تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا + 3 راز استفاده نور طبیعی

تجهیرات نورپردازی برای تولید محتوا

“تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا” ویدیویی چی بخریم؟ هدف ما از خرید تجهیزات نورپردازی چیست؟ در هر بازه قیمتی بهترین انتخاب چیست؟ آیا نور طبیعی بهترین انتخاب است؟ رازهای استفاده از نور طبیعی چیست؟

در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ جامعی خواهیم داد تا شما بدون اتلاف وقت، بهترین انتخاب را برای خرید تجهیزات نورپردازی تولید محتوا داشته باشید.

از آن جایی که این مقاله ادامه مقالات آموزش تولید محتوا ، آموزش تولید محتوای متنی، تجهیزات تولید محتوا و میکروفون برای پادکست است، بهتر است یک نگاهی هم به آن‌ها بیاندازید. لطفاً شما هم تجربیات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

چرا به نورپردازی خود برای تولید محتوای ویدیویی نیاز دارید؟ آیا نورپردازی مهمترین عامل در فوق‌العاده به نظر رسیدن شما نیست؟

تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا این نیست!

متاسفانه بعضی از مدرسانی که در زمینه تولید محتوای ویدئویی فعالیت دارند، خودشان فروشنده تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا هم هستند و خوب اینجا معلوم است که باید چگونه مشاوره خرید بدهند!

باید حواسمان جمع باشد که مهمترین بخش ساخت ویدئو به خصوص در حوزه آموزش و روش تدریس دیجیتالی مغز و درون مایه محتواست نه تجهیزات و به علاوه میخواهید بیشتر دیده شوید و افراد بیشتری شما را ببینندو در آموزش تدریس مجازی و وبینار شما شرکت کنند، در کنار خرید تجهیزات به فکر دانش خود باشید!

البته منظور ما این نیست که هزینه‌ای برای خرید تجهیزات نورپردازی نکنید یا کیفیت ویدئوهای خود را نادیده بگیرید، منظور ما این است که در حد توان هزینه کنید ولی تمرکز اصلی خود را روی بازاریابی، پرسونال برندینگ خود و از همه مهم‌تر روی چیزی که قرار است آموزش دهید بگذارید!

 

یک فرصت ویژه

نمیخوای جدیدترین فرمول تولید محتوای پولساز را یاد بگیری؟
برای اینکه محتوا بفروش باشه، باید ACDAF باشه! نگذار این فرصت از دستت بره، حداقل بررسیش کن، بررسی که ضرر نداره:

 

 

تجهیزات نورپردازی برای چی؟

ما در هر مقاله از راهنمای خرید ب.م.م چندین بار تاکید کردیم که اولین قدم در هر خریدی، پاسخ به این سوال است:

هدف شما از خرید …. چیست؟

و این (…) در این مقاله تجهیزات نورپردازی است. پس همین الان قبل از خواندن دقیق مشخص کنید که هدف شما از خرید چیست؟

جواب این سوال میتواند بهترین کمک را در انتخاب مواردی که در ادامه با هم بررسی میکنیم به شما بدهد.

چه یک تازه کار و چه حرفه‌ای باشید، درک این موضوع که نور بخش مهمی از نتیجه تصاویر شما است، بسیار مهم است.

به دست آوردن نور اضافی می‌تواند یک راه حل آسان باشد، چه از یک پنجره، یک لامپ از اتاق نشیمن شما یا یک کیت حرفه‌ای استفاده کنید. در برخی موارد، به دلیل راحتی و توانایی کنترل نور در موقعیت خود، به دومی (کیت) نیاز خواهید داشت.

رمزگشایی از اینکه کدام تجهیزات عکاسی و نورپردازی برای استفاده و سرمایه گذاری بالقوه برای کسب و کارتان می‌تواند بهترین گزینه باشد، تا حد بسیار زیادی گیج کننده و وقت‌گیر است.

برای ساده کردن کارها، از خود بپرسید: نیازهای اصلی شما چیست؟ هدف شما از استفاده از نور مصنوعی چیست؟ این دو سوال می‌توانند به شما کمک کنند که کدام کیت نورپردازی برای شما بهترین انتخاب است.

لطفاً نگران نباشید، در این مقاله، جزئیاتی در مورد انواع تجهیزات نورپردازی که می توانید برای ایجاد تصاویر و محتوای خیره کننده خریداری کنید، ارائه می‌دهیم!

دلایل اهمیت نورپردازی در تولید محتوا

نورپردازی خوب شما را حرفه‌ای جلوه می دهد. اگر می‌خواهید مخاطبانتان به تماشای ویدیو شما ادامه دهند، باید مشخص باشد که چه کاری را با چه احساسی انجام میدهید. نور ضعیف نه تنها دیدن شما را سخت می کند، بلکه تصور بدی از مهارت‌های شما، احساس شما، حالت صورت و … نشان می‌دهد.

اگر در حال ولاگری یا انجام یک آموزش هستید، نورپردازی خوب برای بینندگان شما ضروری است تا رنگ‌ها و تکنیک ها را به وضوح ببینند.

شما می خواهید حالتی ایجاد کنید که مطابق با پیام شما باشد. سبک‌های مختلف نور و شدت نور می‌تواند نشانه‌های ظریفی را به مخاطب شما بدهد و باعث شود آن‌طور که می‌خواهید احساس کنند.

نورپردازی خوب توجه بیننده را به نقطه‌ای که مد نظرتان است جلب میکند و یا به عبارتی توجه او را به سمت چیزی می‌کشاند که می‌خواهید به آن نگاه کند. نورهای متضاد می‌تواند افراد یا اشیاء را از یکدیگر متمایز کند.

این مقاله به بررسی بهترین تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا می‌پردازد تا به شما در ایجاد محتوای تصویری یا ویدیو حرفه‌ای، عالی و جذاب کمک کند تا در نهایت بینندگان عاشق محتوای ویدیویی یا تصویر شما باشند (حتی اگر کاملاً مبتدی باشید)

مقالات پیشنهادی ولی واجب برای موفقیت:

فن بیان

آموزش تولید محتوا اینستاگرام

روش تدریس

کتاب تدریس

بهترین زمینه برای تدریس

تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا

در ادامه به بررسی مهم‌ترین وسایل نورپردازی برای تولید محتوای تصویری میپردازیم:

سافت باکس

سافت باکس ها جعبه های نیمه شفافی هستند که در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند و روی یک پایه قرار می گیرند.

سافت باکس ابزاری عالی برای تولید نور مناسب است، زیرا تابش خشن (تیز) لامپ داخل خود را پخش و فیلتر می‌کند. این وسیله یک نور ملایم، یکنواخت و عمدتاً بدون سایه به سوژه شما می‌دهد.

اکثر کیت‌های سافت باکس مانند کیت نورپردازی مستطیلی Spectrum ‘Illuminate Mate’ دارای دو جعبه سافت باکس هستند.

بنابراین، می‌توانید برای روشنایی یکنواخت، هر کدام را در یک طرف سوژه خود قرار دهید. این سافت‌باکس‌های بزرگ برای پوشش مناطق بزرگ‌تر عالی هستند و می‌توانید برای کنترل بیشتر، از یک رینگ لایت اضافه استفاده کنید تا به بهترین کیفیت نور برسید.

دو مورد خوب را میتوانید در زیر مشاهده نمایید:

اکتاباکس چتری گودکس Godox 80cm Softbox Umbrella Brolly Reflector for Speedlight

سافت باکس نیویر مدل NW6110 سایز 60×60 سانتی متر

مواردی که باید در هنگام خرید به آن توجه کنیم:

 • دمای روشنایی گرم،
 • نور سفید
 • نور زرد

بنابراین می‌توانید نور خود را با نور روزانه مطابقت دهید. حالتی که می خواهید در ویدیوی خود منتقل کنید. این کیت نورپردازی همچنین دارای یک کنترل از راه دور دستی است، بنابراین می توانید نور را بدون حرکت از نقطه خود تنظیم کنید!

راهنمای خرید و استفاده از سافت باکس

برای اینکه یک ویدیو فوق‌العاده تولید کنید، طبق تجربه ما در ب م م بهتر است وسایل زیر را تهیه کنید:

 • سافت باکس (دو مورد برای شروع بهتر است)
 • پایه های نور – این پایه های محکم و قابل تنظیم هستند که چراغ ها و سافت باکس‌های شما را به طور ایمن نگه می‌دارند تا سقوط نکنند.
 • چراغ ها یا لامپ‌ها: برای فیلمبرداری به نور مداوم نیاز دارید. میتوانید از بین پنل‌های LED یا لامپ های تنگستن، مورد مناسبی راانتخاب کنید.

تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا ویدیویی - سافت باکس

چگونه تجهیزات روشنایی خود را تنظیم کنیم:

بعد از خرید تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا نیاز است تا آن‌ها را برای بهترین بازدهی، به طور مناسبی تنظیم کنید:

یک نقطه شروع خوب و اساسی این است که سوژه خود را در وسط دو سافت باکس قرار دهید، که باید با زاویه کمی از هم قرار قرار گیردند.

به طور خیلی ساده کافی است شما با دو سافت باکس و سوژه مورد نظر یک مثلث به گونه ای بسازید که هر کدام از این سه مورد در سه راس مثلث واقع شوند و در ضمن فاصله سوژه (راس مثلث) تا قاعده (خط تشکیل شده توسط دو سافت باکس) نسبتاً کم باشد. به شکل زیر توجه نمایید:

این فقط یک راهنما است، اما باید اطمینان حاصل کند که سوژه شما از جلو و کناره‌ها به طور یکنواخت روشن می شود و این یعنی کافیست سایه‌ای در سوژه شما تشکیل نشود.

هزینه این استراتژی برای خرید (تولید یک محتوای تصویری یا ویدیو حرفه‌ای)

یک کیت خوب و اولیه با تمام امکاناتی که گفته شد، بین 5 تا 7 میلیون تومان هزینه دارد.

مقالات فوق العاده ب.م.م :

آموزش تدریس مجازی

آموزش برگزاری کلاس آنلاین

بهترین سایت برگزاری وبینار

رینگ لایت (نورپردازی حلقه‌ای)

همانطور که احتمالاً میدانید رینگ لایت یک لامپی است که به صورت یک حلقه ساخته میشود. رینگ لایت‌ها به دلیل اینکه نور یک دست (اصطلاحاً تمیز) را تولید میکنند میتواند یک گزینه بسیار مناسب برای افرادی باشند که در تولید محتوا قصد دارند فقط از صورتشان تصویربرداری کنند.

به عنوان مثال برای آرایشگرانی که قصد دارند روند آرایش صورت خود را به کاربران آموزش دهند، رینگ لایت میتواند بهترین گزینه از بین تمام تجهیزات نورپردازی باشد. دو مورد نسبتاً خوب در زیر معرفی شده است:

رینگ لایت مدل MJ14-RGB

رينگ لايت عکاسی Answer KY-BK 320 Ring Light

پیشنهاد و راهنمای خرید ب م م برای رینگ لایت

تجهیزات نورپردازی - رینگ لایت

 

 

 

شما برای استفاده از رینگ لایت به تجهیزات زیر نیاز دارید:

 • یک چراغ حلقه‌ای (که در صورت نیاز شما دمای رنگ چراغ ها با افزودن یک فیلتر snap-on تغییر می‌یابد).
 • پایه: این پایه ها نور حلقه شما را در حین فیلمبرداری ایمن نگه می‌دارند و برخی از آن‌ها دارای یک شاسی قابل تنظیم هستند تا بتوانید نور را در زاویه مناسب نسبت به سوژه خود نگه دارید.
 • سافت باکس و چراغ برای روشنایی بیشتر: این اختیاری است، زیرا می‌توانید فقط با یک نور حلقه‌ای فیلم‌برداری کنید، اما برای نورپردازی یکنواخت و حرفه‌ای به سافت‌باکس‌های اضافی نیاز دارید تا از جهات جانبی یا پشتی به سوژه خود نور بدهید.

تنظیم رینگ لایت برای رسیدن به بهترین نتیجه

اگر یک نور حلقه‌ای دارید، باید آن را مستقیماً در مقابل صورت سوژه خود قرار دهید تا نور یکنواختی را روی کل صورت بتاباند. به علاوه رینگ لایت را خیلی دور از سوژه خود قرار ندهید.

برای راه‌اندازی رینگ لایت و سافت‌باکس، رینگ لایت را دقیقاً در مقابل سوژه بالا قرار دهید، اما دو سافت باکس را با یک زاویه نسبتاً کم در مقابل سوژه اضافه کنید. به شکل زیر دقت کنید:

هزینه

یک رینگ لایت نسبتاً عالی قیمتی بین 1.500 تا 3 میلیون دارد.

مقاله‌ای که نخونی از دستت رفته!

بهترین قالب آموزشی

استفاده از لامپ‌های LED

لامپ‌های ال ای دی یکی از گزینه‌های نسبتاً مناسب هستند که شاید استفاده از آن به تنهایی کافی نباشد. مزایای استفاده از این نوع نور برای تولید محتوا:

 • آنها از یک پنل منفرد با تعداد زیادی لامپ LED تشکیل شده‌اند.
 • نصب و برداشتن آنها بسیار آسان است و به راحتی قابل حمل و نقل هستند.
 • آنها همچنین مزیت خنک ماندن را (که نورهای تنگستن ندارند!) در حالی که شما از آنها استفاده می‌کنید، دارند که این یک امتیاز بزرگ است.

تجهیزات مورد نیاز برای استفاده از لامپ ال ای دی:

 • دو پنل نور LED.
 • اصلاح کننده برای یکنواخت شدت نور: پنل‌های نور LED بهتر است با یک اصلاح کننده روشنایی مانند سافت باکس استفاده شوند زیرا سافت باکس‌ها به شدت به یکنواختی و بهتر شدن نور کمک میکنند.
 • دو پایه نور: این‌ها برای ایمنی پنل‌های نور در حین عکاسی مورد نیاز هستند و می توانند در ارتفاع های مختلف تنظیم شوند.

نحوه تنظیم لامپ‌های led

اگر کیت با دو پنل LED دارید، بهترین راه برای روشن کردن این است که همان تنظیماتی را که برای یک کیت دو سافت باکس انجام میدهید، انجام دهید. (نمودار را در بخش Softbox ببینید).

هزینه تقریبی

بین 1.800 تا 4 میلیون تومان

نورپردازی 3 نقطه (رینگ لایت و نور ال ای دی)

یکی از بهترین خریدها برای تجهیزات نورپردازی همین روش، یعنی خرید یک رینگ لایت و دو لامپ LED است.

 1. نور اصلی (کلیدی) این نور رینگ لایت است، باید قوی تر از دو نور دیگر باشد و نوری که مستقیماً به صورت سوژه شما می‌تابد، باید جهت آن کمی بالاتر از سطح چشم باشد.
 2. نور پر کننده: یکی از LEDها را به عنوان نور پر کننده استفاده میکنیم. این نور سایه‌های تیز باقی مانده از نور کلیدی را پر می‌کند تا این مجموعه ظاهری دلپذیرتر بدهد.
 3. نور پس‌زمینه: لامپ LED دوم را به سمت پس زمینه بگیرید تا سوژه شما از پس زمینه جدا شود. تنظیم این نور باید بادقت زیادی انجام شود تا بهترین نتیجه را بگیرید.

نور ثابت ال ای دی وسکات مدل SL-360ARC –  رینگ لایت ویلتروکس مدل VL-600T B/S – نور ثابت ال ای دی نانگوانگ مدل CN-T80C

مقالاتی که درآمد آموزشیت را متحول میکنه!

قیمت گذاری محصولات آموزشی

بازاریابی محصولات آموزشی

لیست تجهیزاتی که باید برای سه نقطه تهیه کنید

 • نور اصلی: رینگ لایت
 • پرکن – پنل LED (یا سافت باکس)
 • نور پس زمینه – پنل LED یا (سافت باکس)
 • پایه برای دو سافت باکس.

چگونه تجهیزات روشنایی خود را راه اندازی کنید

این نمودار زیر نحوه تنظیم نور 3 نقطه ای را نشان می دهد:

نحوه استفاده از تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا تصویری با کیفیت.

هزینه تقریبی

بین 2 میلیون تا 35 میلیون

نور طبیعی – ارزانترین تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا

نور طبیعی (با یک بازتابنده) نور طبیعی یک راه ساده برای دریافت نور ویدئویی خوب است (که البته رایگان هم است!).

سه راز استفاده از نور طبیعی

در محیط بسته مثل خانه موارد زیر رعایت شود:

 • اولاً سعس کنید از بزرگترین پنجره به جای منبع اصلی استفاده کنید.
 • دوماً نور خورشید مستقیماً نباید از پنجره وارد شود.
 • سوماً بهتر است شیشه پنجره مات باشد.

در محیط باز مثل پشت بام باید یکی از دو مورد زیر باشد:

 • هوا ابری باشد
 • دم صبح یا دم غروب که نور خورشید مستقیم نیست.

اگر این موارد به خوبی رعایت شود به جرات میتوان گفت که کیفیت آن برابر نورهای چند میلیونی می‌شود. پس اگر قرار است کم هزینه کنید و شرایط محیط شما این موارد را رعایت میکند نور طبیعی بهترین گزینه است!

لیست تجهیزات لازم برای استفاده حرفه‌ای از نور طبیعی

 • یک پنجره!
 • بازتابنده‌ای مانند دیسک بازتابنده بزرگ 5 در 1 Hypop (43 اینچ/110 سانتی متر)
 • پایه بازتابنده (این اختیاری است، اما قرار دادن بازتابنده را به طور کامل آسان‌تر می‌کند)

نحوه تنظیم تجهیزات نورپردازی دوربین خود را نزدیک پنجره قرار دهید و بازتابنده را طوری قرار دهید که نور پنجره را به عقب برگرداند تا نواحی سایه روی صورت سوژه شما را پر کند:

هزینه کلی

کمتر از 270 هزار تومان!

نکات پایانی:

برای تولید یک ویدیو حرفه‌ای سعی کنید از شر همه سایه‌های روی صورت سوژه خود خلاص شوید.

مراقب بازتاب نور در عینک باشید! متاسفانه عینک‌ها تمایل زیادی برای گرفتن نور دارند و در نتیجه باعث انعکاس نور در لنز دوربین‌ها نی‌شوند. این مشکل را معمولاً می‌توان با حرکت دادن لامپ‌ها، منابع یا سوژه برطرف کرد تا اثر مخرب عینک از بین برود.

چتر نور یا چادر نور هم وجود دارد ولی معمولاً این موارد آن‌چنان برای تولید محتوا مفید نیستند.

نتیجه گیری

آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست. اول هزینه‌ای که میخواهید (میتوانید) بپردازید را مشخص کنید و بعد یکی از موارد بالا را انتخاب کنید و سعی کنید اگر فقرار است خریدی انجام دهید، همین امروز خریدتان را نهایی کنید تا هر چه زودتر تولید محتوا را شروع کنید!

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید:

بعضی از سایت‌هایی که بر اساس سئو در نتایج اول خرید تجهیزات نورپردازی هستند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *