آموزش برگزاری کلاس آنلاین از 0 تا 100 از مباحث فنی تا بازاریابی

آموزش برگزاری کلاس آنلاین یا وبینار
زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

کلاس آنلاین چیه؟ آیا وبینار هنوز هم جواب میده؟ برگزاری وبینار به چه دردی میخوره؟ چه وسایلی برای برگزاری آن نیاز است؟ راه‌های تبلیغات کلاس آنلاین چیست؟ نکات اسلاید سازی درستی که کسی در ایران به شما نمیگوید چیست؟

گفتیم که بهترین شغل  و البته بهترین شغل برای خانم ها تدریس است. در مقاله آموزش تدریس و کتاب تدریس گفتیم که نیاز است وارد دنیای آنلاین شویم بعد از آن و در مقاله آموزش تدریس مجازی گفتیم که یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش درامد  و روش تدریس برگزاری کلاس آنلاین است و در نهایت در مقاله آموزش مجازی بهتر است یا حضوری گفتیم تدریس مجازی هم برای دانشجو هم برای مدرس بهتر است.

در این مقاله قصد داریم به صورت کاملاً عملی از صفر تا صد به آموزش برگزاری کلاس آنلاین را از جمله بازاریابی و اسلایدسازی درست را که کمتر کسی در ایران به آن پرداخته، با هم یاد بگیریم.

وبینار چیست؟

اول بیاییم تعریفمان را یکی کنیم تا بعداً به بقیه آموزش برگزاری کلاس آنلاین بپردازیم. (این بخش از مقاله را هم نخونیدن، نخوندین. دلیل آوردن تعریف صرفاً کامل شدن مقاله بوده! :))

کلمه “وبینار” ترکیبی از “وب” و “سمینار” است. در حقیقت رویداد یا سمیناری است که بصورت مجازی برگزار می‌شود و در اصل تفاوت اصلیش اینه که مخاطبان آن به صورت آنلاین از کلاس یا سخنرانی لذت میبرند.

میتوانیم به جای این کلمه از کلماتی مثل رویداد وب، سمینار آنلاین، پخش وب، سخنرانی وب و رویداد مجازی استفاده کنید که خب در ایران این عبارات تقریباً استفاده نمی‌شود.

بهتر است وبینار را یک کلاس آنلاین با ویژگی‌های زیر در نظر بگیریم:

 • در حقیقت مثل لایو اینستاگرام در فضای وب است با یکسری تفاوت‌ها.
 • وبینارها به صورت لایو(زنده) برگزار میشوند.
 • مدت زمان آن‌ها معمولاً از دو ساعت بیشتر نمی‌شوند.
 • معمولاً از کاربران مبلغی برای شرکت دریافت میشود (بر عکس لایوهای معمول اینستاگرام).
 • و…

تفاوت وبینار با کلاس آنلاین

تفاوت چندانی بین این دو مورد وجود ندارد ولی معمولاً کلاس آنلاین طولانی‌تر است. یعن ممکن است در دو ساعت تمام شود ولی کلاس آنلاین مدت زمان بیشتری طول بکشد. از طرف دیگر کلاس آنلاین ممکن است از پیش تولید شده باشد و به صورت آنلاین در دسترس مخاطبان قرار بگیرد.

بهتر است زیاد به تفاوت واژگان توجه نکنیم و در نظر بگریم که اگر آموزش برگزاری کلاس آنلاین را به خوبی یاد بگیریم احتمالاً وبینار را هم به خوبی یاد خواهیم گرفت و بالعکس.

قبل از هر چیز برای برگزاری یک کلاس فوق‌العاده، مقاله زیر را از ب م م بخوانید:

فن بیان

آیا آموزش برگزاری کلاس آنلاین یا وبینار در سال 2022 مرده است؟

شاید فکر کنیم چون دیگر الان هر شخصی یک برگزار کننده وبینار است، دیگر تاریخ انقضای آن برای سال 2022 تمام شده است و به تاثیرگذاری گذشته نیست. اما با توجه به محدویت‌های مختلفی مثل نداشتن وقت برای حضور در کلاس‌های حضوری و کرونا و… کلاس آنلاین یک راه حل فوق‌العاده است.

از طرفی روند رو به رشد تعداد افرادی که در کلاس آنلاین مختلف شرکت میکنند نشان میدهد که این بازار حداقل برای یک دهه دیگر داغ داغ است.

کافی است آمارهای تعداد شرکت‌کنندگان در کلاس‌های آنلاین را چه در ایران و چه در خاج از ایران با 2 سال قبل مقایسه کنید، آن وقت خواهید که در ایران تعداد شرکت‌کنندگان در وبینارهای مختلف چیزی در حدود 2.5 برابر شده است و این یعنی یک فرصت فوق‌العاده.

اگر تعدا شرکت کنندگان در آموزش برگزاری وبینار مختلف در ایران را با کشوری مثل ترکیه که از نظر جمعیتی و فرهنگی تقریباً نزدیک ماست مقایسه کنید خواهید دید که برای برگزارکنندگان وبینار، ایران هنوز یک معدن طلای کشف نشده است!

از طرفی یکی از بهترین راه‌های بازاریابی و فروش چه برای محصولات آموزشی، چه خدمات و چه کالاهای فیزیکی وبینار است. کافی است شما یک وبینار رایگان یا با پول اندک برگزار کنید تا افراد زیادی اولاً با شما و خدماتتان آشنا شوند و دوماً بتوانید به نوعی کار تبلیغاتتان را انجام دهید.

برای بازاریابی یک محصول آموزشی گران قیمت کافی است یک وبینار دو ساعته رایگان با نابترین نکاتی که در دوره گران قیمتتان وجود دارد برگزار کنید تا فروشتان چند برابر شود!

برای محصولات فیزیکی مثل خوردنی هم کافی است یک وبینار دو ساعته رایگان با دعوت از یک پزشک برگزار کنید تا درباره خواص محصول شما بگوید آن وقت خواهید دید که چه طور این وبینار و تکه‌هایی از آن در فضای وب وایرال می‌شود!

پس از همین امروز بدون نگرانی با توجه به این مقاله برای برگزاری کلاس آنلاین خود برنامه‌ریزی کنید.

مراحل برگزاری وبینار در زیر آمده است:

در ادامه به بررسی مراحل دقیق آموزش برگزاری کلاس آنلاین میپردازیم:

اهمیت هدف گزاری در آموزش برگزاری کلاس آنلاین

هدف برگزاری کلاس آنلاین

ما باید یاد بگیریم برای هر کاری که میخواهیم انجام دهیم یک هدف واضح و مشخص داشته باشیم! واضح است که وبینار از این قاعده جدا نیست. پس برای خودمان هدف بگذاریم که قرار است با برگزاری کلاس آنلاین چه چیزی به دست بیاوریم؟

بعضی از اهدافی که میتوان برای برگزاری کلاس آنلاین یا وبینار متصور شد عبارتند از:

 1. بازاریابی و تبلیغ محصولات گران قیمت.
 2. برندسازی شخصی.
 3. برندسازی مجموعه.
 4. درآمد خود وبینار
 5. گرفتن اسپانسر برای برگزاری وبینار.
 6. و….

مهم نیست که هدف ما برای برگزاری وبینار چی هست مهم این است که هدف داشته باشیم. پس قبل از هر کاری برای خودتان این مورد را روشن نمایید.

بهترین مقاله عملی برای افزایش درآمد: بازاریابی محصولات آموزشی

مخاطبان کلاس آنلاین

بعد از مشخص شدن هدف نوبت به این میرسد که قرار است برای چه کسانی کلاس آنلاین برگزار کنیم؟ آیا مخاطبان ما جوانان 15 تا 25 ساله هستند یا مدیران میانی سازمان‌ها با سن 35 تا 45 سال؟

خیلی از افراد برگزار کننده وبینار در ایران و یا حتی در جهان با صدها مخاطب هنوز نمیدانند مخاطبانشان چه کسانی هستند. اما شاید این سوال پیش بیاید که شناسایی مخاطب هدف به چه درد میخورد؟

جواب ما این است که به چه دردی نمیخورد؟ در زیر چندتا از مهمترین این دلایل را بررسی خواهیم کرد:

 1. آیا برگزاری Webinar کار عاقلانه‌ای است؟ اگر اکثر مخاطبانتان افرادی باشند که اصولاً به دلایلی مثل وقت یا بلد نبودن نتوانند در آن شرکت کنند شاید بهتر باشد اصلاً راه دیگری انتخاب کنید.
 2. نحوه تبلیغ: باید بدانیم برای اینکه یک کلاس مجازی پر مخاطب داشته باشیم باید ابتدا آن را تبلیغ کنیم.
 3. قیمت گذاری: آیا برای مخاطبان شما اولویت بحث هزینه است؟ خیلی از افراد به ظاهر بازاریاب هنگام تبلیغ Webinar میگویند: آموزش بازاریابی صد در صد رایگان برای مدیران!!! به نظر شما دغدغه اصلی یک مدیر پول و هزینه است؟
 4. و…

پس دقیقاً مشخص کنید که مخاطبان هدفتان چه کسانی هستند؟

انتخاب موضوع وبینار

بعد از این که هدف و مخاطبانتان به طور کامل مشخص شد حال انتخاب موضوع بسیار راحت است. در زمینه انتخاب موضوع کافی است موراد زیر را رعایت کنید:

 1. زمان Webinar محدود است پس سعی کنید موضوعی را انتخاب کنید که بتوانید به طور کامل با توجه به هدف‌گذاری انجام دهید.
 2.  اگر قرار است محصول آموزشی گران قیمتی را تبلیغ کنید حتماً موضوعی انتخاب کنید که تفاوت شما را با سایر مدرسین مشخص کند.
 3. بهتر است موضوع جذاب باشد تا در طول وبینار مخاطبان خوابشان نبرد.
 4. جذابترین موضوع دانسته‌های شما از دید مخاطبانتان چیست؟ شاید این بهترین موضوع باشد!
 5. اگر در جایی که کار میکنید مدیر تولید محتوا دارد حتماً از او بخواهید تا در این مورد راهنماییتان کند.

بعد از این مرحله نوبت به گام‌های عملی آموزش برگزاری کلاس آنلاین میرسد:

طوفان فکری

افرادی هستند که تازه وارد کسب و کار آموزشی و تدریس مجازی شده‌اند و فکر میکنند با خواندن چند کتاب و داشتن تجربیات اندک میتوان یک کلاس آنلاین فوق العاده برگزار کرد. اگر میخواهید وبینارتان به یک فاجعه تبدیل نشود حتماً قبل از برگزاری، حداقل چند ساعتی را در مورد موضوعی که قرار است ارائه دهید فکر کنید.

دقت داشته باشید که اگر در طول وبینار سوالی از شما پرسیده شود و شما نتوانید به درستی به آن سوال جواب دهید، مخاطبان فکر میکنند شما دارید وقتشان را تلف میکنید. پس حتماً بعد از انتخاب موضوعی چند ساعتی درباره کلیه سوال‌هایی که ممکن است در مورد این موضوع پرسیده شود فکر کنید.

قالب وبینار

قالب وبینار یعنی این‌که روند وبینار قرار است به چه شکلی باشد؟ مهمترین قالب‌ها در زیر آمده است:

 • پرسش و پاسخ عمومی: همه افراد حاضر در صورت صلاح دید در طول Webinar از شما سوال کرده و شما به آن سوالات پاسخ میدهید معمولاً از این قالب به عنوان رفع اشکال کلاس‌های گران قیمت استفاده میکنند.
 • پرسش و پاسخ خاص: یا از قبل یک سری سوال آماده کرده‌اید یا فقط یکسری از حاضران امکان سوال پرسیدن را دارند.
 • وبینار آموزشی: همانطور که از اسمش پیداست شما تدریس انجام میدهید.
 • گزارشی: یعنی شما درباره موضوع مورد نظر یک گزارشی را ارائه میکنید.
 • تبلیغاتی: در این نوع Webinar صد در صد به تبلیغ محصول و خدمات خود میپردازید.
 • و…

دقت کنید که بعضی از این قالب‌ها قابل ترکیب هستند ولی قالب اصلی حفظ میشود یعنی ممکن است شما قالب آموزشی را انتخاب کنید و مثلاً 10 در صد زمان کل وبینار را به پرسش و پاسخ اختصاص دهید ولی اگر میخواهید حرفه‌ای عمل کنید قالب اصلی شما نباید کمتر از 95 درصد زمان را شامل شود.

قیمت گذاری

بعد از مشخص شدن موارد قبلی باید مشخص کنیم که قیمت این کلاس آنلاین قرار است چه قدر باشد. آیا قرار است رایگان باشد و در عوض مخاطبان بیشتری جذب شود؟ آیا قرار است رایگان باشد چون اسپانسر قرار است بگیریم؟ آیا مخاطبان ما مدیران ارشد هستند که پول برای آن‌ها کمترین اهمیت را دار؟

شاید قیمت گذاری پیچیده‌ترین قسمت باشد که مستقیماً روی سود ما اثر میگذارد پس آن را دست کم نگیرید!

مقاله فوق‌العاده رو به رو را از دست ندهید: قیمت گذاری محصولات آموزشی

 

بهترین سایت برای برگزاری وبینار

بهترین محل برگزاری وبینار

بعد از این که مراحل قبل و همچنین قیمت گذاری را مشخص کردیم نوبت به این میرسد که ببینیم آن را کجا برگزار کنیم؟

شرکت‌های داخلی و خارجی نسبتاً زیادی وجود دارند که میتوانید از آن‌ها به عنوان میزبان استفاده کنید. بهترین شرکت‌های میزبانی Zoom، GoToWebinar و ClickMeeting هستند که معروفترین آن‌ها زوم است. البته بهتر است قبل از اینکه پولی پرداخت کنید، در قسمت نظرات این مقاله مطمئن شوید که ایران را تحریم نکرده باشند.

پیشنهاد مطالعه مقاله:

بهترین سایت برگزاری وبینار

در مورد سرویس‌های ارائه دهنده ایرانی با توجه به تجربیات افراد مختلف محدودیت‌‌ها و مشکلات عجیب غریبی دارند که استفاده از آن‌ها را دچار ریسک می‌کند.

به هر حال حتماً تعداد افراد قابل میزبانی، قیمت و امکانات آن‌ها را بررسی کنید و در عین حال از جای نامعتبر با قیمت پایین هم تهیه نکنید که با مشکلاتی از جمله قطعی، هماهنگ نبودن صدا و تصویر و… رو به رو میشوید.

ساعت و تاریخ برگزاری

برای انتخاب تاریخ و ساعت برگزاری باید به جامعه هدف و مخاطبانتان نگاه کنید. اگر مخاطبان شما دانشجویان است شاید بهترین زمان چهارشنبه ساعت 5 باشد و اگر مخاطبین شما کارمندان هستند شاید بهترین زمان پنجشنبه بعد از ظهر باشد.

برای جذب بیشترین مخاطب یکی از عامل‌های مهم همین زمان برگزاری  است که معمولاً در ایران بهش توجهی نمیشود ولی در کشورهای دیگر کسب و کارها برای به دست آوردن بهترین تاریخ و ساعت برگزاری چند صد دلار هزینه میکنند!

یک راه بینظیر که کمتر کسی از آن در ایران استفاده میکند استفاده از یکی از معجزات گوگل به نام Google Analytics است که نیاز به تجربه و مهارت‌های ویژه دارد!

همچنین یکی از سازمان‌های معتبر به نام ON24 گزارش می‌دهد که چهارشنبه‌ها و پنج شنبه‌ها بهترین روزها برای میزبانی هستند و 11 صبح بهترین زمان است. البته بدیهی است که این گزارش بر مبنای آمارگیری بر افراد غیر ایرانی است ولی دانستن آن شاید کمک کند.

یک راه دیگر پرسیدن از مخاطبان هدف است. شما میتوانید در استوری اینستاگرام یا در لینکدین و.. از مخاطبانتان بپرسید که بهترین زمان و تاریخ چه زمانی است ولی اصلاً این کار توصیه نمیشود. (دلیلش را شما در بخش نظرات این مقاله بنویسید…)

تجهیزات مورد نیاز برای برگزاری کلاس آنلاین

برای برگزاری به صورت حرفه‌ای به یکسری امکانات و تجهیزاتی نیاز دارید که در ادامه با هم آن‌ها را مرور میکنیم:

میتوانید مقاله تجهیزات تولید محتوا را  مطالعه کنید

اینترنت مناسب

بهتر است از اینترنت خط استفاده کنید زیرا به طور معمول سرعت آپلودش بسیار بیشتر از اینترنت وای فای است. نگران نباشید سرعت نت خط برای یک وبینار عالی کافی است.

دوربین

برای بخش تصویر، اگر لپ تاپ شما دوربین وب کم دارد میتوانید با یک تصویر معمولی و حتی پایینتر از حد معمول وبینار خود را برگزار کنید. ولی اگر قصد برگزاری حرفه‌ای دارید راه دیگر استفاده از دوربین‌های وب کم، موبایل و دوربین‌های حرفه‌ای به جای وب کم است.

صدا

مهمترین قسمت کیفیت فنی، صدای خوب است. اگر بهترین محتوا را آماده کنید با بهترین دوربین ولی صدای شما نویز داشته باشد به احتمال زیاد خیلی از افراد نیمه کاره کلاس آنلاین شما را رها میکنند!

مقاله رو به رو را در این مورد بررسی کنید: میکروفون

نور و پرده سبز

اگر میخواهید یک کلاس آنلاین در سطح جهانی مثل آنتونی رابینز، برایان تریسی و … برگزار کنید باید از تجهیزات تولید محتوا مثل پرده سبز، نورهایی مثل رینگ لایت و… استفاده کنید.

سناریو نویسی

حالا نوبت آماده کردن مطالبی است که قرار است آن‌ها را ارئه کنید. یادتان باشد که مهم نیست چه قدر مدرس خبره‌ای هستید، حتی فردی مثل استیو جابز هم قبل از سخنرانی‌هایش سناریو مینوشت و چندین بار این سناریوها را تمرین میکرد.

بهترین مقاله در این مرحله مقالات زیر است:

آموزش تولید محتوا اینستاگرام

تجهیزات نورپردازی

آموزش تولید محتوا آموزشی

تولید محتوای متنی

بهتر است یک دفترچه یا سر رسید مخصوص این کار داشته باشید تا هر بار به طور مشخص سناریو و زیر فصل‌های آن را متناسب با زمان و دیگر مواردی که در بالا گفتیم، بنویسید.

اهمیت اسلایدسازی در آموزش برگزاری کلاس آنلاین

اسلایدسازی

اسلایدسازی خود دارای دنیایی است که برایش کتاب‌های چند صد صفحه‌ای و دوره‌های آموزشی فراوانی ساخته‌اند ولی ما در اینجا به چند نکته که معمولاً کمتر کسی (حتی دوره‌های گران قیمت) به آن میپردازد اشاره می‌کنیم:

 1. بهتر است پس زمینه اسلایدها در این مورد تیره باشد.
 2.  نهایتاً 25 کلمه در هر اسلاید بنویسید.
 3. اسلایدها باید جذاب باشد ولی نه خیلی! اگر تصویر جذابی نداشته باشد، اسلایدهای شما حوصله سر بر میشود و مخاطبینتان احتمالاً اینستاگرامشان را چک میکنند. اگر هم از تصاویر خیلی جذاب استفاده کنید به جای گوش دادن به حرف‌های شما حواسشان به تصاویر شما پرت میشود.
 4. سعی کنید متن اسلایدهای شما پرسشی باشد تا حواس مخاطب جمع شود.
 5. اسلایدها را طوری طراحی کنید که مدت زمان ارائه آن بین 2 تا نهایتاً 7 دقیقه طول بکشد اگر کمتر طول بکشد مثلاً یک دقیقه این حس را ایجاد میکند که شما درباره آن موضوع کمتر اطلاع دارید و اگر بیشتر طول بگشد حوصله کاربران سر میرود و میروند سراغ اینستاگرامشان!
 6. و….

این موارد و خیلی از موارد دیگر در زمینه اسلایدسازی، مواردی هستند که حتی اساتیدی که دوره آموزشی اسلایدسازی تدریس میکنند متاسفانه خودشون رعایت نمیکنند!

تمرین یا نوش دارو قبل از مرگ سهراب!

اگر میخوای سایت فوق‌العاده‌ای داشته باشی مقاله رو به رو عالیه: بهترین قالب آموزشی

اگر اولین بارتان است که میخواهید یک کلاس آنلاین برگزار کنید بهتر است یک کوچکش را با دوستان یا خانواده به طور آزمایشی برگزار کنید تا اولاً اگر از حضور در فضای مجازی یا کلاً تکنولوژی ترس دارید، ترستان بریزید و دوماً با محیط و امکانات آن آشنا شوید.

هیچ چیزی بدتر از این نیست که در حضور مخاطبانتان مثل یک آماتور به نظر برسید و از آن‌ها عاجزانه درخواست کمک کنید. خوشبختانه اکثر پلتفرم‌های ارائه دهنده میزبانی کلاس آنلاین را به صورت رایگان برای آزمایش در اختیارتان میگذارند پس نگران هزینه آن هم نباشید.

یادتون باشه که اگر هزاران مقاله آموزش برگزاری کلاس آنلاین مطالعه کنید یا در بهترین کلاس‌های پرمیوم آن شرکت کرده باشید تا زمانی که یک بار تمیرین نکنید نمیتوانید یک کلاس شگفت انگیز برگزار کنید.

تبلیغ کلاس آنلاین

یادمان باشد که پر فروش‌ترین کالای جهان با بیشترین شناخت برند یعنی کوکاکولا زمانی که چند سال پیش تصمیم گرفت دیگر پول برای تبلیغ خرج نکند بیش از 15 درصد سهم بازار خودش را از دست داد! فقط در شش ماه!!

هر چه قدر هم که مدرس به نام و تاثیرگذاری هستید بدون تبلیغات درست موفق نخواهید شد! یادتان باشد که شاید بلیط کلاس آنلاین شما ارزان باشد ولی ممکن است افرادی که در آن شرکت میکنند روزی بهترین مشتری گرانترین محصولات شما شوند پس بهتر است قدرت این موضوع را کم در نظر نگیریم.

مهمترین راه‌هایی که میتوانید کار تبلیغاتتان را پیش ببرید موارد زیر هستند:

 1. استفاده از دیتا بیس ایمیل‌های مشتریانتان.
 2. شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام.
 3. تبیغات بنری در سایت‌های دیگر.
 4. تبلیغ بنری در سایت خودتان.
 5. و…

پس اگر میخواهید در اولین تجربه برگزاری از تعداد کم افراد شرکت کننده ناامید نشوید حتماً به درستی تبلیغات را یاد بگیرید یا واگذار کنید به یک متخصص دیجیتال مارکتینک در حوزه آموزش.

یادآوری

ممکن است خیلی از افرادی که بلیط تهیه کرده‌اند به دلایلی مختلفی اصلاً یادشان برود که شما اصلاً وجود خارجی دارید پس بهتر است که حتماً یک روز قبل از زمان برگزاری برایشان ایمیل یا sms یادآوری ارسال کنید.

یکی از بهترین روش‌هایی که برای ایمیل یادآوری وجود دارد و افراد حرفه‌ای در خاج از کشور از آن استفاده می‌کنند این است که علاوه بر یادآوری به گونه‌ای غیر آزاردهنده تبلیغ کالا یا خدمات دیگرتان را انجام دهید.

به شما تبریک میگوییم شما الان مطالبی را در مورد جنبه‌های مختلفی از آموزش برگزاری کلاس آنلاین میدانید که تقریباً کمتر کسی در ایران از آن مطلع است و همین الان میتوانید بهترین برگزارکننده حوزه خودتان باشید. لطفاً نظرات و تجربیاتتون را با بچه‌های ب م م به اشتراک بگذارید:

مقالاتی که شاید به درد شما بخورد:

بهترین شغل برای افراد برونگرا

بهترین شغل مهندسی

بهترین زمینه تدریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.