آموزش هدف گذاری برای این 9 دسته از نون شب واجب تره! شما هم؟

آموزش هدف گذاری

آموزش هدف گذاری برای چه افرادی ضروری است؟ واقعا هدف گذاری چیست؟ بهترین متد و شیوه آموزش هدف گذاری برای موفقیت در زندگی و کسب و کار چیست؟ آیا بهترین روش هدف گذاری SMART است؟ چطور برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی کنیم؟

آموزش هدف گذاری از آن دسته از آموزش هاست که شاید نتوان متر و سنجه دقیقی برای میزان تاثیر آن بر موفقیت در کسب و کار و زندگی شخصی مشخص کرد، اما میتوان گفت اگر در حال تلاش برای بهبود زندگی خود در زمینه های مختلف هستیم و علاقه داریم تا با یادگیری، به پیشرفت خود کمک کنیم، قطعا یکی از ضروری‌ترین گام‌های ما در این مسیر، ” آموزش هدف گذاری ” و در ادامه ” آموزش برنامه ریزی ” است.

 

 

 

 

آموزش هدف گذاری

 

 

 

آموزش هدف گذاری برای چه افرادی ضرورت دارد؟

همانطوری که در ابتدا با هم بررسی کردیم، هر فردی که قصد بهبود و رشد در زندگی شخصی و کسب و کار دارد بهتر است توصیه ها و تکنیک های هدف گذاری را بشناسد و با به کار بردن آن ها و برنامه ریزی مناسب، به تلاش های خود سمت و سوی آگاهانه تری بدهد.

اما اگر بخواهیم بگوییم آموزش هدف گذاری برای چه افرادی ضرورت دارد شاید بتوانیم به افراد زیر اشاره کنیم و بگوییم اگر ما جزء این افراد هستیم باید با دقت بیشتری برای این مبحث هزینه زمانی و تومانی بپردازیم:

 1. جویندگان دانش: فرقی نمکند که ما بخواهیم برای فتح قله کنکور تلاش کنیم یا دنیای ناشناخته پایان نامه دکتری خود را کشف کنیم، برای اینکه بتوانیم در دنیای دانش به موفقیتی برسیم باید با آموزش هدف گذاری برای خواندن کتاب ها، مقالات، آمادگی برای آزمون و… خود را آماده و به تلاش های خود سمت و سوی درستی بدهیم.
 2. مهاجرین: اگر قصد مهاجرت دارید و مثلا میخواهید به کشور ایتالیا سفر کنید، باید ضمن یادگیری آموزش زبان ایتالیایی برای آموزش زبان انگلیسی، گرفتن ویزا، ترجمه مدارک، تهیه پول بلیط و.. برنامه ریزی کنیم که بدون آموزش هدف گذاری تقریبا مهاجرت غیر ممکن است یا وقت و هزینه زیادی از ما تلف میکند.
 3. صاحبین کسب و کار: اگر کارآفرین هستیم یا با قصد راه اندازی استارت آپ خود، در حال آموزش کارآفرینی هستیم، برای اینکه بتوانیم به جایگاهی در بازار خود برسیم و آن جایگاه را تثبیت کنیم و برای تکمیل بوم مدل کسب و کار خود، نیاز داریم تا با آموزش هدف گذاری در ابتدا برای بازه های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اهدافی را تعیین و سپس برای رسیدن به آن با کمک آموزش مدیریت زمان تلاش نماییم.بهترین فروشگاه اینترنتی
 4. بازاریابان: یکی از مهمترین بخش های آموزش بازاریابی و آموزش تبلیغات ، آموزش هدف گذاری برای بازارسازی، جذب مشتری، آگاهی از برند و مواردی اینچنینی است که نیاز به تعیین اهداف درست، منطقی و قابل دسترس دارد تا با تعیین و تقسیم بودجه بازاریابی و تبلیغات بتوانیم به آن ها برسیم.
 5.  مدیران فروش: برای اینکه با آموزش فروش بتوانیم به مقدار فروش دلخواه برسیم یا به قول معروف تارگت های فروش را بزنیم نیاز است تا با یک آموزش هدف گذاری تخصصی برای خود میزان فروش دلخواه را در هر تاریخ مشخص و سپس با همانگی با بخش بازاریابی و البته فروش تلفنی ( آموزش فروش تلفنیایمیل مارکتینگ و… به آن میزان برسیم.
 6. کار: اگر در حال تحصیل هستیم یا درس و دانشگاهمان تمام شده است و به دنبال کار هستیم یا میخواهیم بهترین شغل را برای خود دست و پا کنیم، برای رسیدن به این هدف بزرگ نیاز است که با آموزش هدف گذاری، به شغل مورد نظر خود برسیم.بهترین شغل برای خانم ها
 7. رابطه: اگر قصد شبکه سازی یا ایجاد روابط موثر و تاثیر گذار را داریم نیاز است که برای ساخت و تشکیل شبکه ارتباطی، با آموزش هدف گذاری، اهدافی را تعیین و سپس با برنامه ریزی مناسب برای رسیدن به این هدف بزرگ تلاش کنیم.
 8. سلامتی: اگر اضافه وزن یا کمبود وزن داریم، یا رسیدن به یک هیکل و وزن ایده آل یکی از اهداف ما در زندگی است، باید بدانیم که رژیم درست و حسابی و تمرین های ورزشی فقط بخشی از مسیر است و برای رسیدن به چنین خواسته‌ای باید با آموزش هدف گذاری، اهدافی را تعیین و سپس با گرفتن رژیم و برنامه ورزشی مناسب برای رسیدن به آن تلاش نماییم.
 9. بهبود زندگی: برای اینکه بتوانیم با آموزش افزایش عزت نفس ، احساس ارزشمندی کنیم و با آموزش افزایش اعتماد به نفس خود باوری خود را افزایش دهیم و با آموزش افزایش هوش هیجانی و آموزش کنترل خشم بتوانیم هیجانات خود را کنترل کنیم و با غلبه بر احساسات منفی زندگی شادتری داشته باشیم، نیاز است که طبق آموزش هدف گذاری برای تک تک این موارد اهدافی را تعیین و سپس برای رسیدن به آن‌ها وقت کافی بگذاریم.

 

 

همه ما که دغدغه پیشرفت، موفقیت و خوشبختی داریم احتمالا حداقل یکی از موارد بالا در مورد ما صدق میکند و جزئی از افراد بالا هستیم.

به هر حال فرقی نمیکند، اگر خواسته یا آرزویی داریم برای رسیدن به آن آرزو و خواسته باید آن را به صورت هدف درآورده و سپس با تکنیک های آموزش هدف گذاری برای رسیدن به آن برنامه ریزی، هزینه و تلاش کنیم.

به شما پیشنهاد میکنم برای اینکه به اهداف خود برسید و در مسیر تلاش کردن امید خود را از دست ندهید، همین الان مقاله راه های افزایش انگیزه را مطالعه نمایید.

 

 

 

 

بازاریابی محتوا

 

 

 

هدف گذاری چیست؟

بعد از اینکه با هم بررسی کردیم آموزش هدف گذاری برای چه افرادی ضرورت دارد نوبت به این میرسد که ببینیم هدف گذاری اصلا چیست که حالا بخواهیم برای آن وقت صرف کنیم و تکنیک های آن را یاد بگیریم.

 

از برایان تریسی (+) تا روانشناسان بزرگی مثل ویلیام جیمز (+) و آدلر (+) افراد، مدرسان، اساتید و متخصصان زیادی، تعاریف متفاوت و متعددی برای هدف گذاری در زندگی و کسب و کار ارائه داده اند که میتوان با یک سرچ ساده داخل گوگل به این تعاریف رسید. اما میتوان گفت اکثر این تعاریف بیشتر حکم جمله قصار را دارند تا یک تعریفی که بتوان با آن زندگی خود را بهبود داد.

 

در حقیقت اکثر تعاریف یا خیلی سطحی هستند که نمیتواند به موفقیت عملی ما کمک کند یا خیلی پیچیده هستند که برای فهم و به کار بستن آن‌ها نیاز به دانش روانشناسی است.

 

با توجه به این چالش، در اولین گام آموزش هدف گذاری ما به تعریف اختصاصی خود میپردازیم:

هدف گذاری یعنی تبدیل خواسته قلبی به یک نیاز دست یافتنی با کترین هزینه زمانی و تومانی.

 

خیلی از ما آرزو داریم که پولدار شویم، به هیکل ایده آل برسیم (مثلا شکم شش تکه داشته باشیم)، در کنکور رشته پزشکی یا دندان پزشکی را بیاوریم، مهاجرت کنیم یا مواردی مثل اسن. اما رسیدن به این چیزها فقط در حد آرزو است. نمیدانیم از کجا شروع کنیم، چه مسیری را طی کنیم تا مثلا ظرف دو سال بتوانیم به آن برسیم.

 

همین الان بخوانید: راه های افزایش درآمد

 

 

بهترین هاست

 

 

 

خیلی از مدرسان فعال در حوزه آموزش هدف گذاری متاسفانه فکر میکنند که، خواسته های افراد مشخص است حال بیاییم با 4 تا تکنیک قدیمی و احتمالا به درد نخور از کتاب های برایان تریسی، ماکسول و… به افراد در رسیدن به اهدافشان کمک کنیم!

 

 

اما ما دیدگاهمان متفاوت است.

 

اگر چه ما تکنیک های موجود در کتاب ها را استفاده و آن‌ها را در آموزش هدف گذاری تدریس میکنیم اما مطالب عمیق تری وجود دارد که میخواهیم برخی از آن‌ها را در ادامه و با نگاه به تعریفی که ارائه دادیم با هم بررسی کنیم.

 

ما در ب‌م‌م، نگاهمان به آموزش هدف گذاری چنین است:

 • داشتن خواسته یا آرزو: خیلی از ما دقیق نمیدانیم از زندگی چه میخواهیم و شاید این بزرگترین چالش ما در آموزش هدف گذاری باشد. یک لحظه چشمان خود را ببندید و فکر کنید که واقعا از زندگی چه میخواهید، شغل خانگی و کسب درآمد با گوشی یا کارمندی، عاشق شدن و ازدواج کردن یا خواستگاری سنتی با قواعد و چهارچوب های فرهنگی؟ واقعا از زندگی چه میخواهیم؟
 • خواسته قلبی: باید با تمام وجود خواسته خود را بخواهیم. نباید خواسته یا آرزوی خود را به چالش بکشیم، باید آن را واقعا بخواهیم. مثلا اگر آرزو ما درآمد 100 میلیونی ماهانه است، در ذهنمان و با خودمان نگوییم خوب به 100 میلیون برسم که چی؟ وزنم را کاهش بدهم که چی؟ چرا مهاجرت کنم وقتی همه جا آسمان همین رنگ است؟ کار نیست چرا درس بخوانم؟ تا زمانی که قلبا ندانیم چه میخواهیم آموزش هدف گذاری هیچ کمکی به ما نمیکند. برای پرورش باورهای مثبت همین الان آموزش قانون جذب را مشاهده نمایید.
 • نیاز: گام بعدی این است که خواسته و آرزوی خود را به نیاز تبدیل کنیم! مثل نیاز به غذا، نیاز به اکسیژن و سایر موارد ضروری دیگر برای ادامه زندگی. هدف ما نیاز ماست و در آموزش هدف گذاری باید خواسته های خود را به نیازهای ضروری در ذهنمان تبدیل کنیم.
 • نیاز دست یافتنی: در قدم بعدی از آموزش هدف گذاری باید خواسته ای که تبدیل به نیاز شده است را در ذهنمان به یک نیاز دست یافتنی تبدیل کنیم. مثلا آرزوی ما خرید خانه در فرشته تهران است، باید به خانه در فرشته احساس نیاز کنیم و این نیاز در ذهن ما بگنجد یا قابل دسترسی باشد.
 • هزینه: آموزش هدف گذاری باید هزینه‌های تومانی و زمانی برای رسیدن به آرزوهایمان را کاهش دهد. به عنوان مثال اگر بدون داشتن دانش رسیدن به اهداف مهاجرت 3 سال زمان و 450 میلیون هزینه نیاز دارد، با داشتن دانش هدف گذاری باید هزینه‌های ما کاهش یابد و مثلا بتوانیم در 2 سال و با صرف هزینه مثلا 400 میلیون تومانی به این خواسته برسیم. دقت کنیم که باید یا هزینه زمانی، یا هزینه تومانی یا هر دو این موارد با تعیین اهداف درست و حرفه‌ای، کاهش یابد.

 

همین الان برای ساخت برند شخصی خود مقاله آموزش پرسونال برندینگ را مشاهده و با ترکیب نکات آن با نکات آموزش هدفگذاری برای ساخت یک برند شخصی قدرتمند تلاش و برنامه ریزی نمایید.

 

در روزهای آینده بیشتر در مورد آموزش هدف گذاری SMART، روش تخصصی و انحصاری خود صحبت میکنیم و تکنیک‌های ویژه‌ای را بررسی میکنیم که در هیچ کتاب یا دوره آموزشی نمیتوانید آن‌ها را پیدا کنید. اگر سوال یا چالشی در زمینه تعیین اهداف زندگی شخصی، شغلی، کسب و کار خود دارید با ما در میان بگذارید تا با هم آن را بررسی کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *