بهترین کوتاه کننده لینک چیست؟ کوتاه کننده لینک برای سئو 🤑

بهترین کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک چیست؟ بهترین سرویس کوتاه کننده لینک چیست؟ بهتر است از نمونه‌های خارجی استفاده کنیم یا داخلی؟ تاثیر استفاده از کوتاه کننده لینک بر سئو چیست؟

اگر در مسیر یادگیری و آموزش تولید محتوا، سئو خارجی و به خصوص طراحی سایت و بک لینک قرار دارید احتمالا یکی از مواردی که به آن برخورد کردید مقوله کوتاه کننده لینک بوده است. در این آموزش از ب م م میخواهیم به صورت قدم به قدم با هم به بررسی آن بپردازیم و در نهایت بهترین کوتاه کننده لینک را به شما معرفی کنیم.

کوتاه کننده لینک چیست؟

طبق روال ما در ب‌م‌م، بیایید اول به از همه تعریف کتابی و رسمی را بررسی کنیم و بعد تعریف ساده شده و همراه مثال مخصوص خودمان را مرور کنیم. پس اول تعربف رسمی کوتاه کننده لینک:

کوتاه کننده URL (لینک) سایتی است که طول URL شما را کاهش می‌دهد (Uniform Resource Locator). ایده این سرویس آن است که آدرس صفحات وب را به چیزی که یادآوری و به خاطر سپردن آن آسان‌تر است، تبدیل کنیم.

 

 

 

کوتاه کننده لینک

 

تعریف ب م م برای کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک در حقیقت کار کد پستی را دنیای وب و اینترنت انجام میدهد. یعنی به جای اینکه مثلا بگوییم استان تهران، شهر تهران، خیابان ولی عصر، خیابان تختی، کوچه سهراب رو به روی دفتر دکتر مسلمی پلاک 208 در سفید، طبقه دوم، واحد 205 راحت میگوییم 1911112212. حالا در دنیای وبسایت‌ها به خصوص سایت‌هایی که URL یا لینک آن‌ها فارسی است، مثل لینک روش تدریس سایت خودمان به جای اینکه بگوییم:

https://bememim.com/%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%aa%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%b3/

میگوییم: https://goo.by/wm5tG

 

همانطور که مشاهده میکنید به جای اینکه یک آدرس بزرگ را بخواهیم حفظ کنیم یا مخاطبان بخواهند به خاطر بسپارند با سرویس کوتاه کننده لینک، آدرس صفحه روش تدریس ب م م را کوتاه کردیم!

 

یک سری سایت وجود دارند که ما میتوانیم به کمک آن‌ها لینک یا URL سایت خودمون را کوتاه کنیم به این سایت‌ها خیلی راحت میگیم سایت کوتاه کننده لینک (البته در حقیقت سرویسی که ارائه میدهند کوتاه کننده URL هست نه سایتشون!).

 

حالا ممکن است این سوال پیش بیاد که چجوری این کار را میکنند، توضیح این مورد یک مقداری نیاز به دانش برنامه نویسی دارد ولی ما برای اینکه این آموزش برای شما جامع باشد نحوه کلی عملکرد این سرویس‌ها را در تیتر بعدی می‌آوریم، ولی شما میتوانید تیتر بعدی را نادیده بگیرید:

 

 

پرسونال برندینگ

 

نحوه عملکرد سرویس های کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده‌های URL با ایجاد تغییر مسیر (ریدایرکت) به URL طولانی کار می کنند. با وارد کردن یک URL در مرورگر اینترنت (مثلا گوگل کروم یا فایرفاکس)، یک درخواست HTTP به سرور وب (هاست) ارسال می‌شود تا صفحه وب متعلق به آن URLرا باز کند. URL های طولانی و کوتاه هر دو به سادگی نقطه شروع متفاوتی برای یک مرورگر اینترنت هستند تا مقصد یکسانی را دریافت کنند.

در ادامه نحوه عملکرد از زبان سایت ویکی پدیا en.wikipedia.org آورده شده است:

در کوتاه کردن URL، هر URL طولانی با یک کلید (شامل تعدادی حروف) منحصر به فرد مرتبط است، که بخشی بعد از نام دامنه سرویس ارائه دهنده کوتاه کننده لینک است. به عنوان مثال، https://goo.by/wm5tG دارای یک کلید wm5tG است. این کلیدهای تولید شده نوسط سایت سرویس دهنده در بیشتر اوقات به حروف بزرگ و کوچک حساس هستند و وارد کردن حروف اشتباه ممکن است به URL مقصد متفاوت و اشتباهی منجر شود.

 

دستورالعمل تغییر مسیر ارسال شده  به یک مرورگر می تواند با تغییر مسیرهای HTTP 301 (به طور دائم ریدایرکت)، 302، 307 (تغییر مسیر موقت) یا 308 باشد که نوع آن بسته به نوع سرویسی است که توسط سایت کوتاه کننده لینک ارائه میشود.

 

تکنیک‌های متفاوتی برای پیاده سازی کوتاه کردن لینک وجود دارد. کلیدها را می توان در پایه 36 کاراکتر با فرض 26 حرف زبان انگلیسی و 10 عدد (از 0 تا 9) تولید کرد. در این حالت، هر کاراکتر کلید لینک تغییر مسیر یافته یکی از کاراکترهای 0، 1، 2، …، 9 و حروف a، b، c، …، y، z خواهد بود.

 

 

ممکن است سایت سرویس دهنده خدمات کوتاه کننده لینک بین حروف بزرگ و کوچک تمایز ایجاد کند و این یعنی هر کاراکتر کلید تولید شده می‌تواند از بین 62 کاراکتر یکتا (26 حروف بزرگ انگلیسی مثل A، B و… + 26 حروف بکوچک انگلیسی مثل a، b و… + 10 عدد 0، 1 و…) انتخاب و تولید شود.

 

 

استارت آپ

 

 

برای تشکیل کلید هر URL، می توان یک تابع هش فرمول نویسی کرد تا برای متقاضی یا یک عدد تصادفی تولید کند تا کاراکترهای کلید قابل پیش بینی نباشد مثل https://goo.by/wm5tG. یا ممکن است این امکان برای کاربران فراهم باشد تا کاربران بر اساس نیاز خود کلیدی بسازند و از آن استفاده کنند مثلا اگر این قابلیت برای سرویس کوتاه کننده لینک گوگل فعال بود ما میتوانستیم کوتاه شده لینک روش تدریس را به صورت https://goo.by/rtbmm یا با هر کلید دیگری در صورت در دسترس بودن (قبلا فردی استفاده نکرده باشد) بسازیم.

 

همه طرح‌های URI از سال 2011 امکان کوتاه شدن را ندارند، اگرچه طرح‌های URI مانند http , https , ftp , ftps , mailto  , rtmpt ,mms , rtmp , ed2k , pop , imap , nntp , news , ldap , dict و goph dns توسط سرویس هایی مانند کوتاه کننده URL امکان کوتاه شدن را دارند. به طور معمول، داده ها و جاوا اسکریپت URLها به دلایل امنیتی (برای مبارزه با حملاتی مانند اسکریپت بین سایتی) پشتیبانی نمی شوند.

 

برخی از سرویس‌های کوتاه‌کننده URL از ارسال آدرس‌های اینترنتی به mail به عنوان جایگزینی برای munging پشتیبانی می‌کنند تا از برداشت ناخواسته توسط خزنده‌های وب یا ربات‌ها جلوگیری شود. گاهی اوقات ممکن است این کار با استفاده از URL های کوتاه و محافظت شده با CAPTCHA انجام شود، اما این روش زیاد هم معمول نیست.

 

معمولاً بهترین سایت های کوتاه کننده لینک جهانی، از پسوندهای دامنه (پیشنهاد مطالعه مقاله: دامنه چیست) کمتر محبوب یا فراگیر برای نام سایت خود استفاده می‌کنند تا به یک URL کوتاه و نامی جذاب برای لینک های کوتاه شده دست یابند.

اگر یک مقداری در مورد پسوندهای دامنه تحقیق کنید متوجه میشوید که بیشتر پسوندهایی که سرویس‌های کوتاه کننده لینک استفاده می‌کنند، برای کشورهایی است که زیاد برای استفاده سایت‌های بین‌المللی مرسوم نیست.  پسوندهای کشورهایی مثل ly کشور لیبی ( bit.ly )، ساموآ ( .ws )، مغولستان ( .mn )، مالزی ( .my ) و لیختن اشتاین (.li ) و سایر پسوند دامنه کشورهای مشابه.

در برخی موارد، جنبه‌های سیاسی یا فرهنگی کشوری که مسئولیت پسوند دامنه را بر عهده دارد ممکن است برای کاربران و مالکان به یک چالش تبدیل شود (مثلا ly که برای کشور لیبی است)، اما معمولاً مشکلی پیش نمی‌آید.

 

 

بهترین هاست

 

 

نحوه عملکرد به زبان آدمیزاد

اگر با مباحث سئو داخلی و سئو فنی آشنا باشید یا حتی از افزونه سئو وردپرس (مثلا رنک مث یا یوست) در طراحی سایت آموزشی (یا هر نوع سایت دیگر) خود استفاده کرده باشید، اختمالا میدانید که ریدایرکت کردن دقیقا چیست. حالا فرض کنید سایت های ارائه دهنده خدمات کوتاه کننده لینک، هنگامی که شما یک آدرسی را برای کوتاه کردن URL آن وارد میکنید، یک صفحه داخل وبسایت خود میسازد، آن را پاک میکند و به آدرس شما ریدایرکت 301، 302، 307 یا 308 میکند به همین راحتی.

 

 

 

کوتاه کننده URL سفارشی چیست؟

کوتاه کننده URL سفارشی یا برند یعنی به جای اینکه لینک کوتاه شده شما دارای یک دامنه سایت غیر مرتبط و عمومی باشد خود دامنه شما یا به نوعی اسم دامنه مخصوص به برند شما استفاده میشود.

مثلا در مثال بالا دیدیم زمانی که لینک روش تدریس ب م م را توسط کوتاه کننده لینک کوتاه کردیم به صورت https://goo.by/wm5tG درآمد، حالا اگر شما هم از سرویس کوتاه کننده لینک گوگل استفاده کنید برای شما هم بخش اول یکسان است یعنی بخش https://goo.by/ و بعد در ادامه بخشی مخصوص به شما.

حالا فرض کنید شما برندی باشید که دوست نداشته باشید بخش اصلی کوتاه شده لینک شما با سایر افراد و سایت‌ها مشترک باشد، و مثلا برای ب م م بخش اول به صورت https://bmm.by/ باشد، در این حالت میگوییم از کوتاه کننده لینک سفارشی استفاده شده است.

 

 

آموزش فن بیان

 

 

مزایا استفاده از کوتاه کننده لینک سفارشی:

 1. به فرایند برندسازی شما کمک میکند
 2. مخصوص به خودتان است و احتمال از دسترس خارج شدن آن کم‌تر است (مثلا ممکن است گوگل یا هر شرکت ارائه دهنده این خدمات تصمیم بگیرد که استارت آپ کوتاه کننده لینک خود را رها کند و در این صورت هر جا که از این لینک ها به خصوص برای لینک سازی خارجی و تبلیغات استفاده کرده‌اید، دچار خطای 404 شود)
 3. از بین رفتن احتمال فیلتر یا تحریم کردن سایت ارائه دهنده خدمات (اگر از سرویس خارجی استفاده کنید)
 4. اعتماد بیشتر مخاطبان برای کلیک کردن بر روی لینک کوتاه شده (ممکن است افرادی که با این خدمات آشنا نباشند، فکر کنند مثلا با کلیک کردن بر روی این لینک عجیب حساب بانکیشان خالی میشود!)
 5. کمک به فرایند پرسونال برندینگ: اگر فردی هستید که قصد دارید به یک پرسونال بند تبدیل شوید یا مشتری دارید که چنین هدفی را دارد، بهترین کوتاه کننده لینک استفاده از مخفف اسمش است مثلا https://roz.by/

 

اما در کنار این مزایای جذاب استفاده کردن از کوتاه کننده لینک اختصاصی، معایبی هم وجود دارد:

 1. هزینه: ساخت یک همچین سرویس اختصاصی نیازمند هزینه‌های نسبتا بالایی هست که از عهده هر شخص و شرکتی بر نمی‌آید
 2. یا باید دانش و وقت لازم را داشته باشید یا باید کارمندی را استخدام نمایید

حالا با این مزایا و معایب بهترین کوتاه کننده لینک برای ما اختصاصی است یا عمومی؟

خیلی راحت اگر درآمد سالانه‌ای کمتر از 100 میلیارد تومان (3 میلیون دلار) دارید از سرویس عمومی استفاده کنید و اگر خودتان یا مشتری شما درآمدی بیش از این مقدار دارد بهترین کوتاه کننده لینک اختصاصی است.

 

 

بهترین کوتاه کننده لینک

 

 

استفاده از کوتاه کننده لینک چه مزیت‌هایی دارد؟

استفاده از کوتاه کننده لینک برای تولیدکنندگان محتوا، صاحبان سایت و البته سئوکاران مزیت‌های فوق‌العاده‌ای دارد، که در ادامه به بررسی مهمترین این مزیت ها خواهیم پرداخت:

 

1. کوتاه کننده URL برای اشتراک گذاری محتوا مفید است

همانطور که احتمالا همه ما می دانیم، برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، دارای محدودیت کاراکتر برای نوشتن هستند. بنابراین هنگام ارسال یک توییت باید از تعداد مجازی کاراکتر استفاده کنیم. بنابراین، استفاده از کوتاه کننده URL می تواند به ما کمک کند تا به جای داشتن یک توییت با URL طولانی ( که شاید حتی بیشتر از حد مجاز باشد )، لینک صفحه خود را با کوتاه کننده لینک کوتاه نمایید!

این مزیت به خصوص برای سایت ها و وبلاگهایی که در آدرس خود از مواردی مثل تاریخ، Archive، بایگانی و… استفاده میکنند، بیشتر اهمیت دارد.

 

 

 

2. URL های کوتاه شده، زیبا تر است!

کوتاه کننده لینک قطعاً برای زیباتر کردن URLها و آدرس صفحات شما مفید هستند. به خصوص، همانطور که در بالا ذکر کردیم، هنگام اشتراک‌گذاری محتوای خود در رسانه‌های اجتماعی مثل بیو اینستاگرام یا سایر شبکه های اجتماعی.

همه این موارد یک طرف، تاثیر بینظیر کوتاه کننده لینک در تبلیغات هم یک طرف! به جای اینکه در متن‌های تبلیغاتی خود از آدرس‌های طولانی استفاده کنید که تقریبا هیچ کسی آن را وارد مرورگر خود نمیکند، از آدرس کوتاه شده استفاده کنید تا کاربران و مخاطبانتان بتوانند به راحتی به صفحات شما وارد شوند و بازگشت سرمایه شما افزایش یابد.

برای اطلاع بیشتر آموزش تبلیغات و آموزش فروش را مشاهده نمایید.

 

 

3. مانیتور کردن!

برای اینکه بتوانیم نرخ کلیک یا CTR خود را محاسبه کنیم یا ببینیم چه تعداد از افراد روی لینک ما کلیک کرده اند، میتوانیم از کوتاه کننده لینک کمک بگیریم.

بعضی از سرویس ها و سایت های کوتاه کننده لینک به ما این امکان را میدهند که تعداد کلیک شدن بر روی آدرس کوتاه شده را مشاهده نماییم.

ممکن است با خود بگوییم که خوب برای اینکار ابزار گوگل آنالیتیکس و سایر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و افزونه سئو وجود دارد و چه نیایز به استفاده از کوتاه کننده URL داریم؟

جواب این است که درست است که برای سایت خود میتوانیم از این ابزارها استفاده کنیم اما آمار کلیک لینک های داخل pdf پیوست شده در ایمیل مارکتینگ، کلیک بر لینک سایت‌های خارجی مثل لینک اینستاگرامی که در یک وبلاگ یا رپورتاژ قرار داده ایم یا بازدید وبلاگ‌های خود را از کجا متوجه شویم؟ اینجاست که کوتاه کننده لینک به کمک ما آمده و به ما کمک میکند.

 

 

قالب فروشگاهی

 

 

4. کوتاه کننده لینک و بهبود سئو!

یکی از مهمترین دقدقه‌های سئوکاران ساخت بک لینک با کیفیت و با دامین آتوریتی ( DA ) و پیج آتوریتی ( PA ) بالا است و حالا ممکن است سوال پیش بیاید که اگر مثلا در فلان وبلاگ یا ساخت فلان بک لینک، از URL کوتاه شده صفحه مقصد ( صفحه‌ای از سایت که میخواهیم سئو آن را بهبود دهیم ) استفاده کنیم، قدرت ب لینک کاهش میابد یا افزایش؟

جواب این سوال بستگی دارد به اینکه جایگاه سئو کوتاه کننده لینک کجاست و میزان DA آن چه قدر است. اگر شما یکی از موارد پیشنهاد شده در این مقاله مثل bit.ly را انتخاب کنید، قطعا استفاده از آن میتواند به بهینه سازی موتورهای جستجو سایت شما کمک بزرگی بکند.

در حقیقت شما با استفاده از کوتاه کننده لینک میتوانید بک لینک های چند گرهای و حتی PBN بسیار قدرتمندی بسازید که نتایج آن شما را شگفت زده نماید.

پس با خیال راحت و برای بهوبد سئو خارجی و حتی در برخی موارد سئو محلی خود ار این ابزارهای فوث العاده استفاده نمایید.

 

5. یک مزیت بزرگ!

در اینجا میخواهم مزیتی را با شما در میان بگذارم که کمتر کسی آن را میداند و از آن آگاهانه استفاده میکند!

بسیاری از وب‌سایت‌های شبکه‌های اجتماعی و به خصوص وبلاگ‌ها و سایت‌های وب 2 عادت دارند برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده، از تگ نوفالو ( NoFollow ) در پیوندهایی که کاربران میگذارند، به طور خودکار استفاده کنند.

با این حال، حتی اگر موتورهای جستجو به این تگ‌ها احترام بگذارند و آن‌ها را در نظر بگیرند، این مورد برای کوتاه کننده لینک صدق نمی کند! زیرا آنها این فرآیند را به زیبایی دور میزنند.

در واقع زمانی که خزنده های موتورهای جستجو به یک لینکی که از کوتاه کننده لینک استخراج شده برخورد میکنند برای بررسی مقصد نهایی ( صفحه سایت ما ) لازم است که تا حدودی این تگ را در نظر نگیرند و این کار سبب میشود، ارزش بک لینک های نوفالو شما هم تا حد زیادی افزایش یابد بدون اینکه به مدیران وبلاگ بابت رپورتاژ هزینه اضافی بدهید!

البته این را باید در نظر بگیریم که در واقع، URL های کوتاه شده توسط موتورهای جستجو به عنوان هر تغییر مسیر معمولی 301 دیگری در نظر گرفته می‌شوند و بنابراین بر اساس آن عمل می کنند!

مانند هر تغییر مسیر 301 دیگر، قدرت صفحه ریدایرت شده به صفحه جایگزین منتقل میشود، پس این هم یک دلیل دیگر برای کاربرد و تاثیر کوتاه کننده URL!

 

 

کوکی چیست

 

 

بهترین روش استفاده از کوتاه کننده لینک برای سئو

بهترین روش برای اینکه بتوانیم از کوتاه کننده‌های لینک بهترین بازخورد و نتیجه را در مقوله بهینه سازی موتورهای جستجو بگیریم این است که موارد زیر را در نظر بگیریم:

 1. زیاده روی ممنوع: مثل هر اقدام دیگری نباید در استفاده از کوتاه کنندگان لینک زیاده روی کنیم. این جمله را در نظر داشته باشیم:

  اندازه نگه دار که اندازه نکو است!

 2. متنوع: برای طبیعی به نظر رسیدن ( کلاه خاکستری به جای کلاه سایه و کلاه سفید! ) از سرویس‌های مختلف استفاده کنیم و همه بک لینک ها را از مثلا بیتلی نگیریم.
 3. یکی در ر حلقه: دقت کنید که در هر PBN یا بک لینک چند گره‌ای در یکی از لول‌ها از کوتاه کننده لینک استفاده کنید، نه اینکه لینک کوتاه شده را دوباره با یک سرویس دیگر کوتاه کنید.
 4. اگر میخواهید افراد بر روی لینک‌های شما کلیک کنند دقت کنید که ایران را تحریم نکرده باشد یا از سمت ایران آن سرویس در دسترس باشد.

 

آموزش “بهترین کوتاه کننده لینک” در آینده تکمیل خواهد شد و خواهیم گفت که بهتر است از سرویس ایرانی استفاده کنیم یا خارجی، استفاده از این سرویس‌ها بر روی سئو چه تاثیری دارد؟ آیا میتوان از چند سرویس دهنده استفاده کرد؟ آیا لازم است خدمات پولی آن‌ها استفاده کنیم؟ روش کسب درآمد آن‌ها به چه صورت است و… تا آن زمان شما میتوانید نظرات و چالش‌های خود را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *