افزایش درآمد با 7 راه روانشناسی + راه‌های افزایش درآمد عجیب!

افزایش درآمد

افزایش درآمد چطور ممکن است؟ بهترین راه های “افزایش درآمد” کدامند؟ چطور میتوانم حقوق خودم را افزایش دهم؟ چطور پول بیشتری به دست بیاورم؟ تکنیک‌هایی که میتوان با آن ها بدون کار بیشتر به موفقیت مالی رسید چیست؟

تفاوتی ندارد که کارآفرینی میکنید، شغل کارمندی دارید، کسب درآمد با گوشی میکنید، در خانه شغل خانگی خود را دارید، طراحی سایت آموزشی یا سئو به صورت شغل دوم و فریلنسری انجام میدهید یا الان به کار دیگری مشغول هستید، این مقاله برای شما مناسب و خواندن آن واجب است. زیرا مهم نیست که به چه کاری مشغول هستیم، مهم این است که راه های افزایش درآمد را یاد بگیریم!

 

 

افزایش درآمد از نظر روانشناسی

خیلی از افراد به اشتباه با خود فکر میکنند که من الان ساعتی مثلا 50 هزارتومان درآمد دارم و الان 7 ساعت کار میکنم، برای اینکه بتوانم درآمد خودم را 20 درصد افزایش دهم باید، 90 دقیقه یا یک و نیم ساعت بیشتر کار کنم!

درست است که افزایش ساعت‌هایی که کار میکنیم یکی از راه های افزایش درآمد است. اما باید بدانیم که بیشتر کار کردن نه تنها، تنها راه بیشتر پول درآوردن نیست، بلکه در اکثر مواقع بدترین شیوه برای رسیدن به پول بیشتر است.

پس اگر فکر میکنید که کار بیشتر یا اضافه کاری تنها راه افزایش درآمد است باید به شما بگویم که این تفکر زیاد هم درست نیست و شاید بتوان برای آن دلیل روانشناسی پیدا کرد که در ادامه دلیل آن را با هم بررسی میکنیم.

برای اینکه بتوانیم بهترین راه افزایش درآمد برای خود را پیدا کنیم، باید در گام اول ذهنیت خود را در مورد پول، ثروت و البته روش‌های پولسازی تغییر دهیم.

دقت کنید منظور از ذهنیت این نیست که با قوانین جذب برویم به پول بیشتر فکر کنیم بلکه برعکس باید به صورت علمی و با کمک کردن از علم روانشناسی ببینیم چه تفکرات مسمومی در ذهن ما برای راه‌های افزایش درآمد کاشته شده است، دلایل پیدایش این تفکرات چیست و بعد با روش‌های علمی – روانشناسی این تفکرات را اصلاح و یا در صورت لزوم از میان ببریم.

 

 

آموزش پرسونال برندینگ

 

ذهنیت اشتباه در مورد افزایش درآمد

به صورت کلی میتوانیم تفکرات و ذهنیت اشتباه ر مورد افزایش درآمد و کسب ثروت را به عوامل زیر تقسیم کنیم:

 

1. مال این حرف‌ها نیستم

اولین و بزرگترین چالش ذهنی افراد برای افزایش درآمد این است که خود را لایق رسیدن به ثروت و پول بیشتر نمیدانند. شاید این مقاله را بخواند، در کلاس‌ها شرکت کنند و… اما خود را لایق یک زندگی مرفه نمیدانند. راه حل این چالش یادگیری راه‌های افزایش عزت نفس است.

 

2. نمیتونم

خیلی از افراد فکر میکنند که توان انجام کارهای بزرگ را ندارند و به همین دلیل به دنبال معجزه برای افزایش درآمد هستند و بدون تلاش و فعالیت فقط دعا و آرزو میکنند که خدایا من را ثروتمند کن! برای اینکه به خود باوری برسیم و این چالش را برطرف کنیم باید اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم.

 

 

آموزش فن بیان

 

 

3. حقم را نمیدن

افراد زیادی را احتمالا میشناسیم که در سازمان و شرکت بزرگی کارمند هستند ولی نمیتوانند به اندازه‌ای که حقشان است از کارفرما، رئیس و یا حتی مشتری طلب کنند و اگر مثلا مشتری دبه کرد و خواست زیر قرارداد بزند، نمیتوانند از حق خود دفاع کنند. برای بر طرف کردن این چالش باید فن بیان خود را بالا ببریم.

 

4. شغل فقط کارمندی

باید قبول کنیم که درآمد کارمندی به طور کلی دارای محدودیت از نظر عدد و رقم است و اگر میخواهیم در مدت زمان کمی به پول زیاد برسیم باید شغلی را انتخاب کنیم که قابلیت افزایش درآمد مد نظر ما را داشته باشد.

 

5. آموزش گرانِ

شاید بتوانیم بگوییم بدترین ذهنیتی که باعث عقب ماندگی افراد میشود این است که برای آموزش خود هزینه نمیکنند و فکر میکنند که باید از عالم غیب راه و چاه افزایش درآمد به آن‌ها نازل شود.

در گذشته سواد و دانش در دانگاه بود و کسی که پول دانشگاه و مکتب نداشت یا نمیداد معمولا فقیر بود، الان که دانش و علوم به روز شده و معمولا در دست مدرسان و اساتید آزادکار است، کسی که کمتر دوره ببیند و هزینه آموزش ندهد باید بیشتر هزینه تجربه کردن بدهد.

دقت کنید که منظور از هزینه آموزش فقط هزینه تومانی نیست، چرا که خیلی از مخاطبان ب‌م‌م اتفاقا در دوره‌های آموزشی شرکت میکنند و به دنبال موفقیت هستند، اما از نظر زمانی به دلیلاینکه اکثرا سرشا شلوغ است، معمولا وقت کمی برای یادگیری میگذارند و میگویند هر چه پول باشد میدهیم ولی هزینه زمانی نه!

برای رسیدن به موفقیت مالی، افزایش درآمد و ثروت بیشتر باید علاوه بر سرمایه‌گذاری تومانی، سرمایه‌گذاری زمانی هم برای موفقیت داشته باشیم.

راه حل این است که به صورت برنامه ریزی شده 20 درصد از سود خالص و زمان مفید خود را برای آموزش کنار بگذاریم و تحت هر شرایطی مثل غذا که هر طور شده پولش را جور میکنیم و سهمش را کنار میگذاریم برای غذای موفقیت یعنی آموزش هم همین کار را بکنیم.

یعنی اگر 10 میلیون درآمد داریم و روزانه 13 ساعت وقا وفید، باید حداقل ماهانه 2 میلیون تومان برای یادگیری در زمینه‌های مختلف از توسعه فردی تا همین راه‌های افزایش درآمد کنار بگذاریم و به علاوه 2 ساعت و نیم هم به صورت میانگین در روز به یادگیری اختصاص دهیم.

 

6. وقت ندارم!

در گزینه قبلی گفتیم که سرمایه گذاری تومانی تنها کافی نیست و باید وقت بگذاریم. اما ممکن است شما حساب کنید و بگویید من الان کارآفرین یا کارمندی هستم که روزانه 13 ساعت (ساعت مفید مثال بالا) کار میکنم دیگر وقتی برای یادگیری یا انجام راه حل‌ها و تکنیک‌های افزایش درآمد ندارم، تکلیف من چیست؟

تکلیف این است که باید بتوانیم زمان خود را به گونه‌ای مدیریت کنیم که بتوانیم به راه‌های افزایش درآمد را پیاده کنیم و این برای ما ممکن نمیشود، مگر از طریق مدیریت زمان.

مگر میشود ما از وقت خود به درستی استفاده نکنیم و به پول بیشتری هم برسیم؟ مگر میشود مدام به کارهای وقت تلف کن و بی ارزش بپردازیم و بعدانتظار افزایش درآمد هم داشته باشیم؟ مگر میشود به کارهای ساعتی صفر تومان بپردازیم و بعد بگوییم چرا شانس من بد است و به ثروت نمیرسم؟

قطعا نه! پس باید یاد بگریم.

 

 

هوش هیجانی

 

 

7. نمیگذارن

خیلی از ما اتفاقا هم آموزش میبینیم، هم اعتماد به نفسش را داریم و هم دقیقا با برنامه میدانیم باید برای افزایش درآمد باید چه کار کنیم. اما، یک امای لعنتی جلوی پامون هست که مثل ترمز هر بار که میخواهیم یکم موفق بشیم جلوی سرعت گرفتنمون را میگیره و مانع ما میشه!

تا حالا شده صبح با کلی حال خوش و برنامه ریزی از خواب بیدار بشید ولی در یک لحظه مثلا با خوردن انگشت کوچک پا به مبل یا چشم تو چشم شدن یک غریبه در پیاده رو یا بوق زدن یک ماشین یا صحبت یک نفر مثل پدر یا همکار یا چیزهای نسبتا جزئی مثل این به شما احساس خشم زیاد بده و جوری ذهنتون را درگیر کنه که در کل روز اعصابتون خورد باشه؟

آیا میتونید هیجانات منفی خودتون را کنترل کنید؟ چقدر در برخورد با چالش‌های زندگی مقاوم هستید و میتونید در مسیر افزایش درآمد ثابت قدم بمونید؟ آیا اگر خدایی نکرده برای عزیزتون مشکلی پیش بیاد میتونید در کنار کمک کردن و حتی سوگواری به مسیر خودتون اداه بدین؟

برای اینکه بتوانیم تاثیر عوامل بیرونی بر روی زندگی و افزایش درآمدمان را کاهش بدهیم و هیجانات خود را کنترل کنیم باید راه‌های افزایش هوش هیجانی را یاد بگیریم و با تلاش و به کار گیری این روش‌ها تاب آوری خود در شرایط دشوار روحی، مالی، جسمی و رابطه‌ای را افزایش دهیم.

 

 

ریشه ذهنیت غلط افزایش درآمد

به صورت کلی 3 مورد بر روی ذهیت ما در مورد پول، ثروت، کار و افزایش درآمد اثرگذار است که عبارتند از:

  1. پدر و مادر یا خانواده.
  2. جامعه، دوستان و جمعی که بیشترین تعامل را با آن داریم.
  3. دانش، سواد، تجربه و در نهایت انتخاب‌های ما

 

 

تاثیر پدر و مادر

خیلی از مواردی که ما در ذهن خود به عنوان یک اصل پذیرفته و آن را قبول کرده ایم، به دلیل تفکرات، رفتار و البته صحبت‌های پدر و مادرمان است. در تمامی مکاتب و منابع روانشناسی معتبر و یا پر طرفدار از فروید تا یونگ (+)، از روانشناسی مثبت نگر (+) تا تحلیل رفتار متقابل (+) و سایر موارد همه و همه در مورد چیزی به نام والد درون (شاید با ادبیات متفاوت) صحبت کرده‌اند.

واضح است که تاثیر پدر و مادر به صورت نسل به نسل به ما منتقل شده است. به عنوان مثال اگر پدر پدربزرگ ما عادت و رفتار خاصی داشته، آن را به به پدربزرگ ما، پدربزرگ ما به پدر ما، پدر ما هم به ما انتقال داده است. حال سوال این است راه‌های افزایش درآمد پدر پدربزرگ ما چه بوده است؟

درسته، دقیقا فقط یک چیز، بیشتر کار کردن! برای نسل‌های گذشته ما افزایش کار برابر بود با افزایش درآمد و این یک اصل پذیرفته شده در ذهن همه‌ی افراد اون نسل بود!

حالا سوال اساسی برای همه ما اینه:

چطور با دهنیتی که تنها راه افزایش درآمد را بیشتر کار کردن میدونست مقابله کنیم و بتونیم با فکر باز از راه‌ها و تکنیک‌های فوق العاده‌ای که الان وجود دارد استفاده کنیم تا سریعتر و البته راحت تر به پول خیلی بیشتری برسیم؟

همانطور که گفتیم در منابع مختلف روانشناسی تاثیر پدر و مادر یکی از مبانی اصلی تصمیم گیری ما در زندگی است که چه در حالات درونی ما مثل عزت نفس و اعتماد به نفس ما اثر گذار است و چه در تفکر ما در مورد کار، پول و راه‌های افزایش درآمد، اما داستان به همین جا ختم نمیشود!

پس بیایید از خودمان بپرسیم، کدام یک از چالش‌های 7 گانه در زمینه افزایش درآمد، چالش‌های ذهنی هستند که از پدر و مادر خود یاد گرفته ایم؟ آیا مثلا پدر و مادر ضرب المثلی مثل این را زیاد به کار میبرده‌اتد:

اگر قرار بود هر مرغی انجیر بخوره، انجیر برانداز میشد!

 

 

جامعه

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر تصمیمات، انتخاب‌ها و تفکرات ما همین تاثیر جامعه است! در مورد تاثیر جامعه، دوستان و اطرافیان احتمالا سخنان زیادی شنیده‌ایم.

از ناخودآگاه جمعی که یونگ آن را مطرح کرد تا جملات کتاب‌های زرد (کتاب‌هایی که روش واقعی به ما یاد نمیدهد و فقط گمی منجر به افزایش انگیزه میشود) مثل اینکه درآمد شما برابر میانگین درآمد 5 نفری است که بیشترین تعامل را با آن دارید و همچنین ضرب المثلی که احتمالا همه ما آن را شنیده‌ایم:

 

پسر نوح با بدان بنشست، خاندان نبوتش گم شد!

 

حالا مهم نیست که به چه مکتب، کتاب یا مدرسی اعتقاد و علاقه داریم، مهم این است که نمیتوانیم تاثیر افرادی که تعامل زیادی با آن‌ها داریم را به صورت کلی نادیده بگیریم و به هر حال در زمینه پول و افزایش درآمد، اگر قرار است به ثروت بیشتری برسیم، نباید از هیچ عاملی به خصوص در زمینه ذهنیت غافل شویم.

 

خودمان

در تمامی همان مکاتب روانشناسی که در مورد تاثیر والدین و جامعه معرفی و بررسی شده، با معرفی عوامل مختلفی مثل ایگو و سوپر ایگو، خودآگاهی و مواردی مثل این در مورد تاثیر خود شخص بر ساخت اصول، ارزش، تفکرات و تصمیمات صحبت شده است.

در حقیقت ما به عنوان یک انسان، در مباحث و زمینه‌های مختلف و به خصوص در زمینه افزایش درآمد باید مسئولیت زندگی خود را بپذیریم.

بیایید با یک مثال جلو برویم. ممکن است یک زمین کشاورزی آب زیادی نداشته باشد، خاک حاصل خیزی هم در آن موجود نباشد. ال تکلیف چیست آیا باید عامل محیطی و عامل ارثی را تمبان عثمان کنیم و بگوییم این زمین به درد نمیخورد، رهایش کنیم؟

قطعا نه و اگر این کار را بکنیم هیچکسی غیر از خودمان (صاحب زمین) ضررش را نمیبیند. به عبارتی شاید این زمین برای کاشت برنج مناسب نباشد ولی در عین حال بهترین زمین برای پرورش شترمرغ یا کات زعفران باشد.

در زندگی واقعی هم همین است شاید خانواده، اطرافیان و جامعه‌ای که در آن رشد پیدا کردیم و با آن‌ها در ارتباط بوده‌ایم، تصمیمات، رفتار، حرف‌ها و تاثیرات نادرستی بر ما گذاشته باشند ولی همچنان اگر میخواهیم به خوشبختی،  موفقیت، پیشرفت و حتی افزایش درآمد برسیم باید مسئولیت زندگی خود را بر عهرده بگیریم.

این جمله را در نظر داشته باشیم که در هیچ دادگاهی جرم ما را به دلیل خانواده یا محیط اطراف نادیده نمیگیرند و ما مشئول رفتار و نتایج آن‌ها هستیم. پس اگر میخواهید واقعا به هدف افزایش درآمد برسید باید شرایط را بشناسید و بپذیرید ولی تسلیم آن نشوید.

 

اگر میخواهید راه‌های مقابله با چالش‌های بالا، نحوه هدف گذاری برای افزایش درآمد و البته بهترین راه‌های افزایش درآمد، بررسی و مقایسه سرمایه گذاری دلار، بورس، طلا و سکه را بشناسید و بدانید بهترین راه‌های افزایش ثروت کدام است، منتظر آپدیت‌های این مقاله باشید، که قرار است شگفت زده شوید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *