بازاریابی چریکی چیست؟ چطور با بازاریابی پارتیزانی بترکونیم؟

بازاریابی چریکی

 

بازاریابی چریکی چیست؟ چطور میتوانیم با بازاریابی چریکی به موفقیت شگفت انگیزی برسیم؟ بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing) به درد چه کسب و کارهایی میخورد؟ سرفصل‌های گوریلا مارکتینگ در آموزش بازاریابی چیست؟ روش‌های نوین آن در آموزش دیجیتال مارکتینگ کدام است؟

در این پست از ب‌م‌م، میخواهیم به آموزش بازاریابی چریکی بپردازیم. اگر صاحب کسبوکار یا بازاریاب هستید، این مقاله میتواند نقطه عطفی در آموزش تبلیغات شما شود و هزینه‌های جذب مشتری شما را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد، پس دو، سه دقیقه‌ای همراه من بمانید تا با یک آموزش فروش درست و حسابی، یک تکون اساسی به کسب و کار خود بدهیم!

 

بازاریابی چریکی چیست؟

بازاریابی چریکی، Guerrilla Marketing یا پارتیزانی به روش‌های عجیب و غریب برای جلب توجه و جذب مشتری میگویند که با هزینه نسبتا کمتر (؟) نتیجه بسیار شگفت انگیزی (!) را برای ما به ارمغان می‌آورد!

احتمالا زمانی که هر کدام از ما کلماتی مثل چریک، پارتیزان و اینجور چیزها را میشنویم یاد دکتر چمران، گروه‌های نینجایی، فیلم‌های اکشن و اینجور چیزها می‌افتیم.

دقیقا در دنیای فروش و بازاریابی هم داستان به همین صورت است!

اما بیاید از خودمون سوال بپرسیم که چرا داخل فیلم‌ها یا دنیای حقیقی افراد تصمیم گیرنده از گروه‌های چریکی استفاده میکنند؟

جواب واضح است! به خاطر این که تلفات جانی و مالی را کاهش دهند و در زمان کم بتوانند پروژه را جمع کنند.

یعنی به جای این که با یک ارتش به جنگ مخالفین خود بروند که هزینه‌های جبران ناپذیر دارد، به گروه یا افراد چریکی روی می‌آورند تا کار را برایشان تمام کند.

در دنیای بازاریابی و فروش هم دقیقا وضع به همین صورت است.

به جای اینکه ما کل بودجه مارکتینگ خود را خرج جذب مشتری و آگاهی از برند، محصول، خدمات، پرسونال برند ( آموزش پرسونال برندینگ )، ریبرندینگ، موجودیت خودمان و مواردی مثل این نماییم، با یک هزینه و زمان کم و با سرعت بسیار زیاد به این خواسته‌ها میرسیم.

 

یک فرصت ویژه

نمیخوای یاد بگیری چند تومن، کجا، چه تبلیغی بری که مشتری زیادِ دست به نقد، جذب کنی؟
دوره زیر بازاریابیت را متحول میکنه! بررسیش که ضرر نداره، همین الان بررسیش کن:

 

 

در حقیقت بازاریابی چریکی از دو نظر قابل توجه است:

  1. زمان: شاید بهترین راه برای صرفه جویی در زمان برای رشد کسب و کار بهره مندی از بازاریابی چریکی باشد. دقت کنیم که سرعت و مدیریت زمان ( آموزش مدیریت زمان ) در اکثر کسب و کارها و بازارهای مالی حرف اول را میزند، چرا که در صورت هدر دادن زمان ممکن است سر و کله رقبای جدید پیدا شده و حتی سهم بازار ما را از چنگان بیرون بکشند!
  2. پول: یکی از راه های افزایش درآمد (شاید تنها راه) عجیب و غریب (یعنی مثلا 20 برابر آگاهی از برند و افزایش درآمد 2000 درصدی) کسب و کارها استفاده از همین روش‌های جذاب و شگفت انگیز بازاریابی چریکی است. چرا که میتوان بدون صرف بودجه خیلی زیاد برای تبلیغات، جذب سرمایه گذار و با کمی خلاقیت بازار را تصاحب کرد.

 

اعتماد به نفس

 

پس ما به دلیل صرفه جویی در هزینه‌های تومانی و زمانی به سراغ بازاریابی چریکی میرویم چرا که دوست داریم در زمان کمتر به پول حلال خیلی بیشتری برسیم و این یک موضوع کاملا بدیهی برای هر صاحب کسب و کاری است.

به عنوان مثال اگر مدرس و جویای نام باشیم و بخواهیم با بازاریابی آموزشی و بازاریابی محتوا مخاطبان و دانشجویان زیادی را جذب کنیم، روش پارتیزانی میتواند در مدت زمان یک ماهه چنان به برندسازی ما کمک کند که هیچ راه معمولی نتواند حتی نزدیک به آن کمک را به کسب و کار ما نماید.

 

 

عزت نفس

 

 

آموزش بازاریابی چریکی

حالا مهمترین سوالی که ممکن است برای ما پیش بیاید این است که چگونه برای کسب و کار خود کار بازاریابی چریکی را انجام دهیم؟ چطور پول کمتری بدهیم و در زمان کمتر مشتریان بیشتری را جذب کنیم و به درآمد شگفت انگیز برسیم؟

جواب این سوال فقط و فقط در یک جمله نهفته است:

با خلاقیت چیزی که میفروشی را به یک سرگرمی تبدیل کن و کاری کن افراد زیادی آن را ببیننند.

 

جمله بالا اگرچه به نظر خیلی ساده میرسد ولی بازاریابی چریکی همین است و همین هم تقریبا برای اکثر کسب و کارها غیرممکن است!

 

بیاییم یک بار روند بازاریابی چریکی را به صورت قدم به قدم بررسی کنیم:

  • خلاقیت: عنصر اصلی این روش، خلاقیت است و بدون خلاقیت سرگرمی و گره زدن آن با محصول ما بی معنی است. نکته ای که وجود دارد این است که خلاقیت ما باید جسورانه باشد. یعنی یک ساختارشکنی در دنیای بازاری که ما در آن فعالیت میکنیم اتفاق بیافتد و این ساختارشکنی را جسورانه در چشم بازار فرو کنیم.
  • گره زدن درآمد با سرگرمی: حقیقت این است که ما برای رضای خدا نمیخواهیم ملت را سرگرم کنیم. اما بعضی از اوقات حتی مدعیان ریش سفید این حوزه یادشان میرود که ما دنبال پول درآوردن هستیم نه خلق یک اثر هنری فاخر و جذاب. بدون این گره طلایی داریم وقتمان را تلف میکنیم نه بازاریابی چریکی! البته این کار ریزه کاری هایی دارد که کار هر کسی نیست.
  • افراد زیادی ببینن: باید به افراد زیادی نشان بدهیم که چه سرگرمی جذابی خلق کرده ایم یا به زبون عامه دنیای مارکتینگ مسری یا ویروسیش کنیم و لازمه این کار این است که اولا در گام قبلی ظرافت به خرج داده باشیم (علی رغم معرفی چیزی که میفروشیم آن را در چشم کاربر نکنیم) و دوما دم رسانه های درست را ببینیم.

 

برای این که بتوانید یک کمپین بازاریابی چریکی برای کسب و کار خود در دنیای دیجیتال بسازید همین الان وقت مشاوره رزرو کنید تا بر اساس کسب و کارتان یکیش را با هم بسازیم: مشاوره خصوصی

 

 

مطالعه بیشتر

https://blog.hubspot.com/marketing/guerilla-marketing-examples

https://www.coursera.org/articles/guerrilla-marketing

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *