آموزش تدریس مجازی | تدریس آنلاین به 12 روش تدریس حضوری را کشت!

تدریس مجازی یا تدریس آنلاین

آموزش تدریس مجازی را از کجا شروع کنیم؟ چرا تدریس آنلاین و بازار مجازی آموزش داغ است؟ چرا آموزش حضوری فقط وقت تلف کردن است؟ در این مقاله با هم و قدم به قدم به  آموزش تدریس مجازی از 0 تا 100، میپردازیم و یاد میگیریم چطور وارد دنیای تدریس مجازی شویم؟ چطور برای آموزش ها و دوره های آنلاین خود بازاریابی کنیم؟ مراحل ورود به دنیای پکیج فروشی چیست؟

در این مقاله قصد داریم یک بار برای همیشه مرور کنیم که چرا ما باید تدریس آنلاین یا تدریس مجازی را شروع کنیم. لطفاً قبل از مطالعه مقاله تجربه و نظر خودتون را در مورد تدریس آنلاین در بخش نطرات این مقاله (کامنت‌ها) با بچه‌های ب م م به اشتراک بگذارید.

آموزش تدریس مجازی!؟

اگر نگاهی به فرهنگ دهخدا بیاندازیم می‌بینیم که معنی مجازی به صورت غیر حقیقی، ضد حقیقی و مقابل حقیقی آمده است. این درحالی است که آموزشی که در بستر اینترنت ارائه می‌شود به صورت کاملاً حقیقی و واقعی است. لطفاً بهترین تجربه آموزش تدریس آنلاین خودتان را با ما در مییان بگذارید.

پس یک قراری با هم بگذاریم که از این به بعد نگوییم آموزش مجازی و بگوییم آموزش آنلاین. البته ما در ب م م در سطح وب برای سئو گاهی اوقات در بین متن‌ها از آموزش مجازی یا تدریس مجازی هم استفاده کنیم:(

قبل از هر چیز مقاله زیر را از ب م م بخوانید:

فن بیان

چرا آموزش تدریس آنلاین؟

گفتیم که شغل تدریس است، در ادامه دلیل این‌که ما (همه مدرسان) باید آموزش‌های خودمان را به صورت آنلاین به دانشجویان خودمان ارائه دهیم، آورده شده است.

آموزش تدریس مجازی یعنی صرفه‌جویی در هزینه‌ها

کسب و کار آموزشی در حقیقت یکی از زیر شاخه‌های کسب و کارهای خدماتی است. بنابراین، اگر کمی از دید بازاریابی و فروش به کسب و کار آموزشی نگاه کنیم می‌بینیم و می‌دانیم که موقعیت فیزیکی یک آموزشگاه یا کلاس درس بسیار در جذب مخاطب و دانشجو اهمیت دارد.

به عنوان مثال اگر قرار است شما یک کلاس آموزشی گران قیمت مخصوص مدیران یا افرادی که درآمد بالایی دارند برگذار کنید نمی‌توانید انتظار داشته باشید که در جایی غیر از شمال شهر و در یک ساختمان لوکس با پارکینگ اختصاصی و… برای کلاس شما ثبت نام صورت گیرد.

همه ما می‌دانیم که هزینه‌های این مکان‌ها حتی اگر به صورت اجاره‌ای باشد چه قدر می‌تواند زیاد باشد. به علاوه، برگزاری کلاس‌های حضوری نیاز به پرسنل خدماتی دارد که این هزینه هم هر چند اندک ولی به هر حال جزئی از هزینه‌ها محسوب می‌شود.

همین الان با استفاده از مقاله رو به رو رایگان برای خودتان سایتی طراحی کنید:  طراحی سایت .

این در صورتی است که ما می‌توانیم با هزینه‌های یک ماه این مکان‌ها حتی تا چندین سال کلاس آنلاین برگزار کنیم و به دانشجویان آموزش آنلاین بدهیم. احتمالاً همین یک دلیل کافی است که از همین امروز به فکر راه‌اندازی یک سایت و حضور در بستر دیجیتال و آنلاین باشیم.

 

خدمات طراحی سایت

افزایش درآمد

برگزاری کلاس‌های حضوری همیشه دارای محدودیت تعداد دانشجو است. از یک طرف محدودیت مکانی و از طرف دیگر محدودیت برای بازدهی کلاس‌های حضوری باعث می‌شود که نتوانیم از یک تعداد بیشتری دانشجو جذب و به آن‌ها خدمات آموزشی دهیم.

در یک آموزش تدریس آنلاین شما می‌توانید حداقل بدون محدودیت ظرفیت مکانی دانشجو جذب کنید و خب این خیلی می‌تواند به افزایش بیزینس آموزشی شما کمک کند!

خستگی کمتر

احتمالاً شما هم تجربه آموزش سر کلاس را دارید. گاهی اوقات مجبور هستیم چندین ساعت سر پا آموزش دهیم که این باعث خستگی و کاهش بازدهی تدریس ما می‌شود. همچنین، در دراز مدت برای مدرسان آقا ممکن است به بیماری‌هایی مثل واریکوسل منجر شود که جبران ناپذیر است.

این در صورتی است که ما می‌توانیم با آموزش آنلاین و نشستن بر روی یک صندلی راحت ساعت‌ها آموزش با کیفیت به دانشجویان خودمان ارائه دهیم.

جوآن هورنین یکی از معلمان فریلنسر زبان انگلیسی معلم آنلاین مستقل توضیح می دهد:

Even if you’re hired by an agency you are still your own boss. You decide when you work and how many hours you do. You can take holidays whenever you want or you can work your butt off if you wish so – you are in charge of your time and that’s a very liberating feeling

که لب مطلب این است که شما با تدریس آنلاین می‌توانید کنترل زندگی خودتون را  به دست بگیرید.

اگر شما هم خانم هستید می‌توانید مقاله: بهترین شغل برای خانم ها را مطالعه کنید.

سرعت درآمدزایی

مطمئناً سرعت درآمدزایی تدریس مجازی یا تدریس حضوری مثل سرعت ماشین نیست که با نگاه کردن بتوانیم، اندازه‌گیری کنیم! ولی می‌تونیم تحلیل کنیم که سرعت درآمدزایی تدریس آنلاین به مراتب بیشتر از تدریس حضوری است.

بخش زیادی از درآمدزایی یک مدرس وابسته به اعتمادسازی است. اگر یک مدرسی بتواند اعتماد مخاطبانش را مثلاً با یک وبینار یا یک پکیج آموزشی رایگان، جلب کند و توانایی‌های خودش را نشان دهد کار تمام است و بدون نیاز به هیچ تبلیغی دانشجویان شما برای حضور در کلاس‌های شما سر و دست می‌شکنند.

مقاله رو به رو پیشنهاد ما به شما: بهترین قالب آموزشی وردپرس

اما شما در کلاس‌های حضوری بدون وجود وبینار و حضور اینستاگرامی و… چه طور می‌توانید مخاطبان خود را پیدا و به آن‌ها نشان دهید که مدرس توانایی هستید؟! مطمئناً هیچ راه کم هزینه‌ای وجود نخواهد داشت.

پس با این تفاسیر تدریس مجازی بسیار به سرعت درآمدزایی آموزش شما کمک خواهد کرد.

بازاریابی

بازدهی بودجه تبلیغات

هر کسب و کاری برای آن‌که بتواند پیشرفت کند و به درآمد بیشتری برسد همواره نیاز است بودجه‌ای را برای تبلیغات در نظر بگیرد و قسمتی از درآمد را صرف تبلیغات کند.

اگر قرار باشد شما کلاس‌های خود را به صورت حضوری یا خصوصی برگذار کنید، پیدا کردن مخاطب هدف برای شما بسیار دشوار خواهد بود که این باعث می‌شود بخش برگی از سرمایه‌گذاری تبلیغاتی شما هدر برود بدون این‌که دانشجویی را برای شما جذب کند.

راهنمای خرید بدون تبلیغ مقاله زیر:

تجهیزات تولید محتوا

تجهیزات نورپردازی

از طرفی هزینه‌های تبلیغات سنتی می‌تواند بسیار زیاد باشد. به عنوان مثال ممکن است هزینه یک بیلبورد تا چند صد میلیون برسد! که این برای کسب و کار آموزشی می‌تواند سنگین باشد.

این در حالی است که شما می‌توانید با تولید محتوا و… حتی به صورت تقریباً رایگان تا چند صد برابر مخاطب و دانشجو جذب کنید. پس تدریس آنلاین می‌تواند بسیار موثرتر باشد در این زمینه.

شما کافی است اصولی را تحت عنوان سئو بلد باشید تا مطالب شما را همه علاقه‌مندان در گوگل ببینند. برای این کار کافی است اصول سئو را در مقاله : آموزش سئو مطالعه نمایید.

معروفیت در سطح جهانی!

امروزه مدرسان ایرانی وجود دارند که با تدریس مجازی در سطح جهانی خوش درخشیده و بسیار معروف شده‌اند. اگر این افراد به شیوه سنتی تدریس حضوری خود را ادامه می‌دادند احتمالاً نهایتاً مخاطبان در شهر خودشان آن‌ها را می‌شناختند.

به عنوان یک مثال مدرس موفق ایرانی در سطح جهانی می‌توان به دکتر شاهیده‌پور در تدریس صنعت برق و یا شهاب اناری در حوزه تدریس موفقیت اشاره کرد.

پس اگر دوست دارید که حداقل در سطح کشور دانشجویان شما را بشناسند تدریس آنلاین و تدریس یا تدریس مجازی خود را شروع کنید.

مقاله‌هایی که خواندشان واجب است:

آموزش تولید محتوای آموزشی

تولید محتوای متنی

ماندگاری

وقتی که شما یک کلاس حضوری برگزار می‌کنید با تمام شدن ساعت‌ها و دقایق کلاس اون کلاس تموم شده است. یعنی اون کلاس دیگه نه اعتباری برای شما مییاره و نه درآمدی تمام شد و رفت!

همین الان می‌توانید مقاله بهترین زمینه تدریس را مطالعه نمایید.

وقتی که شما شروع به تدریس مجازی در بستر اینترنت می‌کنید حالا از هر پلتفرمی که استفاده کنید(سایت، اسکای روم و…) شما یک آموزشی دارید که قابل ذخیره‌سازی است و کافیه مثلاً فیلم ضبط شده این آموزش را در وبسایت شخصی خودتون قرار بدید تا با کمترین هزینه بازاریابی بتوانید حتی تا چندین سال آن آموزش را بفروشید.

هزینه های تدریس آنلاین پایینتر است.

کاهش هزینه‌های دانشجو در تدریس مجازی

حضور در کلاس‌های آنلاین به چند طریق هزینه‌های دانشجو را کاهش می‌دهد:

هزینه رفت و آمد

درگذشته اگر افرادی خواهان آموزش‌های برتر مثل آموزش‌های مدیریت، بازاریابی و… بودند باید حتماً به تهران مسافرت می‌کردند تا بتوانند در این کلاس‌ها شرکت کنند زیرا اکثر این کلاس‌ها در تهران برگزار می‌شد.
این موضوع باعث می‌شد که خیلی از افراد یا نتوانند در این کلاس‌ها شرکت کنند یا مجبور بودند از کار و زندگی خود زده و این وقت را صرف مسیر طولانی کنند.

با وجود آموزش‌هی مجازی دانشجو کافی است فقط مسیر تا کامپیوتر یا لپ تاپ را طی کند!

هزینه روحی

شرکت کردن در کلاس‌های حضوری به دلیل ترافیک در طول مسیر، خجالتی بودن از حضور در بین سایر دانشجوها و ترس از قضاوت شدن برای برخی از افراد سبب می‌شد که بار روحی سنگینی را متحمل شوند.

این در حالی است که دانشجو با وجود تدریس مجازی می‌تواند بدون ترس از قضاوت شدن حتی با لباس راحتی بر روی تخت آموزش ببیند!

هزینه‌های بازدارنده!

خیلی از افراد شاغل نمی‌توانند در کلاس‌های حضوری شرکت کنند زیرا ساعت برگذاری کلاس‌ها با ساعت کاری آن‌ها تداخل دارد. این موضوع سبب می‌شود که خیلی از افراد با این که علاقه بسیار زیادی به یادگیری دارند ولی نتوانند در کلاس‌ها شرکت کنند یا حداقل به صورت مستمر و بدون هزینه‌های زیاد شرکت کنند.

شما با برگزاری یک کلاس آنلاین و تدریس مجازی میتوانید به این افراد خدمت بزرگی بکنید. مثلاً اگر مخاطب شما کارمندها هستند می‌توانند شب خارج از ساعت اداری از آموزش‌های شما بهره‌مند شوند و زندگی خود را با استفاده از آموزش‌های شما بهبود دهند.

هزینه مجدد

با توجه به این که همه افراد از توانایی یکسانی در یادگیری مطالب برخوردار نیستند. ممکن است فردی نیاز داشته باشد چندین بار یک مطلب برایش تکرار شود تا آن مطلب را یاد بگیرد.

می‌دانیم که در کلاس‌های حضوری و حتی خصوصی از یک جایی به بعد از حوصله جمع و حوصله ما مدرسان خارج است. از طرفی در بیشتر موارد این دسته از دانشجویان خودشان خجالت می‌کشند که درخواست تدریس مجدد دهند برای همین معمولاً سکوت کرده و مطالب را یاد نمی‌گیرند.

در نهایت یا دلسرد به ادامه نشستن در کلاس ادامه می‌دهند (عموماً اینگونه افراد مدام در حال خمیازه کشیدن هستند!) یا انقدر سوال‌های سطح پایینی میپرسند که وقت بقیه دانشجویان را تلف می‌کنند.

با تدریس مجازی شما این چالش برای همیشه حل می‌شود زیرا کافی است این دسته از دانشجویان چندین بار مثلاً فیلم آموزشی را مشاهده کنند. با این کار هم این دانشجویان مطالب را به خوبی یاد می‌گیرند و هم وقت بقیه دانشجویان تلف نمی‌شود!

برای مطاله بیشتر در این زمینه به سایت روبه رو مراجعه نمایید : oberlo.com

عدالت آموزشی

ممکن است شما به عنوان یک مدرس در جایی باشید که برخی از مخاطبانی که به علم شما نیاز دارند نتوانند در کلاس‌های حضوری شما شرکت کنند و این مانع پیشرفت کار و زندگی آن‌ها شود.

ما همیشه به عنوان یک مدرس دوست داریم به افراد بیشتری آموزش بدهیم و باعث پیشرفت دانشجویان بشویم و این فقط از طریق آموزش آنلاین امکان‌پذیر است. ما می‌توانیم با تولید یک ویدیو آموزشی یا برگزاری یک وبینار به چند صد یا حتی چند هزار نفر آموزش بدهیم.

پشتیبانی بهتر

وقتی که شما به صورت مجازی آموزش‌های خود را ارائه می‌دهید به دلیل کاهش استهلاک، خستگی و… ناشی از برگزاری کلاس حضوری و همچنین رسیدن به درآمد بالاتر(به دلایل گفته شده در بالا)، می‌توانید به صورت اختصاصی به هر کدام از دانشجوها در یک مدت طولانی مثلاً چند ماهه پشتیبانی تخصصی و اختصاصی ارائه دهی!

ولی در کلاس‌های حضوری نهایتاً مدرسان سنتی بتوانند در طول برگزاری کلاس‌ها به دانشجویان خود پشتیبانی ارائه دهد و جواب سوالات آن‌ها را بدهند.

یکبار دلایل را مرور کنیم:

 1. کاهش هزینه‌های ما با تدرس مجازی
 2. افزایش درآمد ما
 3. خستگی کمتر ما
 4. افزایش سرعت به درامد رسیدن ما
 5. افزایش بازدهی تبلیغات تدریس مجازی
 6. شهرت در سطح جهانی
 7. ماندگاری آموزش‌های ما
 8. کاهش هزینه های رفت و آمد دانشجو
 9. کاهش هزینه روحی دانشجو در تدریس مجازی
 10. از بین رفتن هزینه سرمایه گزاری مجدد دانشجو
 11. رسیدن به عدالت آموزشی برای همه مخاطبان ما
 12. امکان ارائه پشتیبانی بهتر به دانشجویان

پس در یک کلام از همین الان برای تدریس مجازی خودت برنامه‌ریزی کن که عقب نمونی! اولین قدم عضویت در ب م م است که ما به صورت تخصصی بر روی تدریس آنلاین و افزایش درآمد مدرسان کار می‌کنیم.

آموزش تدریس مجازی از 0 تا آخر خط!

12 گام واجب در آموزش تدریس مجازی برای کسب درآمد چیست؟ بهترین موضوع برای تدریس چیست؟ بهترین راه بازاریابی در تدریس مجازی که اساتید موفق استفاده میکنند چیست؟

گفتیم که بهترین شغل دنیا و ایران تدریس است، بعد از آن در کتاب تدریس گفتیم که آموزش مجازی بهتر است یا آموزش حضوری؟ و ثابت کردیم که آموزش مجازی بهتر است! در این مقاله هدفمان آموزش تدریس آنلاین به صورت اصولی است. تیترهای این مقاله را در جدول زیر میبینید:

گام صفر آموزش تدریس مجازی

شاید این سوال به نظر مسخره برسد و فکر کنیم آموزش تدریس مجازی به درد همه مدرسان میخورد. اما جواب ما کمی متفاوت است.

جواب ما این است که اولویت و هدف شما از تدریس چیست؟ اگر جواب شما شهرت، درآمد، کمک به افراد بیشتر و … باید به طور اصولی و با استراتژی همانطور که در ب م م و در این مقاله یاد خواهیم گرفت وارد دنیای آموزش دیجیتال شویم.

تدریس مجازی به درد چه شخصیتی میخورد؟

اگر کمی با دنیای روانشناسی و شخصیت شناسی آشنا باشید احتمالاً با آرکیتایپ‌ها (کهن الگوها) و شخصیت‌های مختلف آشنا هستید و سوال این خواهد بود که تدریس مجازی به درد برونگراها میخوره یا درونگراها؟

جواب ما این است که تدریس مجازی هم برای درونگراها و هم برای برونگراها میتواند مناسب باشد؛

برای افراد درونگرا مناسب است زیرا در تدریس آنلاین، مدرس درونگرا مجبور نیست که بیش از آنچه به درس و آموزش مربوط است، با دانشجویان صحبت کند و این میتواند برای افراد درونگرایی که علاقه‌ای به صحبت‌های خارج از چهارچوب کلاس ندارند بسیار مفید باشد.

از طرفی تدریس آنلاین میتواند برای افرادی که برونگرا هستند بسیار جذاب باشد! افراد برونگرا (همانطور که احتمالاً میدانید) دوست دارند بیشتر در حال صحبت کردن و گپ زدن باشند، (تا از این طریق انرژی بیشتری دریافت کنند) پس تدریس مجازی با توجه به اینکه از نظر خستگی فیزیکی کمتر از کلاس حضوری است، برای این افراد مثل سرگرمی است.

گام اول: شناسایی بهترین زمینه

اولین قدم برای شروع آموزش تدریس مجازی از نظر ما شناسایی بهترین زمینه برای تدریس است. باید به صورت دقیق مشخص کنیم که بهترین زمینه که می‌توانیم آن را برای چندین سال آموزش دهیم چیست؟ برای این کار :

توانایی‌ها و امکانات ما

هر کدوم از ما در طول عمرمون تا به اینجا یک سری کتاب‌هایی را مطالعه کردیم و یک سری هم توانایی‌های ذاتی داریم که در آموزش تدریس مجازی می‌تواند به ما بسیار کمک کند.

به عنوان مثال من که کتاب‌های آموزش تدریس، روانشناسی، فروش و بازاریابی را در طول چندین سال همش میخوندم خیلی برام راحت تره آموزش تدریس مجازی تا آموزش مثلاً گیتار زدن.

پس حتماً در گام اول آموزش تدریس آنلاین توجه به تمام مهارت‌ها و توانایی‌هایی که دارید به علاوه کتاب‌هایی که تا به امروز مطالعه داشتید حتی اگر این کتاب‌ها، کتاب‌های رمان هستند، مهم است و می‌تواند کار شما را در انتخاب زمینه آموزش تدریس مجازی راحت کند.

علایق ما

در هر آموزش تدریس مجازی، علایق ما بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال ممکنه شما به موضوع فروش خیلی بیشتر از موضوع مثلاً ریاضی علاقه داشته باشید. پس لازم است آموزش تدریس مجازی فروش و بازاریابی را انتخاب کنید.

باید به این نکته توجه داشته باشیم که حتی علایقی که به نظر مسخره می‌آیند، ممکنه با یک استراتژی درست برای ما مثل یک کارخانه پولسازی عمل کنند!

به عنوان مثال علاقه به خرید گوشی موبایل برای آموزش شاید به نظر مسخره برسد ولی همه ما بلاگرهای بسیار زیادی را می‌شناسیم که با آموزش خرید درست گوشی موبایل درامد بسیار بالایی دارند.

نیاز جامعه در آموزش تدریس آنلاین

یک مدرس یا معلم باید درآمد بسیار بالایی داشته باشد! لازمه درامد بالا داشتن مخاطب زیاد است! اگر شما مثلاً بخواهید به عنوان یک مدرس مستقل (غیر از محیطهایی مثل دانشگاه) فیزیک کوانتم درس بدهید احتمالاً مخاطبان شما بسیار کمتر از زمانی خواهد بود بخواهید مثلاً فیزیک کنکور درس بدهید. پس لازم است که به نیاز جامعه در آموزش تدریس مجازی توجه ویژه ای داشته باشید.

آینده‌نگری

خیلی این قضیه برای آینده تدریس ما اهمیت دارد که در چه زمینه‌ای از آموزش تدریس مجازی شناخته شویم! به عنوان مثال ممکن است ما اکنون زمینه‌ای را برای آموزش و تدریس انتخاب کنیم که مخاطبان نسبتاً زیادی دارد ولی مثلاً دو سال دیگه 10 سال دیگه اصلاً کسی دنبال این آموزش نیاید.

به عنوان مثال اگر شما فقط بخواهید آموزش تدریس مجازی اینستاگرام بدهید، این احتمال وجود دارد که در آینده نه چندان دور اینستاگرام به هر دلیلی از دسترس خارج شود و دیگر کسی برای آموزش تدریس مجازی به سراغ شما نیاید!

جمع‌بندی انتخاب زمینه آموزش تدریس آنلاین

انتخاب بهترین زمینه آموزش تدریس مجازی نیازمند چهار علم: خودشناسی (تعرف ویکی پدیا)، جامع‌شناسی، بازاریابی و استراتژی است.

گام دوم آموزش تدریس مجازی: دانش در سطح جهانی!

برای این که بتوانیم بهترین آموزش تدریس مجازی را داشته باشیم باید علم و دانشمان در زمینه‌ای که انتخاب کردیم در سطح جهانی باشد! پس لازم است سه کار انجام دهیم:

 1. تسلط به زبان انگلیسی، روش صحیح مطالعه و مدیریت زمان برای دو کار بعدی.
 2. بهترین و به روزترین کتاب‌های زمینه خودمان را بخوانیم و بر آن‌ها به صورت کامل مسلط باشیم.
 3. بهترین دوره‌های آموزشی ایرانی و غیر ایرانی در زمینه آموزش تدریس مجازی خودمان را تهیه و نکاتی را که اساتید مختلف بیان می‌کنند را یادداشت کنیم.

خیلی مهم است که ما چیزی بیشتر از مدرسانی که الان دارند در زمینه ما فعالیت می‌کنند به دانشجویان ارائه دهیم. در حقیقت تنها راه مقابله با پرسنال برند (شناخته شدن) اساتید قدیمی همین است.

دقت کنید که با توجه به رقابت شدید در فضای آموزش مجازی، روش صحیح مطالعه و مدیریت زمان می‌تواند تا چند سال شما را نسبت به رقبا جلو بیاندازد!

بیزینس پلن برای کسب و کار آموزشی

گام سوم آموزش تدریس مجازی: طرح کسب و کار و تعیین بازار هدف

در گام سوم آموزش تدریس مجازی شما باید برای خودتان یک بیزینس پلن (طرح کسب و کار) حرفه‌ای بنویسید و در آن به طور دقیق مشخص کنید که برای چه افرادی از نظر جنسیت، میزان درآمد، سن و… قرار است آموزش تهیه کنید.
بدون داشتن بیزینس پلن آموزشی کسب و کار شما فقط محکوم به شکست خواهد بود.

به عنوان مثال ممکن است شما آیلتس 9 داشته باشید و در این زمینه حتی در سطح جهانی کسی توان رقابت با شما را نداشته باشد ولی آیا شما بدون داشتن بیزینس پلن آموزشی میتوانید موفق شوید و به بیشترین درامد در ایران برسید؟

جواب یک نه بزرگ است! اگر کمی با محیط آموزش تدریس مجازی آشنا باشید میدانید که چه قدر داستان درآمد با داشتن دانش تنها متفاوت است! یعنی افرادی که دانش بالایی دارند با یک طرح کسب و کار فوق العاده توانسته‌اند تا چند صد برابر یک مدرس فقط با سواد درآمد کسب کنند!

گام چهارم یادگیری تولید محتوا آموزشی

در گام چهارم آموزش تدریس مجازی، بسیار مهم است که شما یاد بگیرید محتوایی تولید کنید که: 1. در کمترین زمان 2.بهترین محتوا نسبت به مدرسان رقیب 3. که برای شما بیشترین پولسازی را داشته باشد. برای این کار:

با مقاله‌های زیر یاد بگیر یک وبینار پولساز برگزار کنی:

آموزش برگزاری کلاس آنلاین

بهترین سایت برگزاری وبینار

تولید محتوا در کمترین زمان

برای آن که بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن برای آموزش تدریس مجازی، تولید محتوا کنید لازم است که اولاً به مدیریت زمان که در گام قبل آموختید مسلط باشید و دوماً به صورت یکجا بهترین تجهیزات تولید محتوا را تهیه کنید.(مقاله بهترین تجهیزات تولید محتوا آموزشی) و سوماً بهترین و تخصصی‌ترین آموزش تولید محتوا را ببینید.

برای مطالعه در مورد معیارهای انتخاب وسایل تولید محتوا مقاله بدون تبلیغات رو به رو را مطالعه نمایید: راهنمای خرید تجهیزات تولید محتوا

تولید بهترین محتوا نسبت به رقبا

برای تولید بهترین محتوا برای آموزش تدریس آنلاین نسبت به رقبا لازم است که اولاً دانش بالاتری نسبت به آن‌ها داشته باشید (گام دوم) و دوماً با تولید محتوای جذاب و دانشجوساز آشنا باشید!

اگر قصد تولید محتوای با کیفیت و حرفه‌ای دارید، مقالات بدون تبلیغ زیر را مطالعه نمایید:

آموزش تولید محتوا اینستاگرام

میکروفون

تجهیزات نورپردازی

تولید پولسازترین محتوا

برای آن‌که بتوانید پولسازترین محتوا را تولید کنید مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکته داشتن بیزینس پلن و تعیین مخاطبی است که در گام سوم مشخص کردیم. اگر شما مخاطب و بازار هدف را به خوبی بشناسید تولید محتوا در آموزش تدریس آنلاین شما بسیار راحت خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه دو مقاله:

آموزش تولید محتوای آموزشی

تولید محتوای متنی

گام پنجم آموزش تدریس مجازی: طراحی لوگو اختصاصی حرفه‌ای

در حقیقت از دید بعضی از مدرسان ناشی که آموزش تدریس مجازی می‌دهند این اولین گام برای حضور حرفه‌ای معلمان و مدرسان در سطح اینترنت است.

توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد که لوگو شما مثل چهره شما برای مخاطبانتان است. باید دقت کنیم که یک لوگو حرفه‌ای اتفاقاً اصلاً نباید از نظر گرافیکی پیچیده باشد و باید در آن معیارهای مارکتینگی و بازاریابی به طور کامل رعایت شده باشد.

گام شش آموزش تدریس مجازی: طراحی سایت آموزشی

برای این که شما در آموزش تدریس آنلاین بدرخشید باید ابتدا سایت شما بدرخشد. در این مرحله یا باید خود شما به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید که یک سایت آموزشی در سطح جهانی طراحی کنید و یا باید به یک متخصص طراح سایت آموزشی (دقت کنید نه هر متخصص طراح سایتی) برای شما یک سایت آموزشی طراحی کند.

بهترین قالب رایگان آموزشی چیه؟ در این مقاله بخون: بهترین قالب آموزشی

لطفاً توجه کنید که سایت شما مثل مغازه شما است یعنی به زبون خودمونیش باید پاخور داشته باشه، امن باشه، در دسترس باشه و… پس به هر کسی ندید طراحی کنه (گول قیمت کم را نخوریم!!!) و هر آموزشی برای طراحی سایت نبینید که کل بیزینستون را ممکن به فنا بدید!

یک مغازه الان اجاره یک ماهش چه قدره؟ یعنی باید خیلی از داستان پرت باشیم که بخوایم برای هزینه سایت صرفه‌جویی کنیم!

اهمیت استراتژی در سئو سایت های آموزشی

گام هفت آموزش تدریس مجازی: سئو – استراتژی تولید محتوا

بعد از طراحی یک سایت حرفه‌ای لازم است برای آموزش تدریس آنلاین، سایت شما در بین نتایج دیده شود. فکر کنید شخصی سرچ می‌کند آموزش زبان به نظر شما اگر شما مدرس زبان باشید و نتیجه اولی باشید که گوگل به او نشان می‌دهد درآمد و میزان معروفیت شما با کسی که صفحه دوم نتایج است یکسان خواهد بود؟

به طور قطع جواب خیر است با بررسی‌هایی که ما انجام دادیم درآمد این دو سایت تا 120 برابر اختلاف دارند!
دقت کنید که سئو باید (تاکید زیاد روی باید) با استراتژی محتوا با هم باشند! یعنی درآمد سایتی که در نتیجه آموزش رایگان زبان رتبه اول است با سایتی که در بهترین دوره آموزشی زبان لینک اول در نتایج گوگل است اختلاف درآمدی بسیار بالایی دارند!

پس یا باید سئو سایت شما توسط متخصص سئویی باشد که تخصصش سئو سایت‌های آموزشی است یا شما باید دوره سئو تخصصی سایت‌های آموزشی را بگذرانید.

گام هشت آموزش تدریس مجازی: حضور حرفه‌ای در شبکه‌های اجتماعی

منظور از شبکه‌های اجتماعی تا این لحظه بیشتر اینستاگرام، تلگرام و شاید برای بعضی آموزش‌ها توییتر و لینکدین است. و منظور از حضور حرفه‌ای، حضور فقط برای آموزش تدریس مجازی و برای بازاریابی خودتان و محصولات آموزشیتان است.

داشتن اکانت شخصی یا داشتن یک میلیون فالور بدون اینکه از شما آموزش بخرند در اینجا ارزش ندارد. اگر مدرسین موفق در زمینه آموزش تدریس مجازی را نگاه کنید الان (مهر 1400) دیگر در پیج اینستاگرامشان آموزش‌های تخصصی نمی‌دهند. بلکه بیشتر در زمینه زندگی روزمره خودشان با یک استراتژی مشخص به شما اطلاعات می‌دهند.

آموزش اینستاگرام کار با چهار تا اپلیکیشن و دادن آموزش‌های تخصصی نیست. باید به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید که در شبکه‌های اجتماعی طوری حضور داشته باشید که مخاطب با کمترین هزینه از نظر دانشتان جذب شما شود!

گام نه آموزش تدریس مجازی: قیمت‌گذاری

شاید مهمترین عامل در سود و درامد شما به عنوان یک مدرس آنلاین قیمت‌گذاری باشد! خیلی از مدرسان باسواد، قدیمی و کاردرست هم در قیمت‌گذاری محصولات آموزشی مشکل دارند و فقط یاد گرفته‌اند از سایت آمازون قیمت باید آخرش 9 باشد:)

پیشنهاد: قیمت گذاری محصولات آموزشی

مثلاً قیمت‌ها به این صورت است: 99، 199، 699 و … در صورتی که طبق نظرسنجی ب م م این نوع قیمت‌گذاری را اتفاقاً مخاطب‌ها یک نوع فریب یا مسخره بازی میدانند!

این نکته را مدنظر قرار بدید که قیمت‌گذاری مهم‌ترین عامل درآمد یک آموزش تدریس مجازی است و در تعیین آن باید به چند ده عامل توجه داشته باشیم.

گام ده آموزش تدریس مجازی: طراحی صفحه محصول

خیلی از اوقات مدرسان فوق‌العاده‌ای هستند که مخاطبان زیادی را هم از طریق گوگل یا اینستاگرام جذب خودشان کرده‌اند ولی سایت آن‌ها نسبت به رقبا بسیار درآمد پایین‌تری دارد.

راز آن در طراحی صفحه محصول آموزش است. طراحی صفحه محصول تخصص و تجربه بالایی می‌خواهد پس ساده از آن عبور نکنید.

گام یازده آموزش تدریس مجازی:تبلیغات

بازاریاب بزرگی می‌گوید: همیشه نصف پول تبلیغاتم هدر میرود ولی هیچوقت نمیفهمم کدام نصفه!

جف آی ریچاردز میگوید:

خلاقیت بدون داشتن استراتژی هنر است و خلاقیت با داشتن استراتژی تبلیغات!

تبلیغات میتواند به صورت ایمیل، پیامک و … باشد. تبلیغ کردن فقط سرمایه می‌خواهد، ولی چیزی که مهم است بازدهی تبلیغات است به خصوص برای محصولات آموزشی.

برای یک لباس کافی است متن تبلیغ این باشد: “نصف قیمت”. و تمام فروش اتفاق می‌افتد.

اگر برای یک محصول آموزشی فوق‌العاده، متن تبلیغ این باشد: “رایگان”. احتمالاً همه می‌گویند آشغال است و فقط اینترنت ما را از بین میبرد!

اگر تبلیغات و تبلیغ نویسی برای محصول فیزیکی غیر آموزشی دانش بازاریابی 10 بخواهد احتمالاً تبلیغات محصولات آموزشی علم بازاریابی 100 بخواهد.

گام دوازده آموزش تدریس مجازی: تلفن مارکتینگ

ما تلفن مارکتینگ را از هر نظر سخت‌ترین بخش بازاریابی محصولات آموزشی می‌دانیم که فقط برای محصولات و آموزش تدریس مجازی خاص و ویژه است.

اگر شما صفحه محصولات آموزشی گران قیمت دنیا یا حتی ایران را بررسی کنید، می‌بینید که نوشته مثلاً ده در صد مبلغ را پیش پرداخت کنید و برای اینکه شما را بپذیریم با ما تماس بگیرید تا ببینیم شما به درد این کلاس می‌خورید یا خیر!
یا می‌گویند برای مشاوره رایگان تماس بگیرید!

خیلی‌ها ممکن است بخواهند مزاحم شوند، خیلی‌ها مشتری هستند و… مدیریت این تماس‌ها یا باید برعهده خودتان باشد یا باید به یک تلفن مارکتر با سابقه فعالیت آموزشی بدهید که خیلی خیلی کمیاب هستند!
به شما تبریک میگویم، با این دوازده گام شما در آموزش تدریس مجازی درخشان خواهید بود. لطفاً نظرات خودتان را زیر همین پست با ما درمیان بگذارید:

مقالات پیشنهادی:

بهترین شغل مهندسی

بهترین شغل برای خانم ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *