چرا ب‌م‌م، چرا محمد نیکبخت

برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشید، به شما پیشنهاد میکنم همین الآن ویدئو زیر را مشاهده نمایید:

برای مشاوره رایگان همین الآن یا عدد 1 را به شماره 09138335670 بفرستید و یا فرم زیر را تکمیل نمایید:

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

چرا طراحی سایت آموزشی ب‌م‌م

آموزش تدریس

برای هدف اصلی!

ظاهر، امکانات و جزئیاتی که یک سایت دقیقاً  برای فروش محصولات آموزشی به صورت فیزیکی (کتاب، DVD و..)، دانلودی یا اشتراک ویژه به آن‌ها نیاز دارد.   

طراحی لوگو

آموزش!

ارسال فیلم آموزشی برای اضافه، ویرایش و حذف  متن، عکس، صوت، ویدیو، مقاله و محصول (ساده، متغیر، وابسته به صورت فیزیکی، دانلودی و مجازی).  

تولید محتوای سایت

گرافیک اختصاصی

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک سایت آموزشی داشتن گرافیک و ظاهری اختصاصی با معیارهای بازاریابی آموزش است.

طراحی لوگو

طراحی نام و شعار تبلیغاتی

انتخاب و طراحی نام و شعار تبلیغاتی سایت با معیارهای برندسازی و روانشناسی مشتری ایرانی از دید بازاریابی آموزش. 

تحلیل بازار برای طراحی استراتژی سئو

راحتی شما

ما از شما انتظار هیچ دانش، نظر تخصصی و… نداریم. تیم ب م م با توجه به فعالیت در زمینه بازاریابی آموزش و تحلیل کسب‌وکارهای آموزشی و مدرسان موفق و سایت آن‌ها، تنها با پرسیدن زمینه فعالیت شما، بهترین سایت از نظر بازاریابی و فروش محصولات آموزشی را برای شما طراحی می‌کند.  

چرا هر مدرس یا صاحب کسب و کار آموزشی باید سایت داشته باشد؟

جواب ساده این پرسش این است که چون هر مدرس یا کسب‌وکار موفقی سایت دارد، پس اگر شما هم میخواهید موفق شوید و دانشجویان زیادی را جذب نمایید باید برای خودتان یک سایت آموزشی به هر طریقی که شده طراحی نمایید.

پس خیلی واضح، صریح و منطقی باید بگوییم که چون هر مدرس یا کسب‌وکار آموزشی موفقی (از برایان تریسی خارجی گرفته تا مدرسین ایرانی، از دانشگاه صنعتی شریف گرفته تا آموزشگاه زیر راه پله‌ای دور افتاده‌ترین نقطه ایران) سایت دارد پس ما هم باید سایت داشته باشیم.

 

ACDAF

اما چرا طراحی سایت آموزشی بسیار حساس است و ما به خصوص به عنوان یک مدرس به سایت نیاز داریم؟

به صورت کلی میتوانیم بگوییم دلایل زیر مهمترین دلایل برای اهمیت “طراحی سایت آموزشی” است:

1. اعتمادسازی

شاید مهمترین عامل در دنیای بازار پر رقابت آموزش، همین بحث اعتمادسازی باشد. در دوران کنونی در هر زمینه‌ای مدرسان بسیار زیادی ادعای استادی دارند و این حجم از ادعاو انتخاب سبب شده که افرادی که به دنبال یادگیری هستند، اعتماد کمتری به مدرسان داشته باشند و برای انتخاب بهترین مدرس دچار چالش شوند.

از این رو داشتن و طراحی سایت آموزشی که به صورت مداوم فعالیت داشته باشد، نشانه اعتماد الکترونیکی (اینماد) داشته باشد و… تا حد بسیار زیادی اعتماد مخاطبین را جلب میکند.

 

2. فروش آسان‌تر

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر کسب‌وکاری فروش محصولات و خدمات است. کسب‌وکار آموزشی هم از این قاعده جدا نیست. طراحی سایت آموزشی به صورت حرفه‌ای که شامل فروشگاه آنلاین است بدون محودیت زمانی و مکانی روند فروش را برای شما تسهیل میکند.

 

آموزش کسب درآمد

 

3. بازاریابی اثر بخش‌تر

یکی دیگر از دغدغه‌های کسب‌وکارها جذب مشتری جدید است. داشتن و طراحی سایت آموزشی پنجره‌ای به دنیای بازاریابی نوین و موثر بوده و به شما کمک میکند از روش‌های پر بازده‌ای مثل سئو، ایمیل مارکتینگ، تبلیغات کلیکی همسان، ریتارگتینگ، بازاریابی پیامکی و… به نحو موثری بهره‌مندشوید.

 

4. درآمدزایی

 

اگر طراحی سایت آموزشی به صورت موثری صورت بگیرد و از نظر سئو سایت، ورودی خوبی داشته باشد، شما میتوانید علاوه بر فروش محصولات و خدمات آموزشی خود از راه‌های دیگری مثل فروش محصولات فیزیکی، گرفتن تبلیغات به روش کلیکی، رپورتاژ، بازدیدی و همچنین با همکاری در فروش (مثلا با دیجیکالا و…) به درآمدهای بیشتری دست یابید.

دقت نمایید که علاوه بر 5 دلیل بالا که با هم بررسی کردیم، دلایل زیاد دیگری نیز وجود دارند که برای پرهیز از تلف شدن وقتمان به آن‌ها نپرداخته‌ایم.

 

5. برندسازی

چه به عنوان یک مدرس و چه به عنوان یک کسب‌وکار اگر بخواهید افراد زیادی شما را بشناسند لازم است زمانی که اسم شما یا برندتان در گوگل سرچ میشود، سایتتان که حاوی اطلاعات شماست به کاربر نمایش داده شود. پس اگر به دنبال روسنال برندینگ و برندسازی کسب‌وکارتان هستید، طراحی سایت آموزشی برای شما باید از اولویت بسیار بالایی برخوردار شود.

 

طراحی سایت آموزشی توسط چه کسی؟

در بخش قبلی با هم بررسی کردیم که چرا طراحی سایت آموزشی مهم است و باید برای انجام آن حساسیت بالایی به خرج دهیم. حال باید به این سوال پاسخ دهیم که چه کسی قرار است این کار مهم و اثرگذار را عهده‌دار شود؟

آیا خودمان قرار است آستین‌ها را بالا بزنیم و کار طراحی سایت آموزشی را انجام دهیم و یا نه باید بسپاریم به شرکت‌ها یا مجموعه‌های طراحی سایتی مثل ب‌م‌م، انتخاب هر کدام از این موارد چه مزایا و چالش‌هایی دارد؟ کدام یک برای ما و کسب‌وکارمان بهتر است؟

طراحی سایت آموزشی توسط خودمان

اگر میخواهید برای صرفه جویی در هزینه‌ها، خودتان وب سایتتان را طراحی کنید یا از طریق طراحی سایت برای دیگران کسب درآمد کنید، لازم است که مزایا و معایب زیر را در نظر بگیرید و سپس اقدام به یادگیری یا شرکت در دوره‌های آموزشی مربوطه نمایید:
مزایای طراحی سایت آموزشی توسط خودمان:

 1. صرفه جویی در هزینه‌ها: به صورت کلی زمانی که ما خودمان آستین‌ها را بالا بزنیم، بدهی است که هزینه تومانی کمتری به ما تحمیل میشود و طراحی وبسایت هم از این قاعده و قانون جدا نیست. در واقع هنگامی که ما خودمان سایت طراحی میکنیم، فقط کافی است هزینه یک دوره آموزشی خوب را بپردازیم و این هزینه خیلی کمتر از خدمات طراحی سایت آموزشی است.
 2. کسب درآمد: یکی از فرصت‌های شغلی مناسب به خصوص در زمانی که معلمان به دنبال حضور دیجیتالی فعالتر و کسب‌وکارهای آموزشی به دنبال افزایش جذب مشتری هستند، طراحی سایت آموزشی برای مدرسان و کسب‌وکارهای آموزشی است. پس اگر میخواهید به درآمد قابل قبولی برسید یکی از راه‌ها همین یادگیری طراحی وبسایت آموزش آنلاین است.
 3. خیال راحت: اگر بودجه زیادی ندارید، یکی از خطرناکترین اقدامات این است که کار طراحی وبسایت خود را به شرکت‌ها یا افراد متفرقه بدهید، زیرا این افراد ممکن است خواسته یا ناخواسته از کدهای مخربی (قالب و افزونه) در طراحی سایت آموزشی شما استفاده کنند که پس از مدتی سایتتان با مشکلات امنیتی جبران ناپذیری مواجه شود، اما زمانی که خودتان سایتی طراحی میکنید خیالتان راحت است که مسائل امنیتی تا جای ممکن رعایت شده است.
 4. خوش قولی: یکی از چالش‌های گرفتن خدمات طراحی سایت آموزشی از شرکت‌ها یا افراد متفرقه این است که گاهی متاسفانه با/بی دلیل با بد قولی‌هایی مواجه میشوید که این شما را عقب می اندازد و شاید از نظر فکری، فکرتان را بیش از حد مشغول کند.
 5. ندانستن: ممکن است، شما یا کسب‌وکارتان به آپشنی در سایتتان نیاز داشته باشید که به دلیل عدم دانش کافی طراحی سایت مخصوص فروش دوره‌های آموزشی آن را ندانید، اما آن آپشن یا ویژگی بتواند به طور مستقیم بر درآمد شما اثر بگذارد.
 6. هر درخواست، یک مبلغ: ممکن است به مرور زمان ایده‌های جدیدی به ذهنتان برسد و بخواهید به سرعت این ایده‌ها برای کسب نتیجه در سایتتان پیاده سازی شود ولی هماهنگی با خدمات دهنده یا طراح سایتتان از یک طرف زمان زیادی از شما میگیرد و از طرف دیگر هزینه‌های به نسبت قابل توجهی را از شما طلب میکند. در صورتی که اگر خودتان طراح سایت آموزشی خودتان باشید شاید همان ایده را در کمتر از 30 دقیقه و بدون هزینه بتوانید پیاده‌سازی نمایید.
 7. احساس تسلط: زمانی که خودتان دانش طراحی سایت آموزش آنلاین دارید و خودتان اصطلاحا وبمستر و ادمین سایتتان هستید، احساس آسودگی خاطر بیشتری پیدا خواهید کرد زیرا دقیقا میدانید که روندها و فرایندها به چه صورت است و در هر زمان، برای هر نیاز یا ایده راه حل مناسب را پیدا نمایید.

 

در کنار این مزایای یادگیری طراحی سایت آموزشی و خیلی از مزایای دیگر باید دقت کرد، که این روند چالش‌هایی را هم برای ما دارد که عبارتند از:

 1. هزینه زمانی: در شروع فرایند یادگیری و تا زمانی که بتوانیم یک سایت آموزشی قابل قبول یا حرفه‌ای طراحی کنیم باید بسته به هوش و پشتکار خود زمانی در حدود 3 تا 12 ماهه ( 2 تا 3 ساعت) زمان بگذاریم.
 2. خلاقیت: به هر حال کار طراحی سایت نیاز به کمی خلاقیت دارد که شاید هر فردی نتواند به میزان حرفه‌ای درآن بدرخشد.

 

به صورت کلی اگر دغدغه اصلی شما کسب درآمد از طراحی سایت، هزینه تومانی برای دستیابی به یک سایت آموزشی و اطمینان خاطر است و میخواهید با هزینه کمتر و در مدت زمان بیشتری خودتان کار طراحی سایت آموزشی را انجام دهید، بهتر است همین الان عدد 1 را به 09138335670 بفرستید تا در مورد دوره جامع و تخصصی مشاوره رایگان دریافت کنید.

اگر دغدغه شما این است که هر چه سریعتر به یک سایت حرفه‌ای دست یابید و علاقه یا زمانی برای یادگیری طراحی سایت آموزشی ندارید بهتر است به جای اینکه به خودتان سخت بگیرید و زمان و انرژی خود را صرف یادگیری مهارتی بکنید که دوستش ندارید، خدمات طراحی سایت آموزش آنلاین را بررسی نمایید.

 

سفارش طراحی سایت آموزش آنلاین

گزینه بعدی برای دستیابی به یک سایت حرفه‌ای استفاده از خدمات طراحی سایت آموزشی مجموعه‌ها، شرکت‌ها و یا حتی طراحان سایتی است که به صورت آزادکار (مستقل) یا فریلنسر این خدمات را ارائه میدهند.

مثل هر انتخاب دیگری، استفاده از خدمات شرکت‌های طراحی سایت مزایا و معایبی دارد که لازم است قبل از نهایی کردن انتخاب خود آن‌ها را بررسی نماییم تا انتخاب بهتری داشته باشیم.

 

مزایا:

 1. زمان: شاید مهمترین عاملی که سبب میشود افراد و کسب‌وکارها از خدمات طراحی سایت آموزشی به جای انجام آن توسط خود استفاده کنند، همین صرفه‌جویی در زمان است. به عبارت دیگر زمانی که شما از این خدمات استفاده میکنید بسته به تخصص و مهارت خدمات دهنده، بین 15 تا 45 روز (عرف بازار) وب سایتتان آماده میشود در صورتی که اگر خودتان بخواهید کار طراحی را انجام دهید بسته به هوش و زمانی که میگذارید بین 3 تا 12 ماه طول میکشد.
 2. حرفه‌ای: میزان حرفه‌ای انجام دادن طراحی سایت آموزشی مثل هر کار دیگری وابسته است به کننده یا طراحی که میخواهد این وظیفه را برعهده بگیرد. بدیهی است که میزان کیفیت و حرفه‌ای بودن اولین تجربه هر فردی در هر زمینه‌ای تفاوت دارد با فردی که تجربه خوبی دارد و قبلا چندین بار آن کار را انجام داده است.
 3. خیال راحت: اگر از خدمات حرفه‌ای مجموعه‌های طراحی سایت آموزشی استفاده نمایید میتوانید خیالتان راحت باشد که تمام جزئیاتی که به فروش، برندسازی و بازاریابی سایت و کسب‌وکار شما کمک میکند، رعایت شده است و دیگر نمیخواهد دغدغه و نگرانی بابت نحوه طراحی داشته باشید.

 

 

چالش‌های طراحی سایت آموزش آنلاین توسط دیگران:

 1. هزینه: همانطور که میتوانیم حدس بزنیم خدمات طراحی سایت آموزشی به نسبت اینکه خودمان کار طراحی را انجام دهیم به نسبت پر هزینه‌تر است. مثل هر کار دیگری، از خدمات نصب دوربین مدار بسته گرفته تا آرایشگاه اگر خودمان یاد بگیریم و کار را به دست بگیریم هزینه کمتری برای ما دارد.
 2. بدقولی: ممکن است شرکت یا طراح سایت آموزشی به هر دلیلی نتواند خواسته‌های شما را در مدت زمان مقرر انجام دهد و این مورد میتواند به کسب‌وکار شما آسیب زده و شما را از برنامه‌هایتان باز دارد. همچنین مکن است اگر از خدمات طراحی سایت آموزشی متفرقه استفاده کنید، طراح خواسته یا ناخواسته از کدها (افزونه و قالب) آلوده یا غیر بهینه استفاده کند که سایتتان دچار مشکلات امنیتی، سرعت، سئو و… شود.
 3. عدم کسب درآمد: زمانی که شما طراحی سایت آموزشی را یاد میگیرید علاوه بر اینکه میتوانید برای خودتان سایت طراحی کنید میتوانید با ارائه دادن این خدمات یا آموزش به دیگران یک راه جدید کسب درآمدی داشته باشید. اما زمانی که از این خدمات استفاده میکنید بدیهی است که دیگر این فرصت وجود نخواهد داشت.

 

  جمع بندی توسط چه کسی

اگر به دنبال راهی برای کسب یا افزایش درآمد هستید و یا بودجه‌ای برای استفاده از خدمات طراحی سایت آموزشی حرفه‌ای ندارید بهتر است با دوره گنجینه ب‌م‌م طراحی سایت، شروع به یادگیری کرده و خودتان کار را عهده دار شوید ولی اگر به یادگیری این حوزه علاقه ندارید و میخواهید خیلی سریع و حرفه‌ای سایتتان آماده شود از خدمات طراحی سایت ب‌م‌م که به صورت اختصاصی و تخصصی فقط و فقط بر بازار آموزش تمرکز دارد، استفاده نمایید.

قبل از طراحی سایت آموزشی حتما بخوانید!

قبل از آنکه بخواهیم فرایند طراحی سایت آموزشی را شروع کنیم باید بر اساس اهداف، استراتژی، انتظرات، بودجه و… مشخص کنیم که میخواهیم سایتمان چه ویژگی‌هایی را داشته باشد، چه ویژگی‌هایی را بهتر است داشته باشد، چه ویژگی‌هایی برایمان اهمیتی ندارد و چه ویژگی‌هایی را نباید به هیچ عنوان نداشته باشد!

برای اینکه دید بهتری نسبت به ویژگی‌های مختلف در طراحی سایت آموزشی داشته باشید در ادامه همراه ما بمانید!

ویژگی‌هایی که باید در طراحی سایت آموزشی در نظر گرفته شود

 1. از نظر ظاهری مناسب مخاطب هدف طراحی شده باشد. به عنوان مثال رنگ صورتی برای مدیران شاید زیاد مناسب نباشد در حالی که در طراحی سایت آموزشی برای دختران نوجوان شاید گزینه مناسبی باشد.
 2. طراحی سایت آموزشی باید به صورتی انجام شود که مخاطبین بتوانند به بخش‌های مورد نیاز سایت بدون فکر کردن و به راحتی دسترسی پیدا کنند.
 3. از امنیت کافی برخوردار باشد و حتما تدابیر لازم برای مقابله با انواع حملات در نظر گرفته شده باشد.
 4. ریسپانسیو یا واکنشگرا باشد. یعنی طراحی سایت آموزشی به گونه ای باشد که سایتمان در دستگاه‌های مختلفی مثل موبایل، تبلت، کامپیوتر و… به خوبی به کاربر نشان داده شود و برای کاربر بهینه باشد.
 5. سرعت خوبی داشته باشد. یعنی پس از طراحی کامل سایت آموزشی در تست‌های مختلف GTmetrix و یا PageSpeed گوگل نمره خوبی بگیرد.
 6. بک آپ گیری اوتوماتیک در سایت فعال باشد.
 7. نشان اعتماد الکترونیک و یا اینماد داشته باشد.
 8. فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی شود.
 9. صفحه درباره ما داشته باشد.
 10. صفحه و فرم تماس با ما وجود داشته باشد.
 11. صفحه قوانین و مقررات در طراحی سایت آموزشی بسیار اهمیت دارد.
 12. برگه مقالات و یا وبلاگ در آن تعبیه شده باشد.
 13. امکان اضافه کردن مقاله در آن فراهم باشد.
 14. امکان اضافه کردن و یا حذف محصولات و دوره‌های آموزشی در آن فراهم باشد.
 15. طراحی سایت آموزشی باید به صورتی باشد که توسعه و بهبود کدهای آن در هر زمان امکان پذیر باشد.
 16. در فرایند طراحی سایت آموزشی باید سئو تکنیکال یا سئو فنی (سئو و یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو یعنی وقتی کاربری عبارتی مربوط به حوزه ما را سرچ میکند، گوگل سایت ما را به او نشان دهد) در نظر گرفته شود.
 17. اتصال به گوگل سرچ کنسول، گوگل آنالیتکس، گوگل تگ منیجر و… . در طراحی سایت آموزشی باید امکان اتصال به ابزارهای گوگل فراهم باشد. 
 18. اتصال به ابزارهای ایمیل مارکتینگ. در طراحی سایت آموزشی باید امکان اتصال به ابزارهای ایمیل مارکتینگی مثل میلرلایت، میل چیمپ و… فراهم باشد. 
 19. امکان ثبت‌نام کاربران در سایت وجود داشته باشد.

19 ویژگی بالا که با هم یک مرور سریع کردیم لازمه هر سایت آموزشی است ولی شاید برای حوزه شما و بسته به بازار هدف و مخاطبانتان کافی نباشد.

 

 

ویژگی‌هایی که بهتر است در طراحی سایت آموزشی مدنظر داشته باشید

 1. آزمون ساز آنلاین: یکی از روش‌های جذب و وفادارسازی دانشجویان (مشتریان) که بازدهی نسبتا بالایی دارد، کوئیز مارکتینگ یا بازاریابی با استفاده از آزمون آنلاین است.شما میتوانید بسته به حوزه کسبوکارتان در هنگام سفارش طراحی سایت آموزشی این ویژگی را مد نظر داشته و بر اساس نیازسنجی خود، آن را سفارش دهید.
 2. نسخه تیره (دارک) یکی از آپشن‌هایی که میتوانید برای جذابیت بیشتر سایت خود مد نظر قرار دهید، ویژگی دارک مود یا حالت تیره است.
 3. پاپ آپ: یکی از ابزارهایی که میتواند نرخ تبدیل کسبوکار شما را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد، پاپ آپ است. پاپ آپ در حقیقت، پنجره‌هایی است که در صفحات سایت باز شده و با ارائه پیشنهاد ویژه، اطلاعات مختلفی مثل اطلاعات تماس، نام و نام خانوادگی و… را دریافت میکند. شما میتوانید در طراحی سایت آموزشی این پاپ آپ‌ها را به سیستم ایمیل مارکتینگ یا sms مارکتینگ متصل کرده و فرایند بازاریابی دیجیتال خود را تسهیل نمایید.
 4. اشتراک گذاری: در هنگام سفارش طراحی سایت آموزشی میتوانید به طراح بگویید که برای صفحات مختلف سایتتان آیکون‌های اشتراک گذاری مستقیم در پلتفرم‌های مختلف مثل ایمیل، توئیتر، فیسبوک، تلگرام و… را طراحی نماید. این قابلیت به انتشار و دیده شدن هر چه بیشتر شما کمک میکند.
 5. دوزبانه: شما میتوانید در صورت نیاز سایت دو یا چند زبانه داشته باشید. منظور از سایت چند زبانه این هست که کاربر میتواند زبان محتوای سایت شما را به زبان‌های دیگر ببینید. مثلا شما میتوانید در هنگام طراحی سایت آموزشی خود به طراح بگویید میخواهم سایت طراحی شده در دو نسخه فارسی و انگلیسی طراحی شود و کاربران من بسته به اینکه با چه ip (منطقه جغرافیایی) وارد سایتم میشوند یا چه زبانی را انتخاب میکنند محتوا به زبان‌های متفاوتی به آن‌ها نشان داده شود.
 6. ورود و عضویت با شماره تماس: شما میتوانید به طراح سایت بگویید در هنگام طراحی سایت آموزشی شما، برای تسهیل فرایند ورود و عضویت کاربرانتان به سایت، به نحوی سایت شما را طراحی نمایند که فقط به شماره تماس (یا حتی ایمیل) نیاز باشد.
 7. مگامنو: مگامنو یا منوهای تو در تو برای سایت‌هایی مناسب است که دسته‌بندی‌های زیادی دارند (مثل منو دیجیکالا). پس اگر میخواهید یک سایت آموزشی با خدمات و محصولات زیاد داشته باشید باید حتما در هنگام سفارش طراحی سایت آموزش آنلاین خود این نکته را با طراح در میان بگذارید.
 8. مشاوره آنلاین: اگر میخواهید به صورت زمان حقیقی با کاربرانتان در تعامل باشید و بلافاصله بعد از هر پرسش یا درخواست کاربران به آن‌ها پاسخ دهید، میتوانید، هنگام طراحی سایت آموزشی خود این مورد را با طراح درمیان بگذارید.
 9. تیکت: اگر میخواهید خریداران محصولات و دوره‌های شما بتوانند با شما در ارتباط باشند میتوانید بخش ارسال و دریافت تیکت را سفارش دهید. این کار باعث میشود که مخاطبین و دانشجویان شما سریعتر به پاسخ‌ها و چالش‌هایشان برسند.
 10. اتصال به شرکت پست: اگر میخواهید به غیر از محصولات دیجیتال، محصولات فیزیکی مثل کتاب، جزوه و… بفروشید، میتوانید در هنگام سفارش طراحی سایت آموزشی خود، این مورد را با طراح در میان بگذارید.
 11. خبرنامه: یکی از ویژگی‌هایی که بهتر است در هنگام سفارش طراحی سایت آموزشی در نظر بگیرید خبرنامه ایمیلی است. اگر به سایت‌های مختلف دقت کنید، مشاهده میکنید که در پایان هر کدام از سایت‌ها یک بخشی به اسم خبرنامه، عضویت در خبرنامه و… وجود دارد که با گرفتن ایمیل، نام و نام خانوادگی و یا شماره موبایل افراد کیتوانند عضو خبرنامه شوند.
 12. گیمیفیکیشن: یکی از روش‌های افزایش تعامل کاربران با کسب‌وکار و سایت این است که از مبانی و فرایندهای گیمیفیکیشن استفاده کنیم. دقت نمایید که اولا گیمیفیکیشن فقط محدود به حوزه دیجیتال و وب سایت نمیشود و دوما پیاده سازی آن نیاز به دانش بازاریابی دارد. به هر روی شما میتوانید در زمان طراحی سایت آموزشی این قابلیت را سفارش دهید.
 13. گردونه شانس: دقت نمایید که گردونه شانس یکی از بخش‌های مربوط به گیمیفیکیشن است که به علت جذابیت بالا ما آن را به عنوان یک ویژگی جداگانه درنظر گرفته‌ایم. با کمک گردوده شانس میتوانید نرخ تبدیل و فروشتان را افزایش دهید، پس شاید بهتر باشد در طراحی سایت آموزشی خود این نکته را مد نظر قرار دهید.
 14. درگاه پرداخت با ارز دیجیتال: اگر میخواهید در سطح بین الملل کار کنید یا به هر دلیلی قصد فروش محصولات و خدمات آموزشی با اسفاده از ارزهای دیجیتل مثل بین کوین و.. را دارید، باید این مورد را در هنگام سفارش طراحی سایت آموزشی خود با شزکت یا طراح در میان بگذارید.
 15. فروم: در صورت نیاز سایت شما میتواند بخش انجمن یا فروم داشته باشد. در صورت داشتن شرایط لازم فروم‌ها میتوانند به برندسازی و جذب مشتری شما کمک نمایند.
 16. پیگیری سفارشات: اگر محصولات فیزیکی میفروشید میتوانید بخش پیگیری سفارشات را به سایت خود اضافه نمایید.
 17. کیف پول: یکی از روش‌های افزایش فروش و وفادارسازی مخاطبین در دنیای دیجیتال، کیف پول هست. در صورتی که این ویژگی در طراحی سایت آموزشی شما تعبیه شده باشد، میتوانید فرمول‌هایی تعریف نمایید که مثلا به ازای خرید هر مثل 10 در صد خرید به کیف پولشان اضافه شود و در این صورت افراد به خریدهای بعدی ترغیب میشوند.
 18. اشتراک ویژه: اگر قصد فروش اشاتراک دوره‌ای (ماهانه، سالیانه و…) را دارید باید این مورد را در هنگام سفارش طراحی سایت آموزشی عنوان نمایید. منظور از اشتراک ویژه این هست که کاربران با پرداخت هزینه به مدت زمان مشخصی (به میزان خرید اشتراک) به محتوای بخش ویژه سایت شما دسترسی خواهند داشت.
 19. بخش چند فروشندگی: اگر میخواهید افراد (مدرسین) مختلف بتوانند محصولات یا دوره‌های خود را در سایت شما بفروشند و به نوعی قصد راه اندازی مارکت پلیس آموزشی را دارید، باید سفارش طراحی سایت آموزشی چند فروشندگی را بدهید.

 

ویژگی‌هایی که وجود یا نبودشان در هنگام طراحی سایت آموزشی آنچنان مهم نیست

 1. استفاده کردن از یک قالب خاص (در بین قالب‌های استاندارد)
 2. استفاده کردن از یک افزونه خاص (در بین افزونه‌های استاندارد)
 3. ایرانی بودن یا نبودن یک افزونه یا قالب (در صورتی که نسخه انتخابی حرفه‌ای باشد)
 4. زبان برنامه نویسی: مهم این است که سایت طراحی شده امنیت، سرعت و ویژگی‌های درخواستی ما را داشته باشد، اما اینکه با چه زبان برنامه‌نویسی (php، asp.Net و…) یا سیستم مدیریت محتوایی (وردپرس، جوملا، مجنتو، شاپیفای و…) طراحی شود، اهمیتی ندارد.

 

 

ویژگی‌هایی که در هنگام طراحی سایت آموزشی نباید وجود داشته باشند

 1. سرعت پایین
 2. باگ‌های امنیتی
 3. رنگبندی ناهماهنگ
 4. دسترسی ندادن به گوگل و سایر موتورهای جستجو برای خواندن سایت شما
 5. رعایت نکردن معیارهای بازارایابی در هنگام طراحی
 6. استفاده از کدهای مخرب
 7. استفاده از قالب‌های پولی که به صورت رایگان در سایت‌ها، کانال‌های تلگرامی و… وجود دارد.
 8. استفاده از افزونه‌های پولی که به صورت رایگان در سایت‌ها، کانال‌های تلگرامی و… وجود دارد.
 9. در نظر نگرفتن امکان گسترش و توسعه سایت
 10. بی توجهی به سئو تکنیکال
 11.  بی توجهی به نیازهایی که باید در طراحی سایت آموزشی در نظر گرفته شود

مراحل طراحی سایت آموزشی چیست؟

مثل هر کار دیگری اگر بدانیم مراحل انجام طراحی سایت آموزشی چیست میتوانیم با خیالی جمع‌تر با روند انجام این فرایند آشنا شده و حالا  چه خودمان بخواهیم کار طراحی را انجام دهیم و چه به یک مجموعه یا شخص این کار را واگذار کنیم با کلیت ماجرا مسلط هستیم.

 

پس بیایید با هم این مراحل را به صورت مختصر و مفید بررسی نماییم:

 

 1. برآورد جایگاه

قبل از اینکه بخواهید هر اقدامی برای طراحی سایت آموزشی خود داشته باشید، خوب است چند دقیقه و یا حتی چند ساعتی را به برآورد جایگاه خود اختصاص دهید. برآورد جایگاه به شما کمک میکند که ببینید:

 

اصلا آیا داشتن سایت الآن به درد شما میخورد؟

ممکن است شما اکنون بودجه و یا زمان کافی برای داشتن سایت نداشته باشید، ممکن است برند شما آنقدر قوی باشد که نیاز باشد سایتی بسیار اختصاصی با گرافیک ویژه طراحی شود، ممکن است شما وقتتان به گونه‌ای خلوت باشد که نیازی به برونسپاری سایت نداشته باشید و… .

برای مشخص کردن جایگاه خود به این سوالات پاسخ دهید:

 1. هر ساعت کاری شما چقدر ارزش دارد
 2. شما نسبت به افرادی که در حوزه‌ی کاری شما فعالیت میکنند چقدر نام آشنا یا برند هستید
 3. مخاطبان حوزه فعالیت شما چقدر از آموزش آنلاین استفاده میکنند
 4. سرمایه تومانی شما چقدر است
 5. چقدر وقت آزاد دارید
 6. چه پتانسیل‌هایی برای تدریس و یا برگزاری دوره آموزشی دارید
 7. کسب‌وکار شما چقدر به سایت شما قرار است وابسطه باشد
 8. ویژگی‌های سایت رقبای شما چیست
 9. برنامه چقدر درآمد از سایتتان را دارید ( واقع بینانه!)
 10. برنامه چه تعداد جذب مخاطب را دارید
 11. حوزه فعالیت شما عمومی است یا اختصاصی

 

شما باید در گام اول طراحی سایت آموزشی موارد فوق را مشخص نمایید تا در ادامه دچار چالش نشوید و بازخورد مناسب و متناسبی از زمان، انرژی و سرمایه‌ای که برای این امر میگذارید دریافت نمایید.

 

 

 1. هدف‌گذاری

مثل هر کار دیگری باید ببینیم هدفمان از صرف زمان، انرژی و سرمایه تومانی برای طراحی سایت آموزش آنلاین چیست؟ ما باید قبل از هر اقدامی مشخص کنیم که دقیقا از وبسایتمان چه انتظاری داریم؟ آیا داشتن این هدف معقول است؟

خیلی از افراد متاسفانه به دلیل نداشتن اطلاع کافی فکر میکنند که همین که یک سایت داشته باشند کافی است و دانشجویان و یا حتی کل دنیای وب منتظر حضور آن‌هاست و از طرف دیگر خیلی از افراد فکر میکنند در دنیای آموزش و یا حتی کلا بازار ایران وبسایت یک چیز تجملی است و کسی در دنیای دیجیتال اعتماد نمیکند.

هر دوی این تفکرات باعث میشود طراحی سایت آموزشی و بعد از آن مدیریت وبسایت با سرخوردگی، ناامیدی و یا حتی از دست دادن مشتریان و دانشجویان فعلی همراه شود.

برخی از اهداف معقولی که میتوان برای داشتن وبسایت آموزشی در نظر گرفت عبارتند از:

الف. برندسازی

این روزها هر فردی که بخواهد، کمی در مورد فرد دیگری اطلاعات جمع‌آوری کند، یکی از کارهایی که انجام میدهد سرچ نام و یا اسم کسب‌وکار   او در مرورگری مثل گوگل یا فایرفاکس است! دقت نمایید که داشتن سایت برای خود و کسبوکارتان لازمه‌ی برندسازی است نه اینکه شما را تبدیل به برند شماره یک بازار نماید.

اما در کنار همه این‌ها اگر  طراحی سایت آموزشی شما به صورت اصولی و حرفه‌ای انجام شود و از طرف دیگر سایتتان زنده باشد یعنی به طور پیوسته در آن محتواهای جذاب و مفید قرار دهید و از نظر سئو در جایگاه خوبی قرار داشته باشید یعنی رتبه سایت شما در کلمه‌ها یا عبارت‌هایی که توسط مخاطبان یا بازار هدف شما در گوگل سرچ میشود در جایگاه‌های بلای نتایج باشد.

 

ب. بازاریابی – فروش

هدف بسیاری از افراد و کسب‌وکارها به خصوص در حوزه آموزش، این است که به جای پرداخت هزینه‌های بسیار زیاد و البته با بازدهی کم تبلیغات و بازاریابی غیر دیجیتال مثل اجاره بیلبورد، پخش کردن تراکت و… از فرصت‌های کم نظیر بازاریابی و تبلیغات در دنیای دیجیتال بهره مند شوند.

دقت فرمایید که صرف طراحی سیات آموزشی برای شما مشتری یا دانشجو نمی‌آورد بلکه باید با اصول بازاریابی در دنیای دیجیتال آشنا بوده و ضمن فعالیت صحیح و هوشمندانه وقت، انرژی و هزینه تومانی برای جذب مشتری انجام دهید.

ولی با این وجود، تجربه و مقایسه هزینه و بازخورد سود خالص در نتیجه بازاریابی اینترنتی و بازاریابی سنتی به ما نشان میدهد که نه تنها حضور در دنیای دیجیتال عاقلانه است بلکه نرخ تبدیل بسیار بیشتری هم دارد و برنامه‌ریزی نکردن صحیح برای طراحی سایت آموزشی حرفه‌ای و بازاریابی دیجیتال بر مبنای آن ما را از رقبا و هم صنفیانمان عقب می اندازد.

 

ج. صرفه‌جویی در هزینه‌ها

با طراحی سیات آموزشی، علاوه بر صرفه‌جویی هزینه‌های بازاریابی و فروش که در مورد قبلی بررسی کردیم، در هزینه‌های بسیار زیاد اجاره مکان فیزیکی و یا کلاس هم صرفه‌جویی خواهیم کرد.

اجاره دفتر، دکوراسیون، کلاس درس و… آنقدر سرمایه‌های بالایی را میطلبد که دیگر هر کسب‌وکاری به خصوص در حوزه آموزش ترجیح میدهد وبسایت آموزشی خود را راه‌اندازی کرده و با مبلغی بسیار کمتر از این هزینه‌ها به دانشجویان و مشتریان خود خدمات دهد.

 

د. در هر مکانی – 24 ساعته

یکی از جذابیت‌های دنیای دیجیتال و داشتن سایت چشیدن لذت مشاهده پیامک‌های واریزی در اول صبح و هنگامی که برای اولین بار گوشی خود را چک میکنید، است. نکته آنجاست که اگر هنگام سفارش و یا طراحی سیات آموزشی خود، بخش فروشگاه اینترنتی را هم به سایت خود اضافه کنید، افراد میتوانند در هر کجای دنیا و در هر زمانی خریدشان را انجام دهند که این را میتوان یک فرصت بینظیر در نظر گرفت.

 

ه. اعتمادسازی

یکی از مهمترین دغدغه‌های افراد در دنیای دیجیتال و به خصوص در حوزه آموزش اعتمادی است که باید به مدرس یا کسب‌وکار آموزشی پیدا نمایند. چالشی که شبکه‌های اجتماعی و پیامرسان‌هایی مثل اینستاگرام، تلگرام، ایتا و… دارند این است که افراد نمیتوانند اولا به صورت مستقیم پرداخت داشته باشند و باید به صورت کارت به کارت هزینه را پرداخت نمایند.

دوما چطور میشود مثلا به یک پیج اینستاگرامی که نه نشان اعتماد دارد، نه نظارتی بر آن است و نه حتی در کشور ایران مجاز است بدون VPN از آن استفاده کرد، اعتماد پیدا کرد؟ با این تفاسیر احتمالا خیلی از افرادی که یک مقداری محافظ کار هستند هیچگاه خریدشان را در شبکه‌های اجتماعی نهایی نمیکنند و این یعنی از دست دادن سهم زیادی از بازار.

 

در پایان فقط کافی است به مدرسان، اساتید و کسب‌وکارهای آموزشی موفق نگاهی بیندازید، آن گاه خواهید دید که تمام آن‌ها نه احتمالا، بلکه قطعا سایت دارند.

 

بر اساس هدفی که از طراحی سایت آموزشی مشخص میکنید، میتوانید مشخص نمایید که سایت شما چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، چقدر برای شما این پروسه اهمیت دارد، چه بازخوردی را باید از آن انتظار داشته باشید، آیا ارزش سرمایه گذاری دارد؟ اگر بله چقدر برای ما با اهمیت است و مواردی مثل این.

 

 

 1. تعیین نحوه پیاده‌سازی

حال که جایگاه خود را شناختید و هدفهاتان از طراحی سایت آموزشی را مشخص کردید، نوبت به مشخص کردن نحوه پیاده‌سازی یا اجرا میرسد.

اگر دو مرحله قبلی را به خوبی مشخص کرده باشید الآن باید بتوانید بگویید که بهتر است خودتان شروع به یادگیری نمایید یا بدهید به مجموعه‌ها و یا اشخاص دیگر این کار را برای شما انجام دهند.

 

 

 

 1. تعیین الگو

برای اینکه بتوانید بهترین سایت آموزشی را بر اساس اهداف خود داشته باشید لازم است با بررسی سایت رقبا و یا سایت‌های خارجی فعال در حوزه شما، کلیات و جزئیاتی که ممکن است از قلم بیاندازید و یا طراح شما به دلیل حواسپرتی، ناآشنایی با بازار آموزش و… انجام ندهد را شناسیی و آن‌ها را در نظر بگیرید.

برای اینکار بهتر است حوزه فعالیت خود را در گوگل سرچ کرده، 10 سایت اول گوگل را باز نمایید، سایت‌هایی که خدماتی مثل شما ارائه میدهند را پیدا نمایید(چون ممکن است مثلا شما آموزش زبان انگلیسی مدنظرتان باشد ولی در نتایج مثلا سایت فراردرس ظاهر شود که یک مارکت پلیس یا به زبان خودمانی همه چیز فروش است). سپس همین کار را یک بار دیگر و این بار به زبان انگلیسی انجام دهید.

حال بر اساس نیازهای خود بخش‌های مختلف این وبسایت‌ها را بررسی و سپس این موارد را در طراحی سایت آموزشی خود و یا بستن قرارداد با شرکت طراحی سایتتتان، در نظر بگیرید.

 

 1. انتخاب شرکت

یکی از بزرگترین چالش‌های هر فرد، مدرس یا صاحب کسب‌وکار آموزشی، انتخاب خدمات دهنده دیجیتال مارکتینگ و به خصوص خدماتی به حساسی طراحی سایت آموزشی است.

با یک سرچ ساده “طراحی سایت آموزشی” در گوگل، با موارد مختلفی برخورد میکنید که میتوان آن‌ها را بر اساس قیمت، زمان، تخصص، سابقه فعالیت و… دسته‌بندی کرد. خلاصه که احتمالا با این سرچ از مجموعه‌های جدید تا سازمان‌های چند ده ساله، از چند صد هزار تومان تا چند ده میلیون تومان، از یک فریلنسر 15 ساله تا یک متخصص شریف خوانده برخورد خواهید داشت.

اما حالا سوال این است که معیار انتخاب ما چه باید باشد؟ چطور تشخیص دهیم که یک مجموعه میتواند نیازهای ما را برطرف کند؟

به صورت کلی میتوانید معیارهای زیر را برای انتخاب یک مجموعه یا طراح سایت آموزشی در نظر بگیرید:

 

الف. شناخت بازار آموزش

مهمترین معیار برای قضاوت یک تیم یا فرد فعال در حوزه طراحی سایت آموزشی، با اختلاف زیاد، شناخت بازار آموزش ایران است. بیایید این مورد را با یک مثال غیر دیجیتالی مطرح و بررسی نماییم.

فرض کنید بخواهید یک مغازه شیک در بالای شهر داشته باشید، آیا فقط حضور یک بنا (با هر میزان تجربه) کفایت میکند؟ قطعا خیر! در طراحی یک مغازه و به خصوص در بخش دکوراسیون سازی و چیدمان باید یک متخصص این کار را استخدام نمایید.

حالا طراحی سایت آموزشی هم دقیقا همین است، تازه با این تفاوت که در دنیای دیجیتال، موضوع به دلیل کم حوصلگی افراد و وجود رقبای زیاد، بسیار حساس‌تر است.

ممکن است فرد یا مجموعه‌ای اولین طراح سایت جهان باشد اما نداند چه معیارهایی را در طراحی سایت آموزشی رعایت نماید تا احتمال اینکه یک خریدار یا علاقه‌مند به محصولات آموزشی، اولا خریدش را نهایی کند، دوما ترجیحا محصولات یا خدمات بیشتری تهیه کند، ثالثا برندآن مدرس یا کسب‌وکار در ذهنش نقش ببندد.

نه تنها در طراحی سایت آموزشی بلکه در تمامی بازارها، خدمات بازاریابی زمانی بهترین بازدهی را برای ما خواهد داشت که به صورت تخصصی و اختصاصی و با شناخت قبلی ارائه شود. حال چه بازار فولاد باشد، چه بازار پوشاک، چه بازار مواد غذایی و چه در نهایت بازار آموزش.

 

ب. رزومه

رزومه یا نمونه کار در انتخاب خدمات دهنده طراحی سایت آموزشی بسیار با اهمیت بوده و در اصل نشان دهنده میزان توانایی آن فرد یا مجموعه برای به انجام رساندن پروژه و دقت به جزئیات مد نظر ما هست. از طرف دیگر زمانی که یک فرد یا سازمان رزومه و نمونه کار طراحی سیات قابل قبولی دارد، خاطرمان جمع است که حتی اگر ما جزئیاتی را در سفارش فراموش کردیم، طراح حواسش بوده و به ما پیشنهاد لازم را میدهد.

 

اما چه معیارهایی برای رزومه و نمونه کار باید در نظر گرفته شود:

 1. تخصص: باید در بررسی رزومه دقت نماییم که چقدر طراح یا تیم طراحی بر حوزه‌ای که ما میخواهیم سایتی به آن صورت داشته باشیم تخصص دارند؟ آیا نمونه کار طراحی سیات آموزشی در آن زمینه یا حوزه دارند یا خیر؟
 2. تحصیلات: بسیار مهم است که طراح دانشش را با چه استانداردهایی به دست آورده! بدیهی است که استانداردهای خودآموزی با استانداردهای یک دوره تخصص با استانداردهای دانشگاه‌های مطرح کشور مثل صنعتی شریف، فنی تهران، امیرکبیر و… بسیار متفاوت است.
 3. طراح: ممکن است یک مجموعه طراحی سیات آموزشی سال‌ها قدمت و سابقه داشته باشد ولی اکنون به دلیل صرفه‌جویی در هزینه‌ها و یا ترک طراحان متخصص از طراحان تازه‌کار استفاده کند که استانداردهای این طراح با استانداردهای مورد نیاز ما و حتی استاندارهای خود مجموعه هیچ سنخیتی نداشته باشد.
 4.  سایت: مجموعه‌ای که قرار است کار طراحی سایت آموزشی را بر عهده بگیرد، خودش از نظر شما به چه صورت است؟ ممکن است فردی (به خصوص فریلنسرها) ادعای بالایی داشته باشند ولی خودشان هنوز سایتی نداشته باشند.
 5. سلیقه: ممکن است یک تیم، مجموعه یا طراحی هر 4 مورد بالا را داشته باشند ولی از نظر سلیقه (نه با دلیل تخصصی بلکه فقط از نظر سلیقه‌ای) با شما بسیار تفاوت داشته باشند. پس در هنگام انتخاب، حواستان به سلیقه طرف قرارداد باشد تا بعدا دچار چالش یا اتلاف وقت نشوید.

در کنار این 5 معیار، باید دقت نمایید که بعضی از معیارها در رزومه یا نمونه کار اصلا اهمیتی دارد و ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد:

 1. سایت دولتی یا مجموعه‌های بزرگ: اگر در نمونه کار فرد یا مجموعه‌ای سایت‌های دولتی یا مجموعه‌های بزرگ خصوصی را دیدید این احتمال را بدهید که به دلیل مسائل امنیتی این سازمان‌ها یا مجموعه‌ها، رابطه‌های غیر تخصصی و بعضاً غیر کاری (آشنا، دوست، خانواده و…) دارند.
 2. سال سابقه: بر عکس خیلی از حوزه‌ها (مثل پزشکی و…) در طراحی سایت آموزشی سال‌های طولانی سابقه آنچنان اهمیتی ندارد زیرا به دلیل عمر طولانی احتمالا هزینه بیشتری طلب میکنند، به دلیل طویل بودن سازمان و قدیمی بودن پروژه‌های زیادی دارند و احتمالا وقتی برای پشتیبانی و یا خواسته‌های متفاوت شما نداشته و میخواهند هرچه سریعتر به سراغ پروژه بعدی بروند.
 3. گران بودن: یکی از ترفندهایی که برخی از مجموعه‌های طراحی سایت آموزشی دارند این است که رقم‌های بسیار گران طلب میکنند و بهانه‌شان این هست که ما تیممان چنین هست و چنان. در صورتی که حتی در صورت داشتن صداقت از یک حدی بیشتر، هزینه بیشتر توجیهی ندارد.

 

ج. قیمت

بازار خدمات طراحی سایت آموزشی، به نوبه خود یک بازار آزاد است. این یعنی اینکه مرجعی برای قیمت گذاری وجود ندارد و شرکت‌ها و طراحان بر اساس تجربه، سیاست کاری، رقبا، کشش بازار، نوع و سطح مخاطب و… هزینه‌ای را مشخص میکنند و مخاطبان هم بر اساس تحقیق بازار و نوع انتظاراتی که دارند یا هزینه را قبول میکنند و یا به سراغ مجموعه بعدی میروند.

 

همانطور که میتوانیم حدس بزنیم به دلیل قوانین بازار آزاد یکسری چالش‌هایی ممکن است پیش آید:

فردی بدون دانش فنی کافی، نحوه قیمت‌گذاری و… بازار خدمات طراحی سیات آموزشی را نشناسد و مثلا یک طراح تخصصی را با یک طراح آماتور، یک مجموعه گرانفروش را با یک طراح منصف و… یکسان در نظر بگیرد.

به صورت کلی بهتر است با مجموعه یا طراحی کار کنید که نرم بازار را حالا یک مقدار بالاتر یا یک مقدار پایین تر رعایت میکند. به عنوان مثال عرف بازار برای طراحی سیات آموزشی به همراه بخش فروشگاه در زمستان 1402 چیزی حدود 15 الی 25 (یک تا دو گرم طلا آب شده) میلیون تومان است که این اختلاف 10 میلیونی به دلیل ویژگی‌هایی هست که یک سایت میتواند داشته باشد یا نداشته باشد.

مثلا سایت 25 تومنی احتمالا گرافیک اختصاصی داشته و ویژگی‌هایی مثل سئو فنی، تیکت پیشرفته، مگامنو، اسلایدر، ورود و ثبت‌نام با شماره تماس و… را دارد ولی سایت 15 تومنی خیلی از ویژگی‌ها را ندارد.

پس اگر جایی دیدید دارند خدمات طراحی سایت آموزشی 500 هزار تومانی تبلیغ میکنند بدانید که یک جای کار میلنگد یا با یک مثال ساده مثل گوشی آیفون فیک هست. شاید به ظاهر زیاد تفاوتی نداشته باشد ولی در باطن تفاوت بیداد میکند.

از طرف دیگر اگر مجموعه طراحی سیاتی به شما هزینه 50 میلیونی برای طراحی وبسایت آموزشی با وردپرس را 50 میلیون پیشنهاد داد بدانید که احتمالا این مبلغ زیاد است.

هر چند باید بدانیم که ممکن است شما سایت آموزشی در سطح فرادرس، فرانش، مکتبخونه و… بخواهید که نیاز به برنامه نویسی اختصاصی است و در این صورت مبالغ تفاوت معناداری خواهند پیدا کرد ( چیزی در حدود 50 الی 150 میلیون تومان) که این نوع سایت‌ها برای مجموعه‌های بسیار بزرگ با صدها و یا حتی هزاران دوره آموزشی و چند صد مدرس است که احتمالا به کار خیلی از ما نمی‌آید!

پس همیشه به عرف بازار دقت نمایید و بدانید که رقم‌های خیلی بیشتر یا خیلی کمتر نامعقول است. برای این کار از 10 شرکت یا طراح استعلام قیمت بگیرید و بعد که عرف بازار دستتان آمد بر اساس مزیت‌هایی که دارند سبک سنگین نموده و انتخاتان را نهایی نمایید!

 

 

د. پشتیبانی

پشتیبانی در دنیای خدمات اگر باهامیت‌ترین بخش نباشد، یکی از مهمترین‌ها هست! اگر بهترین طراح جهان کار طراحی سایت آموزشی شما را انجام دهد ولی زمان کافی برای پشتیبانی و پاسخ به چالش‌های شما نداشته باشد در بهترین حالت شما نمیتوانید از تمام مزیت‌های دنیای دیجیتال استفاده نمایید و در حالت معمول سایت شما برایتان بلا استفاده میشود.

یکی از دلایلی که برندهای خیلی قدیمی در زمینه طراحی سیات آموزشی کمتر بهشان توجه میشود، این هست که این مجموعه‌ها به دلیل داشتن تعداد پروژه‌های بسیار زیاد، زمان کافی برای پشتیبانی تخصصی و پاسخ و رفع چالش‌های صاحب پروژه ندارند.

پس حتما دقت نمایید که اولا امکان پشتیبانی مستقیم توسط شخص طراح (چون افراد غیر متخصص فقط وقت شما را میگیرند) وجود داشته باشد و دوما مبلغی که برای پشتیبانی در نظر گرفته میشود معقول باشد و اینطور نباشد که مبلغ طراحی سایت آموزشی کمتر از عرف ولی مبلغ پشتیبانی بسیار بالاتر باشد.

 

ه. دسترسی

اگر در هنگام سفارش طراحی سایت آموزشی به یک شرکت یا فریلنسر، چند روزی طول میکشد تا جوابتان را بدهند، احتمالا بعد از بستن قرارداد به چالش‌های زیادی برمیخورید و این موضوعی است که برای شما در همان ابتدا باید یک سیگنال منفی بزرگ باشد و شما بلافاصله نظرتان را در مورد ثبت سفارش عوض نمایید.

بهتر است با فرد یا مجموعه‌ای کار کنید که در صورت ایجاد ارتباط سریعا به شما پاسخ داده و شما و کسب‌وکارتان را معطل نکنند. هر چند از آن طرف هم باید به عنوان یک فرد صاحب پروژه انصاف را رعایت کنیم و مثلا انتظار نداشته باشیم نصفه شب یک روز تعطیل بلافاصله جواب ما را بدهند!

 

 

 1. چک لیست

قبل از اینکه بخواهید سفارش یا کار طراحی سایت آموزشی خود را شروع کنید، چک لیستی از فعالیت‌ها، خواسته‌ها، الگوها، بازه‌های زمانی مدنظر، خط قرمزها و… داشته باشید و آن را با طراح خود در میان بگذارید.

به عنوان مثال ممکن است خط قرمز شما به طول انجامیدن پروژه بیش از یک ماه باشد، چراکه شما میخواهید برای جذب سرمایه گذار سایت خود را نشان دهید. در این حالت باید با صراحت این موضوع را با شرکت یا طراح در میان بگذارید.

هیچگاه فراموش نکنید که مردم از درون ما با خبر نیستند و از محدودیت‌های ما اطلاعی ندارند، پس بهتر است اطلاعات لازم را در اختیار آن‌ها بگذاریم.

 

 1. قرارداد

قرارداد یک چاقوی دو لبه است، یعنی اگر به مباحث حقوقی آگاه نباشیم و قرارداد یا متن حقوقی را امضا کنیم احتمالا در موعدش به چالش‌های مالی و اعصاب خوردی‌های زیادی برخورد خواهیم کرد. پس در زمان امضای قرارداد (اگر قراردادی در کار باشد، حتما متن را به دقت مطالعه نمایید و یا حتی در صورت امکان با یک وکیل کاربلد مشورت نمایید.

کمی در مورد طراحی سایت آموزشی

شاید قبل از اینکه بخواهیم قدم های عملی و فنی طراحی سایت آموزشی را با هم بررسی کنیم، لازم باشد که بدانیم این نوع از سایت ها چه تفاوتی با سایر سایت ها دارند.

شناخت تفاوت ها به ما کمک میکند تا در گام های عملی بدانیم به چه مواردی باید بیشتر دقت کنیم، چه خط قرمزهایی وجود دارد و برای رسیدن به هدف نهایی که بستر فروش آموزش است چه ریزه کاری هایی وجود دارد.

طراحی وب سایت های آموزشی با سایر انواع وب سایت ها از جمله تجارت الکترونیک، رسانه های اجتماعی، وب سایت های خبری و وبلاگی و فروش کالا تفاوت قابل توجهی دارد.

هدف اولیه وب سایت های آموزشی ارائه اطلاعات و منابع آموزشی به دانش آموزان، مربیان و سایر علاقه مندان است.

در ادامه به بررسی تفاوت های کلیدی طراحی وب سایت آموزشی با سایر انواع طراحی سایت می پردازیم.

 

1. تجربه کاربری

وب سایت های آموزشی باید تجربه ای کاربرپسند و شهودی ارائه دهند که کاوش و یادگیری را تشویق کند.

طراحی سایت آموزشی باید به گونه ای باشد که سایت ایجاد شده به راحتی قابل پیمایش باشد، با سرفصل های واضح، منوهای منظم، و جریان منطقی اطلاعات.

همچنین در نظر گرفتن مخاطب و طراحی متناسب با نیازهای آنها ضروری است. وب سایت های آموزشی اغلب دارای گروه های کاربری متفاوتی از جمله دانشجویان، دانش آموزان، معلمان، والدین و مدیران هستند که هر کدام نیازها و انتظارات متفاوتی دارند.

 

طراحی سایت آموزشی

 

2. محتوا

وب‌سایت‌های آموزشی معمولاً دارای محتوای زیادی از جمله متن، تصاویر، ویدیوها و منابع تعاملی هستند.

طراحی سایت آموزشی باید ارائه این محتوا را به گونه ای اولویت بندی کند که قابل درک و جذاب باشد.

ضروری است که بین میزان اطلاعات و سهولت درک تعادل ایجاد شود و از ارائه اطلاعات و محتوای بسیار زیاد (بسته به نوع مخاطب) به کاربران اجتناب شود.

محتوا همچنین باید برای همه کاربران، از جمله افراد دارای معلولیت، قابل دسترسی و استفاده باشد.

 

 

3. برندسازی

وب‌سایت‌های آموزشی باید با برندسازی و پیام‌رسانی موسسه یا سازمانی که نمایندگی می‌کنند سازگار باشند.

طراحی سایت آموزشی باید ارزش ها، ماموریت و فرهنگ موسسه را منعکس کند و در عین حال هویتی منحصر به فرد و قابل تشخیص را نیز ارائه دهد.

نام تجاری باید برجسته باشد، اما نه به صورتی که از حوصله کاربر خارج شود و البته باید این برندسازی با زمینه آموزش های ارائه شده هماهنگ باشد.

 

 

آموزش پرسونال برندینگ

 

 

4. عملکرد

طراحی وب سایت های آموزشی اغلب دارای الزامات عملکردی خاصی هستند که با سایر انواع وب سایت ها متفاوت است.

برای مثال، ممکن است در روند بهره برداری نیاز به ادغام با سیستم‌های مدیریت یادگیری (LMS)، پلت‌فرم‌های تست آنلاین یا سیستم‌های اطلاعات دانش‌آموز داشته باشند.

طراحی سایت آموزشی  باید این الزامات را برآورده کند و اطمینان حاصل کند که وب سایت کاملاً کاربردی است و می تواند از روند آموزشی پشتیبانی کند.

 

 

آموزش تولید محتوا

 

 

5. امنیت

وب‌سایت‌های آموزشی ممکن است اطلاعات حساسی از جمله داده‌های شخصی، نمرات و اطلاعات مالی را مدیریت کنند.

به این ترتیب، طراحی سایت آموزش آنلاین باید امنیت را در اولویت قرار دهد، از جمله اقداماتی مانند گواهینامه های SSL، حفاظت از رمز عبور و ذخیره سازی امن داده ها، حفاظت از حریم خصوصی دانش آموزان، کارکنان و سایر کاربران و رعایت مقررات و دستورالعمل های مربوطه ضروری است.

 

طراحی وب سایت های آموزشی با سایر انواع وب سایت ها تفاوت قابل توجهی دارد. تفاوت های اصلی عبارتند از تجربه کاربری، محتوا، نام تجاری، عملکرد و امنیت.

با در نظر گرفتن این عوامل، وب سایت های آموزشی می توانند بستری جذاب و موثر برای یادگیری و انتشار دانش فراهم کنند. یک وب‌سایت آموزشی با طراحی خوب می‌تواند به مؤسسات و سازمان‌ها در دستیابی به اهداف خود از جمله بهبود نتایج دانش‌آموزان، افزایش تعامل و ارتقای برندشان کمک کند.

 

تیشرت مردانه ارزان

 

طراحی سایت آموزشی به صورت قدم به قدم

مثل همیشه دوست داریم یک راست بریم سر اصل مطلب یعنی آموزش  طراحی سایت آموزشی و وقت خودمون را با مزخرفات و کلیشه هایی که فقط وقتمون را میگیره تلف نمیکنیم!

به صورت کلی برای اینه ببتونیم یک سایت آموزش آنلاین درست و حسابی طراحی کنیم باید قدم های زیر را برداریم:

 1. چی بفروشیم
 2. رقبای ما
 3. جایگاه ما
 4. ارزش زمان ما
 5. نقشه راه
 6. لوگو
 7. اسم برند
 8. خرید دامنه
 9. خرید هاست
 10. اتصال هاست و دامنه
 11. ساخت پایگاه داده
 12. انتخاب یک زبان برنامه نویسی یا سیسم مدیریت محتوا
 13. ساخت بک اند
 14. ساخت فرانت اند
 15. طراحی ظاهر سایت
 16. ساخت فروشگاه آنلاین
 17. افزایش سرعت
 18. افزایش امنیت
 19. اضافه کردن قابلیت های دلخواه
 20. گرفتن اینماد
 21. بهینه سازی موتورهای جستجو

برای اینکه بتوانیم طراحی سایت آموزشی را خیلی اصولی و دقیق پیش ببریم باید تک تک مراحل فوق را طبق اصولی که در ادامه با هم بررسی میکنیم انجام دهیم تا بتوانیم یک بستر نسبتا ایده آلی برای کسبوکار آموزشی خودمان بسازیم.

پس برویم و تک تک این 21 مرحله را با هم بررسی نماییم:

 

1. چی بفروشیم؟

متاسفانه خیلی از افراد و به خصوص افرادی که تازه وارد دنیای آموزش و تدریس شده‌اند نمیدانند که دنیای کسبوکار دنیای خیال بافی نیست!

خیلی مهمه قبل از اینکه هر نوع هزینه ای برای خودمون بتراشیم و وقتی صرف کنیم، بدونیم کسبوکار یا سایت آموزشی ما قراره از چه راهی به پول برسه؟

باید قبل از هر چیزی به صورت کاملا دقیق مشخص کنیم که بعد از یادگیری و آموزش طراحی سایت آموزشی قرار است از کجا پول به دست بیاوریم؟

آیا میخواهیم دوره آموزشی بفروشیم؟

آیا هدفمان این است که با یادگیری طراحی سایت آموزشی، خودمان وارد دنیای خدمات شویم و برای مدرسان، کسبوکارهای آموزشی و… کار طراحی انجام دهیم و در حقیقت وبدیزاینر شویم؟

آیا قرار است وبینار یا وبکست داخل سایت برگزار کنیم و بلیط هایش را بفروشیم؟

آیا قرار است کتاب یا چک لیست بفروشیم؟

آیا میخواهیم مدرسان دیگر را در سایت آموزش آنلاینی که طراحی میکنیم دور هم جمع کرده و با واسطه آموزش‌های مدرسان دیگر را بفروشیم؟

 

پس در قدم اول باید به صورت دقیق مشخص کنیم:

از چه راهی قرار است بعد از گذراندن مراحل طراحی سایت آموزشی به درآمد برسیم.

 

 

بهترین فروشگاه اینترنتی

 

 

2. رقبای ما

در گام دوم طراحی سایت آموزش آنلاین باید به صورت دقیق بدونیم قراره با کی رقابت کنیم! قراره با غول های آموزش آنلاین رقابت کنیم یا نه رقبای ما مدرسان معمولی محلی قرار است باشند؟

قطعا طراحی سایت آموزشی با هدف رقابت با سایت های بزرگ و برندی مثل فرادرس از هر نظر خیلی متفاوت است با زمانی که میخواهیم با چند تا سایت معمولی رقابت کنیم.

از نظر نوع طراحی، زمانیکه قرار است بگذاریم، هزیینه‌هایی که قرار است بپردازیم و مواردی مثل این رقبا ما یک عامل تعیی کننده هستند.

شاید اگر قرار باشد مثل مکتبخونه یک سایت مارکت پلیس (Market-Place) آموزشی راه اندازی کنیم تا مدرسان بتوانند دوره های خود را در آن بفروشند، عاقلانه نباشد که خودمان به عنوان یک صاحب کسبوکار، بخواهیم همه کارها از جمله کارهای طراحی و مدیریت سایت را به عهده بگیریم.

 

 

آموزش تبلیغات

 

 

 

3. جایگاه ما

در گام سوم مراحل آموزش طراحی سایت آموزش آنلاین باید جایگاه خودمان را مشخص کنیم.

آیا ما فردی هستیم که تازه میخواهد وارد بازار آموزش شود؟

آیا ما یک مدرس با سابقه و شناخته شده هستیم که تازه میخواهیم از بستر آنلاین بهره ببریم؟

آیا ما صاحب کسبوکار آموزشی مثلا مدیر مدرسه یا آموزشگاه بوده و به دنبال یادگیری طراحی سایت مدرسه یا آموزشگاه هستیم؟

آیا ما مدرسی هستیم که در شبکه های اجتماعی (مثلا اینستاگرام) شناخته شده است و برای افزایش جذب دانشجو میخواهیم سایت خودمان را داشته باشیم؟

 

جایگاه ما میتواند یک عامل کلیدی در نوع استراتژی ما برای رسیدن به هدف طراحی سایت آموزشی باشد:

اگر ما مدرس شناخته شده هستیم: بهتر است برای صرفه جویی در زمان برون سپاری کنیم.

اگر ما صاحب کسبوکار، مدرسه و… هستیم: بهتر است برون سپاری کنیم.

اگر ما مدرسی با فالوورهای نسبتا زیاد در اینستاگرام هستیم: بهتر است برون سپاری کنیم.

اگر ما میخواهیم سریع به درآمد قابل توجهی از بازار آموزش برسیم بهتر است در دوره گنجینه ب‌م‌م طراحی سایت آموزشی شرکت نماییم.

اگر ما زیاد مصمم به کسب درآمد زیاد و سریع از فروختن آموزش یا خدمات آموزشی نیستیم بهتر است از همین راهنما استفاده نماییم.

اگر پولی در بساط نداریم و میخواهیم رایگان این مهارت را کسب کنیم این راهنما را به کار ببندیم.

 

خلاصه که باید جایگاه خودمان را بدانیم و بر اساس جایگاهمان تصمیم درست را انتخاب نماییم.

 

 

بازاریابی آموزشی

 

 

 

4. ارزش زمان

خیلی از افراد درک صحیحی از ارزش زمان و عمر خود ندارند!

الان که داریم با هم صحبت میکنیم (اواخر اسفند 1401) هر ساعت مدرس به صورت میانگین 150 هزار تومان ارزش دارد!

حالا بیاییم با خودمان یک دو دو تا چهارتا بکنیم ببینیم از چه راهی پرونده طراحی سایت آموزشی را ببندیم به نفعمان است:

 • برون سپاری: معمولا بین 2 هفته تا 45 روز
 • آموزش تخصصی: بین یک ماه تا 3 ماه
 • آموزش رایگان: بین 3 ماه تا 1 سال

 

واقعا ارزشش را دارد؟

خیلی از افراد نا آگاه و معمولا کم سن و سال میگویند مدرسان دکون باز کرده اند، چرا تا وقتی آموزش رایگان ریخته بروم آموزش پولی بخرم؟

آنها نمیدانند که نه تنها دارند ضرر زیادی میکنند بلکه فرصت های زیادی را از دست میدهند و ممکن است به دلیل سختی راه یا طولانی شدن بیش از حد کلا بیخیال شوند و نصفه نیمه اهداف خود را رها کنند.

از طرفی مدرسی که از خدمات طراحی سایت آموزشی ب‌م‌م استفاده میکند میتواند در زمان برون سپاری میتواند به کار تخصص خود بپردازد و مثلا با ضبط یک دوره چندین یا حتی چند صد برابر هزینه خدمات را به دست آورد!

 

پیشنهاد ما:

 • اگر شما مدرسی هستید که اهداف بزرگ در سر دارد و میخواهید خیلی سریع به درآمد فوق العاده برسد برون سپاری کنید.
 • اگر میخواهید خیلی سریع و اصولی طراحی سایت آموزشی را یاد بگیرید تا یا برای خودتان در کمترین زمان ممکن سایتتان را بسازید یا پروژه های زیادی را به دست آورید و از این راه کسب درآمد کنید در دوره گنجینه ب م م شرکت نمایید.
 • اگر پولی ندارید یا فکر میکنید وقتتان ارزش کافی ندارد این راهنمایی که الان مطالعه میکنید بهترین گزینه است.

 

آموزش تولید محتوا

 

 

5. نقشه راه

فرقی نمیکند که بخواهیم برای خودمان سایت آموزش آنلاین طراحی کنیم یا بخواهیم با یادیگیری مهارت طراحی سایت آموزش آنلاین بخواهیم پروژه بگیریم و از این راه کسب درآمد کنیم، در هر صورت باید بدانیم نقشه راه کسبوکار ما چیست.

نمیتوانیم بگوییم حالا یک سایتی میسازیم بعدا هر چی خدا خواست یا از این ستون تا آن ستون یا فرج!

نه باید بدانیم که اگر قرار شد سایتی برای خودمان طراحی کنیم از همان روز اول باید زمان و هزینه برایش کنار بگذاریم تا روزی که بخواهیم سایت یا کسبوکار آموزشیمان را بیخیال شویم.

اگر هم بخواهیم پروژه بگیریم که باید بدانیم و فکرش را کرده باشیم که قرار است از کجا پروژه به دست آوریم؟ آیا این کار دائمی برای ماست یا میخواهیم به عنوان یک شغل دانشجویی و پاره وقت بهش نگاه کنیم؟

آیا قرار است مقاله و آموزش رایگان در سایتمان بارگذاری کنیم یا نه فقط قرار است برای راحتی و اتوماتیک کردن فروش از آن استفاده کنیم؟

اگر مدرس هستید که باید در دوره بیزینس پلن کسبوکار آموزشی شرکت کنید و اگر هم میخواهید از راه گرفتن پروژه طراحی سایت آموزشی به درآمد برسید باید نقشه راه کسبوکارتان را مشخص نمایید.

 

 

اعتماد به نفس

 

 

6. لوگو

سایت، لوگو میخواد!

لوگو در مسیر طراحی سایت آموزشی حکم اصل و نصب برای انسان را داره!

لوگو هویت و نماد برند کسبوکار است.

باید قبل از اینکه بخواهیم هر اقدامی برای یادگیری یا سفارش طراحی سایت انجام دهیم برای خودمان و کسبوکارمان به فکر لوگو باشیم.

شما میتوانید یا خودتان با کمک دوره آموزشی ب‌م‌م طراحی لوگو، برای خودتان هویت یا ظاهر برندتان را طراحی نمایید و یا با استفاده از خدمات طراحی لوگو ب‌م‌م به راحتی سفارش خود را ثبت نمایید و هویت برند خود را از همین ابتدا قوی ایجاد نمایید.

 

7. اسم

هر کسبوکاری نیاز به انتخاب یک اسم دهان پر کن دارد که اولا به در ذهن بماند و دوما در روند برندسازی به کسبوکارمان کمک نماید.

انتخاب یک اسم آنقدر مهم هست که قبل از شروع طراحی سایت آموزشی، با خود کمی خلوت کنیم و ببینیم چه اسمی میتواند به رشد و بازاریابی ما به خصوص در فضای دیجیتال کمک نماید.

شما میتوانید با تهیه دوره آموزشی طاحی لوگو، طراحی نام برند را هم یاد بگیرید یا از خدمات طراحی نام برند ب‌م‌م استفاده نمایید.

 

 

بهترین قالب فروشگاهی وردپرس

 

 

8. خرید دامنه

دامنه یا Domain در حقیقت اسم سایت است.

ما در مقاله دامنه چیست به صورت کامل در مورد دامنه صحبت کردیم.

بعد از آنکه اسم سایت و بندتان را در مرحله بلی انتخاب کردید الان نوبت به این میرسد که آن اسم را برای خودتان اجاره کنید.

 

دقت نمایید که دامنه از دو بخش تشکیل شده:

 1. اسم دامنه (SLD): همان اسمی است که در مرحله قبل انتخاب کردیم، مثل bememim، digikala و موارد دیگر.
 2. پسوند دامنه (TLD): پسوند دامنه یا همان com. یا ir. یا org. یا مواردی مثل این است که احتمالا همه ما با آن آشنا هستیم.

 

برای یادگیری نحوه ثبت دامنه کافی است به مقاله ای که که گفته شد مراجعه نمایید یا داخل سایت ب‌م‌م سرچ نمایید دامنه!

 

 

 

بهترین هاست

 

 

9. هاست

هاست یا host حکم حافظه سایت ما را دارد که متن ها، عکس ها، ویدیوها و… روی آن ذخیره میشود.

انتخاب هاست یکی از بزرگترین دغدغه های هر وبمستری حتی متخصصین طراحی سایت آموزشی است.

انتخاب هاست یکی از مهمترین و چالش برنگیزترین انتخاب های ما در مسیر طراحی سایت آموزشی است چرا که  بر دو عامل اصلی سایت یعنی امنیت و سرعت سایت ما اثرگذار است.

پس به نوعی میتوانیم بگوییم باید در انتخاب این مورد نهایت دقت و توجه را به خرج دهیم.

برای انتخاب بهترین میتوانید همین الان مقاله بهترین هاست را مطالعه نمایید.

 

 

10. اتصال هاست و دامنه

بعد از اینکه اسم سایت (دامنه) و فضای ذخیره سازی سایت را خریداری کردیم نوبت به آن میرسد که این دو را به هم مرتبط کنیم تا زمانی که مثلا عکس یا متنی داخل هاست بارگذاری میکنیم در سایت ما نشان داده شود.

زمانی که هاستی را برای طراحی سایت آموزشی تهیه میکنیم، یک ایمیلی از طرف هاست برای ما ارسال میشود که شامل چند پارامتر به نام DNS هست.

کافی است وارد سایتی که از آن دامنه خریدیم بشیم و از بخش پروفایل کاربری بخش مدیریت دامنه، تغییر DNS را پیدا کنیم و سپس مقادیری که در ایمیل هاست برای ما ارسال شده بود را در اینجا جایگذاری نماییم.

هاست به دامنه به همین راحتی متصل میشود!

 

 

آموزش تولید محتوای متنی

 

 

11. ساخت دیتابیس

یازدهمین گام طراحی سایت آموزشی که باید آن را با دقت فراوان آن را انجام دهیم ساخت دیتابیس است.

دیتابیس حکم مغز سایت را دارد.

در حقیقت اطلاعات ضروری هر سایتی در دیتابیس آن ذخیره میشود.

بر اساس اینکه هاست را از کجا خریدید یا چه نوعی است بر اساس یکی از راهنماهای زیر اقذام به ساخت دیتابیس نمایید:

 

الف) سی پنل (Cpanel)

اگر هاستی که تهیه کردید دارای کنترل پنل Cpanel است، برای ساخت دیتابیس در 11 گام طراحی سایت آموزشی مراحل زیر را به ترتیب و با دقت انجام دهید:

 1. با توجه به اطلاعاتی که در ایمیل هاست خریداری شده برای شما ارسال شد، وارد کنترل پنل هاست خود شده و به دنبال بخش databases بگردید، سپس بر روی آیکون mysql databases کلیک نمایید.
 2. بعد از وارد شدن به بخش ساخت دیتابیس حالا کافی است بر روی create new database کلیک نمایید تا یک دیتابیس جدید بسازید، دقت کنید که در این بخش شما باید یک اسم ویک رمز برای دیتابیس انتخاب کنید و این دو را در گوشه ای یاد داشت نمایید تا فراموشتان نشود. دقت نمایید که نام کاربری و پسورد دیتابیس بسیار مهم بوده و در مراحل بعدی طراحی سایت آموزشی به آن نیاز داریم!
 3. اگر دو مرحله بالا را به درستی پیش رفته باشید در این جا یک پیغام با بک گراند سبز و با عبارت aaed the database رو مشاهده خواهیم کرد.

 

 

آموزش وبینار

 

 

تا اینجا عملا ما یک دیتابیس برای طراحی سایت آموزشی خود داریم، اما این مغز سایت هیچ کاربر یا مدیر، فرمانده و رئیسی ندارد، به عبارت دیگر نیاز است که ما بتوانیم این مغز را کنترل کنیم. پس برای این کار طبق مراحل زیر باید عمل نماییم:

 1. بر روی دکمه jump to mysql users کلیک نمایید یا این که با موس و اسکرول کردن به قسمت mysql users خودمان را میرسانیم.
 2. بر روی add new user کلیک نمایید و داخل username نام دلخواهی را برای خود انتخاب نمایید (دقت کنید که حتما نام کاربری را جایی یادداشت نمایید).
 3. داخل فیلد password و password again باید یک رمز عبور بسیار قوی که میتوانید به خاطر آورید و شامل حروف انگلیسی بزرگ و کوچک، اعداد انگلیسی و نشانه‌هایی مثل @، #، ^، ~ و… باشد. همچنین میتوانیم با استفاده از password generator برای خود یک پسورد مطمئن بسازید اما یادتان باشد که این پسورد را باید بتوانید به خاطر بسپارید.
 4. حال کافی است بر روی دکمه create user کلیک نمایید تا یک کاربر برای شما ساخته شود.
 5. اگر پیغام سبز رنگ You have successfully created a MySQL user named را دریافت کردید، یعنی مراحل را به درستی و طبق آموزش پیش رفته‌اید.

 

مراحل نوشتن کتاب

 

 

خب حالا باید به دیتابیسی که برای طراحی سایت آموزشی خود ساخته‌ایم اطلاع دهیم که این کاربری که ساختیم با این رمز عبور و نام کاربری، قرار است مدیر و رئیس باشد. برای این کار هم طبق آموزش زیر عمل نمایید:

 1. اسکرول کنید تا به Add User To Database برسید.
 2. نام کاربری که ساختید را انتخاب نمایید.
 3. دیتابیسی که ساختید را اتخاب نمایید.
 4. بر روی دکمه ADD کلیک نمایید.
 5. وارد صفحه Manage User Privileges که شدید بر روی گزینه all privileges کلیک نمایید تا نام کاربری که ساختید به همه چیز دسترسی داشته باشد و تبدیل شود به مدیر کل دیتابیس.
 6. بر روی دکمه آبی رنگ make changes کلیک نمایید.
 7. اگر مراحل را به درستی پیش رفته باشید پیام سبز You have given the requested privileges on the database to the user را دریافت خواهید کرد.

 

به شما تبریک میگوییم مرحله 11 طراحی سایت آموزشی را به درستی پیش رفته‌اید، حالا بر روی دکمه go back کلیک نموده و بروید به مرحله 12 .

 

 

آموزش فروش

 

 

ب) دایرکت ادمین

اگر هاستی که خریداری کردید از نوع دایرکت ادمین (Direct-Admin) بود به صورت قدم به قدم برای ساخت دیتابیس یا مغز طراحی سایت آموزشی از دستورالعمل زیر استفاده نمایید:

 1. وارد هاست دایرکت ادمین شوید.
 2. بر روی گزینه MySQL Management کلیک نمایید.
 3. Create new Database را پیدا و بر روی آن کلیک نمایید.
 4. با استفاده از Database Name برای مغز خود یک نامی انتخاب نمایید.
 5. گزینه Database Username، نام کاربری دیتابیس شماست.
 6. Username Password و Confirm Password هم رمز عبور کاربر دیتابیس است.
 7. بعد از به خاطر سپردن و یادداشت کردن رمز عبور، نام کاربری و اسم دیتابیس بر روی دکمه Create کلیک نمایید.

به شما تبریک میگوییم، دیتابیش شما ساخته شد و یک گام دیگر از گام‌های طراحی سایت آموزشی با خوبی و خوشی برداشته شد، حال باید به استقبال مرحله 12 برویم که از اینجا تازه داستان اصلی شروع میشود!

 

 

آموزش فن بیان

 

 

12. انتخاب زبان برنامه نویسی یا سیسم مدیریت محتوا

برای اینکه بتوانیم سایت آموزشی خود را بسازیم نیاز داریم که با استفاده از یک زبان برنامه نویسی اطلاعات مختلف را درون هاست دسته بندی، ذخیره و قابل نمایش در سایت نماییم.

در حقیقت مثل ویندوز، اندرید، IOS و… که سیستم عامل کامپیوتر یا گوشی به حساب می‌آیند و به ما کمک میکنند که ما از حافظه یا فضای ذخیره سازی کامپیوتر یا گوشی خود استفاده کنیم در هگام طراحی سایت آموزشی هم باید با کمک یک سیستم مدیریت محتوا یا زبان برنامه نویسی اطلاعات را ساماندهی نماییم.

سیستم عامل یک مجموعه کد است که در ساماندهی و پردازش اطلاعات کامپیوتر به ما کمک میکند.

چالشی که وجود دارد این است که بر عکس سیستم عامل در کامپیتور و گوشی، ما در طراحی سایت آموزشی یک چیز آماده به این شکل نداریم.

راه حل این است که یا زبان برنامه نویسی یاد بگیریم یا از سیستم مدیریت محتوا برای طراحی سایت آموزشی خود استفاده نماییم.

 

پس به صورت کلی برای طراحی سایت آموزشی دو راه حل داریم:

 1. استفاده از زبان برنامه نویسی
 2. استفاده از سیستم مدیریت محتوا

منظور سیستم مدیریت محتوا یا CMS (content management system) یک فایل برنامه نویسی است که به ما کمک میکند بدون دانش برنامه نویسی کار طراحی سایت را برای خود انجام دهیم.

به عبارت دیگر سیستم مدیریت محتوا یک فایل زیپ است که میتوانیم آن را دانلود و در هاست خود جایگذاری کنیم تا بخش بزرگی از روند طراحی سایت آموزش آنلاین را بدون دانش برنامه نویسی به انجام برسانیم.

 

خب ممکن است سوال پیش بیاید که تفاوت سیسیتم مدیریت محتوا با سیستم عامل چیست؟

جواب این است که سیستم مدیریت محتوا نیازمند اصلاحات زیادی است که بسته به حوزه ای که میخواهیم برای آن کار طراحی سایت آوزشی را انجام دهید میتواند خیلی پیچیده باشد ولی سیستم عامل یک لقمه آماده هولو بپر تو گلو است.

 

 

حال سوال اساسی این است که بهتر است از سیستم مدیریت محتوا بهره ببریم یا نه از زبان برنامه نویسی استفاده کنیم؟ هر کدام چه مزایا و معایبی در طراحی سایت آموزشی برای ما به ارمغان می آورند؟

 

فقط اگر شرایط زیر را داریم برویم سراغ یادگیری زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت آموزشی:

 1. سایز: اگر پروژه عظیم است و مثلا میخواهیم یک سایتی مثل فرادرس، مکتبخونه و… با چندین مدرس و دم و دستگان تاسیس کنیم.
 2. زمان: اگر تا یک سال آینده دنبال درآمد و نهایی کردن پروژه طراحی سایت آموزشی خودنیستیم
 3. پول: اگر میخواهیم پروژه بگیریم و از راه طراحی سایت آموزشی کسب درآمد کنیم تا یک سال آینده باید فکر پول درآوردن را از سرمان بیرون نماییم

 

پس به صورت کلی برای طراحی سایت آموزشی بهتر است سراغ برنامه نویسی نرویم و از همان سیستم مدیریت محتوا بهره برریم و اگر هم خیال داریم که از راه ارائه خدمات طراحی سایت پول در بیاوریم با توجه به طولانی بودن زمان یادگیری برنامه نویسی بهت است ابتدا با CMS پول دربیاوریم و سپس به مرور یک زبان برنامه نویسی را انتخاب نماییم.

به علاوه دقت نمایید که اکثر پروژه های طراحی سایت آموزشی با CMS است چرا که افراد کمی توان پرداخت هزینه های سنگین طراحی سایت با برنامه نویسی را دارند.

 

مهمترین زبان های برنامه نویسی برای طراحی سایت آموزشی عبارتند از:

 1. JavaScript
 2. PHP: Hypertext Preprocessor
 3. ASP: (Active Server Pages)
 4. Ruby
 5. SQL: Structerd Query Language
 6. #C
 7. Python

 

پیشنهاد ما یادگیری زبان PHP و جاوااسکریپت برای طراحی سایت آموزشی است. البته همانطور که گفتیم بهتر است از سیستم مدیریت محتوا استفاده نماییم.

دقت نمایید که مواردی مثل CSS و HTML زبان برنامه نویسی نیستند و این دو مورد زبان نشانه گذاری هستند که برای جذابتر کردن ظاهر سایت ما از آن ها استفاده میکنیم.

 

مثل زبان‌های برنامه نویسی، ما انواع مختلف سیستم مدیریت محتوا داریم که معروفترین های آن عبارتند از:

 1. WordPress
 2. Joomla
 3. OpenCart
 4. Magento
 5. Drupal
 6. PrestaShop
 7. PHP nuke

 

درست است که برای پروژه های مختلف میتوانیم از هر کدام از سیستم های مدیریت محتوا استفاده کنیم ولی پیشنهاد ما برای طراحی سایت آموزشی، وردپرس است.

طراحی سایت آموزشی با وردپرس مزایای خیلی زیادی دارد که بر شمردن آن‌هه شاید حوصله مان را سر ببرد.

در همین حد بدانیم که تعداد نسبتا زیادی از بزرگترین سایت های آموزشی ایران و جهان از جمله bememim از همین CMS یعنی وردپرس (+) استفاده میکنند.

برای یادگیری طراحی سایت آموزشی با وردپرس کافی است مقاله آموزش طراحی سایت با وردپرس را مطالعه نمایید.

همچنین برای یادگیری طراحی سایت آموزشی یه کمک وردپرس بعد از خواندن مقاله بالا به ترتیب مقاله‌های زیر را مطالعه نمایید:

 

13. ساخت بک اند

وقتی به طراحی وب سایت آموزشی فکر می کنیم، اولین چیزی که اغلب به ذهن می رسد طراحی بصری یا قسمت جلویی یک وب سایت است. با این حال، back-end در ایجاد یک وب سایت موفق به همان اندازه مهم است.

Backend به بخش هایی از یک وب سایت اطلاق می شود که کاربر آنها را نمی بیند، از جمله سرور، پایگاه داده و کد برنامه ای که به وب سایت قدرت می دهد.

در این بخش، نقش بک‌اند در طراحی وب‌سایت آموزشی، فناوری‌های مورد استفاده برای ساخت آن و مهارت‌های مورد نیاز برای توسعه یک بک‌اند کاربردی و ایمن برای یک وب‌سایت را بررسی می‌کنیم.

 

 

نقش Backend در طراحی وب سایت

Backend پایه و اساس یک وب سایت است و عملکرد صحیح وب سایت را تضمین می کند. وظیفه ذخیره و بازیابی داده ها، پردازش ورودی های کاربر و برقراری ارتباط با سیستم های خارجی را بر عهده دارد. Backend عملکرد مورد نیاز برای ایجاد یک وب سایت پویا و تعاملی را فراهم می کند، مانند احراز هویت کاربر، ارسال فرم و مدیریت پایگاه داده.

Backend همچنین نقش مهمی در امنیت وب سایت ایفا می کند. مسئولیت حفاظت از داده های حساس کاربران و جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به وب سایت را بر عهده دارد یک باطن امن می تواند در برابر حملات رایج وب سایت مانند تزریق SQL و اسکریپت بین سایتی محافظت کند.

 

 

فن آوری های مورد استفاده در توسعه وب Backend

چندین فناوری در توسعه وب بک اند در طراحی سایت آموزشی استفاده می شود که هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. در اینجا برخی از متداول ترین فناوری های مورد استفاده آورده شده است:

زبان های برنامه نویسی: زبان های برنامه نویسی مورد استفاده در توسعه وب بک اند عبارتند از PHP، Python، Ruby، Java و Node.js.

هر زبان دارای نحو و ویژگی های خاص خود است، اما همه آنها به توسعه دهندگان اجازه می دهند تا برنامه های وب پویا و تعاملی ایجاد کنند.

 

Frameworks: Framework ها ابزارها و کتابخانه های از پیش ساخته شده ای هستند که فرآیند ساخت یک Backend را ساده می کنند. فریمورک های محبوب عبارتند از: Laravel (PHP)، جنگو (Python)، Ruby on Rails (Ruby)، Spring (Java) و Express.js (Node.js).

 

 

پایگاه های داده: پایگاه های داده برای ذخیره و مدیریت داده ها در پشتیبان یک وب سایت استفاده می شود. پایگاه داده های محبوب عبارتند از MySQL، PostgreSQL، MongoDB و SQLite.

 

 

API ها: API ها (Application Programming Interfaces) برای اتصال باطن یک وب سایت به سیستم های خارجی، مانند دروازه های پرداخت یا پلت فرم های رسانه های اجتماعی استفاده می شوند.

 

 

مهارت های مورد نیاز برای توسعه وب Backend

ایجاد یک بک‌اند کاربردی و امن برای یک وب‌سایت مستلزم مجموعه‌ای از مهارت‌ها است، از جمله:

 1. برنامه نویسی: درک قوی از مفاهیم برنامه نویسی و دانش حداقل یک زبان برنامه نویسی برای توسعه وب در بک اند ضروری است.
 2. مدیریت پایگاه داده: درک نحوه طراحی و مدیریت پایگاه های داده برای ایجاد یک Backend کاربردی و ایمن بسیار مهم است.
 3. مدیریت سرور: توسعه دهندگان باید دانش مدیریت سرور، از جمله پیکربندی سرورها و مدیریت محیط های میزبانی را داشته باشند.
 4. امنیت: توسعه دهندگان باید در مورد بهترین شیوه های امنیت وب سایت و نحوه پیاده سازی آنها در باطن یک وب سایت آگاه باشند.
 5. همکاری: توسعه Backend اغلب به کار در یک محیط تیمی نیاز دارد، بنابراین همکاری قوی و مهارت های ارتباطی ضروری است.

بک اند یک جزء حیاتی از طراحی وب سایت و به خصوص طراحی سایت آموزشی است که مسئول ایجاد یک بستر کاربردی و ایمن است.

توسعه وب Backend به دانش زبان های برنامه نویسی، چارچوب ها، پایگاه های داده، API ها، مدیریت سرور و امنیت نیاز دارد. با درک نقش backend در طراحی وب سایت و فن آوری ها و مهارت های مورد نیاز برای توسعه آن، توسعه دهندگان می توانند وب سایت های پویا و ایمن ایجاد کنند که یک تجربه کاربری یکپارچه را ارائه می دهند.

 

14. ساخت فرانت اند

بعد از بک اند حال نوبت به فرانت اند میرسیم. توسعه وب فرانت‌اند نیز بخش مهمی از طراحی سایت آموزشی است که بر ایجاد عناصری که کاربر آن ها را میبیند تمرکز دارد.

فرانت اند شامل استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی، چارچوب‌ها و کتابخانه‌ها برای ایجاد مؤلفه‌های بصری و تعاملی است که کاربران با آنها تعامل دارند.

در این بخش از آموزش طراحی سایت آموزشی، نقش فرانت‌اند در طراحی وب‌سایت، فناوری‌های مورد استفاده برای ساخت آن و مهارت‌های لازم برای ایجاد یک فرانت‌اند مؤثر و جذاب برای یک وب‌سایت را بررسی می‌کنیم.

نقش توسعه وب فرانت اند

فرانت اند بخشی از وب سایت است که کاربران با آن تعامل دارند و شامل عناصری مانند رابط کاربری، پیمایش، فرم ها و محتوای چندرسانه ای (متن، عکس، فیلم و…) است.

فرانت اند مسئول ایجاد یک تجربه کاربری جذاب و شهودی است که هویت برند را منعکس می کند و نیازهای مخاطب هدف را برآورده می کند.

علاوه بر این، قسمت جلویی نقش مهمی در عملکرد و دسترسی وب سایت ایفا می کند. باید برای بارگذاری سریع بهینه شده باشد و برای کاربران با همه توانایی ها، از جمله کسانی که دارای اختلالات بینایی یا شنوایی هستند، قابل دسترسی باشد.

 

 

فن آوری های مورد استفاده در توسعه وب فرانت اند

فناوری های مختلفی در توسعه وب فرانت اند استفاده می شود که هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. در اینجا برخی از متداول ترین فناوری های مورد استفاده آورده شده است:

 1. HTML: HTML (Hypertext Markup Language) زبان نشانه گذاری استانداردی است که برای ایجاد ساختار صفحات وب استفاده می شود.
 2. CSS: CSS (Cascading Style Sheets) برای ایجاد سبک بصری و طرح بندی صفحات وب استفاده می شود.
 3. جاوا اسکریپت: جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی است که برای ایجاد عناصر تعاملی و پویا در یک صفحه وب، مانند منوهای کشویی و لغزنده استفاده می شود.
 4. چارچوب ها و کتابخانه ها: فریم ورک ها و کتابخانه های فرانت اند، مانند بوت استرپ و جی کوئری، مؤلفه ها و عملکردهای از پیش ساخته شده ای را ارائه می دهند که می تواند روند توسعه را سرعت بخشد.

 

 

مهارت های مورد نیاز برای توسعه وب فرانت اند

ایجاد یک فرانت اند موثر و جذاب برای یک وب سایت مستلزم مجموعه ای از مهارت ها است، از جمله:

 1. HTML و CSS: درک قوی از HTML و CSS برای ایجاد ساختار، طرح‌بندی و طراحی بصری یک صفحه وب ضروری است.
 2. جاوا اسکریپت: برای ایجاد عناصر تعاملی و پویا در یک صفحه وب، دانش جاوا اسکریپت لازم است.
 3. طراحی واکنش‌گرا یا responsive: توسعه‌دهندگان فرانت‌اند باید نحوه ایجاد طرح‌های واکنش‌گرا را بدانند که با اندازه‌های مختلف صفحه نمایش و دستگاه‌ها تنظیم شوند.
 4. دسترس‌پذیری: آگاهی از بهترین شیوه‌های دسترسی و نحوه پیاده‌سازی آن‌ها در قسمت جلویی برای ایجاد یک وب‌سایت فراگیر ضروری است.
 5. همکاری: توسعه Front-end اغلب مستلزم کار در یک محیط تیمی است، بنابراین همکاری قوی و مهارت های ارتباطی ضروری است.

فرانت اند یک جزء حیاتی از طراحی سایت آموزشی است که عناصر بصری و تعاملی را ایجاد می کند که کاربران با آنها در تعامل هستند.

این فرایند به دانش HTML، CSS، جاوا اسکریپت، و طراحی ریسپانسیو و همچنین بهترین شیوه های دسترسی و مهارت های همکاری نیاز دارد.

با درک نقش فرانت اند در طراحی وب سایت و فن آوری ها و مهارت های مورد نیاز برای ایجاد آن، توسعه دهندگان می توانند وب سایت های جذاب و موثری ایجاد کنند که یک تجربه کاربری یکپارچه را ارائه می دهند.