابی در دانشگاه مهندسی خواندم و فارغ التحصیل رشته برق هستم (مطالعه مقاله شغل برق). به خوبی میدونم که یکی از بزرگترین دغدغه اکثر افرادی که در ایران رشته‌های مهندسی میخونند، پیدا کردن  بهترین شغل مهندسی و شاید کارآفرینی است.

 

 

 

 

یک فرصت ویژه

پول و ثروت زیاد فقط از شغل آدم میاد، بقیش مزخرفاتی هست که برامون نون و آب نمیشه!
اگر تو هم رویای این را داری که از راه درست و حلال به پول برسی، همین الان دوره مسیر کسب ثروت را بررسی کن:

 

 

 

همین الان با آموزش برنامه ریزی و آموزش مدیریت زمان ، برای آینده خود برنامه ریزی نمایید تا شغل مهندسی ایده آلتان را به دست آورید. همچنین اگر به قوانین ماورایی باور دارید، آموزش قانون جذب در این راه به شما کمک میکند.

برای رسیدن به بهترین شغل مهندسی باید احساس ارزشمندی و خودباوری خود را با آموزش افزایش اعتماد به نفس و آموزش افزایش عزت نفس ، تقویت نمایید تا با انگیزه زیاد بتوانید به انتخاب خود برسید.

با توجه به محیط صنعت و کارگاه‌ها و خطرهایی که برای ما مهندسان وجود دارد باید با آموزش افزایش هوش هیجانی و آموزش کنترل خشم ، بتوانیم بر اعصاب خود مسلط باشیم و از شغل مهندسی خود لذت کافی را ببریم و دچار چالش‌های خطرناک در این محیط های چالش برانگیز نشویم.

 

 

شغل مهندسی این نیست!

خیلی از افرادی که تازه میخواهند وارد دنیای مهندسی یا دنیای بازار کار آن بشوند فکر میکنند که ترتیب به این صورت است که مدرک را بگیریم (اگر پسریم بریم سربازی و گرفتن پایان خدمت)، چند ماهی بنشینیم برای آزمون استخدامی و مصاحبه آن خوانیم و بعد 30 سال در مسیر رفت و برگشت چند کیلومری خارج از محل سکونتمان با اخلاق کارفرما و رئیسی که انگار برای عذاب ما آفریده شده است، سر و کله بزنیم.

اما واقعا شغل مهندسی این نیست، شما درس رشته ریاضی خوانده اید حالا به هر دلیلی یکی برای دانشمند شدن، یکی برای اختراع کردن یکی هم برای خانوارده!

زندگی اینطوری که بخواهیم چندین سال عمر خودمان را برای کاری که دوست نداریم بگذاریم، شاید زیاد هم جذاب نباشد! شاید باید در مورد شغل مهندسی تجدیدنظر کنیم.

منظور این نیست که به کار در صنعت یا رشته ای که در دانشگاه خوانده اید مشغول نشوید، منظور این است که اگر مسیرمان را به هر علی دوست نداریم، شاید بهتر باشد در 225 سالگی مسیر خود را عوض کنیم تا در 40 سالگی فکر کنیم چرا شغل مهندسی!

 

 

انتخاب شغل

 

 

 

مهارت‌هایی که همه ما مهندس‌ها کم و بیش داریم

بیاید یکم واقع بین باشیم! ما به عنوان یک مهندس (حالا هر رشته‌ای از مهندسی که داریم) چه مهارتی داریم که بتونیم به دیگران کمک کنیم و بخواهیم در ازای ارزشی که براشون ایجاد کردیم به ما پول بدهند؟

 

خب احتمالاً جواب هر مهندس نسبتاً با هوشی این باشه که هر چی دانشگاه به ما یاد داد را به خوبی بلدم به علاوه یک سری نرم افزارهای تخصصی رشتم.

 

در این مقاله قصد داریم بپردازیم به بهترین شغل برای مهندسان یا بهترین شغل مهندسی فارق از رشته و گرایش دانشگاهی و در مقاله‌های بعدی حتماً به صورت تک به تک به بررسی بهترین شغل مهندسی مثلاً عمران، برق و… میپردازیم.

 

همه مهندسا چی بلدن که بتونن ازش کسب درآمد کنن؟

تا زمانیکه به صورت دقیق ندونیم، مهندس‌ها چی بلدن و میتونن چه ارزشی را ارائه کنند نمیتونیم به بررسی بهترین شغل مهندسی بپردازیم. پس بیاید از ابتدا مهارت‌هایی را که همه مهندسا دارند را بررسی کنیم؟

 

 

 

قبل از هر چیز برای بهبود خود، مقاله زیر را از ب م م بخوانید:

فن بیان

 

مدرس

 

 

مهارت‌هایی از کنکور سراسری

احتمالاً همه مهندس‌هایی که با علاقه (یا حتی با علاقه کم) وارد رشته مهندسی و شغل مهندسی شدند حداقل سه درس از بین درس‌های کنکور سراسری را به خوبی بلد هستند و علاقه نسبتاً خوبی به اون سه تا درس دارند.

برای برخی از مهندس‌ها این سه تا درس: ریاضی، فیزیک و شیمی است. برای برخی دیگه: ریاضی، فیزیک، زبان است و… تا آخر. پس هر مهندسی که در یکی از رشته‌های مهندسی قبول شده حداقل سه تا از درس‌های کنکور سراسری را بلد بوده!

 

مهارت‌هایی از طول کارشناسی

باز هم احتمالاً همه افرادی که میخواهند بهترین شغل مهندسی را پیدا کنند در طول کارشناسی بعضی از درس‌های رشته مهندسی را به خوبی خوانده و آن‌ها را بلد هستند. ممکن است ما به عنوان یک مهندس (فارق از رشته) در طول دوران کارشناسی از ریاضیات مهندسی، زبان عمومی و تخصصی، معادلات و… خوشمان آمده باشد و به صورت عالی به آن مسلط باشیم.

 

 

پیشنهاد مقاله: بهترین شغل مهندسی برق قدرت

 

 

بهترین کوتاه کننده لینک

 

 

مهارت‌های شناخت ابزار آلات و محصولات رشتمون

هر کدوم از ما که رشتمون در دانشگاه مهندسی بوده، بنا به رشتمون با یکسری مواد، ابزار آلات، تجهیزات و … مخصوص رشتمون آشنا هستیم و میتونیم در مورد آن‌ها شاید ساعت‌ها صحبت کنیم. به عنوان مثال افرادی که رشتشون برق است تجهیزاتی مثل ترانس، ژنراتور، درایو و… را میشناسند و میتوانند در مورد این تجهیزات شاید ساعت‌ها صحبت کنند.

 

یا مثلاً فردی که مهندسی شیمی خوانده و دنبال بهترین شغل مهندسی است، میتواند درباره انواع مواد شیمیایی پر کاربرد و مورد استفاده در صنعت، اطلاعات زیادی داشته باشد.

 

 

مهارت داشتن اطلاعات در مورد رشته

هر مهندسی بنا به بحث‌های کلاسی، کتاب‌های دانشگاهی، خواندن مقالات و… اطلاعات گوناگون و زیادی درباره رشته‌ای که خوانده دارد. به عنوان مثال هر مهندسی درباره شرکت‌های بزرگی که در زمینه رشته او فعالیت میکنند، مطالب تئوری که در کتاب‌های کارشناسی خوانده است و… اطلاعات فراوانی دارد یا میتواند این اطلاعات را به راحتی به دست آورد.

 

 

 

بهترین شغل مهندسی با توجه به مهارت‌های مهندسان

 

 

 

بهترین شغل مهندسی با همین مهارت‌ها

در ادامه قصد داریم با همین مهارت‌هایی که تا اینجا بیان کردیم و داشتنشون حتی برای مهندس‌های معمولی هم زیاد دور از انتظار نیست، بهترین شغل مهندسی را با پنج پیشنهاد بررسی کنیم.

 

 

1. تدریس دروس کنکوری

گفتیم که هر مدرسی از بین دروس کنکوری حداقل سه تا را بلد بوده. حالا کافیه ببینه کدومش را بیشتر علاقه داره و کدوم یکی را بچه‌های کنکوری بیشتر دنبالش هستند همون یک درس را انتخاب کنه و شروع کنه به یادگیری عمیق کتاب‌های اون درس کنه. این پروسه خیلی بخواهد زمان ببره ته تهش شش ماه بشه برای یادگیری عمیق یک درس!

اما چرا تدریس کنکور میتونه جزئی از بهترین شغل مهندسی باشد؟

 

درآمد بالا

احتمالاً همه ما میدونیم که یکی از جاهایی که میشه ازش پول فراوانی درآورد همین کنکور است. الان قیمت هر درس کنکوری چیزی بین یک تا پنج میلیون تومنه یعنی کافیه از جمعیت یک ملیون نفری جمعیت کنکوری‌ها شما بتونی دو تا پکیج به 0.001 شون بفروشی تا در عرض یک سال درآمد میلییاردی را تجربه کنید. پس با توجه به این درآمد فوق‌العاده، تدریس کنکور یکی از بهتین شغل با مهندسی است.

 

بازار بزرگ

خیلی از افراد این موضوع را میدونند که کنکور چه درآمد فوق‌العاده‌ای داره ولی میگویند که کنکور دیگر یک بازار اشباع شده است و جایی برای تدریس ما وجود ندارد!

 

این یک فکر کاملاً غلطی است به چند دلیل:

 1. بازار کنکور انقدر بزرگ است که به طور بالقوه سالانه یک میلیون داوطلب و یا مشتری دارد. شما یا هر مدرس کنکور دیگه‌ای قرار نیست به همه این تعداد آموزش کنکور دهید و فقط همانطوری که گفتیم کافی است به یک هزارم این افراد خدمات و تدریس بفروشید.
 2. شاید در تهران یا شهرهای بزرگ دیگر مدرسان معروف زیادی وجود داشته باشد ولی شما میتوانید در شهرستان که رقابت کمتر است به آموزش کنکور بپردازید.
 3. خیلی از مدرسان قدیمی و نامدار کنکور، از نظر علمی جایگاه بالایی دارند ولی توانایی ارتباط برقرار کردن با دانش آموزان و کنکوری‌ها را ندارند. شما کافی است یک پیج اینستاگرامی بزنید و بتونید با بچه‌های کنکوری ارتباط برقرار کنید تا از درآمدهای فوق‌العاده آن شگفت زده شوید!

 

 

اگر به تدریس علاقه‌مند شدید همین الان با خوندن این دو تا مقاله شروع کن تا زودتر به درآمد برسی: آموزش تدریس

 

 

 

کارآفرینی

 

 

2. تدریس کنکور ارشد

تدریس کنکور ارشد هم یکی از بهترین شغل مهندسی است. یک بازار نسبتاً بکر نسبت به کنکور سراسری با رقبای مدرس کمتر. امروزه تقریباً همه دانشجویان مهندسی به مدرک کارشناسی قانع نیستند و دوست دارند حداقل یک مدرک ارشد هم داشته باشند.

 

 

شما کافی است یکی از دروس عمومی کنکور ارشد مثل زبان، ریاضی مهندسی، معادلات و… را انتخاب کنید و حدود چند ماه به مطالعه آن به صورت کنکوری بپردازید و در نهایت آن را تدریس کنید.

 

 

مزیتی که تدریس کنکور ارشد نسبت به کنکور اساسی دارد این است که اولاً همانطور که گفتیم رقابت در در کنکور ارشد کمتر است و دوماً شما میتوانید همان آموزش‌ها را به افرادی که قصد شرکت در آزمون‌های استخدامی مختلف را دارند بفروشید.

 

 

 

یک فرصت ویژه

اگر تو هم میخوای علاقت را به پول تبدیل کنی، همین الان این فرصت را بررسی کن:

 

 

 

3. مهندس فروش

به جرات میتوان گفت بهترین شغل مهندسی در زمینه کارمندی مهندسی فروش است. گفتیم که هر مهندسی نسبت به تجهیزات و فراوارده‌های مربوط به رشتش اطلاعات بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال یک مهندس برق در مورد انواع درایو از شرکت‌های مختلفی مثل زیمنس، ای بی بی و… اطلاعات مناسبی دارد و کافی است تا حدودی با علم فروش و بازاریابی آشنا باشد تا درآمدی چند ده میلیونی را تجربه کند!

 

 

اگر شما تا کنون در یک شرکت مهندسی درست و حسابی کار کرده باشید، حتماً توجه کرده‌اید که یک مهندس فروش گاهی اوقات تا پنج برابر یک مهندسی که در بخش فنی کار میکند حقوق دریافت میکند!

 

 

از طرفی فردی که در بخش فنی کار میکند اکثر اوقات باید به خارج از شهر برود و حتی ممکن است خطرات جانی زیادی او را تهدید کند.

 

برای پی بردن به اهمیت آموزش فروش و نقش توانایی های انسانی فروشنده به سخن برایان تریسی (سایتش) توجه نمایید:

Sales is human-based and absolutely essential. It’s connecting with the needs, the wants, the desires, the hopes, the ambitions of the prospect, and showing them that your product or service can enhance their lives

به طور کلی میشه گفت برای موفقیت در هر کسب و کاری به مهارت های فروش نیاز داریم.

 

 

 

4. راه اندازی شرکت شخصی

بهترین شغل مهندسی از نظر خیلی از مهندسان و افراد معمولی راه اندازی شرکت شخصی است. اتفاقاً شاید این نگاه زیاد هم غلط نباشد.

فقط کافی است شما یک سایت طراحی کنید، آموزش‌هایی در مورد تجهیزات و محصولات مربوط به رشتتون را به صورت مقاله و آموزش حتی به صورت تئوری داخل آن سایت بگذارید و بعد از مدتی اگر سرمایه دارید، آن محصولات را خودتان بفروشید و اگر هم سرمایه‌اش را ندارید به صورت درصدی محصولات افراد یا شرکت‌های دیگر را بفروشید!

 

برای راه اندازی شرکت شخصی لازم است شما یکسری آموزش‌هایی را ببینید که شکست نخورید. آموزش طراحی سایت، آموزش تولید محتوای آموزشی برای سایت و…

 

 

سئو

 

 

5. تولید محتوا و seo

خیلی از اوقات بعضی از مدرسان دوست دارند شغلی داشته باشند که در خانه بشینند و پشت لپ تاپ از دانش و علایق خودشان استفاده کنند و کسب درآمد کنند!

 

خبر خوب این است که برای این دسته از مهندسان هم بهترین شغل مهندسی وجود دارد! اینکه سئو چیست میتوانید مقاله: سئو داخلی را مشاهده کنید و مقاله آموزش سئو رایگان را هم بخونید.

 

 

مقاله پیشنهادی ما: آموزش تولید محتوای آموزشیآموزش تولید محتوا اینستاگرام

 

 

ولی در یک جمله سئو یعنی محتوای خفنی داخل سایت بگذاریم که گوگل ما را در نتایج سرچ شده بالاتر از بقیه نش.ن بده.یعنی اگر کسی سرچ کرد خرید رزین سایت ما اول باشه!

 

 

مقاله بدون تبلیغ: تجهیزات تولید محتوا

 

 

با توجه به دانش مهندسی که در طول تحصیل کارشناسی به دست آورده‌اید کافی است شما اصول تولید محتوا و سئو را یاد بگیرید تا شرکت‌های بین المللی و پولدار مهندسی بابت محتواهای شما و خدمات تخصصی سئو شما چندین میلیون به شما پول بدهند! مثل مپنا یا ایران ترانسفو یا تخصیص پارس و…

 

 

نگران نباشید کار سئو و تولید محتوا بازارش داغ داغ چون اولاً سئو و تولید محتوا بازارش ترکونده (دیگه همه الان یک سایت دارند و دوست دارند سایتشون توی گوگل دیده بشه).

 

 

دوماً سئوکار و تولیدکننده محتوا خوب کمه ولی سئوکار و تولید کننده محتوای تخصصی مهندسی نادر است! اکثر افراد سئوکار (شاید همه) هیچ دانش مهندسی ندارند و در نتیجه نمیتوانند برای سایت‌های مهندسی مطالب دست اول و جذاب مهندسی تولید کنند و مجبور میشوند در نهایت از کتاب‌ها یا سایت‌های دیگر کپی کنند که برای گوگل محتوای دست اول بسیار مهم است!

 

 

مقاله روبه رو را مطالعه کن: بهترین قالب آموزشی

 

 

 

نتیجه‌گیری بهترین شغل مهندسی:

اگر دنبال بهترین شغل مهندسی هستید تدریس در زمینه‌هایی که مخاطبان زیادی دارند بهترین و امنترین گزینه است.

 

اگر دنبال بهترین کارمندی با مهندسی هستید سئو، تولیدکننده محتوا و مهندسی فروش، عالی ترین، بکرترین و بهترین شغل مهندسی است.

 

اگر دنبال یک شغل پر هیجان با درآمد نسبتاً بالایی هستید مهارت‌های تدریس مجازی (شامل طراحی سایت، تولید محتوا، سئو و…)، فروش و… را یاد بگیرید تا بتوانید یک شرکت خصوصی برای خودتان بزنید و محصولات مختلف را به صورت شخصی یا پورسانتی بفروشید.

 

شما هم اگر بهترین شغل مهندسی دیگری میشناسید با بچه‌های ب م م و دیگر مهندسان در بخش نظرات در میان بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *