سئو + الگوریتم های گوگل به زبان آدمیزاد در سال 2022

سو چیست+الگوریتم های گوگل در سال 2022
زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

سئو یا seo چیه؟ چند نوع سئو داریم؟ بهترین راه برای انجام سئو در سال 2022 چیه؟ الگوریتم های گوگل چیا هستند؟ و در نهایت ببینیم با هر کدوم از الگوریتم ها چه‌طور برخورد کنیم. اگر سوال یا نظری دارید حتماً در بخش نظرات با بچه‌های ب م م به اشتراک بگذارید تا کاربرهای دیگه هم از نظر شما مطلع شوند!

فهرست این مقاله:

سئو در سال 2022 چیه؟

سئو چیزی نیست،  خودش یک فعله! یعنی چی یک فعله؟ بیاید با یک مثال ساده با هم مرور کنیم: سئو مثل خوردن. خوردن خودش به نوبه خود یک سری اعمالیه مثل جویدن، بلعیدن و… که ما انجام میدیم تا سیر بشیم و گشنه نمونیم!

سئو هم دقیقاً یک سری اعمالیه که ما انجام میدیم تا به مخاطب نشون بدیم محتوای ما به درد بخوره و کارت را راه می‌اندازه و دیگه نیازی نیست بری توی سایت‌های دیگه دنبال جواب باشی.

ممکن الان با خودتون بگین ای بابا همه سایت‌ها نوشتن سئو یعنی بهینه‌سازی متورهای جست و جو! محمد نیکبخت تو داری الان چی میگی!؟ منم در جواب به شما میگم اونا هم دارند درست می‌گویند اما چرا پس من الان دارم این تعریف را از سئو به شما میگم؟

تا همین چند سال پیش (تا قبل از 2010) هدف بعضی از وبسایت‌ها جذب کاربر و تبدیل کردن به مشتری نبود صرفاً میخواستن در نتایج گوگل بیان صفحه اول یعنی مثلاً اگر شما سرچ می‌کردید گلابی، سایت اولی که براتون گوگل نشون می‌داد را باز می‌کردید یکهو یک صفحه‌ای میدید که داخلش 100 بار نوشته شده بود گلابی گلابی و… .

چرا سایت‌ها اینکار را انجام می‌دادند؟ چون اونموقع گوگل به باهوشی الانش نبود می‌رفت نگاه می‌کرد میدید از بین وبسایت‌هایی که هستن کدوم به گلابی بیشتر پرداخته همون را نشون می‌داد!

اما الان در سال 2022 دیگه به این سادگی‌ها نیست گوگل چندین معیار داره که بعضی‌هاش را میدونیم، بعضی‌هاش را حدس می‌زنیم(اکثرش). با این حساب باید چیکار کنیم؟

خدارا شکر کنیم که در سال 2022 اینطوری شده! چرا؟ چون ما قصدمون جذب مخاطب حقیقیه که در نهایت بتونیم خدمات و محصولاتمون را بهشون بدیم که اون‌ها نیازشون برطرف بشه و به طبعش ما هم درآمد خودمون را داشته باشیم. خب حالا سئو را چیکارش کنیم؟

خیلی راحته! فقط یک نکته داره، یادتون باشه گوگل خودش یک بیزینسه!! مشتری‌هاش کیا هستن؟ سرچ کننده‌ها. برای اینکه بیزینسش شکست نخوره باید مشتریهاش را راضی نگه داره! اگر ما دنبال مثلاً گلابی باشیم و داخل گوگل سرچ کنیم گلابی و گوگل برامون پرتقال بیاره مطمئناً گوگل را ترک می‌کنیم و میریم مثلاً داخل بینگ سرچ می‌کنیم!

بعد از همه این مقدمه نسبتاً طولانی در مورد سئو، یک جمع‌بندی بکنیم که سئو یعنی کاری کنیم مطالبمون جوری باشه که بیارزه گوگل اعتبارش را بگذاره و ما را به مشتری‌هاش (سرچ‌کننده‌ها) نشون بده!

حالا در سال 2022 چه جوری سئو کنیم (اعتماد گوگل را جذب کنیم که برای ما اعتبار بگذاره) یا انواع سئو چیه؟

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه یعنی این که ما حدس بزنیم گوگل چه باگ‌هایی داره که به اشتباه ما را خفن تشخیص بده و برای ما بیاد اعتبار بگذاره و ما را به مشتری‌هاش نشون بده! این روش دیکه در سال 2022 اصلاً جایز نیست!

همون‌طور که می‌تونید حدس بزنید این روش دور از جونمون خریت محضه یعنی خریتهههه‌ها، فکر کن گوگل را بدنام کنی پیش مشتری‌هاش! چنان بلایی سر سایت مییاره که تا چندین ماه باید تلاش کنی تا برگردی حالت قبل! پس ما اصلاً تو ب م م کاری با این نوعش نداریم (به خدا!) چون دوست نداریم شما پنالتی (مجازات) بشید.

پس چرا بعضی‌ها سئو کلاه سیاه درس میدن یا انجام میدن؟ به سه دلیل:

سئوکاری که سئو کلاه سیاه انجام میده با شعور و باسواده ولی یک قرارداد کوتاه مدت با یک مشتری بد پول بده بسته که فقط دنبال یک نتیجه کوتاه مدته مثلاً 2 ماهست. سئوکار قصه هم که میخواهد هزینه‌هاش در بیاد می‌یاد و از این راه استفاده می‌کنه!
سئوکاری که کار سئو را انجام میده رفته آموزش‌های سئو قدیمی را دیده یا از توی منابع نامعتبر یک چیزایی یاد گرفته فکر کرده خفنه!
رقبای شما برای شما اینکار را انجام میدن تا گوگل از شما ناراحت بشه و شما را جریمه کنه تا از شما سهم بازار بگیره!

نتیجه اخلاقی

نه به سئو کلاه سیاه. برای مطالعه بیشتر به سایت neilpatel.com بروید.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید یعنی این‌که سایتمون را یک جوری بسازیم (با چیزهایی که در ادامه با هم بررسی می‌کنیم) تا سایت ما در یک کلام کار اون کسی که وارد گوگل شده را راه بیاندازه. یعنی کسی که سرچ کرد گلابی، سایت ما انقدر مطالب کامل و جذابی در مورد گلابی (اگر حوزه کارمون گلابی و قصد داریم گوگل ما را در گلابی بشناسه) بگذاریم تا کاربر دیگه بعد از سایت ما نره به گوگل بگه گلابی بهتری نداری!

سئو کلاه خاکستری

این نوع سئو به زبون خودمونی یعنی یکی به میخ بزنم یکی به نعل! یعنی سایت من در مورد گلابی مطالبش کامل و عالیه ولی انقدر رقبا در زمینه گلابی قدر هستند که من تحریک میشم برم یک کارایی را با محافظه‌کاری تمام انجام بدم که گوگل شک نکنه!

سئو کلاه خاکستری انجام بدیم!؟

تجربی و برادرانه بخواهم بهتون بگم اگر موضوعت چیزی مثل تور و خرید بلیط و… باشه راه دیگه‌ای نیست ولی خیلی تجربه و حواس جمع و به روز بودن(یادت باشه گوگل هر روز داره باهوش‌تر میشه) می‌خواهد! به قول معروف کار هر خر نیست خرمن کوفتن گاو نر می‌خواهد و مرد کهن!

فقط چیزی که می‌خواهم بهتون بگم در 6 ماه اول به هیچ عنوان سمت این روش نیا که گوگل با احتمال بالا میفهمه! و یادت باشه اگر آموزشی هم در مورد سئو کلاه خاکستری میبینی اولاً حتماً از به روز بودن اون آموزش (حتی اگر آموزشش داخل ب م م بود) مطمئن باش!

نتیجه اخلاقی در مورد روش سئو در سال 2022:

با کلاه سفید طبق آموزش‌های ب م م تا یک سال پیش بریم. اگر توی خدمات و محصولی که داریم می‌فروشیم داخل صفحه اول نیومدیم بعد دست به قرآن و دعا میریم سراغ خاکستری.

خب پس برناممون اینه که فعلاً توی این مقاله کلیت سئو بیاد دستمون و تا یک جای خوبی سئو را با هم پیش ببریم.

پس  اول بیایم ببینیم که گوگل چه معیارهایی برای محتوا و سایت خوب داره. این معیارها را بهش میگن الگوریتم‌های گوگل. پس هر جا گفتیم الگوریتم یعنی معیارهایی که می‌دونیم یا حدس می‌زنیم گوگل برای رتبه‌بندی یک مطلب یکسان برای سایت‌های مختلف داره.

مثلاً 100 تا سایت در مورد گلابی مطلب داخل سایتشون هست. گوگل مییاد با استفاده از این الگوریتم‌ها این سایت ها را از یک تا صد برای مطلب گلابی نمره بهشون میده! نمره یک بهترین سئو را در گلابی داشته و سایت با نمره 100 بدترین سئو را در گلابی داشته!

الگوریتم‌های گوگل 2022 به زبان آدمیزاد + روش استفاده

خب پس بیایم با هم الگوریتم‌ها را بررسی کنیم (دقت کنیم که بعضی از این الگوریتم‌ها را به طور قطع از وجودشون مطلع هستیم و بعضی‌هاش حدس و نظر سئوکارهای برتر جهانی است)

در سئو مخاطب مهم تر است از الگوریتم های گوگل!

برزخ سایت‌ها یا سندباکس-گوگل (Google-Sandbox)

در ابتدای فعالیت هر سایتی گوگل برای این‌که اون سایت را ببینه چند مرد حلاجه، چند روز تا چند هفته سایت تازه تاسیس را به کاربرا و سرچ کننده‌ها نشون نمیده و فقط شما را زیر نظر می‌گیره.

اگر اصول سئو را رعایت کردی، اگر کارت درست و اصولی بود، اگر نخواستی کلاه سیاه سر گوگل بگذاری، گوگل متوجه میشه و به سایت شما یک حالی میده. چه جور متوجه میشه کامون درسته و معیاراش برای کار درست بودن چیه؟ با الگوریتم‌هایی که در ادامه در موردشون با هم صحبت می‌کنیم. ولی اول دوست دارم جایزه خوب بودن را بهتون بگم:

جایزه گوگل یا ماه عسل گوگل (Google Honeymoon)

خب حالا گوگل که می‌خواهد از دل سایت رها شده دربیاره و تشویقش کنه که دوباره مطالب خوبی تولید کنه، مییاد میگه باشه من خطا کردم بدم خطا کردم که به مشتری‌هام (سرچ‌کننده‌ها) سایت تو را نشون ندادم ولی اشکال نداره.خودم با دادن یک رتبه خوب بین نتایجی که نشون میدم از دلت در مییارم ببینم چند مردِ حلاجی!

اگر شما خوب کار کرده باشی و کسایی که مییان توی سایت شما در این مدت راضی باشن گوگل میگه ایول پرچمت بالاست منم کمکت میکنم. ولی وای به روزی که سئو را رعایت نکرده باشی و گوگل را بخوای گول بزنی!

نکته: سندباکس و هانیمون برای هر سایت یک بار در شروع به کار هر سایتی اتفاق می‌افته.

خب حالا ببینیم گوگل معیارش از خوب بودن چیه که به ما یک حالی بده:

الگوریتم پاندا گوگل (Panda Algorithm)

در یک کلام الگوریتم پاندا میبینه محتوای تولیدی شما به درد کاربر میخوره یعنی تبلیغاتی و … نباشی. برای گذشتن از این مرحله باید سئو محتوایی on-page (سئو داخل سایتت) درست باشه.

معیارها و الگوریتم‌هایی که سیاه سفیدن مثل پاندا سایت شما را سیاه سفید میبینه یعنی یا سایت شما خوبه یا کلاً به درد نمیخوره.

الگوریتم دزد دریایی (Pirate Algorithm)

این الگوریتم سیاه و سفیده پس حواست را جمع کن محتوای شما خدایی نکرده کپی نباشه! البته میدونم که مخاطب‌های ب م م هیچوقت این کار را نمی‌کنند. با این حال ممکن رقیب شما قبل از اینکه محتوای شما را گوگل ببینه بیاد و بدزده:( برای همین باید یک سری تکنیک بلد باشیم تا جلوی اینکار کثیف را بگیریم.
اگر کارمند یا تولیدکننده محتوا هم دارید مواظبش باشید!

الگوریتم پنگوئن گوگل (Penguin Algorithm)

پنگوئن هم سیاه سفیده! این الگوریتم مواظب که کلاه سیاه نخوای کار کنی! بری یک دفعه کلی لینک برای سایتت بگیری. برای گذشتن از این پنگوئن ملوس باید سئو off-page یا  خارج سایت بلد باشیم.

الگوریتم موبایل گدون (Mobilegeddon)

این الگوریتم یعنی آخرالزمان سایت‌هایی که با داخل موبایل درست نشون داده نمی‌شوند. این مربوط به سئو تکنیکال است و باید طراح وب سایت شما از قالب ریسپانسیو و تکنولوژی amp استفاده کرده باشه! می‌توانید مقاله آموزش طراحی سایت را مطالعه کنید .

مقاله رو به رو پیشنهاد ما به شما: بهترین قالب آموزشی وردپرس

موبایل فرست ایندکس (Mobile First Index)

این الگوریتم میخواهد بگه ببین موبایل برای من خیلی حیاتیه، کاربرای من بیش از 70%شون از موبایل استفاده می‌کنند!

الگوریتم (Payday-Loan)

خب خداراشکر ما تو ایران سایت مستهجن و … نداریم که نگران این الگوریتم باشیم. این الگوریتم این سایت‌ها را میترکونه که نیان یک وقت بالا!

الگوریتم ونیز (Venice Algorithm) – الگوریتم کبوتر (Pigeon Algorithm) – الگوریتم موش کور (Possum Algorithm)

این سه تا الگوریتم کل حرفشون اینه که به کاربرها بر اساس موقعیت مکانیشون سایت‌های نزدیک را نشون بده. یعنی کسی در تهران خیابان انقلاب سرچ میکنه رستوران، همون رستوران‌های انقلاب را نشون بده.
برای استفاده از این موضوع باید سئو محلی بلد باشیم.

الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird Algorithm)

این الگوریتم مییاد حدس میزنه که سرچ‌کننده دقیقاً چی می‌خواهد. یعنی اگر شما سرچ کنید شیر برای شما شیر جنگل مییاره نه شیر پاکتی یا شیر ظرف‌شویی! چون گوگل دیگه تقریباً میتونه حدس بزنه که کاربرهاش دنبال چه چیزی هستند.

پیشنهاد: مقاله آموزش تدریس مجازی و چرا آموزش مجازی را مطالعه نمایید.

شما به عنوان یک سئوکار برای بهره‌برداری از این الگوریتم باید درست کردن محتوا مناسب را به خوبی بلد باشید.

الگوریتم رنک برین (Rank Brain) – الگوریتم برت (BERT Algorithm) در سال 2022

تشخیص محتوای دست اول ناب و دادن حال اساسی به اون سایت در سال 2022. این دو الگوریتم از یادگیری ماشین استفاده می‌کنند و بسیار باهوش هستند. برای این‌که از این دو الگوریتم بهره ببریم باید مطالب دست اول را با شیوه خوانا و جذاب داخل سایتمون بگذاریم یعنی: محتوا عالی + جذاب نویسی + سئو محتوا

الگوریتم پزشک (Medic Algorithm)

اگر سایت در حوزه سلامت و پزشکی دارید این الگوریتم حواسش هست که یک موقع ملت را به کشتن ندید.

خب حالا همه این الگوریتم‌ها را گفتیم موند دو تا که از همه بیشتر رو بورسه و معمولاً سئوکارها و مدرسای سئو کمتر بهش اشاره می‌کنند!

پیشنهاد مقاله:

آموزش برگزاری کلاس آنلاین

بهترین سایت برگزاری وبینار

احتمالاً شما هم مثل من دوست دارید هی برید ماه عسل (البته با سایتتون:)) و اینجاست که دو معجزه محتوای رو میشه:

الگوریتم رقص گوگل (Google Dance)

همونطور که از اسمش پیداست این الگوریتم سایت شما را برای مخاطباش میرقصونه! یعنی یک‌هو مییاره نتیجه اول یک‌هویی میبره نتیجه آخر. چرا؟

چوندو الگوریتم خفنش یعنی رنک برین و الگوریتم برت نتونستن بین خوب‌ها انتخاب کنند حالا این الگوریتم مییاد بین سایت‌هایی که اصول را رعایت کردند و کلاً خفنن ببینه ببینه به ترتیب کاربرها با کدوم بیشتر حال می‌کنند. پس سایتی که محتوا خفن‌تری داره در نهایت برنده بازیه!

الگوریتم تازگی محتوا (Freshness Algorithm)

دوست داری هر مقالت هی بره مسافرت مثل چیزی که در مورد ماه عسل گفتیم؟ راهش خیلی سادست محتواهایی از سایتت که خیلی برات اهمیت داره را به صورت دوره‌ای یکی دو سه هفته‌ای به روز کن و تمام!

مقاله‌های مفید:

آموزش تولید محتوا اینستاگرام

آموزش تولید محتوای آموزشی

تولید محتوای متنی

نکته آخر:

در نهایت، تولید محتوای آموزشی عامل پیروزی در این جنگ است!

مقالاتی که هر فردی حداقل یک بار باید مطالعه کند:

بهترین شغل

بهترین شغل مهندسی

بهترین شغل برای خانم ها

بهترین شغل برای افراد برونگرا

بهترین شغل برای افراد درونگرا

آموزش برگزاری وبینار

روش تدریس

آموزش تدریس

کتاب تدریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.