سئو محلی چیست؟ آموزش سئو محلی در 9 گام ساده!

سئو محلی

 

آموزش سئو محلی برای چه کسب و کارهایی مفید و ضروری است؟ چطور در شهر یا محله خودمان، کسب و کار یا سایتمان را در نتایج گوگل بیاوریم؟ آموزش سئو محلی دقیقا شامل چه بخش هایی است و آیا به دیده شدن ما در نتایج کلی موتورهای جستجو کمک میکند یا برعکس برای بهینه سازی موتورهای جستجو در تمامی نتایج چالش ایجاد میکند؟

در این مقاله میخواهیم به صورت جامع و کامل به آموزش “سئو محلی” بپردازیم و ببنیم چطور میتوانیم کسب و کار خودمان را در گوگل ثبت نماییم تا از این راه به افزایش ترافیک سایت خود کمک کرده و به هدف و مقصد نهایی که افزایش فروش از طریق سایت است برسیم.

 

 

سئو محلی

 

 

آموزش سئو محلی یا سئو لوکال

برای اینکه بتوانید به بهینه سازی موتورهای جستجو محلی یا همان سئو محلی بپردازیم نیاز است که ابتدا به چند سوال پاسخ دهیم:

 • آیا مشتری احتمالی در محل من وجود دارد؟
 • آیا محلی که کسب و کار من در آن قرار دارد هترین مکان برای جذب مشتری است؟
 • آیا فاش شدن مکان من میتواند فرصتی برای رقبای احتمالی من باشد؟
 • بر روی چه عبارت یا کلمه کلیدی قرار است سئو محلی را انجام دهم؟
 • آیا ارزش دارد برای سئو محلی بروم و دفتری اجاره کنم یا هزینه بپردازم یا خیر؟
 • رقبای خارجی من آیا از بهینه سازی موتور جستجو محلی استفاده کرده اند؟
 • آیا رقبا داخلی من از سئو لوکال بهره برده‌اند؟
 • آیا سایتم را در گوگل ثبت کنم یعنی سئو محلی انجام داده‌ام؟
 • آیا بدون داشتن سایت میشود کسب و کار خودم را در گوگل ثبت کنم؟
 • سئو محلی چقدر زمان میبرد؟
 • آیا برای local-seo نیاز است که بک لینک بسازیم؟
 • چطور کوسایتیشن میتواند منجر به بهبود ما در نتایج جستجوی محلی شود؟
 • آیا سئو محلی برای ما کافی است و نیاز نیست بر روی مواردی مثل آموزش تولید محتوا، سئو داخلی، بک لینک سازی و سئو تکنیکالکار کنیم؟
 • چقدر رقابت در کسب جایگاه در نتایج جستجوی محلی وجود دارد؟
 • آیا میتوانیم با ابزارهایی مثل MOZ، ahrefs و مواردی مثل این جایگاه رقبا در نتایج محلی را به دست آوریم؟
 • چطور میتوانیم بهترین نتیجه و بازگشت سرمایه را به دست آوریم؟

 

این سوالات و سوالات مشابه، سوال‌هایی هستند که ممکن است هر ذهن آگاه فعال در حوزه اینترنت که میخواهد واقعا نتیجه بگیرد را در گیر کند. خیلی ساده میخواهیم در ادامه به جواب این سوالات بپردازیم تا خیلی راحت‌تر بتوانیم با آموزش سئو محلی به موفقیت برسیم.

 

 

یک فرصت ویژه

نمیخوای یاد بگیری در کمترین زمان و با کمترین هزینه، از طریق گوگل مشتری جذب کنی؟
دوره زیر هزینه جذب مشتریت را به صفر میرسونه! بررسیش که ضرر نداره، همین الان بررسیش کن:

 

 

آموزش سئو محلی یعنی اینکه شما کاری کنید صفحات وب سایت شما بر روی کلمه کلیدی (کلمات کلیدی) در نتایج جستجوی محلی جایگاه بالاتری را کسب کند. مثلا اگر فردی در اصفهان سرچ کرد آموزش پرسونال برندینگ، یکی از نتایجی که به او نشان داده میشود، آموزشگاه پرسونال برندینگ در شهر اصفهان باشد.

بر عکس آموزش سئو محلی، ثبت در نتایج گوگل نیازی به سایت ندارد و فقط کافی است آدرس و مشخصات کسب و کار خود یعنی ساعات فعالیت، روزهای کاری و… را در گوگل ثبت کنید.

آموزش سئو محلی میتواند بسته به کسب و کار شما ضروری، مفید، بیتاثیر و حتی مضر باشد و تشخیص آن بسیار ساده است کافی است از خودتان بپرسید آیا خوب است من یک صفحه را فقط در یک محل در نتایج گوگل بالا بیاورم یا در کل؟

مثلا فروش آهن یا تعمیرات وسایل خانگی باید در نتایج محلی بالا بیاید یعنی کسب و کار باید سعی کند تعمیرات وسایل خانگی را در نتاج محلی بالا بیاورد، چرا که احتمالا ارزش نداشته باشد وسایل خانگیی را از یک شهر به شهر دیگر برای تعمیرات فرستاد.

اما مثلا برای خدمات آموزش عزت نفس یا آموزش پاورپوینت سعی کنیم فقط در نتایج محلی بالا بیاییم و فقط آموزش سئو محلی را دنبال کنیم احتمالا در صد زیادی از مشتریان را از دست میدهیم و نه تنها این کار برای ما سودی ندارد بلکه میتواند برای ما مضر هم باشد!

 

 

آموزش سئو محلی پیشنیاز و هم نیازهایی دارد!

ممکن است شما بخواهید دیگر روش‌های آموزش فروش و جذب مخاطب مثل آموزش ایمیل مارکتینگ و آموزش فروش تلفنی یا حتی در زمینه بهینه‌سازی موتورهای جستجو مواردی غیر از سئو محلی مثل سئو فنی و بک لینک با استفاده از کوتاه کننده لینک را یاد بگیرید یا حتی بخواهید با یادگیری و آموزش پرسونال برندینگ یک سئوکار پولدار شوید! در این صورت لطفا از بخش منو سایت به بخش بازاریابی رفته تا با تکنیک‌ها و آموزش‌های بینظیر و البته رایگان به نتایج فوق‌العاده‌ای برسید.

همچنین اگر با یادگیری سئو محلی به دنبال شغل پر سود و کارآفرینی در این زمینه هستید میتوانید استارت آپ خود را با استفاده از آموزش کسب درآمد با گوشی و بهترین شغل خانگی، نتیجه مطلوبی بگیرید.

 

 

قالب فروشگاهی

 

به شما توصیه میکنم قبل از مطالعه این آموزش به ترتیب مقاله ها و آموزش های زیر را مشاهده کنید و سپس به ادامه این آموزش بپردازید:

 1. آموزش سئو سایت
 2. آموزش سئو داخلی
 3. آموزش سئو فنی
 4. آموزش تولید محتوا
 5. آموزش تولید محتوای متنی
 6. آموزش سئو خارجی
 7. آموزش ساخت بک لینک

 

 

سئو محلی چیست؟

سئو محلی یکی از روش های جذب مشتری و بازاریابی محصولات و خدمات خود در یک منطقه خاص و نزدیک به خودمان ( همان جایی که میخواهیم به خلق خدا کالا و خدمات بفروشیم ) است و از این نظر میتوان آن را به نوعی نیش مارکتینگ یا Niche Marketing در نظر گرفت و ما آن را به صورت زیر تعریف میکنیم:

 

سئو محلی یا local SEO به بهینه‌سازی موتورهای جستجو ( همان گوگل خودمان یا وارد دیگر مثل بینگ، یاهو و… ) برای سایت یک کسب و کار در یک زمینه مشخص و در یک محل مشخص میگوییم.

 

دقت کنید که تفاوتی ندارد که شما با یادگیری سئو محلی میخواهید به چه هدفی در زندگی خود برسید، باید بدانید که بدون داشتن فن بیان ( آموزش فن بیان )، کنترل کردن هیجانات ( هوش هیجانی ) و استفاده درست از وقت و زمان ( مدیریت زمان ) نه تنها پیشرفت نمیکنید بلکه احتمالا فقط به شکست نزدیک میشوید. پس در کنار یادگیری سئو محلی بر روی پرانتزهای این پاراگراف کلیک نمایید!

 

بهترین هاست

 

 

دقت کنید تعریف ما در ب م م برای سئو محلی دو بخش دارد:

1. بهینه سازی موتور جستجو محلی برای یک زمینه مشخص

برعکس سایر روش‌های بهینه سازی موتور جستجو، سئو محلی در یک زمینه مشخص معنی پیدا میکند. یعنی اگر شما بخواهید سایت یا کسب و کارتان توسط گوگل یا سایر موتورهای جستجو ( سرچ انجین یا search engine ) مثل بینگ در یک منطقه مشخص و به صورت لوکال داخل نتایج خود نشان دهد باید یک زمینه خاص را مشخص کنید.

 

دقت کنید که منظور از زمینه خاص در تعریف سئو محلی همان کلمه کلیدی است. یعنی زمانی که ما تصمیم میگیریم در نتایج جستجوی یا SERP محلی بالا بیاییم باید یک کلمه کلیدی مشخص را انتخاب کنیم.

 

بر عکس سئو معمول که تا کنون احتمالا انجام داده‌اید یا حداقل به آن تسلط نسبی دارید و اصول آن را یاد گرفته‌اید، نمیتوان در سئو محلی بر روی چندین کلمه کلیدی همزمان کار کنید.

 

یعنی ممکن است ما در بهینه‌سازی موتور جستجو معمول بر روی کلمات روش تدریس، طراحی سایت و حتی بهترین شغل برای خانم‌ها کار کنیم و در صورت داشتن پشتکار و رعایت کردن اصول و قواعد بتوانیم روی تمامی این کلمات کلیدی رتبه خوبی بگیریم ولی در سئو محلی ما فقط باید یک کلمه کلیدی انتخاب کنیم.

 

یعنی شما در سئو محلی باید در اولین قدم تصمیم بگیرید که در چه کلمه کلیدی میخواهید در نتایج محلی رتبه بگیرید و بعد به یادگیری اصول و تکنیک‌های خاصی که در این آموزش بررسی میکنیم بپردازید.

 

مثلا اگر پیتزا فروشی دارید باید در قدم اول سئو محلی تصمیم بگیرید که کدام یک از کلمات کلیدی پیتزا فروشی، رستوران، فست فود و… برای شما مناسب است و بعد کارهای فنی و… را برای سایت و بیزینس خود انجام دهید.

همین الان بررسی کنید: کوکی چیست؟

 

 

کوکی

 

 

2. بهینه سازی موتور جستجو محلی برای یک محله مشخص

بخش دوم تعریف سئو محلی این است که عملیان SEO و بهینه سازی موتورهای جستجو برای یک منطقه و محل خاص صورت میگیرد نه به صورت عمومی در کل جهان یا کشور!

در حقیقت برعکس سئو معمول یا همان نوعی که تا کنون احتمالا بر روی آن کار کرده‌اید، که هدف بالا آمدن در نتایج جستجو ( SERP ) در کل جهان، کشور یا حداقل شهر است، در سئو محلی ما میخواهیم در یک مطفه خاص وقتی کاربرانی کلمه کلیدی کسب و کار ما ( که در گام قبل انتخاب کردیم ) را سرچ کردند به صورت زیر سایت یا محل ما به آن‌ها نمایش داده شود.

 

سئو محلی

 

همانطوری که میتوانید مشاهده کنید، موقعی که ما در شهر اصفهان خدماتی مثل رستوران را داخل گوگل سرچ میکنیم، گوگل حدس میزند که احتمالا ما به دنبال رستوران‌های مشهد نیستیم و میخواهیم از رستوران های نزدیک خود غذا سفارش دهیم و اینجاست که سئو محلی منجی ما، گوگل و کاربر به صورت همزمان میشود!

البته دقت کنید که حتی اگر شما سایت آمورشی هستید و مثلا آموزش وبینار میفروشید هم میتوانید از این روش استفاده کنید ولی شاید گوگل نتایج محلی را در بالای نتایج خود نشان ندهد ولی همچنان شما را جزئی از برترین نتایج خود به سرچ کنندگان محلی نشان دهد.

تذکر بعدی این است که در سئو محلی لزوما نیازی نیست که کاربران به صورت حضوری مراجعه کنند و مثلا فایل‌های آموزش تولید محتوا را به صورت آنلاین میفروشید، میتوانید مثلا یک محلی که لزوما دفتر کار شما نیست مثل خانه خود یا اطفرافیان را به عنوان محل کسب و کار به گوگل معرفی کنید.

 

 

تیشرت مردانه ارزان

 

آموزش سئو محلی به صورت قدم به قدم

در ادامه به صورت قدم به قدم مراحل انجام بهینه سازی موتورهای جستجو به صورت محلی یا همان سئو محلی خودمان را آورده ایم. شما باید به صورت دقیق و با همین نظمی که در ادامه بیان کرده ایم مراحل را انجام دهید، در غیر این صورت نه تنها نمیتوانید در نتایج جستجوی محلی رتب خوبی بگیرید بلکه حتی ممکن است به صورت کلی جایگاه هایی که تا کنون کسب کرده اید را هم از دست بدهید!

مراحل عبارتند از:

 1. ثبت محل و محیط کسب و کار در گوگل: این مهم ترین مرحله برای سئوی محلی است. ادعای فهرست «Google برای کسب‌وکار من» تضمین می‌کند که کسب‌وکار شما در Google Maps و نتایج جستجوی محلی ظاهر می‌شود. بدون ثبت کسب و کار شما در گوگل، در هیچ نتیجه ای بالا نخواهید آمد. این گام را جدی بگیرید.
 2. فهرست کسب و کار من در Google را بهینه کنید: بعد از ثبت کسب و کار خود در گوگل باید نمایه خود را به طور کامل، جامع و دقیق تکمیل کنید. وقتی میگوییم جامع و دقیق یعنی مواردی مثل ساعات کاری، عکس‌هایی از محیط کسب و کار یا شرکتتان، توضیحاتی درباره کسب و کارتان و تمام موارد دیگر را باید به صورت دقیق تکمیل نمایید.
 3. ثبت مکان در سایت خود: بعد از ثبت محل کسب و کار در گوگل و تکمیل اطلاعات کسب و کارتان، نوبت به اضافه کردن مکان، آدرس، نقشه مربوط به محل کسب و کار و اطلاعات تماس به سایت در برگه های مختلفی مثل برگه تماس با ما یا درباره ما میرسد. دقت نمایید که همان آدرس و اطلاعاتی که در گوگل ثبت کرده اید را با همان شیوه نگارش در سایت خود به کار ببرید.آموزش تولید محتوا با موبایل 
 4. وب سایت خود را برای کلمات کلیدی محلی بهینه کنید: از کلمات کلیدی خاص مکان در محتوای وب سایت و متا تگ ها استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک کافی شاپ در اصفهان دارید، از کلمات کلیدی مانند “کافی شاپ اصفهان” یا “بهترین کافی شاپ های جلفا” و “بهترین قهوه در شهر اصفهان” استفاده کنید.
 5. دریافت بک لینک محلی: بک لینک از وب سایت های محلی می تواند به بهبود سئوی محلی وب سایت شما کمک کند. با وب سایت های محلی تماس بگیرید و از آنها بپرسید که آیا مایل به پیوند به وب سایت شما هستند یا خیر. همچنین شما میتوانید با خرید و سفارش رپورتاژ آگهی در سایت هایی که در نتایج جستجو محل شما در نتایج بالایی هستند، موفقیت خود را تضمین کنید.
 6. تشویق به بررسی آنلاین: بررسی های آنلاین برای SEO محلی مهم هستند. مشتریان خود را تشویق کنید تا در Google، Yelp و سایر وب‌سایت‌های بررسی، نظرات خود را بنویسند. به عبارت دیگر زمانی که فردی در بخش کسب و کارهای محلی گوگل شما را میبیند به شما امتیاز خوبی بدهد و با اضافه کردن نظرات و حتی عکس هایی از محل شما به گوگل بگوید که شما کارتان درست است!آموزش فروش حضوری 
 7. از نشانه گذاری طرحواره (Schema markup) محلی استفاده کنید: نشانه گذاری طرحواره کدی است که به موتورهای جستجو کمک می کند محتوای وب سایت شما را درک کنند. از نشانه گذاری طرحی محلی برای گفتن نام، آدرس و شماره تلفن کسب و کار خود به موتورهای جستجو استفاده کنید. برای انجام این کار، اگر سایت شما وردپرسی است کافی است از افزونه های سئویی مثل رنک مث (مقاله بهترین افزونه سئو را بخوان) برای این کار بهره ببرید.
 8. از رسانه های اجتماعی استفاده کنید: رسانه های اجتماعی می توانند با افزایش حضور آنلاین شما به بهبود سئوی محلی شما کمک کنند. به طور منظم در رسانه های اجتماعی پست بگذارید و دنبال کنندگان خود را تشویق کنید تا محتوای شما را به اشتراک بگذارند و در گوگل برای شما نظرات مثبتی بگذارند و یا حداقل به شما امتیاز 5 ستاره بدهند.
 9. سئوی محلی خود را نظارت کنید: از ابزارهایی مانند Google Analytics و Google Search Console برای نظارت بر عملکرد سئوی محلی وب سایت خود استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا زمینه های بهبود را شناسایی کرده و استراتژی خود را بر اساس آن تنظیم کنید. در حقیقت ممکن است در محل شما گویش خاص یا کلمات کلیدی خاصی سرچ شود و شما بتوانید با یک بهینه سازی ساده در محتوا نتایج فوق العاده ای بگیرید.

با انجام این مراحل می توانید سئوی محلی وب سایت خود را بهبود ببخشید و مشتریان محلی بیشتری را به سمت کسب و کار خود جذب کنید.

 

 

آموزش پرسونال برندینگ

 

اگر میخواهید تکنیک‌ها و رازهای ثبت کسب و کار خود در گوگل و سئو محلی را یاد بگیرید فقط کافی است در روزهای آینده به این مقاله سر بزنید تا از تکنیک‌های فوق‌العاده بیان شده شگفت زده شوید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *