تدریس مجازی یا تدریس آنلاین به 12 دلیل تدریس حضوری را کشت!

تدریس مجازی یا تدریس آنلاین
زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

در این مقاله قصد داریم یک بار برای همیشه مرور کنیم که چرا ما باید تدریس آنلاین یا تدریس مجازی را شروع کنیم. لطفاً قبل از مطالعه مقاله تجربه و نظر خودتون را در مورد تدریس آنلاین در بخش نطرات این مقاله (کامنت‌ها) با بچه‌های ب م م به اشتراک بگذارید. اگر تصمیم گرفتید تدریس آنلاین را شروع کنید مقاله: آموزش تدریس مجازی را مطالعه نمایید.

تدریس آنلاین یا تدریس مجازی!؟

اگر نگاهی به فرهنگ دهخدا بیاندازیم می‌بینیم که معنی مجازی به صورت غیر حقیقی، ضد حقیقی و مقابل حقیقی آمده است. این درحالی است که آموزشی که در بستر اینترنت ارائه می‌شود به صورت کاملاً حقیقی و واقعی است. لطفاً بهترین تجربه آموزش تدریس آنلاین خودتان را با ما در مییان بگذارید.

پس یک قراری با هم بگذاریم که از این به بعد نگوییم آموزش مجازی و بگوییم آموزش آنلاین. البته ما در ب م م در سطح وب برای سئو گاهی اوقات در بین متن‌ها از آموزش مجازی یا تدریس مجازی هم استفاده کنیم:(

قبل از هر چیز مقاله زیر را از ب م م بخوانید:

فن بیان

چرا آموزش تدریس آنلاین

گفتیم که بهترین شغل تدریس است، در ادامه دلیل این‌که ما (همه مدرسان) باید آموزش‌های خودمان را به صورت آنلاین به دانشجویان خودمان ارائه دهیم، آورده شده است.

پیشنهاد مطالعه: آموزش تدریس مجازی

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

کسب و کار آموزشی در حقیقت یکی از زیر شاخه‌های کسب و کارهای خدماتی است. بنابراین، اگر کمی از دید بازاریابی و فروش به کسب و کار آموزشی نگاه کنیم می‌بینیم و می‌دانیم که موقعیت فیزیکی یک آموزشگاه یا کلاس درس بسیار در جذب مخاطب و دانشجو اهمیت دارد.

به عنوان مثال اگر قرار است شما یک کلاس آموزشی گران قیمت مخصوص مدیران یا افرادی که درآمد بالایی دارند برگذار کنید نمی‌توانید انتظار داشته باشید که در جایی غیر از شمال شهر و در یک ساختمان لوکس با پارکینگ اختصاصی و… برای کلاس شما ثبت نام صورت گیرد.

همه ما می‌دانیم که هزینه‌های این مکان‌ها حتی اگر به صورت اجاره‌ای باشد چه قدر می‌تواند زیاد باشد. به علاوه، برگزاری کلاس‌های حضوری نیاز به پرسنل خدماتی دارد که این هزینه هم هر چند اندک ولی به هر حال جزئی از هزینه‌ها محسوب می‌شود.

همین الان با استفاده از مقاله رو به رو رایگان برای خودتان سایتی طراحی کنید:  طراحی سایت .

این در صورتی است که ما می‌توانیم با هزینه‌های یک ماه این مکان‌ها حتی تا چندین سال کلاس آنلاین برگزار کنیم و به دانشجویان آموزش آنلاین بدهیم. احتمالاً همین یک دلیل کافی است که از همین امروز به فکر راه‌اندازی یک سایت و حضور در بستر دیجیتال و آنلاین باشیم.

افزایش درآمد

برگزاری کلاس‌های حضوری همیشه دارای محدودیت تعداد دانشجو است. از یک طرف محدودیت مکانی و از طرف دیگر محدودیت برای بازدهی کلاس‌های حضوری باعث می‌شود که نتوانیم از یک تعداد بیشتری دانشجو جذب و به آن‌ها خدمات آموزشی دهیم.

در یک آموزش تدریس آنلاین شما می‌توانید حداقل بدون محدودیت ظرفیت مکانی دانشجو جذب کنید و خب این خیلی می‌تواند به افزایش بیزینس آموزشی شما کمک کند!

افزایش درآمد با مقاله: بازاریابی محصولات آموزشی

خستگی کمتر

احتمالاً شما هم تجربه آموزش سر کلاس را دارید. گاهی اوقات مجبور هستیم چندین ساعت سر پا آموزش دهیم که این باعث خستگی و کاهش بازدهی تدریس ما می‌شود. همچنین، در دراز مدت برای مدرسان آقا ممکن است به بیماری‌هایی مثل واریکوسل منجر شود که جبران ناپذیر است.

پیشنهاد: قیمت گذاری محصولات آموزشی

این در صورتی است که ما می‌توانیم با آموزش آنلاین و نشستن بر روی یک صندلی راحت ساعت‌ها آموزش با کیفیت به دانشجویان خودمان ارائه دهیم.

جوآن هورنین یکی از معلمان فریلنسر زبان انگلیسی معلم آنلاین مستقل توضیح می دهد:

Even if you’re hired by an agency you are still your own boss. You decide when you work and how many hours you do. You can take holidays whenever you want or you can work your butt off if you wish so – you are in charge of your time and that’s a very liberating feeling

که لب مطلب این است که شما با تدریس آنلاین می‌توانید کنترل زندگی خودتون را  به دست بگیرید.

اگر شما هم خانم هستید می‌توانید مقاله: بهترین شغل برای خانم ها را مطالعه کنید.

سرعت درآمدزایی

مطمئناً سرعت درآمدزایی تدریس مجازی یا تدریس حضوری مثل سرعت ماشین نیست که با نگاه کردن بتوانیم، اندازه‌گیری کنیم! ولی می‌تونیم تحلیل کنیم که سرعت درآمدزایی تدریس آنلاین به مراتب بیشتر از تدریس حضوری است.

بخش زیادی از درآمدزایی یک مدرس وابسته به اعتمادسازی است. اگر یک مدرسی بتواند اعتماد مخاطبانش را مثلاً با یک وبینار یا یک پکیج آموزشی رایگان، جلب کند و توانایی‌های خودش را نشان دهد کار تمام است و بدون نیاز به هیچ تبلیغی دانشجویان شما برای حضور در کلاس‌های شما سر و دست می‌شکنند.

مقاله رو به رو پیشنهاد ما به شما: بهترین قالب آموزشی وردپرس

اما شما در کلاس‌های حضوری بدون وجود وبینار و حضور اینستاگرامی و… چه طور می‌توانید مخاطبان خود را پیدا و به آن‌ها نشان دهید که مدرس توانایی هستید؟! مطمئناً هیچ راه کم هزینه‌ای وجود نخواهد داشت.

پس با این تفاسیر تدریس مجازی بسیار به سرعت درآمدزایی آموزش شما کمک خواهد کرد.

پیشنهاد مقاله برای برگزاری وبینار:

آموزش برگزاری کلاس آنلاین

بهترین سایت برگزاری وبینار

بازدهی بودجه تبلیغات

هر کسب و کاری برای آن‌که بتواند پیشرفت کند و به درآمد بیشتری برسد همواره نیاز است بودجه‌ای را برای تبلیغات در نظر بگیرد و قسمتی از درآمد را صرف تبلیغات کند.

اگر قرار باشد شما کلاس‌های خود را به صورت حضوری یا خصوصی برگذار کنید، پیدا کردن مخاطب هدف برای شما بسیار دشوار خواهد بود که این باعث می‌شود بخش برگی از سرمایه‌گذاری تبلیغاتی شما هدر برود بدون این‌که دانشجویی را برای شما جذب کند.

راهنمای خرید بدون تبلیغ مقاله زیر:

تجهیزات تولید محتوا

تجهیزات نورپردازی

از طرفی هزینه‌های تبلیغات سنتی می‌تواند بسیار زیاد باشد. به عنوان مثال ممکن است هزینه یک بیلبورد تا چند صد میلیون برسد! که این برای کسب و کار آموزشی می‌تواند سنگین باشد.

این در حالی است که شما می‌توانید با تولید محتوا، سئو و… حتی به صورت تقریباً رایگان تا چند صد برابر مخاطب و دانشجو جذب کنید. پس تدریس آنلاین می‌تواند بسیار موثرتر باشد در این زمینه.

شما کافی است اصولی را تحت عنوان سئو بلد باشید تا مطالب شما را همه علاقه‌مندان در گوگل ببینند. برای این کار کافی است اصول سئو را در مقاله : آموزش سئو مطالعه نمایید.

معروفیت در سطح جهانی!

امروزه مدرسان ایرانی وجود دارند که با تدریس مجازی در سطح جهانی خوش درخشیده و بسیار معروف شده‌اند. اگر این افراد به شیوه سنتی تدریس حضوری خود را ادامه می‌دادند احتمالاً نهایتاً مخاطبان در شهر خودشان آن‌ها را می‌شناختند.

به عنوان یک مثال مدرس موفق ایرانی در سطح جهانی می‌توان به دکتر شاهیده‌پور در تدریس صنعت برق و یا شهاب اناری در حوزه تدریس موفقیت اشاره کرد.

پس اگر دوست دارید که حداقل در سطح کشور دانشجویان شما را بشناسند تدریس آنلاین و تدریس یا تدریس مجازی خود را شروع کنید.

مقاله‌هایی که خواندشان واجب است:

آموزش تولید محتوای آموزشی

تولید محتوای متنی

ماندگاری

وقتی که شما یک کلاس حضوری برگزار می‌کنید با تمام شدن ساعت‌ها و دقایق کلاس اون کلاس تموم شده است. یعنی اون کلاس دیگه نه اعتباری برای شما مییاره و نه درآمدی تمام شد و رفت!

همین الان می‌توانید مقاله بهترین زمینه تدریس را مطالعه نمایید.

وقتی که شما شروع به تدریس مجازی در بستر اینترنت می‌کنید حالا از هر پلتفرمی که استفاده کنید(سایت، اسکای روم و…) شما یک آموزشی دارید که قابل ذخیره‌سازی است و کافیه مثلاً فیلم ضبط شده این آموزش را در وبسایت شخصی خودتون قرار بدید تا با کمترین هزینه بازاریابی بتوانید حتی تا چندین سال آن آموزش را بفروشید.

هزینه های تدریس آنلاین پایینتر است.

کاهش هزینه‌های دانشجو در تدریس مجازی

حضور در کلاس‌های آنلاین به چند طریق هزینه‌های دانشجو را کاهش می‌دهد:

هزینه رفت و آمد

درگذشته اگر افرادی خواهان آموزش‌های برتر مثل آموزش‌های مدیریت، بازاریابی و… بودند باید حتماً به تهران مسافرت می‌کردند تا بتوانند در این کلاس‌ها شرکت کنند زیرا اکثر این کلاس‌ها در تهران برگزار می‌شد.
این موضوع باعث می‌شد که خیلی از افراد یا نتوانند در این کلاس‌ها شرکت کنند یا مجبور بودند از کار و زندگی خود زده و این وقت را صرف مسیر طولانی کنند.

با وجود آموزش‌هی مجازی دانشجو کافی است فقط مسیر تا کامپیوتر یا لپ تاپ را طی کند!

هزینه روحی

شرکت کردن در کلاس‌های حضوری به دلیل ترافیک در طول مسیر، خجالتی بودن از حضور در بین سایر دانشجوها و ترس از قضاوت شدن برای برخی از افراد سبب می‌شد که بار روحی سنگینی را متحمل شوند.

این در حالی است که دانشجو با وجود تدریس مجازی می‌تواند بدون ترس از قضاوت شدن حتی با لباس راحتی بر روی تخت آموزش ببیند!

هزینه‌های بازدارنده!

خیلی از افراد شاغل نمی‌توانند در کلاس‌های حضوری شرکت کنند زیرا ساعت برگذاری کلاس‌ها با ساعت کاری آن‌ها تداخل دارد. این موضوع سبب می‌شود که خیلی از افراد با این که علاقه بسیار زیادی به یادگیری دارند ولی نتوانند در کلاس‌ها شرکت کنند یا حداقل به صورت مستمر و بدون هزینه‌های زیاد شرکت کنند.

شما با برگزاری یک کلاس آنلاین و تدریس مجازی میتوانید به این افراد خدمت بزرگی بکنید. مثلاً اگر مخاطب شما کارمندها هستند می‌توانند شب خارج از ساعت اداری از آموزش‌های شما بهره‌مند شوند و زندگی خود را با استفاده از آموزش‌های شما بهبود دهند.

هزینه مجدد

با توجه به این که همه افراد از توانایی یکسانی در یادگیری مطالب برخوردار نیستند. ممکن است فردی نیاز داشته باشد چندین بار یک مطلب برایش تکرار شود تا آن مطلب را یاد بگیرد.

می‌دانیم که در کلاس‌های حضوری و حتی خصوصی از یک جایی به بعد از حوصله جمع و حوصله ما مدرسان خارج است. از طرفی در بیشتر موارد این دسته از دانشجویان خودشان خجالت می‌کشند که درخواست تدریس مجدد دهند برای همین معمولاً سکوت کرده و مطالب را یاد نمی‌گیرند.

در نهایت یا دلسرد به ادامه نشستن در کلاس ادامه می‌دهند (عموماً اینگونه افراد مدام در حال خمیازه کشیدن هستند!) یا انقدر سوال‌های سطح پایینی میپرسند که وقت بقیه دانشجویان را تلف می‌کنند.

با تدریس مجازی شما این چالش برای همیشه حل می‌شود زیرا کافی است این دسته از دانشجویان چندین بار مثلاً فیلم آموزشی را مشاهده کنند. با این کار هم این دانشجویان مطالب را به خوبی یاد می‌گیرند و هم وقت بقیه دانشجویان تلف نمی‌شود!

برای مطاله بیشتر در این زمینه به سایت روبه رو مراجعه نمایید : oberlo.com

عدالت آموزشی

ممکن است شما به عنوان یک مدرس در جایی باشید که برخی از مخاطبانی که به علم شما نیاز دارند نتوانند در کلاس‌های حضوری شما شرکت کنند و این مانع پیشرفت کار و زندگی آن‌ها شود.

ما همیشه به عنوان یک مدرس دوست داریم به افراد بیشتری آموزش بدهیم و باعث پیشرفت دانشجویان بشویم و این فقط از طریق آموزش آنلاین امکان‌پذیر است. ما می‌توانیم با تولید یک ویدیو آموزشی یا برگزاری یک وبینار به چند صد یا حتی چند هزار نفر آموزش بدهیم.

پشتیبانی بهتر

وقتی که شما به صورت مجازی آموزش‌های خود را ارائه می‌دهید به دلیل کاهش استهلاک، خستگی و… ناشی از برگزاری کلاس حضوری و همچنین رسیدن به درآمد بالاتر(به دلایل گفته شده در بالا)، می‌توانید به صورت اختصاصی به هر کدام از دانشجوها در یک مدت طولانی مثلاً چند ماهه پشتیبانی تخصصی و اختصاصی ارائه دهی!

ولی در کلاس‌های حضوری نهایتاً مدرسان سنتی بتوانند در طول برگزاری کلاس‌ها به دانشجویان خود پشتیبانی ارائه دهد و جواب سوالات آن‌ها را بدهند.

یکبار دلایل را مرور کنیم:

 1. کاهش هزینه‌های ما با تدرس مجازی
 2. افزایش درآمد ما
 3. خستگی کمتر ما
 4. افزایش سرعت به درامد رسیدن ما
 5. افزایش بازدهی تبلیغات تدریس مجازی
 6. شهرت در سطح جهانی
 7. ماندگاری آموزش‌های ما
 8. کاهش هزینه های رفت و آمد دانشجو
 9. کاهش هزینه روحی دانشجو در تدریس مجازی
 10. از بین رفتن هزینه سرمایه گزاری مجدد دانشجو
 11. رسیدن به عدالت آموزشی برای همه مخاطبان ما
 12. امکان ارائه پشتیبانی بهتر به دانشجویان

مقالات پیشنهادی:

کتاب تدریس

روش تدریس

چرا آموزش مجازی

بهترین شغل

پس در یک کلام از همین الان برای تدریس مجازی خودت برنامه‌ریزی کن که عقب نمونی! اولین قدم عضویت در ب م م است که ما به صورت تخصصی بر روی تدریس آنلاین و افزایش درآمد مدرسان کار می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.