آموزش زبان بدن + 30 نکته تخصصی بهبود زبان بدن

آموزش زبان بدن

زبان بدن چیست؟ چطور به کمک آموزش زبان بدن در مذاکره، فروش و تدریس به موفقیت و اثرگذاری بیشتری برسیم؟ بهترین تکنیک های زبان بدن کدام اند؟ چطور به کمک علم body-language و روانشناسی از نیات و احساسات طرف مقابل آگاه شویم؟

در این مقاله میخواهیم به صورت جامع و خیلی تخصصی به مقوله حساس، تاثیرگذار و چالش برانگیز زبان بدن بپردازیم. اگر کار شما به نوعی به فروش و تدریس مرتبط است و یا میخواهید در زندگی شخصی خود از نیات اطرافیانتان آگاه باشید خواندن این مقاله برای شما واجب است!

 

 

آموزش زبان بدن برای چه افرادی واجب است؟

یکی از ابزارهایی که ما در مسیر آموزش فروش از آن برای متقاعد سازی و مذاکره موثر با افراد میتوانیم بهره ببریم، زبان بدن است. در حقیقت ما نیات طرف مقابل را به کمک این علم میشناسیم، برای تاثیرگذاری بیشتر گفته هایمان، حرکات بدن و حالت چهره مان را با آن هماهنگ میکنیم و در نهایت شانس خود را برای موفقیت در فروش افزایش میدهیم.

از طرفی اگر میخواهیم تبلیغات تصویری ضبط کنیم و در حال آموزش تبلیغات هستیم باید بدانیم که مردم خیلی بیشتر از آن که به وعده وعیدهای ما در تبلیغ توجه کنند به لحن حرف زدن ما توجه میکنند و خیلی سریع متوجه میشوند که آیا این طرف میخواهد جیبم را خالی کند یا میخواهد با محصول و خدماتش به من کمک کند.

 

آموزش تبلیغ نویسی

 

 

به علاوه علم زبان بدن میتواند به ما به عنوان یک مدرس کمک بزرگی نماید تا در مسیر آموزش تولید محتوا آموزشی ، مطالبی که قرار است ارائه دهیم را به کمک حرکات بدن خود بهتر توضیح دهیم. همچنین یکی از مهمترین بخش های مهم آموزش فن بیان و به ویژه آموزش سخنرانی که هر مدرسی باید برای یادگیری آن تلاش کند، آموزش زبان بدن است.

 

 

بازاریابی محتوا

 

 

همچنین اگر ما مدرسی هستیم که تدریس خصوصی انجام میدهد، میتوانیم به کمک زبان بدن مدیریت کلاس را بهتر انجام دهیم و مثلا با یک اخم به جا یا یک حالت تاثیرگذار کلاس رابه بهترین شکل ممکن و با کمترین انرژی به حالت ایده آلی تبدیل نماییم.

 

هنگامی که در حضور مخاطبان ارائه می دهید یا صحبت می کنید، زبان بدن شما تاثیر زیادی در دریافت یا عدم دریافت پیام شما خواهد داشت. زبان بدن می تواند بر اینکه آیا مخاطب معتقد است شما معتبر هستید، آیا پیام شما ارزشمند و جالب است یا خیر و اینکه آیا آنها باید آنچه را که می گویید بررسی کنند و با ایده های شما موافقت کنند، تأثیر می گذارد.

 

 

آموزش جامع هدف گذاری

 

 

 

آلبرت محرابیان (+) ، استاد بازنشسته روانشناسی در UCLA، یک متخصص جهانی در مورد اهمیت پیام های کلامی و غیرکلامی است. یافته‌های او تأیید می‌کند که زبان بدن ما باید با پیام ما همخوانی داشته باشد، زیرا کلمات ما فقط 7٪ از معنی را منتقل می کنند، بیان صوتی ما 38٪ و زبان بدن ما 55٪ از آنچه مخاطبان در مورد شما به عنوان یک گوینده به یاد می آورند و باور می کنند.

حتی اگر محتوای شما ارزشمند باشد، پیامی که بدن شما ارائه می کند، عامل تعیین کننده ای خواهد بود که آیا مخاطبان شما با شما در ارتباط هستند یا خیر.

ما صدها ایده را به 30 نکته برتر زبان بدن برای استفاده در ارائه بعدی خود محدود کرده ایم. اما قبل از اینکه به تمام 30 نکته بپردازیم، در اینجا یک برگه تقلب وجود دارد که باعث می شود آموزش زبان بدن را با عمق بیشتر در نمایید و در ادامه بهتر بتوانید از نکات بهره ببرید.

 

 

آموزش پاورپوینت

 

 

آموزش زبان بدن به چه دردی میحورد؟

چرا زبان بدن خوب مهم است ؟ مهم است زیرا احساسات یک فرد را نشان می دهد. موقعیت‌های ظریف، ایده‌های بزرگی مانند چشمک یا اشاره دست را به هم منتقل می‌کنند. احساسات و زبان بدن هم دیگر را عریان میکنند.

مردم نمی دانند که کدام جنبه از زبان بدن عمیق ترین افکار آنها را آشکار می کند . ما در مورد آنچه اغلب از دست می رود صحبت خواهیم کرد.

مردم اغلب از نحوه مدیریت حرکات و سایر علائم غیرکلامی خود غافل می شوند.

بسیاری از مردم وقتی با یک تماس چشمی، حالات چهره، حرکت بازوها و دست‌ها و سایر علائم غیرکلامی اطلاعاتی را دریافت میکنند و متوجه میشوند که این اطلاعات به صورت ناخودآگاه چه تاثیری بر ذهنیتشان دارد، شگفت‌زده می‌شوند.

آیا می خواهید تأثیر خوبی بگذارید؟ آیا باید زبان بدن و آمادگی خود را برای مصاحبه های شغلی آینده بدست آورید ؟ شاید بخواهید آن شخص خاص جدید را به زندگی خود جذب کنید یا نقش رهبری را بر عهده بگیرید.

شما باید آن حرکات عصبی، چهره سرکش و رفتارهای ناخواسته را تحت کنترل بگیرید.

اما اصلاً از کجا شروع می کنید؟ آیا این دست دادن، تماس چشمی ، وضعیت بدن یا حالات صورت تمام آموزش زبان بدن است؟

شما یاد خواهید گرفت که چگونه زبان بدن مثبت و منفی را در حرکات و رفتارهای مردم و خودتان تشخیص دهید.

 

یک فرصت ویژه

نمیخوای یاد بگیری چند تومن، کجا، چه تبلیغی بری که مشتری زیادِ دست به نقد، جذب کنی؟
دوره زیر بازاریابیت را متحول میکنه! بررسیش که ضرر نداره، همین الان بررسیش کن:

 

 

اهمیت زبان بدن

زبان بدن ما چیزهای زیادی را آشکار می کند. زبان بدن ما به خودی خود یک مکالمه کامل است و اطلاعات ارزشمندی را به هر کسی که با دقت تماشا می کند، می دهد.

اگر می‌خواهید زبان بدن خود را بهبود ببخشید یا بدانید زبان بدن مثبت چگونه است، یا حتی زبان بدن تجاری خوبی را توسعه دهید، من چند نمونه خوب از زبان بدن را ارائه می‌دهم و به شما کمک می‌کنم تا از زبان بدن خود آگاه تر شوید.

مهارت های ارتباطی به صورت کلی شامل دو بخش ارتباط کلامی و ارتباط غیرکلامی یا همان  زبان بدن است.

 

بهترین فروشگاه اینترنتی

 

فردی که به دنبال بهترین شغل میخواهد کارمند اداره شود را در نظر بگیرید، اگر در مصاحبه شغلی مدام عرق بریزد، پاهای را تکان بدهد و تیک عصبی بزند مطمئنا از نظر مصاحبه کننده زیاد از سلامت روحی برخوردار نیست.

از طرفی اگر در زمان سخنرانی برویم پشت جا استادی قابم شویم افراد با خودشان میگویند اینکه چیزی بلد نیست، دارد وقت من را تلف میکند، از خودش خجالت میکشد و مواردی مثل این.

از طرفی میدانیم در علم روانشناسی و NLP (Natural language processing) ثابت شده است که حالات بدنی ما بر روی احساسات ما تاثی میگذارد، پس میتوانیم بفهمیم که یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس و حتی افزایش عزت نفس این است که با آموزش زبان بدنمان به مغز خود سیگنال هایی بفرستیم که همه چیز خوب است.

 

 

آموزش زبان انگلیسی

 

 

 

آموزش زبان بدن فقط در 2 گام!

در زیر به آموزش جامع بادی لنگوییج یا همان زبان بدن به سبک ب‌م‌م میپردازیم و میبینید که چقدر راحت میتوانید یکی از پیچیده ترین و سخت ترین کارهایی که در علم روانشناسی کاربردی کتاب های متعددی دارد را به بهترین نحو و در کمترین زمان ممکن یاد بگیرید:

 

گام اول: از دیگران یا تلفن استفاده کنید

از دوستان خود بپرسید اولین برداشتی که از شما داشتند چه بوده است. صدا ، لحن ، موضع، صراحت، حالت چهره شما چگونه بود؟ چگونه از شانه ها، حرکات دستتان استفاده کردید؟

آیا زبان بدن حالت چهره و حرکات شما تاثیر مثبتی بر روی آن‌ها گذاشته یا تاثیر نه چندان خوبی بر روی آن ها داشته است؟ چطوری دست دادی؟ آیا سفت، شل یا به صورت حالا زیاد هم مهم نیستی؟

پاسخ به این سوالات ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما به شما بینشی در مورد سیگنال های غیرکلامی شما می دهد و گفته شده است که ارتباط غیرکلامی بلندتر از کلمات صحبت می کند.

یکی از راه‌های یادگیری خوب آموزش زبان بدن این است که وقتی احساس خاصی می‌کنید به زبان بدن خود توجه کنید.

ممکن است مجبور شوید یک یادداشت مثلا در گوشی موبایل خود بگذارید تا به شما یادآوری کند که کی زیاده روی میکنید، کی کنترل هیجانات از دستتان خارج میشود و آموزه هایی که در آموزش هوش هیجانی بررسی کردید را زیر پا میگذارید.

چند بار در روز روی زندگی خود مکث کنید و سیگنال های مهم را فهرست کنید.

هدف مرحله اول فقط این است که ببینیم در هر زمان و با هر احساسی زبان بدن و حالات فیزیکی ما به چه صورتی است.

 

بهترین هاست

 

 

 

گام دوم: زیر ذره بین تمرین کنید!

ممکن است شنیده باشید که می گویند شما می توانید راه خود را در عمل احساس کنید و همچنین به روش خود در یک احساس عمل کنید. حتی اگر احساس ناراحتی می کنید، می توانید با صرف چند دقیقه آگاهانه برای تمرین زبان بدن مثبت، وضعیت خود را تغییر دهید.

اکنون که شروع به درک نحوه حرکت و وضعیت بدن خود در هنگام تجربه احساسات خاصی کرده اید، برای شروع به اصلاح آن مجهزتر خواهید بود.

بسیاری از مردم متوجه می شوند که فقط با تغییر زبان بدن و وضعیت ایستادن خود، می توانند شیمی بدن، خلق و خو و سلامت خود را تغییر دهند. چه کسی می دانست که علم اصلاح ژست (در واقع چنین چیزی نیست) چیزی است که می تواند ما را به گونه ای تحت تاثیر قرار دهد که دو یا سه دهه پیش همه تصور می کردند غیرممکن است.

به دنبال نشانه هایی برای تعاملات بهتر با اطرافیانتان چه در زندگی شخصی، چه در زمان متقاعد کردن و چه در زمان تدریس باشید.

 

آموزش بازاریابی

 

 

نکات سریع برای بازنشانی زبان بدن:

1. آینه دوست شماست

 • به‌جای تماس‌های تلفنی، فیس‌تایم را انجام دهید و به نحوه برقراری ارتباط با دست‌هایتان با انحراف صوتی و حالت چهره توجه کنید.
 • یکی از اعضای بدن (مثلا دست خود) را برای روز انتخاب کنید و دائماً به وضعیت و سایر ارتباطات غیرکلامی خود در زمان تعاملات خود توجه کنید.
 • یک تایمر تنظیم کنید تا متوقف شود و یک سلفی بگیرید تا ببینید چهره شما چه می گوید.
 • یک آینه در جیب خود نگه دارید. به صورت تصادفی به حالت چهره خود نگاه کنید.
 • همانطور که شروع به پیگیری پیشرفت خود می کنید، از خود بپرسید آیا با افرادی که با آنها صحبت می کنم ارتباط چشمی برقرار می کنم؟ دست‌ها، دست‌هایم کجا هستند و پاهایم چگونه قرار دارند؟

برای آگاهی از زبان بدن خود، در اینجا مواردی وجود دارد که باید موارد زیر را در نظر بگیرید.

عناصر زبان بدن

شما می توانید یک چک لیست زبان بدن تهیه کنید که شامل موارد زیر باشد:

 1. وضعیت بدن از نظر: مختل یا حالت خوب – موقعیت و زاویه – باز یا بسته
 2. حرکات: وسیع یا کوچک
 3. حالات چهره
 4. سر: به جلو (به سمت پایین به سمت زمین) / عمودی – مو در جای خود
 5. چشم ها: پلک زدن، خندان، یا آرام – اطراف چشم چروک یا صاف
 6. تماس چشمی: مقاوم یا گوش دادن
 7. لبخند یا اخم
 8. بازوها: نزدیک به بدن یا کشیده
 9. دست ها: بی حوصله یا آرام
 10. پاها: به سمت خارج از بدن یا در راستای بدن

 

بهترین قالب فروشگاهی وردپرس

 

 

سپس احساساتی را که در آن زمان تجربه می کردید ارزیابی کنید:

 1. اعتماد به نفس (بله یا خیر)
 2. استرس (بله یا خیر)
 3. نیاز به فضا یا حریم خصوصی (بله یا خیر)
 4. خوشحالم (بله یا خیر)
 5. غمگین (بله یا نه)
 6. باز برای صحبت کردن (بله یا خیر)

 

مرحله سوم: جایگذاری

بعد از گام اول و دوم و ثبت و بررسی زبان بدن خود در زمان ها و حالت های گوناگون میدانید که احساسات شما چطور بر زبان بدنتان تاثیر میگذارد. پس اگر میخواهید احساس شادی را به دیگران منتقل کنید سعی کنید مثل زمان شادی که ثبت کرده اید ژست بگبرید تا هم واقعا شاد شوید (طبق علم روانشناسی حالت بدنی بر احساسات تاثیر میگذار و برعکس) و هم در نظر دیگران شاد به نظر برسید!

 

انواع زبان بدن

در زیر به بررسی انواع مختلف زبان بدن میپردازیم:

 

زبان بدن مثبت

زبان بدن مثبت شامل گشاده رویی و راستگویی است. اگر فضای زیادی را در سه فوت فضای شخصی خود اشغال کنید، مطمئن تر و به طور کلی مثبت تر ظاهر خواهید شد. چشم به جلو.

افرادی که حالت مثبت دارند نیز تمایل دارند از حرکات بزرگتر با بازوها و دستها استفاده کنند. به این فکر کنید که چگونه در مورد یک موقعیت خنده دار صحبت می کنید یا یک داستان خنده دار تعریف می کنید.

 

زبان بدن منفی

زبان بدن منفی معمولاً با سیگنال های غیرکلامی مشخص می شود که معمولا با کوچک شدن و جمع شدن بدن همراه است. اگر مردم احساس راحتی نکنند، تمایل دارند از دید دیگران پنهان شوند. مردم خود را تا حد امکان کوچک می کنند. به یاد داشته باشید، مردم اغلب آگاه نیستند که این کار را انجام می دهند!

معمولاً پاهای آنها ممکن است ضربدری یا نزدیک به هم باشند. بازوها نزدیک به پهلوهایشان گیر کرده اند.

آنها در فضای اطراف خود کوچک می شوند.

حباب فضای شخصی آنها کوچکتر می شود.

آنها ممکن است دستی را روی صورت یا گردن خود یا دستی را پشت گردن یا دست ها را جلوی اندام تناسلی قرار دهند.

همه این موقعیت ها نیاز به محافظت را نشان می دهد.

آنها نسبت به چیزی احساس ناامنی می کنند.

 

 

آموزش تولید محتوای متنی

 

 

 

5 نوع زبان بدن چیست؟

در حالی که زبان بدن می تواند در فرهنگ ها متفاوت باشد، اما نسبتاً جهانی باقی می ماند.

استثنا بزرگ فرهنگ آسیایی و تماس چشمی است.

تماس چشمی و پرهیز از آن در فرهنگ ما آسیایی ها پیامی برای احترام دارد.

وقتی نوبت به شاخص‌های زبان بدن می‌رسد، این فهرست باید به شما بینشی در مورد آنچه باید توجه کنید و پیام‌هایی که به طور بالقوه منتقل می‌شوند را به شما ارائه می‌دهد:

 • وضعیت بدنی ، تعادل و فضا: چگونه فضای شخصی را مدیریت می کنید
 • حالات صورت: عضلات در پیشانی، اخم، لبخند، غافلگیری
 • تماس چشمی: شاد، خندان، رضایت، انزجار، خشم
 • حرکت و لمس: شاخص های حرکتی با شانه ها، بازوها، دست ها در سطح کمر (پوشاننده اندام تناسلی)، جهت باسن، پاها و اشاره پا
 • صدا و لحن: آوازی ، لحن صدا و شدت / حجم / قدرت صدا

 

 

شما نیازی ندارید که فردی مانند یک متخصص سلامت روان به شما بگوید که اگر با اعضای خانواده، دوستان و سایر افراد با کمی روحیه تیمی و نشانه ای از انرژی مثبت و علاقه نزدیک شوید، زبان بدنتان مثبت تر میشود، به صورت خودکار خودمان متوجه هستیم.

ممکن است این احساس را داشته باشید که دیگران مبنای جدیدی برای حمایت هستند.

ملاقات با نظرات و موقعیت‌هایی با اعمالی که با دیدگاه مثبت سازگار است، سینه‌ای که به سمت جلو حرکت می‌کند، وضعیت بدنی مثبت، چانه بالا، چشم‌ها رو به جلو، وضعیت گوش همسطح، کف دست‌ها و انگشتان باز و آرام ممکن است به شما مزیت تعامل و زبان بدن مثبت بدهد.

مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید، موفقیت را تجربه کنید و با کنار گذاشتن تنش با ترس و عصبیت مبارزه کنید.

 

 

 

بازاریابی آموزشی

 

 

لازم نیست دنیای شما پر از ناراحتی، بی حوصلگی، تسلیم شدن، عدم تمرکز، حسی که توانایی اعتماد کردن یا ایجاد روابط عالی را ندارید، باشد.

در واقع، شما می توانید با صرف زمان و نگاهی دوباره به نحوه مراقبت از علائم و پاسخ هایی که در دیگران برانگیخته اید، چیزهای زیادی را تغییر دهید.

 

 

30 نکته برتر زبان بدن برای ارائه عالی

در ادامه 30 نکته فوق العاده از آموزش زبان بدن را با شما در میان خواهم گذاشت که در کمتر مقاله یا دوره آموزشی زبان بدنی به آن پرداخته میشود:

 

1. فقط 7 ثانیه!

شما هفت ثانیه فرصت دارید . مطالعات نشان داده است که برداشت اولیه اهمیت زیادی دارد، مردم تا حد زیادی نظر خود را در مورد شما بر اساس چند ثانیه اول تماشای سخنرانی شما شکل می دهند، بنابراین مطمئن شوید که مقدمه شما مهم است.

 

2. به احساسات خود ضربه بزنید

مشارکت واقعی مستلزم سطحی از درگیری عاطفی است و بهترین راه برای پرورش آن تمرکز بر احساسات خود است. قبل از اینکه با دیگران شروع به ارتباط و تعامل کنید، از خود بپرسید که در مورد پیام خود چه احساسی دارید. می خواهید مخاطب چه احساسی داشته باشد؟ با تمرکز شدید بر آنچه که احساس می کنید، زبان بدن شما به طور خودکار آن را به مخاطب منتقل می کند.

 

 

3. شانه های خود را شل کنید

پشت خود را صاف اما سفت نگه ندارید و شانه ها را شل کنید. وقتی عصبی یا پرتنش هستید، معمولاً در شانه‌های شما یک سفتی ظاهر می‌شود که به سمت بالا، داخل و جلو حرکت می‌کند. آنها را با یک تکان کوچک و کشیدن به سمت پایین و عقب شل کنید.

 

 

بهترین شغل برای خانم ها

 

 

 

4. بازوهای خود را در کناره های خود شل نگه دارید

بازوهای شما یک شاخص عالی برای این است که آیا شما فردی باز و قابل اعتماد یا فردی ناامن هستید یا چیزی را پنهان می کنید. بازوهای خود را روی هم نگذارید و از ایستادن در حالی که دستان خود را روی باسن خود قرار دهید، بازوهای خود را در پشت خود پنهان کنید یا دستان خود را به سمت سینه خود فشار دهید خودداری کنید زیرا این اقدامات می تواند ناخودآگاه مخاطب شما را نگران کند.

 

 

5. هنگام صحبت کردن از دستان خود برای اشاره استفاده کنید

حرکات مناسب اعتبار شما را نزد مخاطب بهبود می بخشد و در عین حال روند فکر شما را بهبود می دهد. از دستان شما می توان برای توصیف چیزی یا برای اضافه کردن وزن به نکته ای استفاده کرد که می خواهید بیان کنید. مراقب باشید که زیاده روی نکنید زیرا ممکن است باعث حواس پرتی شود.

 

 

6. ارتباط چشمی خوب را متعادل کنید

تماس چشمی صداقت و اعتبار را نشان می دهد. اجتناب از تماس چشمی ممکن است شما را ناامن یا غیرقابل اعتماد جلوه دهد.

سخنرانان موثر در هر زمان یک نفر را درگیر می کنند، به اندازه کافی تمرکز می کنند تا یک جمله را کامل کنندا. همانطور که گفته شد، خیره نشوید، زیرا حفظ تماس چشمی بیش از حد ممکن است باعث ناراحتی افراد شود، معمولاً حدود 4 تا 5 ثانیه عالی است.

 

 

7. صدای خود را زیر نظر داشته باشید

صدای خود را در سطح یکنواخت نگه دارید و اجازه ندهید تن صدایتان خیلی بالا برود. با کشیدن نفس عمیق و صحبت کردن آهسته و واضح، احساس آرامش و اعتماد به نفس خواهید داشت.

 

 

8. اغلب لبخند بزنید و گاهی بخندید

لبخند زدن و خنده به مخاطبان شما آرامش می دهد. اگر به نظر می رسد که شما فردی مثبت اندیش هستید، مردم تمایل بیشتری به شنیدن صحبت های شما خواهند داشت.

تعادل خوبی بین مثبت به نظر رسیدن و زیاده روی وجود دارد، خندیدن بیش از حد باعث می شود عصبی و نیازمند به نظر برسید و همچنین نگه داشتن لبخند بر روی صورتتان باعث می شود شما غیرصادق به نظر برسید. به عبارت دیگر:

اندازه نگه دار که اندازه نکوست…

 

 

9. از بی قراری بپرهیزید

ممکن است شما را عصبی به نظر برساند و حواس شنوندگان را پرت کند. از حرکات بی قراری مانند ضربه زدن به پای خود، کلیک کردن بر روی درب نشانگر یا ضربه زدن انگشتان خود به روی سکو خودداری کنید. این کارها منجر میشود که عصبی به نظر برسید و این موضوع حواس مخاطبان را پرت می کند. سرعت خود را کم کنید و حرکات خود را متمرکز نگه دارید.

 

 

10. چشمان خود را به تماشاگر نگاه دارید

وقتی روی صحنه می‌روید می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد که چشم‌هایتان را روی زمین نگه دارید یا فقط روی کفش هایتان، اسلایدهایتان و… تمرکز کنید، اما ممکن است این طور به نظر برسد که واقعاً نمی‌دانید چه کار می‌کنید.

سر خود را صاف نگه دارید و چشمان خود را به سمت تماشاگر نگه دارید.

 

 

 

11. آهسته تر!

آهسته تر صحبت کردن و راه رفتن نه تنها باعث می شود آرام تر و با اعتماد به نفس به نظر برسید، بلکه به شما کمک می کند کمتر عصبی شوید.

 

12. گردن خود را صاف نگه دارید

در حالی که ایستادن با پشت صاف، وضعیت بدنی خوب است، مهم است که به خاطر داشته باشید که به گردن خود نیز توجه نمایید. اجازه ندهید که به جلو خم شود، زیرا این کار صدای شما را مسدود می کند و حفظ ارتباط چشمی عالی با مخاطب را چالش برانگیزتر می کند.

کل ستون فقرات خود را صاف و در یک راستا نگه دارید.

 

 

13. یک ورودی عالی ایجاد کنید

حتی اگر در یک سخنرانی و یا در جمعی توسط مجری یا دوست یک معرفی شگفت انگیز دریافت کرده باشید، ممکن است مخاطبان شما برای شروع آماده نباشند.

افکار آنها هنوز با شخصی است که شما را معرفی کرده است، پیامی که به تازگی در تلفن هوشمند خود دریافت کرده است یا اظهاراتی که همکارشان که در کنار آنها نشسته است، انجام داده است.

برای اطمینان از اینکه شنوندگان شما پذیرا هستند، با رفتن به مرکز صحنه و نگاه کردن به تماشاچیان در سکوت لحظه ای. لبخند بزنید و کمی سرتان را تکان دهید. زمانی که توجه مخاطب را احساس کردید، زمان مناسبی برای شروع صحبت است.

 

 

14. کلمات و حالت چهره خود را ثابت نگه دارید

ناهماهنگی باعث می شود مردم احساس کنند که چیزی کاملاً درست نیست. حتی ممکن است مشکوک شوند که شما می‌خواهید آنها را فریب دهید، یا اینکه نمی‌دانید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید. در مورد سازگاری بین عبارات و کلمات خود آگاه باشید.

 

 

15. از زبان بدن اغراق آمیز خودداری کنید

نه تنها نابخردانه به نظر می رسد، بلکه می تواند به عنوان نیاز تعبیر شود. برای مثال، افراد ممکن است تکان دادن سر بسیار سنگین را به عنوان تلاشی برای نشان دادن موافقت یا درک چیزی که در واقع نمی‌دانید درک کنند.

 

 

16. کار با اشیا

هر زمان که در یک سخنرانی با وسایل یا فناوری سروکار دارید، از یک کلیک از راه دور گرفته تا نشانگر فلیپ چارت، مطمئن شوید که می دانید چه کاری انجام می دهید و چگونه کار می کند! شما به راحتی می توانید صحبت خود را با یک نقص و یا نابلدی استفاده از ابزار، از مسیر خارج کنید.

وقتی استفاده از شیء تمام شد، آن را کنار بگذارید چرا که وسوسه ادامه بازی با شی را پس از استفاده از آن کاهش می دهد.

 

 

17. تقویت

اعمال و زبان بدن خود را متناسب با آنچه می گویید انجام دهید. مخاطبان به سمت حرکت کشیده می شوند و شما به راحتی می توانید با حرکات مناسب بر یک نقطه تأکید کنید.

 

18. در مرکز قرار بگیرید

جلو بایستید و در مرکز صحنه قرار بگیرید، جایی که همه مخاطبان بتوانند شما را ببینند. آن نقطه باید موقعیت اصلی شما باشد. هر چند در آنجا قفل نشده اید، هر از گاهی برای تاکید یا تغییر جهت در گفتار خود دور شوید.

به یاد داشته باشید که به صحنه مرکزی بازگردید تا کل مخاطبان بتوانند در اکثر مواقع شما را ببینند.

 

19. اعتماد به محتوای خود

محتوای پیام شما هر چه که باشد، حضور فیزیکی شما باید از نظر تاثیرگذاری با مطالب شما مطابقت داشته باشد. بفهمید چرا آنجا هستید و داستانی را که می خواهید بگویید دارای چه شروع، میانه و پایانی است. اعتماد به نفس در تعریفو پیشبرد داستانتان کلیدی است.

 

 

20. با هدف حرکت کن

اگر هنگام صحبت کردن حرکت کنید، توجه مخاطب را حفظ خواهید کرد. سعی کنید قبل از بیان یک نکته کلیدی به سمت مخاطب حرکت کنید و وقتی موضوع را تغییر می دهید از آن دور شوید.

همچنین می توانید از صحنه برای تسهیل حرکت ایده های خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر سه موضوع را ارائه می کنید، در مورد هر یک از آنها از موقعیت فیزیکی متفاوتی صحبت کنید. زمانی که مهمترین نکات خود را بیان می کنید، مطمئن شوید که در جلو و مرکز صحنه هستید.

اگر اتاق کوچک‌تر است و تماشاگران به شکل U نشسته‌اند، با خیال راحت بینشان راه بروید، حتی اگر برخی از شرکت‌کنندگان فقط پشت شما را برای چند لحظه ببینند. سپس مطمئن شوید که قبل از، از دست رفتن توجه مخاطب به عقب برمی‌گردید.

 

 

21. جا استادی یا میکروفون را رها کنید

اگر از تریبون یا پایه میکروفون استفاده می‌کنید، دست‌های خود را به آرامی روی آن قرار دهید یا در حالتی آرام میکروفون را بگیرید. سعی کنید برخوردی که باعث استرس بشود ایجاد نکنید و حواستان به پشت پاهایتان باشد.

 

 

22. ثابت بمانید

از جابجایی وزن از یک پا به پای دیگر خودداری کنید. بایستید و پاهایتان را محکم روی زمین قرار دهید و سعی کنید وزنتان به طور مساوی، بین هر دو پا تقسیم شود.

 

23. پنهان نشوید!

مطمئن شوید که تا حدی پشت میز، تریبون یا فلیپچارت پنهان نشده اید. اگر در پشت چیزی پنهان باشید، تمرکز مخاطب روی شما و پیام شما دشوارتر خواهد بود. اگر باید پشت چیزی بایستید، این کار را با اطمینان انجام دهید، نه طوری که انگار از مخاطبان دور می شوید.

 

24. پلک زدن

مراقب پلک زدنتان باشید و بدانید که پلک زدن زیاد، نشانه ناراحتی شماست.

سعی کنید آرامش داشته باشید و اگر متوجه شدید که بیش از حد پلک می‌زنید، فقط برای یک ثانیه چشمان خود را ببندید و دوباره به آرامی آنها را باز کنید.

 

 

25. لباس

برای موفقیت بیشتر لباس خود را طوری تنظیم کنید که سیگنال های مثبتی به مخاطب بفرستد و برای شما ایجاد ناراحتی نکن.

وقتی صحبت از ارسال سیگنال از طریق زبان بدن شما می شود، نحوه لباس پوشیدن شما می تواند فورا پیام های زیادی را به مخاطبان شما ارسال کند.

لباس پوشیدن نیز تحت تأثیر مراسم، فرد یا افرادی که باید با آن‌ها صحبت کنید، سخنرانی و… قرار می گیرد. اگر شما در یک رویداد شرکتی حرف اول را می زنید، ممکن است نیاز به لباس فاخر و زیبایی مثل کت و شلوار داشته باشید، در حالی که مربی یک وینار 2 روزه برای نوجوانان ممکن است یک لباس غیر رسمی را ترجیح دهد.

همین الان مقاله آموزش برگزاری وبینار و بهترین سایت برگزاری وبینار را بخوانید.

 

26. کف دست

به کف دست های خود توجه کنید. کف دست‌های باز نشان می‌دهد که شما باز و رسا هستید، در حالی که کف دست‌های رو به پایین نشان می‌دهد که شما قاطع هستید و نسبت به آنچه می‌گویید احساس تعلق خاطر و غیرت شدیدی دارید.

 

27. تن صدای متغیر

گویندگانی که تنوع آوازی بیشتری ارائه می‌دهند، نه تنها کاریزماتیک‌تر هستند، بلکه مخاطبان معتقدند که سخنان و رفتار آنها معتبرتر است.

وقتی سخنرانی بیش از حد آرام و با تن صدای متعادل صحبت میکند، عموماً مخاطبان سریعتر خسته می شوند.

جالب اینجاست که حتی اگر یک وبینار را بدون ویدیو ارائه می‌دهید، مخاطبانی که فقط صدای شما را می‌شنوند، همچنان می‌توانند بفهمند که آیا شما آن را از روی کاغذ می‌خوانید یا به مطالب که ارائه میدهید مسلط هستید.

 

28. بدن خود را راحت بگذارید

صدای شما از کل بدن شما طنین انداز می شود، نه فقط از دهان شما! موضع پاهای خود را کمی بیشتر از فاصله باسن باز کنید. این کار سیستم عصبی شما را آرام می کند و به شما اجازه می دهد به راحتی نفس بکشید و صدای خود را تقویت کنید.

 

 

29. حالت چهره

حالت چهره شما می تواند با مخاطب شما ارتباط برقرار کند یا اعتبار هر کلمه ای که میگویید را تضعیف کند. از عبارات مصنوعی، غیر دوستانه یا مرده خودداری کنید. حالت های صورت را در نظر بگیرید که از داستان های شما پشتیبانی می کند و در واقع احساسات شما را منعکس می کند.

 

 

30. مثبت بمانید

شاید مهمترین نکته ی این لیست این باشد که به حرف ها و سخنان خود با ور داشته باشید، به انسان بودن و احساسات مخاطبان خود باور داشته باشید و بدانید که آن ها شما را دوست دارند چرا که همه ما دوست داشتنی هستیم!

اگر فرد مثبتی نیستید همین الان با مطالعه آموزش قانون جذب نگرش خود را مثبت تر نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *