شغل های مناسب ENTP ( 9 مورد ) + بررسی تیپ شخصیتی ENTP

ENTP

 

ENTP به چه افرادی میگویند؟ ویژگی های شخصیت ENTP چیست؟ شغل های مناسب ENTP کدام اند؟ بهترین شغل برای تیپ شخصیتی ENTP با توجه به بازار ایران کدام است؟ از نظر روابط دوستانه و عاطفی افراد با تیپ شخصیتی ENTP چگونه هستند؟  شغل های مناسب ENTP کدام اند؟

اگر شما هم فردی با تیپ شخصیتی ENTP هستید، برای بررسی دقیق تیپ شخصیتی، چالش ها و قرصت ها در روابط دوستانه و عاطفی و همچنین شناخت شغل های مناسب ENTP، در این مقاله همراه ما بمانید زیرا در این مقاله سعی کردیم تا جای ممکن با زبان خودمانی و غیر تخصصی و با در نظر گرفتن بازار کار و فرهنگ در ایران، مطالب را بیان کنیم.

 

 

آموزش تولید محتوا با موبایل

 

تیپ شخصیتی ENTP چگونه است؟

تیپ شخصیتی ENTP یکی از 16 تیپ شخصیتی، در آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز یا MBTI (+) است. ENTP مخفف عبارت Extraverted، Intuitive، Thinking و Perceiving بوده و افراد با این تیپ شخصیتی به دلیل توانایی طبیعی در تجزیه و تحلیل و بحث درباره ایده ها و مفاهیم پیچیده، اغلب به عنوان “مناظره کننده” شناخته می شوند.

همانطوری که گفتیم این تیپ شخصتی از چهار بخش تشکیل شده است که به ترتیب عبارتند از:

 1. برونگرایی
 2. شهودی
 3. فکری
 4. ملاحظه کننده

برای بررسی تیپ شخصیتی و همچنین انتخاب آگاهانه تر در زمینه شغل های مناسب ENTP، در زیر به بررسی هر کدام از این چهار بعد میپردازیم، اما قبلش لازم است بگوییم شما میتوانید با کمک 10 آموزش زیر برای انتخاب شغل مناسب ENTP بهتر تصمیم گیری نمایید:

 1. آموزش کسب درآمد
 2. کسب درآمد دلاری
 3. روش های عجیب کسب درآمد
 4. کسب درآمد از گوشی
 5. کسب درآمد از یوتیوب
 6. کسب درآمد از تدریس
 7. بهترین شغل
 8. بهترین شغل برای خانم ها
 9. بهترین شغل برای افراد برونگرا
 10. بهترین شغل برای افراد خجالتی

 

چگونه کتاب بنویسیم

 

 

1. برونگرایی یا Extraverted

تیپ های شخصیتی ENTP معمولاً برونگرا بوده و از معاشرت با دیگران لذت می برند. این افراد با بودن در کنار مردم انرژی می گیرند و تمایل دارند که زندگی پرهیاهو و شلوغی داشته باشند. این افراد به سرعت ارتباطات جدید برقرار می کنند و تمایل دارند دایره بزرگی از دوستان داشته باشند.

لازم است به این نکته دقت کنیم که برونگرایی نسبی بوده و از طرف دیگر ممکن است فردی از بودن با دیگران لذت ببرد ولی نتواند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کند.

اگر یکی از ابعاد شخصیت شما برونگرایی باشد ولی نتوانید با دیگران به درستی ارتباط برقرار کنید نه تنها در زندگی شخصی بلکه در انتخاب شغل مناسب ENTP هم به مشکل میخورید.

برای رفع این چالش میتوانید با آموزش فن بیان و همچنین آموزش سخنرانی مهارت گفت و گوی موثر را یاد گرفته و خیالتان از این بابت تا حد مطلوبی، راحت شود.

 

 

آموزش فروش تلفنی

 

 

2. شهود یا Intuitive

افراد با شخصیت ENTP برای جمع آوری اطلاعات و تصمیم گیری به میزان زیادی به شهود خود متکی هستند. آنها افراد خلاق و تخیلی بوده که از کشف ایده ها و امکانات جدید لذت می برند. این افراد به دلیل توانایی در دیدن چیزها از منظرهای مختلف شناخته شده اند، که آنها را به حلالی عالی برای مشکلات تبدیل می کند.

چالشی که افراد با این شخصیت به خصوص در زمینه کسب و کار با آن مواجه هستند، نادیده گرفتن جزئیاتی است که باید با حواس پنجگانه آن ها را لمس و برای آن برنامه ریزی کرد. برای اینکه بتوانیم در هر شغلی که از لیست مشاغل مناسب ENTP، انتخاب میکنیم پیشرفت کنیم، نیاز است که هدف گذاری، برنامه ریزی و مدیریت زمان داشته باشیم!

شما میتوانید برای این چالش، سه گانه فوق العاده ب‌م‌م را مطالعه نمایید:

 1. آموزش هدف گذاری
 2. آموزش برنامه ریزی
 3. آموزش مدیریت زمان

 

 

افزایش ترافیک سایت

 

3. فکری یا Thinking

ENTPها بیش از هر چیز در دنیا برای منطق و عقل ارزش قائل هستند. آنها تحلیلی هستند و از تشریح ایده ها و سیستم های پیچیده برای درک نحوه عملکرد آنها لذت می برند. این افراد تمایل دارند در ارتباطات خود ساده باشند و از دیگرانی که در تفکر مستقیم و منطقی هستند نیز قدردانی می کنند.

ممکن است به دلیل تیپ شخصیتی که دارید همه چیز را به خواهید از راه منطق و تفکر تحلیل و بررسی کنیدف اما این چالش بزرگ میتواند برای شما باشد!

فرض کنید که شما با تحقیق زیاد دریافتید که شغل مناسب ENTP برای شما وکالت است. سپس با تلاش و پشتکار طی چند سال به یک وکیل ماهر تبدیل شوید. در یکی از پرونده ها شاکی موکل شما فرض بانفوذی است که میدانید از لحاظ منطقی نمیتوانید با آن مقابله کرده، او را شکست داده و موکلتان را به حقش برسانید!

چه کار میکنید؟

اگر فقط بخواهیم منطق را به دست بگیریم احتمالا پرونده را رد میکنیم، چرا که منطق میگوید ما شکست خورده ایم.

قدرت احساس، قدرت درک عواطف و قدرت ایمان شاید از نظر منطقی قابل بررسی نباشد، ولی چه فردی را میشناسیم که بدون احساس و فقط با منطق بتوانید بر روی افزایش اعتماد به نفس خود در شرایط غیر منطقی، کار کند؟

احتمالا، هیچکس!

پس اگر دوست دارید در شغل مناسب ENTP که انتخاب میکنید به موفقیت بیشتری برسید، اگر دوست دارید در شرایطی که منطق از اعتماد به نفس پشتیبانی نمیکند امیدتان را از دست ندهید، همین الان آموزش قانون جذب را مطالعه نمایید.

 

اگر به دنبال کارهای پاره وقت و مقطعی هستید یا هنوز به توانایی های خود اطمینان نداری، مقاله های زیر میتواند به شما کمک نماید:

 1. قوانین ثروت
 2. شغل فریلنسری
 3. بهترین شغل اینترنتی
 4. شغل خانگی
 5. شغل دوم

 

 

آموزش پرسونال برندینگ

 

 

4. ملاحظه کننده یا Perceiving

شخصیت ENTP به طور کلی رویکردی خودجوش و انعطاف پذیر به زندگی دارد. این افراد در بیشتر مواقع سازگار هستند و از ریسک کردن لذت می برند. البته این ویژگی گاهی اوقات می تواند منجر به تصمیم گیری تکانشی شود. ENTP ها با عدم اطمینان راحت هستند و از کشف ایده ها و تجربیات جدید لذت می برند.

چالشی که در اینجا ممکن است در زمینه موفقیت در کسب و کار برای این افراد بوجود آید، تصمیم های ناگهانی یا عکس العمل بدون عاقبت اندیشی است که میتواند مزیت های شغل مناسب ENTP را به چالش بکشد.

فرض کنید در یک جلسه به عنوان مذاکره کننده حضور داشته باشیم، ناگهان فردی پیشنهاد میدهدی که قبلا آن را در نظر نگرفته یا آن را راه حل منطقی نمیدیدیم، اما الان به دلیل بخش شهودی و همچنین ملاحظه ای که شخصیت ما دارد، اجازه میدهیم طرف مقابل در مورد این ایده صحبت کند.

حالا ممکن است باز هم به دلیل بخش ملاحظه کننده ای شخصیتمان، ایده او را ناگهان بپذیریم و بعدا متوجه شویم که ای دل غافل چرا این شرایط را پذیرقتیم!

برای مقابله با این دسته از چالش ها که ممکن است در مسیر شغل مناسب ENTP که انتخاب میکنیم، پیش نیاید باید بر روی هوش هیجانی خود کار نماییم تا از اقدام های لحظه ای جلوگیری کنیم. برای این کار شما میتوانید آموزش تقویت هوش هیجانی را مشاهده نمایید.

 

به طور کلی، تیپ شخصیتی ENTP با ترکیبی منحصر به فرد از خلاقیت، تفکر تحلیلی و جامعه پذیری مشخص می شود. ENTP ها نوآوران طبیعی هستند که از کشف ایده های جدید و به چالش کشیدن خرد متعارف لذت می برند. آنها اغلب در شغل و زندگی شخصی خود موفق تر میشوند زیرا به لطف توانایی خود در دیدن فرصت هایی که دیگران نمیتوانند ببینند، معمولا یک گام از رقبای خود جلوتر هستند.

 

آموزش ایمیل مارکتینگ

 

 

شخصیت ENTP از نظر ارتباط با دیگران چگونه است؟

همانطور که گفتیم تیپ شخصیتی ENTP از چهار بُعدِ برون گرایی، شهودی، منطقی و ملاحظه گری ساخته شده است که این چهار پارامتر سبک ارتباطی منحصر به فردی را برای تعاملات بین فردی به ارمغان می آورد.

ENTP ها به دلیل تیزبینی، هوش زیاد و سرعت در پاسخگویی و عشق به مجادله و حق خواهی به بحث و جدل معروف هستند. درک نحوه ارتباط برقرار کردن این افراد میتواند نه تنهادر زندگی شخصی مفید باشد بلکه در انتخاب آگاهانه تر شغل مناسب ENTP هم بسیار مهم است.  

همچنین مواردی که در ادامه بیان میشود میتواند راهنمایی باشد برای افرادی که میخواهند با تیپ شخصیتی ENTP به طور موثری ارتباط برقرار کنند. پس اگر کارفرما، همسر، دوست، همکار یا فرزند شما دارای این تیپ شخصیتی است این 9 مورد را به خاطر بسپارید.:

 1. استقبال از تحریک فکری: ENTP ها با تحریک فکری و مکالمات جذاب، از نظر شخصیتی بیشتر رشد می کنند. برای برقراری ارتباط مؤثر با این شخصیت آماده باشید تا در بحث‌های فکر برانگیز غوطه‌ور شوید، ایده‌ها را تبادل کنید و تفکر آنها را به چالش بکشید. آنها را تشویق کنید تا بینش ها و دیدگاه های خود را به اشتراک بگذارند، زیرا آنها از کشف احتمالات و دیدگاه های جایگزین لذت می برند.
 2. مستقیم و منطقی: ENTP ها از ارتباط مستقیم و منطقی لذت میبرند. آنها به وضوح و دقت در بحث ها به نظرات دیگران اهمیت می دهند، بنابراین مهم است که افکار خود را به طور واضح و مختصر به فرد بیان کنید. بر ارائه استدلال های منطقی و ارائه شواهد برای اثبات نظرات خود تمرکز کنید. جذابیت های عاطفی ممکن است به اندازه استدلال منطقی برای شخصیت ENTP جذاب نباشد.

  تیشرت مردانه

 3. شرکت در بحث سالم: مناظره یک تمایل طبیعی برای ENTP ها است، زیرا آنها از آزمایش ایده ها و اصلاح درک خود از طریق بحث های چالش برانگیز لذت می برند. هنگام شرکت در بحث با یک ENTP، رویکردی محترمانه و با دید باز داشته باشید. به آنها اجازه دهید آزادانه افکار خود را بیان کنند و آماده باشید تا با استدلال منطقی از موقعیت خود دفاع کنید.
 4. اجتناب از حملات شخصی: در حالی که ENTP ها از بحث های فکری لذت می برند، اجتناب از حملات شخصی یا احساساتی شدن بیش از حد ضروری است. درگیر شدن در یک بحث سازنده به معنای تمرکز بر ایده ها و استدلال ها به جای حمله به افراد است. به یاد داشته باشید که ENTP ها برای منطق و استدلال ارزش قائل هستند، بنابراین بحث باید حول محور تحلیل منطقی باشد تا احساسات شخصی.
 5. آزادی و خودمختاری: ENTP ها برای استقلال خود ارزش قائل هستند و ترجیح می دهند که آزادی کشف ایده ها و امکانات را داشته باشند. هنگام برقراری ارتباط با یک شخصیت ENTP، به آنها استقلال بدهید و از رویکردهای بیش از حد محدود کننده یا کنترل کننده اجتناب کنید. به آنها فضایی برای ابراز خلاقیت و آزمایش با مفاهیم جدید بدهید.

  افزایش فالوور اینستاگرام

 6. از طبیعت بازیگوش آنها قدردانی کنید: ENTP ها جنبه بازیگوش و سبکی دارند. آنها اغلب از طنز به عنوان راهی برای تعامل با دیگران و سبک کردن فضا استفاده می کنند. از اظهارات شوخ طبعانه آنها قدردانی کنید و پذیرای شوخی های بازیگوش آنها باشید. این کار می تواند یک محیط ارتباطی لذت بخش و محرک ایجاد کند.
 7. بازه های توجه کوتاه را بشناسید: ENTP ها تمایل دارند از یک ایده به ایده دیگر بپرند، که گاهی اوقات می تواند منجر به کاهش توجه شود. هنگام برقراری ارتباط با آنها مراقب این موضوع باشید. بحث ها را متمرکز و مختصر نگه دارید تا علاقه خود را حفظ کنید و از غرق کردن آنها با جزئیات بیش از حد خودداری کنید.
 8. برای ورودی آنها ارزش قائل شوید: ENTP ها دارای دانش و بینش فراوانی هستند. تخصص آنها را تصدیق کنید و از نظرات آنها در مورد موضوعات مرتبط استفاده کنید. درگیر کردن آنها در بحث های معنادار و ارزش گذاری نظرات آنها به تقویت احترام متقابل و ایجاد پویایی ارتباطی مشارکتی تر کمک می کند.
 9. فضایی برای رشد و اکتشاف فراهم کنید: ENTP ها در چالش ها و فرصت های رشد شکوفا می شوند. با ارائه دیدگاه های تازه و مفاهیم بدیع، آنها را تشویق به کاوش در ایده ها و تجربیات جدید کنید. حمایت از کنجکاوی فکری آن‌ها می‌تواند ارتباط شما را عمیق‌تر کند و رابطه‌ای غنی‌تر ایجاد کند.

ددرک ترجیحات ارتباطی ENTP ها می تواند تعامل با این تیپ شخصیتی را به میزان زیادی افزایش دهد. با پذیرفتن عشق آنها به تحریک فکری، درگیر شدن در بحث های سالم و ایجاد استقلال و آزادی، می توان ارتباط سازنده و لذت بخشی را با ENTP ها تقویت کرد.

به یاد داشته باشید که مستقیم، منطقی و گشاده روی باشید و برای کمک های منحصر به فرد آنها ارزش قائل شوید و از آن ها به خاطر شوخ طبعی، قدردانی کنید. ارتباط موثر با ENTP ها راه هایی را برای رشد، همکاری و فعالیت های فکری مشترک باز می کند.

 

 

آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

 

شغل مناسب ENTP

تیپ شخصیتی ENTP که به عنوان “مناظره کننده” شناخته می شود، مجموعه ای منحصر به فرد از مهارت ها و ویژگی های جذاب را به صورت یک پکیج کامل با خود دارد. ENTP ها با برون گرایی، شهود، تفکر و ترجیحات ادراک خو، در محیط های پویا و محرک فکری رشد می کنند.

بعد از شناخت کلیت شخصیت و نحوه ارتباط و تعامل برقرار کردن این افراد نوبت به شغل مناسب ENTP میرسد. پس بیایید به برخی از مسیرهای شغلی مناسب که در آن این افراد می توانند شکوفا شوند و از نقاط قوت خود نهایت استفاده را ببرند، بپردازیم:

 1. کارآفرینی: طرز فکر نوآورانه و استراتژیک همراه با عشق آنها به بحث، کارآفرینی را به یک انتخاب جذاب برای شغل مناسب ENTP ها تبدیل می کند. آنها در شناسایی فرصت ها، تولید ایده های جدید و به چالش کشیدن هنجارهای موجود برتری دارند. ENTP ها در دنیای پرشتاب استارتاپ ها رشد می کنند. شما میتوانید با مشاهده آموزش کارآفرینی و سپس آموزش راه اندازی استارت آپ، کسب و کار خود را راه بیاندازید.
 2. فروش و بازاریابی: ماهیت کاریزماتیک و متقاعدکننده خود این افراد، فروش و بازاریابی را به شغل مناسب ENTP تبدیل میکند. آنها دارای مهارت های ارتباطی عالی هستند که به آنها امکان می دهد با مشتریان بالقوه درگیر شوند، روابط سازنده ایجاد کنند و استدلال های قانع کننده ای برای ترویج محصولات یا خدمات ارائه دهند. شما میتوانید با آموزش فروش و همچنین آموزش بازاریابی برای این کار جذاب آماده شوید.

  آموزش فروش حضوری

 3. مدیریت و مشاوره: توانایی های رهبری طبیعی و استعداد تفکر استراتژیک، آنها را به کاندیدای ایده آلی برای نقش های مدیریت تبدیل می کند. آنها از مقابله با چالش های پیچیده، توسعه سیستم های کارآمد و تیم های الهام بخش لذت می برند. مشاوره یکی دیگر از انتخاب های شغل مناسب ENTP است، زیرا آن ها می توانند مهارت های تحلیلی و حل خلاقانه مسائل خود را برای ارائه بینش و راه حل های ارزشمند برای مشتریان به کار گیرند.
 4. قانون و وکالت: عشق این افراد به بحث و توانایی آنها در تفکر انتقادی، مشاغل حقوقی و وکالت را هم به یک انتخاب جذاب از منظر شغل مناسب ENTP تبدیل میکند. آنها می توانند از استدلال منطقی، ارتباطات متقاعدکننده و مهارت های تحلیلی خود برای برتری در تحقیقات حقوقی، مذاکرات یا حمایت از دادگاه استفاده کنند. به شما توصیه میکنیم که برای ارتقای مهارت متقاعدکنندگی، آموزش متقاعد سازی را مشاهده نمایید.
 5. روزنامه نگاری و رسانه: کنجکاوی فکری و مهارت های ارتباطی عالی ENTP ها آنها را برای مشاغل روزنامه نگاری و رسانه مناسب می کند. آنها از کاوش در موضوعات مختلف، پرسیدن سؤالات فکری و شرکت در بحث های معنادار لذت می برند. این افراد چه به عنوان روزنامه نگار، چه به عنوان پخش کننده یا تولید کننده محتوا، می توانند از شوخ طبعی، تحلیل و جذابیت خود برای جذب مخاطبان استفاده کنند. همین الان با آموزش تولید محتوا وارد این شغل مناسب برای ENTP ها شوید.

  آموزش تبلیغات

 6. تحقیق و توسعه: ENTP ها با ماهیت شهودی و تحلیلی خود  در نقش های تحقیق و توسعه (R&D) میدرخشند. آنها از کاوش ایده های جدید، انجام آزمایش ها و پیش بردن مرزهای دانش لذت می برند. توانایی این افراد در ارتباط با مفاهیم به ظاهر نامرتبط و به چالش کشیدن نظریه های موجود، آنها را به مشارکت کنندگان ارزشمندی در تحقیقات علمی، فناوری یا دانشگاهی تبدیل می کند.
 7. فناوری و نوآوری: تمایل طبیعی ENTPها به نوآوری و حل مسئله با مشاغل فناوری همخوانی دارد. آن‌ها در محیط‌های پویا که می‌توانند راه‌حل‌های پیشرفته را توسعه دهند، سیستم‌ها را بهینه کنند و قراردادهای فناوری را به چالش بکشند، عالی عمل میکنند. چه به عنوان توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، چه طراحان UX/UI یا مشاوران فناوری، کارهای اینچنینی شاید بهترین مشاغل برای  ENTPها باشد زیرا می‌توانند از مهارت‌های تحلیلی و خلاقانه خود استفاده کنند.
 8. سیاست: یکی دیگر از مشاغل مناسب برای افراد ENTP ساست است! اشتیاق این افراد به بحث و توانایی آنها در تجزیه و تحلیل مسائل پیچیده، آنها را برای مشاغل سیاسی مناسب می کند. آن‌ها در محیط‌هایی رشد می‌کنند که می‌توانند بر تغییر روندها تأثیر بزرگی بگذارند، وضعیت موجود را به چالش بکشند و از ایده‌های نوآورانه خود دفاع کنند. ENTP ها می توانند در شکل دادن به گفتمان عمومی، تدوین سیاست ها و ایجاد تأثیر اجتماعی کمک کنند.
 9. آموزش : بالاخره رسیدیم به بهترین شغل برای افراد ENTP، یعنی کسب و کار آموزشی و تدریس! تواناییاین افراد در انتقال مفاهیم پیچیده به شیوه ای جذاب، آنها را به مربیان و مدرسان موثر تبدیل می کند. این افراد از به اشتراک گذاشتن دانش خود، شرکت در بحث های فکری و به چالش کشیدن تفکر دانش آموزان لذت می برند. ENTP ها می توانند تأثیر قابل توجهی در کلاس داشته باشند، دیگران را در تفکر انتقادی راهنمایی کنند، بحث را تقویت کنند و عطش دانش را برانگیزند.

 

برای کسب درآمد از علاقه خود، تبدیل تفکرات خود به محتوا (ویدیو، صوت و کتاب) و کسب درآمد از آن همین الان دوره آموزشی کسب درآمد از علاقه را بررسی کن.

 

 

آموزش تبلیغ نویسی

 

 

همچنین شما میتوانید، برای بررسی سایر تیپ های شخصیتی mbti ، لینک های زیر بررسی نمایید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *