تبلیغات کلیکی ارزان چیست؟ 5 شیوه تبلیغات کلیکی ارزانِ واجب!

تبلیغات-کلیکی-ارزان

تبلیغات کلیکی ارزان واقعیت دارد یا دروغی هست که آژانس‌های تبلیغاتی با آن سر ما را گرم میکنند؟ اصلا به چه نوع تبلیغ کلیکی، تبلیغ کلیکی ارزان میگوییم؟ اگر این روش بازاریابی به صرفه و منطقی است، چه کسب‌وکارهایی از آن باید استفاده کنند و به عبارتی بازگشت سرمایه مثبتی برای آن‌ها میتوان متصور شد؟

ما در مقاله آموزش تبلیغات به صورت جامع به انواع روش تبلیغ کردن پرداخته‌ایم و در آن جا با هم مشاهده کرده‌ایم که یکی از روش‌هایی که اتفاقا میتواند برای ما مناسب باشد و بازگشت سرمایه مثبتی را برای ما به ارمغان آورد همین بحث تبلیغات کلیکی است، اما در اینجا با توجه به سوالات مکرر مخاطبان میخواهیم به صورت اختصاصی به روش ارزان این نوع از تبلیغات بپردازیم، پس حتما در این مقاله همراه ما بمانید.

 

منظور از تبلیغات کلیکی ارزان چیست؟

همه ما احتمالا میدانیم که کلمه ارزان یک صفت از نوع نسبی است. پس وقتی میگوییم تبلیغات کلیکی ارزان، باید بدانیم که نسبت به چه چیزی میگوییم ارزان و دلیل این ارزانی چیست؟ چرا که احتمالا همه ما این ضرب المثل را شنیده‌ایم که پنیر رایگان در تله موش است و یا هر چه پول بدهی آش میخوری!

احتمالا شما که دارید این مقاله را مطالعه میکنید یا تبلیغاتچی هستید، یا صاحب یک کسب‌وکار کوچک و یا به نوعی با تبلیغ کردن و هزینه‌های تبلیغات تا حدودی آشناییت دارید، اما بهتر است یک مرور ساده از انواع روش‌های تبلیغ کردن داشته باشیم تا بدانیم منظور از تبلیغات کلیکی ارزان دقیقا چقدر ارزان است!

هزینه حدودی تبلیغات در اواخر پاییز 1402 عبارت است از:

تلویزیون: بیش از یک میلیارد

بیلبورد: از چند میلیون تا چند صد میلیون (در برخی مکان‌های خاص بیش از یک میلیارد)

تراکت: چند صد هزار تا چند میلیون (بسته به تیراژ)

اینستاگرام: از چند صد هزار تا چند ده میلیون

تلگرام: از چند صد هزار تا چند ده میلیون

ایتا: از چند صد هزار تا چند ده میلیون

لینکدین: چند میلیون تا چند ده میلیون

و…

 

همانطور که مشاهده میکنید این روش‌های تبلیغ، روش‌هایی هستند که بسته به انتخاب پلنی که میکنید یک مقدار ثابتی باید بپردازید و آن مقدار دیگر از چند صد هزار شروع میشود ولی تبلیغات کلیکی ارزان به این صورت نیست!

شما میتوانید یک مخاطب را با زیر هزار تومان به سایت و یا لندینگ پیج (صفحه فرود) خود بکشانید!

پس وقتی صحبت از ارزانی در تبلیغات کلیکی ارزان میکنیم دقیقا منظورمان یک همچین تفاوتی است، البته همانطور که میتوانید حدس بزنید داستان به اینجا ختم نشده و باید با جزئیات خیلی بیشتر این روش را بررسی کنیم، پس با ما همرا بمانید!

 

یک فرصت ویژه

نمیخوای یاد بگیری چند تومن، کجا، چه تبلیغی بری که مشتری زیادِ دست به نقد، جذب کنی؟
دوره زیر بازاریابیت را متحول میکنه! بررسیش که ضرر نداره، همین الان بررسیش کن:

 

 

تا اینجا منظورمان را از کلمه ارزان در عبارت “تبلیغات کلیکی ارزان” بررسی کردیم اکنون فقط میماند بخش هیجان انگیز قصه که اصلا خود تبلیغ کلیکی چیست، انواعش کدام است و چطور از این روش برای کسب و کارمان بهره ببریم؟

 

ما در مقاله تبلیغات کلیکی، به صورت دقیق این روش تبلیغ کردن را بررسی کردیم، به شما پیشنهاد میکنیم که اگر مطالب و نکات آن مقاله را به خاطر ندارید همین الآن به آن مقاله رجوع کرده و نکات آن را به خاطر بیاورید.

به هرحال منظور ما از تبلیغ کلیکی یا PPC تبلیغی است که ما به ازای کلیک کردن پرداخت میکنیم. بیایید برای ملموس‌تر شدن تبلیغات کلیکی ارزان یک مثالی بزنیم!

احتمالا هر کدام از ما به فاخور سن، علایق و… به سایت‌هایی مثل نی نی سایت، ورزش سه، خبرگزاری‌ها، سایت‌های موسیقی و… مراجعه میکنیم. اگر کمی دقت کرده باشیم دیده‌ایم که در بخش‌های مختلفی از این سایت‌ها تبلیغاتی از سایت‌های دیگر به ما نشان داده میشود. از بالای صفحه گرفته تا وسط متن، از پایین صفحه تا پاپ‌آپ‌هایی که باز میشوند! این تبلیغ‌ها اکثرا همین تبلیغات کلیکی ارزان هستند که در اینجا در موردشان صحبت میکنیم.

 

در زیر میتوانید نمونه‌هایی از تبلیغات کلیکی ارزان که از سایت خبرگزاری خبر آنلاین اسکرین شات گرفته شده است را مشاهده نمایید:

تبلیغات کلیکی ارزان

 

این نوع تبلیغات کلیکی ارزان را اصطلاحاً تبلیغات همسان نیتیو میگویند. در ادامه به بررسی انواع آن میپردازیم.

 

انواع تبلیغات کلیکی ارزان

 

به صورت کلیکی میتوان تبلیغات کلیکی ارزان را به دسته زیر تقسیم کرد:

1. همسان

تبلیغات کلیکی ارزان از نوع همسان به تبلیغاتی میگویند که در پایین مقالات و صفحات سایت‌ها شما میتوانید آن را مشاهده نمایید. این نوع از تبلیغات معمولا در شروع فعالیت کسب‌وکارها و یا برای فروش محصولات و خدمات عمومی مثل کفش، لباس و مواردی مثل این و یا برای برندسازی و بهبود برند استفاده میشود.

اگر شرایط زیر در مورد کسب‌وکار شما صدق میکند تبلیغات کلیکی ارزان از نوع همسان میتواند برای شما جذاب باشد:

  1. تازه کسب‌وکارتان را راه اندازی کرده‌اید
  2. محصولات و یا خدمات عمومی با قیمت مناسب دارید
  3. به دنبال پوشش رسانه‌ای برای بهبود جایگاه برند خود هستید

همچنین قیمت تبلیغات کلیکی ارزان از نوع همسان در اواخر پاییز 1402 از کلیکی 500 توان تا 1400 تومان بسته به سایت متغیر است.

 

2. بنری

تبلیغات کلیکی ارزان از نوع بنری به تبلیغاتی گفته میشود که در بخش اصلی صفحه و در بین محتوای مقاله و یا برگه قرار میگیرد. این نوع تبلیغات دقیقا مثل مورد قبلی است با این تفاوت که بر اساس تجربه بهتر است اگر بودجه تبلیغاتی شما بیشتر از 20 میلیون تومان ماهانه (اواخر پاییز 1402) است و یا برندسازی برایتان اولویت است و یا قیمت شما مزیت رقابتی شماست، استفاده نمایید.

همانطوری که میشود حدس زد به دلیل اینکه جایگاه این تبلیغ بهتر از جایگاه‌های همسان است که در پایین صفحات بود، قیمت تبلیغات کلیکی ارزان از نوع بنری کمی گران‌تر از نوع همسان است.

 

3. پاپ آپ

پاپ آپ به پنجره‌هایی میگویند که در صفحه باز میشوند. تبلیغات کلیکی ارزان از نوع پاپ آپ جذابیت‌های ویژه‌ای برای کسب‌وکارها دارد چرا که به نوعی حتما توجه کاربر به این نوع از محتوای تبلیغی جذب میشود.

از طرفی با توجه به اینکه این نوع تبلیغات کلیکی ارزان معمولا گرانتر از دو مورد قبلی است، اگر جایگاه پاپ آپ، جایی باشد که مخاطب ناخواسته بر آن کلیک کند میتواند بازدهی به شدت پایین بیاید و هزینه ما سوخت شود بدون آنکه بازخوردی برای ما داشته باشد.

 

4. ریتارگتینگ

بهترین و پر بازده‌ترین نوع از بین تبلیغات کلیکی ارزان همین تبلیغات کلیکی ریتارگتینگ است. این روش تبلیغ در حقیقت همان تبلیغات بالاست (همسان، بنری و…) با یک تفاوت بسیار جذاب که بازدهی آن را به شدت بالا میبرد.

در این روش از تبلیغات کلیکی ارزان تبلیغ ما فقط و فقط به مخاطبینی نشان داده میشود که در مدت زمان حداکثر 90 روز (معمولا!) یک بار به سایت ما آمده‌اند.

پس این نوع تبلیغ فقط به کسی نشان داده میشود که از قبل به نوعی با سایت و محصولات ما آشنایی دارد، پس به جای اینکه تبلیغ ما به مخاطب رندومی که شاید از نظر سن و سلیقه هیچ سنخیتی با محصول و خدمات ما ندارد به فردی نشان داده میشود که از هر طریقی (سرچ گوگل، شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام و…) به سایت ما آمده و به نوعی قدم اول را برداشته است!

برای استفاده از تبلیغات کلیکی ارزان از نوع ریتارگتینگ همین الآن کدهای مربوطه را به سایتتان اضافه نمایید تا هر بار که کاربری وارد سایتتان میشود کوکی‌های مربوط به سایت شما در مرورگر او ذخیره شود و شما بتوانید تبلیغاتتان را در سطح وب به او نشان دهید.

 

 

آموزش تبلیغات ریتارگتینگ

 

 

5. واسطه‌ای

تبلیغات کلیکی ارزان از نوع واسطه‌ای نامی است که ما خودمان روی آن گذاشته‌ایم و منظورمان نوعی از تبلیغات است که به نوعی به جای آنکه در سایت‌های محتوایی مثل سایت‌های خبری تبلیغ محصول و سایت ما پخش شود، در سایت‌های فروش محصول و یا مقایسه‌ای مثل سایت‌های ترب، ایمالز و… محصول ما اضافه شود و ما به ازای هربار کلیک کاربر بر روی لینک سایت مان، هزینه‌اش را پرداخت کنیم.

تبلیغات کلیکی ارزان از نوع واسطه‌ای زمانی کاربرد دارد که:

  1. قیمت ما مزیت ما باشد.
  2. در شروع کسب‌وکارمان باشیم و هنوز سایتمان در کلمات کلیکی اصلی سئو نشده باشد.
  3. محصول و یا خدمات ما خیلی خاص باشد به طوری که کمتر فروشگاهی در سطح وب آن را داشته باشند.

 

 

بهتر است بدانیم که تبلیغات کلیکی ارزان به این 5 نوع ختم نمیشوند و روش‌های دیگری مثل گوگل ادز (+)، تبلیغات محصول محور، ویدئویی، درون اپلیکیشنی و… وجود دارد که معمولا برای اکثر کسب‌وکارها در ایران ( به خصوص برای کسب‌وکارهای آموزشی) کاربرد ندارند و برای جلوگیری از اتلاف وقت، هزینه و انرژی ما به آن‌ها نپرداخته‌ایم.

 

بهترین سرویس و یا پلتفرم تبلیغات کلیکی ارزان

تعداد پلتفرم‌ها و یا سایت‌هایی که تبلیغ کلیکی ارزان از انواع مختلف به خصوص 4 مورد اول (همسان، بنری، پاپ آپ و ریتارگتینگ) قبول میکنند بسیار زیاد است، از انواع خبرگزاری‌ها گرفته تا سایت‌های موسیقی و… . حالا تکلیف ما چیست آیا باید تک به تک با هر کدام قرارداد جداگانه ببندیم و دردسرهایی مثل رصد و تحلیل هزاران سایت را برای بازدهی تبلیغات به دوش بکشیم؟

قطعا خیر!

پلتفرم‌ها و سایت‌های واسطی مثل یکتانت، صبا ویژن، مدیااد و… وجود دارند که به عنوان واسط بین تبلیغ دهنده (ما) و پذیرنده تبلیغ (سایت‌های خبرگزاری و…) عمل میکنند وشما میتوانید با شارژ کردن پنل خود به راحتی از آن‌ها استفاده کنید.

همچنین سایت‌های واسط ابزارهای تحلیلی جذابی در اختیار ما قرار میدهند که با استفاده از آن‌ها و در صورت دانش کافی تحلیلی میتوانیم بازدهی تبلیغات کلیکی ارزان و درآمدمان را تا چند برابر افزایش دهیم.

 

برای یادگیری جامع تبلیغات کلیکی ارزان و سایر روش‌ها به شما پیشنهاد میکنیم دوره جامع تبلیغات را بررسی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *