سئو تصاویر چیست؟ آموزش سئو تصاویر در 10 گام ساده ولی حساس!

سئو تصاویر

 

سئو تصاویر چیست؟ چطور تصاویر سایت خود را برای گوگل بهینه کنیم؟ یآیا یادگیری و آموزش سئو تصاویر واقعا کاربردی بوده یا وقت تلف کردن و دور ریختن سرمایه است و باید به فکر روش های پر هزینه تر و سخت تری مثل بک لینک باشیم؟

اگر در حال یادگیری سئو سایت و یا حتی در مرحله یادگیری طراحی سایت هستید به شما توصیه میکنم که حتما این آموزش را مو به مو و دقیق به کار گیرید چرا که سئو تصاویر نه تنها میتواند باعث افزایش سرعت صفحات وبسایتی که طراحی میکنید میشود بلکه یکی از ارکان اساسی سئو داخلی و البته سئو تکنیکال است که به کار بستن آن میتواند مزیت های فراوانی از جمله بهبود رتبه صفحات سایت شما در گوگل شود!

 

سئو تصاویر چیست؟

سئو تصاویر که به عنوان SEO یا بهینه سازی تصویر نیز در بین جامعه دیجیتالی شناخته می شوند، یکی از روش های رایگان افزایش ترافیک سایت بوده و شامل اقداماتی است که به بهینه سازی تصاویر از دید کاربران و موتورهای جستجو (SERP) و هدایت ترافیک ارگانیک اشاره دارد.

این بهینه سازی شامل پیاده‌سازی تکنیک‌ها و گام هایی است که در این آموزش به صورت دقیق و تخصصی به بررسی بهترین شیوه‌ها برای ساخت تصاویر جذاب تر و کاربرپسندتر برای موتورهای جستجو میپردازیم. اما قبل از آن لازم است بدانیم این سئو تصاویر اصلا چه سود و فایده ای برای ما دارد و چقدر ارزش دارد برای آن وقت بگذاریم.

 

آموزش سئو تصاویر

 

سئو تصاویر چه فایده ای دارد؟

در دنیای دیجیتال امروزی، محتوای بصری نقشی حیاتی در جذب کاربران و انتقال موثر اطلاعات ایفا می کند. تصاویر نه تنها تجربه کلی کاربر را در یک وب سایت بهبود می دهند، بلکه فرصتی برای افزایش دیده شدن در موتورهای جستجو از طریق جستجوی تصویر فراهم می کنند. اینجاست که سئو تصاویر (بهینه سازی موتور جستجو) وارد عمل می شود.

در این بخش به صورت کامل و جامع به اهمیت سئو تصاویر و اینکه چرا کسب‌وکارهای آنلاین و صاحبان وب‌سایت‌ها برای بهینه‌سازی محتوای بصری‌شان باید این موضوع را جدی بگیرند میپردازیم تا بهتر بدانید چقدر این موضوع میتواند از نظر بازاریابی اینترنتی برای شما و کسب و کارتان مفید باشد.

 

1. تجربه کاربری پیشرفته

سئو تصاویر تجربه کلی کاربر در یک وب سایت را بهبود می بخشد. تصاویر با بارگذاری آهسته یا تصاویر بهینه نشده یا با بهینه سازی ضعیف می توانند بازدیدکنندگان را ناامید کرده و منجر به نرخ پرش بالاتر شوند.

با پیاده‌سازی تکنیک‌های سئو تصاویر، مانند بهینه‌سازی اندازه فایل، استفاده از طراحی واکنش‌گرا، و افزودن برچسب‌های alt توصیفی، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تصاویر به سرعت و یکپارچه در دستگاه‌های مختلف بارگیری می‌شوند. این عمل در نهایت منجر به بهبود رضایت کاربر، مدت زمان بازدید طولانی تر و افزایش شانس تبدیل (CTR) می شود.

 

 

تیشرت مردانه ارزان

 

2. کسب جایگاه بهتر در بخش تصاویر

گوگل و سایر موتورهای جستجو علاوه بر جستجوی ساده به کاربران خود اجازه جستجو در بین تصاویر را ارائه می‌کنند و به افراد این امکان را می‌دهند تا محتوای بصری مرتبط با موضوعی که به دنبال آن هستند را پیدا کنند.

سئو تصاویر به عکس های شما کمک می کند تا در نتایج جستجو رتبه بالاتری داشته باشید، جذابیت وب سایت و ترافیک هدفمند را برای وب سایت و کسب و کار شما افزایش می دهد.

برای بهبود سئو خود میتوانید از مقاله ها و آموزش های زیر بهره ببرید:

 1. آموزش سئو خارجی
 2. آموزش سئو محلی
 3. آموزش طراحی استراتژی سئو

 

3. افزایش ترافیک ارگانیک

بهینه سازی تصاویر نه تنها جایگاه تصویر شما در جستجوی تصاویر را بهبود می بخشد، بلکه پتانسیل جذب ترافیک ارگانیک از نتایج جستجوی معمولی را نیز دارد. هنگامی که تصاویر به درستی بهینه شده باشند، فرصتی برای نمایش در بخش های “بسته تصویر” یا “چرخ فلک تصویر” از صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) دارند.

این موقعیت‌های برجسته می‌توانند ترافیک ارگانیک قابل توجهی را به وب‌سایت شما هدایت کنند و به طور بالقوه باعث افزایش جلب توجه و برندسازی کسب و کار یا شخص شما میشوند، شا میتوانید برای یادگیری برندسازی شخصی آموزش پرسونال برندینگ را مشاهده نمایید.

 

 

بهترین شغل برای خانم ها

 

 

4. فرصتی برای اشتراک‌گذاری رسانه‌های اجتماعی

در عصر رسانه‌های اجتماعی، محتوای جذاب بصری به‌شدت قابل اشتراک‌گذاری است و پتانسیل ویروسی شدن در راستای بازاریابی چریکی را دارد. در اصل شما با بهینه سازی تصاویر خود، آنها را برای اشتراک گذاری در پلتفرم های رسانه های اجتماعی جذاب تر می کنید.

هنگامی که کاربران محتوای بهینه شده بصری شما را به اشتراک می گذارند، می تواند منجر به افزایش دید برند، ترافیک و بک لینک های بالقوه شده و تلاش های کلی سئوی وب سایت شما را بیشتر افزایش دهد.

 

 

5. دسترسی و جامعیت

سئوی تصاویر فراتر از قابلیت افزایش بازدید از طریق موتورهای موتورهای جستجو است زیرا تصاویر با کیفیت و سئو شده کمک می کند که کاربران کم بینا از طریق صفحه خوان ها به محتوای شما دسترسی داشته باشند و آن را درک کنند.

با ارائه متن جایگزین توصیفی که به طور دقیق تصویر را توصیف می کند، وب سایت خود را فراگیرتر و در دسترس مخاطبان بیشتری قرار می دهید. ملاحظات دسترسی نه تنها به دلایل اخلاقی مهم هستند، بلکه می توانند بر عملکرد سئو وب سایت شما نیز تأثیر مثبت بگذارند.

 

راه های افزایش انگیزه

 

 

6. بهبود عملکرد وب سایت

تصاویر بزرگ و بهینه نشده می توانند به طور قابل توجهی بر عملکرد وب سایت شما تأثیر گذاشته و منجر به افزایش بیش از حد زمان بارگذاری صفحه وب سایت شما شوند. از آنجایی که سرعت صفحه یک عامل مهم در رتبه بندی برای موتورهای جستجو است، بهینه سازی تصویر برای عملکرد کلی وب سایت ضروری است.

با فشرده‌سازی تصاویر، استفاده از فرمت‌های تصویری مدرن مثل WEBP و پیاده‌سازی تکنیک‌های بارگذاری تنبل، می‌توانید سرعت و عملکرد وب‌سایت خود را افزایش دهید و در نتیجه رتبه صفحات خود را در کلمات کلیدی گوناگون موتورهای جستجو بهبود داده و تجربه کاربری لذت بخش تری را برای کاربرانتان فراهم آورید.

 

در عصر دیجیتال، محتوای بصری به ابزاری قدرتمند برای جذب کاربران، انتقال اطلاعات و موفقیت در بازاریابی آنلاین تبدیل شده است. سئوی تصاویر نقشی اساسی در به حداکثر رساندن پتانسیل محتوای بصری با بهبود دید موتورهای جستجو، افزایش تجربه خوب کاربر و جذب ترافیک ارگانیک ایفا می کند.

با صرف زمان و تلاش برای بهینه سازی تصاویر خود، می توانید مزیت رقابتی به دست آورید، دید برند را افزایش دهید و عملکرد کلی سئوی وب سایت خود را بهبود بخشید. به یاد داشته باشید، ایجاد تعادل بین محتوای جذاب بصری و تصاویر بهینه شده، کلید دستیابی به بهترین نتایج است.

 

آموزش تبلیغات کلیکی

 

آموزش سئو تصاویر در 10 گام ساده ولی حساس!

حالا که با مزیت های فوق العاده سئو تصاویر آشنا شدیم نوبت به این میرسد که به صورت قدم به قدم به آموزش سئو تصاویر بپردازیم. کافس است تک تک این مراحل را به صورت قدم به قدم انجام دهید تا مطمئن شوید که تصاویر شما آماده جذب کاربران و برانگیختن موتورهای جستجو از جمله گوگل است:

 

یک فرصت ویژه

نمیخوای یاد بگیری در کمترین زمان و با کمترین هزینه، از طریق گوگل مشتری جذب کنی؟
دوره زیر هزینه جذب مشتریت را به صفر میرسونه! بررسیش که ضرر نداره، همین الان بررسیش کن:

 

 

1. تصاویر مرتبط و با کیفیت بسازید

با ساخت تصاویر با کیفیت بالا که مرتبط با محتوای شما بوده و با هدف وب سایت شما هماهنگ هستند، شروع کنید. تصاویر باید از نظر بصری جذاب، غیر کپی و دارای ارزش افزوده به تجربه کاربر باشند. این گام پایه و اساس سایر مراحل مربوط به سئو تصاویر موفق است.

برای اینکه تصاویر جذابی بسازید کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 

الف. تعیین اهداف کسب و کار

اگر هدف نهایی شما فروش و بازاریابی محصولات آموزشی است شاید بهتر باشد از عکس خودتان در تصاویری که میسازید استفاده کنید و اگر در بوم مدل کسب و کار خود هدف نهایی ساخت برند کسب و کارتان است (مثل دیجی کالا) شاید بهتر باشد از لوگو (آموزش طراحی لوگو) خود در تصاویر استفاده نمایید. برای تعیین اهداف دقیق کسب و کارتان میتوانید آموزش هدف گذاری را بررسی نمایید.

 

 

آموزش برنامه ریزی

 

 

ب. تحلیل رقبا

نه تنها در سئو تصاویر بلکه در سایر بخش های دیجیتال مارکتینگ تنها کافی است کمی بهتر از رقبا باشیم تا بتوانیم سهم بازار بیشتری به دست آوریم. پس بعد از تعیین اهداف کسب و کارتان ببینید رقبای شما در هر کلمه کلیدی خاص از چه تصاویری استفاده کرده اند.

شما باید در این مرحله فقط متوجه شوید که تصاویر و گرافیک های موجود برای آن کلمه کلیدی خاص از نظر اندازه، سایز، رنگ، فرمت و خلاقیت به چه صورت است.

برای موفقیت در دنیای دیجیتال باید تبلیغ کردن را یاد بگیرید، آموزش های زیر به شما در این مسیر کمک میکند:

 1. آموزش تبلیغات
 2. آموزش تبلیغات اینترنتی
 3. آموزش تبلیغ نویسی
 4. آموزش تبلیغات در اینستاگرام
 5. آموزش تبلیغات کلیکی
 6. آموزش تبلیغات ریتارگتینگ

 

 

ج. در نظر گرفتن محتوا

شما باید بر اساس اصول آموزش تولید محتوا برای هر 300 الی 350 کلمه تصویری خاص و مرتبط با متنی که نوشته اید طراحی نمایید. دقت نمایید که هر بخش از محتوای شما باید با کمک سئو تصاویر خواناتر و برای کاربر جذاب تر باشد تا نرخ پرش کاربران شما کاهش یابد.

شما میتوانید برای یادگیری تولید محتوا مقاله های زیر را بررسی نمایید:

 1. تولید محتوای متنی
 2. تولید محتوا با ChatGPT
 3. تولید محتوا با موبایل
 4. تولید محتوا برای اینستاگرام

 

 

د. استراتژی بازاریابی

عکس ها و تصاویری که میسازید و کلا عملیات سئو تصاویر باید در خدمت بازاریابی محتوا برای کسب و کارتان باشد. شما باید بر اساس استراتژی های بازاریابی کسب و کار خود مشخص کنید که از چه تم رنگی، چه تصاویر مکمل، چه فونت و موارد دیگری استفاده کنید.

 

آموزش فروش

 

 

ه. ساخت نهایی

در نهایت شما میتوانید اولین بخش سئو تصاویر را با در نظر گرفتن موارد بالا (الف تا د) و به کمک ابزارهای تولید محتوای گرافیکی آنلاین و غیر آنلاین تصاویر جذابی از منظر گوگل و کاربر و منطبق با اهداف کسب و کار و مارکتیگ پلن خود بسازید.

شما میتوانید برای خلق تصاویر جذاب از ابزارهای آنلاینی مثل freepik (+) یا ابزارهای آفلاینی مثل فتوشاپ (+) یا برای موبایل از اپلیکیشن هایی مثل اینشات استفاده نمایید. فقط دقت نمایید که اگر از ابزارهای آنلاین استفاده میکنید برای سئو تصاویر تولیدی باید عکس و لوگو خود را اضافه کرده و با تغییرات زیاد تصاویر را به صورت ویژه شخصی سازی نمایید.

 

 

افزایش فالوور اینستاگرام

 

 

2. بهینه سازی نام فایل های تصویری

برای سئو تصاویر در زمان خروجی گرفتن از اپلیکشن ها، نرم افزارهای و ابزارهای تولید تصاویر مطمئن شوید که نام تصاویرتان نامی معنی دار و شامل کلمه کلیدی شماست مثل “seo-images.jpg”. نام های عمومی مثل “IMG_98405.jpg” موتورهای جستجویی مثل گوگل را گمراه میکند و در مقایسه با رقبایتان ممکن است به شما امتیاز کمتری بدهد.

اگر اشتباها با نام های بی معنی یا عمومی خروجی گرفتید با استفاده از گزینه rename یا تغییر نام، نام فایل تصویری خود را تغییر داده و نامی معنی دار شامل کلمه کلیدی برای آن انتخاب نمایید.

تذکر:

برای افزایش خوانایی فایل های تصویری خود توسط موتورهای جستجو نام فایل ها را به صورت انگلیسی بنویسید تا گوگل بهت و سریعتر به آن رتبه بدهد یعنی به جای کلمه آموزش موفقیت بنویسید، success training.

 

 

کسب درآمد دلاری

 

 

3. فشرده سازی و بهینه سازی اندازه تصویر

اندازه فایل های تصویری بزرگ می تواند زمان بارگذاری صفحات وب را کاهش دهد و بر تجربه کاربر و سئو تأثیر منفی بگذارد. فشرده سازی و بهینه سازی تصاویر بدون افت کیفیت برای کاهش اندازه فایل و افزایش سرعت صفحات وب لازم و ضروری است.

ابزارها و پلاگین های مختلفی برای فشرده سازی بهینه و در عین حال حفظ یکپارچگی و کیفیت لازم بصری در دسترس هستند که میتوانید بسته به زمان و پولی که دارید از آن ها استفاده نمایید. اندازه‌های کوچک‌تر تصاویر منجر به زمان بارگذاری سریع‌تر صفحه می‌شود و در نتیجه تعامل کاربر و رتبه‌بندی موتورهای جستجو بهبود می‌یابد.

شما میتوانید برای این گام از سئو تصاویر از پلاگین های پولی مثل smush (+) و سایر پلاگین های نعرفی شده در مقاله بهترین افزونه سئو وردپرس استفاده کنید یا از ابزارهای آنلاینی مثل سایت tinypng (+) کمک بگیرید. همچنین شما میتوانید در هنگام خروجی گرفتن در فتوشاپ کیفیت تصاویر را بر روی 60 درصد قرار دهید و سپس خروجی بگیرید.

 

 

کسب درآمد

 

 

4. تغییر فرمت تصاویر

انتخاب فرمت تصویر مناسب به کیفیت تصویر و بهینه سازی اندازه فایل کمک می کند. JPEG برای عکس ها و تصاویر پیچیده ایده آل است و تعادل خوبی بین کیفیت و فشرده سازی ارائه می دهد. PNG برای تصاویر با شفافیت یا گرافیک ساده بدون پس زمینه مناسب است.

برای سئو تصاویر بهتر، WebP یک فرمت جدیدتر و جایگزینی مناسب برای فایل های JPEG است که حجم فایل های کوچک تری را بدون به خطر انداختن کیفیت بصری ارائه می دهد. قالبی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با محتوای تصویر و زمینه مطابقت دارد.

 

 

5. استفاده از برچسب‌های Alt

تگ‌های Alt یا متن جایگزین، استفاده ها و فواید متنوعی دارد که از جمله آن ها میتوان به افزایش درک موتورهای جستجو، جایگزین تصاویر قبل از لود شدن تصاویر (در زمانی که اینترنت کاربران ضعیف است یا سرور سایت شما کند شده است) و مواردی مثل این اشاره کرد.

دقت نمایید که بهتر است تا حد ممکن کلمه کلیدی که قرار است برای آن صفحه تصاویر ساخته شود در متن های جایگزین یا alt تصاویر گنجانده شود تا گوگل به آن تصویر در کلمه کلیدی مورد نظرتان رتبه بهتری بدهد.

دقت نمایید که در حالت عادی که تصاویر شما به خوبی در صفحات وب سایتتان نشان دادهمیشود و ایترنت کاربر نیز یاری میکند متن های جایگزین را کاربران نمیبینند و فقط جنبه بهبود سئو تصاویر از دید گوگل و سایر موتورهای جستجو را دارد.

 

 

کسب درآمد با گوشی

 

 

6. طراحی واکنش‌گرا

طراحی واکنش‌گرا در سئو تصاویر تضمین می‌کند که تصاویر در اندازه‌های مختلف صفحه نمایش و دستگاه‌ها به درستی منطبق و نمایش داده می‌شوند. این امر تجربه کاربر را بهبود بخشیده و از سازگاری با موبایل پشتیبانی می‌کند، که یکی از جنبه‌های مهم سئوی مدرن است.

برای اینکه مطمئن شوید تصاویری که ساخته اید به صورت کامل در اندازه های مختلف واکنش گرا است کافی است یا از اندازه تصاویر رقبا الگو بگیرید یا در مرورگر کروم راست کلیک کرده و در بخش بازرسی تصاویر را در موبایل ها و اندازه های مختلف بررسی نمایید تا مطمئن شوید سئو تصاویر شما از نظر واکنشگرایی (ریسپانسیو) و موبایل دوستانه بودن (mobile friendly) در اندازه درستی ساخته شده است.

 

7. زیرنویس تصاویر

برای بهبود سئو تصاویر، زیرنویس‌های مرتبط را به تصاویری که استفاده کرده اید اضافه کنید. زیرنویس ها می‌توانند به درک بهتر کاربران و گوگل از تصاویر شما کمک کرده و تعامل کاربر را بهبود بخشند. زیرنویس ها همچنین می توانند توسط موتورهای جستجو خزیده شده و به کشف و درک تصویر کمک کنند.

علاوه بر این، بهتر است برای بهبود سئو تصاویر متن توصیفی و زیرنویس ها را در اطراف تصاویر و در بخش های خاصی از صفحات وب مانند بالای تیترهای میانی و انتهای پاراگراف‌ها بگنجانید تا ارتباط تصاویر شما با متن هایی که نوشته اید را در نگاه موتورهای جستجو بیشتر تقویت کند و به سئو سایت شما بیش از پیش کمک نماید.

 

 

آموزش فن بیان

 

8. قرار دادن در نقشه سایت

برای بهبود سئو تصاویر سئو سایت خود و خوانایی بهتر موتورهای جستجو، تصاویر را در نقشه سایت XML خود قرار دهید تا به موتورهای جستجو کمک کند آنها را به طور موثر کشف و فهرست بندی کنند. بخش تصاویر نقشه سایت، اطلاعات مانند URL، عنوان، اطلاعات مجوز (کپی رایت) و موارد بیشتری از تصاویر را به موتورهای جستجو ارائه می دهد.

این گام از سئو تصاویر شانس نمایش تصاویر در نتایج جستجوی مرتبط را افزایش می دهد و ترافیک ارگانیک هدفمند را به سمت وب سایت ما هدایت می کند. دقت نمایید که برای ساخت نقشه سایت تصاویر از افزونه های سئو معرفی شده استفاده نمایید تا دچار مشکل نشوید.

 

 

9. بارگذاری تنبل

بارگذاری تنبل تصاویر کمک میکند که کاربران قبل از بارگذاری کامل تصاویر شما بتوانند به محتوای صفحات وب سایت شما دسترسی داشته باشند و حداقل بتوانند محتوای متنی را در همان لحظات ابتدایی ورود به صفحات وب سایت شما مشاهده نمایند.

برای پیاده سازی این گام سئو تصاویر و فعال سازی بارگذاری تنبل در سایت های وردپرسی کافی است طبق آموزش وردپرس، در افزونه سئو خود به دنبال بارگذاری تنبل بگردید و گزینه مربوط به این قابلیت را فعال نمایید.

 

 

10. نظارت بر عملکرد – تجزیه و تحلیل

به طور منظم عملکرد تصاویر بهینه شده خود را با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل وب سایت مورد بررسی و تحلیل قرار دهید. معیارهایی مانند زمان بارگذاری صفحه، نرخ پرش و تعامل کاربر را برای ارزیابی تأثیر تلاش‌های سئو تصاویر خود، زیر نظر بگیرید.

تنظیمات و تغییرات لازم را بر اساس بینش های به دست آمده از این تجزیه و تحلیل ها برای بهینه سازی بیشتر محتوای بصری و بهبود عملکرد کلی سئو تصاویر خود انجام دهید. به عنوان مثال اگر سرور سایت شما با وجود بهینه سازی ها باز هم دچار مشکل است و زمان بارگذاری صفحات سایت شما بیش از حد زیاد است شاید بهتر باشد تصاویر را کاهش یا میزان بهینه سازی را افزایش دهید.

 

 

پیاده‌سازی سئو تصاویر برای بهبود و افزایش بازدید وب‌سایت، جذب ترافیک ارگانیک و افزایش تجربه کاربر بسیار مهم است. با پیروی از استراتژی های جامعی که در این راهنما بیان شده است، می توانید تصاویر خود را به طور موثر بهینه کنید، و مطمئن شوید که این تلاش ها در بهبود کلی سئو شما نقش دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *