دیجیتال مارکتینگ | بازاریابی اینترنتی

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ چطور میتوانیم از باراریابی اینترنتی برای کسب و کار خود استفاده کنیم؟ آیا بازاریابی دیجیتال به درد کسب و کار ما میخورد؟

در این مقاله از سری مقالات بازاریابی از مجموعه ب م م قصد داریم با زبان ساده به بررسی دیجیتال مارکتینگ بپردازیم تا اگر میخواهید وارد دنیای کارآفرینی شوید بتوانید کسب وکار خود را بیش از پیش گسترش دهید و به موفقیت های خارق العاده ای در این زمینه برسید.

این مقاله، یک راهنما برای اصول اولیه دیجیتال مارکتینگ است که به صورت دقیق در مورد دیجیتال مارکتینگ، تعریف آن، مزایای انجام آن و کانال های اصلی دیجیتال مارکتینگ را توضیح می دهد. هر بخش شامل دو قسمت است، قسمت اول شامل مواردی است که باید آن‌ها را بدانید و قسمت دوم شامل نکاتی است که می توانید امروز از آنها استفاده کنید.

چرا دیجیتال مارکتینگ؟

تا یک دهه پیش، کسب‌وکارها منحصراً از طریق تبلیغات در بیلبوردها، روزنامه‌ها، مجلات، رادیو یا تلویزیون به مخاطبان و مشتریان احتمالی خود دسترسی پیدا می‌کردند. امروزه، کسب‌وکارها می‌توانند با حداقل 80 درصد مردمی که از اینترنت استفاده می‌کنند، از طریق کانال‌های دیجیتالی که شامل رسانه‌های اجتماعی (مثل اینستاگرام، تلگرام، یوتوب و…)، وب‌سایت‌های خبری و ایمیل هستند، ارتباط برقرار کنند.

این برای کسب و کار شما چه معنایی دارد؟ این بدان معنی است که همراه با چندین هزار نفر که ممکن است بیلبورد شما را ببینند، می توانید از طریق دیجیتال مارکتینگ به میلیون ها نفر در سراسر ایران و یا حتی بسته به خدمات و محصولات خود به تمام جهان دسترسی داشته باشید و آنها را در یک خرید لذت بخش دیجیتالی-اینترنتی هدایت کنید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ به هر اقدام بازاریابی میگویند که در پلتفرم های دیجیتال انجام می شود، صرف نظر از اینکه دستگاه به اینترنت متصل است یا خیر . زیر چتر بازاریابی دیجیتال، بازاریابی اینترنتی یا آنلاین است که شامل ایمیل مارکتینگ، تبلیغات پولی در پلتفرم های رسانه های اجتماعی و سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) می شود.

در حقیقت بازاریابی اینترنتی زیر مجموعه بازاریابی دیجیتال است.

اصطلاحات بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما بازاریابان باید از تفاوت آن دو آگاه باشند. “دیجیتال مارکتینگ” تمام استراتژی های بازاریابی را توصیف می کند که از خدمات دیجیتال استفاده می کنند (مانند رسانه های اجتماعی یا تبلیغات تلویزیونی)، در حالی که “بازاریابی اینترنتی” استراتژی های بازاریابی را توصیف می کند که فقط از طریق اینترنت اجرا می شوند. در حالی که خط بین آنها می تواند مبهم شود، این طور در نظر بگیرید که بازاریابی اینترنتی نوعی بازاریابی دیجیتال است و تقریا 90 درصد دیجیتال مارکتینگ است.

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

دیجیتال مارکتینگ برای رشد کسب و کار در دنیای تکنولوژی محور امروزی بسیار مهم است. مصرف کنندگان و مشتریان روزانه ساعت های زیادی را صرف چک کردن ایمیل، استفاده از رسانه های اجتماعیی مثل اینستاگرام، خواندن اخبار و خرید اینترنتی می کنند. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که در سال 2020، بزرگسالان ایالات متحده آمریکا به طور متوسط ​​هفت ساعت و 50 دقیقه در روز را با دستگاه‌های دیجیتال خود سپری می‌کنند که افزایشی 15 درصدی نسبت به سال 2019 نشان می‌دهد.

البته در ایران گزارشات و تحقیقات رسمی مبنی بر میزان استفاده از افراد جامعه، منتشر نشده است اما میتوان برآورد کرد که ایران و به خصوص افراد جوان‌تر و افرادی که از نظر مالی دارای شرایط بهتری هستند، ساعت های زیادی را در فضای دیجیتال میگذرانند، حال چه این فضا ایمیل باشد برای شغل خود و یا اینستاگرام برای وقت گذرانی.

استفاده از دیجیتال مارکتینگ می تواند پتانسیل درآمد و رشد هر کسبوکاری را افزایش دهد. برخلاف تاکتیک‌های قدیمی مانند بیلبوردها و تبلیغات رادیویی، بازاریابی دیجیتال به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با دقت مخاطبان ایده‌آل خود را هدف قرار دهند که نتیجه آن نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بالاتری نسبت به روش‌های بازاریابی سنتی و آفلاین است.

مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

علاوه بر دستیابی به مخاطبان هدف، مزایای دیگری نیز در بازاریابی دیجیتال وجود دارد، از جمله:

 1. مقرون به صرفه است: مشاغل کوچک و متوسط ​​اغلب برای رقابت با برندهای بزرگ تلاش می کنند. دیجیتال مارکتینگ حتی به زمین بازی کمک می کند. با یک استراتژی بازاریابی دیجیتال واضح، حتی یک بودجه کوچک می تواند به هدایت نیازمندان و مشتریان به وب سایت، اپلیکیشن یا فروشگاه حضوری شما کمک کند.
 2. اندازه گیری آن آسان است: برخی از کمپین های بازاریابی حضوری، ROI مناسبی ایجاد می کنند، اما به سختی می توان فروش را به یک تبلیغ خاص نسبت داد یا معیارهای واضح موفقیت را مشاهده کرد. با استفاده از یک استراتژی بازاریابی اینترنتی یکپارچه ، می توانید کاربران را در کل چرخه خرید ردیابی کنید تا بهتر بفهمید چه چیزی کار می کند – و چه چیزی می تواند بهبود یابد. در واقع، 72 درصد از تیم های بازاریابی با عملکرد بالا، عملکرد را در زمان واقعی (real time) تجزیه و تحلیل می کنند.
 3. باعث ایجاد تعامل می شود: با بازاریابی اینترنتی، برندها می توانند با مشتریان در هر جایی که در سفر مشتری باشند، تعامل داشته باشند. به عنوان مثال، شما می توانید آموزش دهید، به سوالات پاسخ دهید، حتی خدمات مشتری را از یک پلتفرم ارائه دهید.
 4. برای مشتریان شخصی سازی شده است: بازاریابی دیجیتال امکان تقسیم بندی مشتریان را بر اساس علایق و سابقه تعامل آنها برای ایجاد تجربیات شخصی در مقیاس فراهم می کند. این به کسب و کارها این فرصت را می دهد تا مشتریان را در هر مرحله از سفر خود تحت تأثیر قرار دهند.
 5. امکان به‌روزرسانی و بهینه‌سازی وجود دارد: هنگامی که یک تراکت چاپ میشود یا یک بیلبورد بالا می‌رود، نمی‌توانید تغییراتی ایجاد کنید. با دیجیتال مارکتینگ، برندها می‌توانند سرفصل‌های مختلف را آزمایش کنند، اشتباهات تایپی را اصلاح کنند و تبلیغات را با کلیک کردن روی چند دکمه تغییر دهند و تغییرات بلافاصله ظاهر شوند.
 6. تیم های بازاریابی با عملکرد بالا می توانند عملکرد را در زمان واقعی تجزیه و تحلیل کنند.

منبع: Salesforce State of Marketing

 انواع روش های دیجیتال مارکتینگ

ده ها کانال دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که می توانید برای اجرای استراتژی خود از آنها استفاده کنید، از جمله سایت ها، رسانه های اجتماعی، پیامک (SMS)، ایمیل و موارد دیگر. تعداد این گزینه ها می تواند بر اساس بودجه و سطح کار شما بسیار زیاد باشد.

در زیر توضیحاتی در مورد چهار نوع اصلی بازاریابی دیجیتال ارائه شده است: بازاریابی رسانه های اجتماعی، بهینه سازی موتور جستجو (SEO)، پرداخت به ازای کلیک (PPC) و بازاریابی ایمیل. به یاد داشته باشید، بازاریابی دیجیتال قابل تنظیم بوده و به راحتی قابل تغییر است. اگر یک استراتژی آنقدر که می خواهید موفق نیست، در برنامه خود تجدید نظر کنید، پلتفرم ها یا تاکتیک ها را تغییر دهید و چیز جدیدی را امتحان کنید.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی (social media marketing)

بازاریابی رسانه های اجتماعی از پلتفرم هایی مانند اینستاگرام، تلگرام، فیس بوک، توییتر، لینکدین، تیک تاک و… برای ایجاد ارتباط با مشتریان بالقوه و افزایش سرنخ، لید یا فروش استفاده می کند.

رسانه های اجتماعی دومین کانال دیجیتال پرطرفدار برای بازاریابان است که 83 درصد از بازاریابان از آن برای ارتباط با مشتریان و مشتریان احتمالی استفاده می کنند. منبع: Salesforce State of Marketing

متاسفانه در ایران افرادی که ادعای استادی در دیجیتال مارکتینگ دارند، سعی میکنند به مخاطبان خود بگویند اینستاگرام مارکتینگ تنها و بهترین کانال بازاریابی اینترنتی است در صورتی که اینستاگرام یک از شبکه های اجتماعی است و شبکه های اجتماعی هم بخشی از دیجیتال مارکتینگ هستند.

انواع بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

به صورت کلی رسانه های اجتماعی به دو بخش کلی تقسیم میشوند، رسانه های اجتماعی برونگرا و رسانه های اجتماعی درونگرا که در زیر در مورد هر کدام بیشتر صحبت میکنیم:

 • رسانه های اجتماعی درونگرا: ارسال اطلاعات آموزشی، به اشتراک گذاری منابع، استفاده از تبلیغات پولی (مانند تبلیغاتی که یک کمپین لید را تبلیغ می کنند)، حتی به اشتراک گذاری میم های خنده دار، که همه اینها به شما کمک می کند تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید.
 • رسانه‌های اجتماعی برون‌گرا: اظهار نظر در سایر پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی یا شرکت در گفتگوهای هشتگ، برداشت‌های مدرنی از سبک کلاسیک بازاریابی برون‌گرا است که به آگاهی از برند و ایجاد برند کمک می‌کند.

تقریباً هر نوع کسب‌وکاری، از یک کسب‌وکار تجارت الکترونیک کوچک گرفته تا سازمان‌های تجاری بزرگ، می‌تواند از رسانه‌های اجتماعی به عنوان یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای جذب مشتری ، لیدها و فروش استفاده کند.

مزایای بازاریابی در رسانه های اجتماعی

 • هدف گذاری دقیق: اکثر پلتفرم ها به تیم های بازاریابی اجازه می دهند تا پروفایل های مشتری ایده آل را بر اساس پرسونای مشتری خود یعنی سن، علایق، تحصیلات، جنسیت و…  مورد هدف قرار دهند. این از هدر رفتن هزینه تبلیغات برای دستیابی به مخاطبانی که به کمپین شما علاقه ای ندارند جلوگیری می کند.
 • ایجاد آگاهی و اعتماد از برند: مصرف کنندگان معمولاً اولین باری که درباره یک برند می شنوند خریدی انجام نمی دهند. با استفاده از رسانه‌های اجتماعی، می‌توانید چندین بار به مخاطبان خود در حین حرکت در قیف فروش دسترسی پیدا کنید با استفاده از قابلیت ریتارگتینگ.
 • مقرون به صرفه است: بازاریابی رسانه های اجتماعی را می توان با بودجه کم یا بدون بودجه در پلن دیجیتال مارکتینگ انجام داد. در حالی که باید برای تبلیغات پول پرداخت کنید، برندها می توانند از طریق حساب های برند (شخصی یا تجاری) به صورت رایگان تبلیغاتی را پست کنند و با مصرف کنندگان تعامل داشته باشند.
 • نتایج آسان برای نظارت: پلتفرم های رسانه های اجتماعی و ابزارهای شخص ثالث، داشبوردهای تجزیه و تحلیل و ردیابی را ارائه می دهند تا بتوانید نتایج را نظارت کنید (مثل بخش پرفورمنس اینستاگرام)، تعاملات را ردیابی کنید و مخاطبان خود را بهتر درک کنید.

اولین قدم برای استفاده از رسانه های اجتماعی این است که تعیین کنید مخاطبان شما از کدام پلتفرم ها بیشتر استفاده می کنند. سپس، بهترین شیوه‌های رسانه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کنند تا به نتیجه برسید.

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

بهینه‌سازی موتورهای جستجو یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ است که به وب‌سایت‌ها کمک می‌کند زمانی که کاربران کلمه یا عبارتی را داخل گوگل (موتور جستجو) سرچ می‌کنند در نتایج ظاهر شود. سئو برای همه سازمان‌ها، از جمله شرکت‌های کوچک محلی ، برندهای آنلاین و شرکت‌ها مؤثر و ضروری است .

چرا سئو مهم است؟ هنگامی که مصرف کنندگان به دنبال راه حلی برای یک چالش هستند، چه آن چالش این باشد که برای شام چه بخورند یا از کدام پردازشگر پرداخت برای کسب و کار خود استفاده کنند، به موتور جستجویی مانند گوگل می روند. در آنجا، آن‌ها نظرات را می‌خوانند، سؤالات فنی را می‌پرسند و جستجوهای دیگری را انجام می‌دهند که به جایی که در سفر مشتری خود هستند، مربوط می‌شود، البته پیشنیاز سئو، داشتن و یا طراحی سایت است.

در هر ثانیه نزدیک به 100000 جستجو در گوگل انجام می شود. سئو در برنامه دیجیتال مارکتینگ به کسب و کار شما کمک می کند زمانی که کاربران عبارات مرتبط با کسب و کار شما را جستجو می کنند، سایت شما ظاهر شود.

انواع سئو

محلی: زیربخشی از SEO که به کسب و کارها، مانند رستوران های خانوادگی کمک می کند تا در نتایج جستجوی محلی نشان داده شوند.

فنی: بهینه سازی فنی وب سایت ها برای افزایش رتبه بندی جستجو، که اغلب توسط یک توسعه دهنده یا دولپر حرفه ای سئو انجام می شود و می تواند شامل تغییراتی در کدهای سایت باشد.

سئو داخلی: تکنیک‌های بهینه‌سازی برای صفحاتی در وب‌سایت شما که برای بینندگان قابل مشاهده هستند، مانند افزودن لینک‌های داخلی، بهینه‌سازی پست‌های وبلاگ برای سئو یا استفاده از عبارات کلیدی در عناوین متا اعمال می‌شود.

سئوی خارجی: تکنیک های بهینه سازی که در خارج از وب سایت شما اتفاق می افتد، مانند ایجاد بک لینک، استفاده از اعلان های روابط عمومی و اخبار، یا استفاده از رسانه های اجتماعی برای به دست آوردن نتایج سئو.

اولین گام برای پیاده سازی سئو این است که تحقیقات کلمات کلیدی را انجام دهید تا بفهمید افراد زمانی که به راه حل شما نیاز دارند از چه اصطلاحاتی استفاده می کنند. در اینجا درباره بهینه سازی موتور جستجو بیشتر بیاموزید.

پرداخت به ازای کلیک (PPC)

یکی از انواع دیجیتال مارکتینگ، PPC است که به استفاده از تبلیغات پولی برای دستیابی به مخاطبان بسیار هدفمند اشاره دارد. به عنوان مثال، می توانید یک کمپین تبلیغاتی ایجاد کنید تا زمانی که، مشتریان بالقوه شما از سایت خبری مورد علاقه خود بازدید می کنند، مورد هدف تبلیغات شما قرار گیرند. همچنین می‌توانید از Google Ads برای هدف قرار دادن کاربرانی که عبارت خاصی مانند «آموزش گیتار» را جستجو می‌کنند، استفاده کنید.

برخلاف بیلبوردها یا تبلیغات رادیویی، که فارغ از جلب توجه کاربر باید هزینه آن را از پیش پرداخت کنید، در PPC فقط در صورتی هزینه پرداخت می‌کنید که کاربر واقعاً روی تبلیغات شما کلیک کند. برخی از پلتفرم‌ها با نمایش یا نمایش شارژ می‌شوند، اما کمتر رایج است.

مزیت های PPC

 • ترافیک خود را ردیابی کنید: استفاده از پارامترهای ماژول‌های ردیابی Urchin (UTM) به شما امکان می‌دهد ببینید که ترافیک تبلیغات شما به کجا می‌رود و تعداد دفعات تبدیل آن‌ها به مشتری چه قدر است.
 • تغییرات را سریع انجام دهید: آیا اشتباهی مرتکب شده اید یا می خواهید یک رویکرد بازاریابی جدید را آزمایش کنید؟ با PPC، می توانید تبلیغات را در چند دقیقه تغییر دهید و دوباره راه اندازی کنید.
 • دستیابی به مخاطبان هدف: با پلتفرم‌های تبلیغات پولی مانند Google Ads و Bing، می‌توانید دقیقاً بر اساس فهرست آدرس ایمیل داخلی، مشتریان فعلی، پرسونا کسب و کار یا رفتار در محل، دقیقاً به افرادی که می‌خواهید دسترسی پیدا کنید، انتخاب کنید.
 • دامنه دسترسی خود را گسترش دهید: اگر در حال راه اندازی یک محصول جدید هستید یا می خواهید سهم بازار خود را افزایش دهید، PPC می تواند به کسب و کار شما کمک کند تا مخاطبان بیشتری را جذب کند.

چه بخواهید یک برند جدید راه اندازی کنید یا مشتریان گذشته را بازگردانید، PPC می تواند به شما کمک کند تا به اهداف بازاریابی خود برسید.

دیجیتال مارکتینگ با ایمیل

بازاریابی ایمیلی یا کمپین هایی برای کسب و کار شما که از طریق پیام های ایمیل ارسال می شود، یکی از موثرترین استراتژی های بازاریابی دیجیتال است زیرا تقریباً هر مصرف کننده در ایران و اکثر مصرف کنندگان در سراسر جهان یک آدرس ایمیل دارند. در سال 2018، 74 درصد از بازاریابان از ایمیل برای ارتباط با مشتریان و مشتریان احتمالی استفاده کردند و این تعداد در سال 2020 به 82 درصد رسید (آمار مربوط به آمریکاست زیرا در ایران متاسفانه داده‌ای وجود ندارد).

مزایای بازاریابی ایمیلی

 • کنترل کامل: برخلاف دیگر روش های دیجیتال مارکتینگی مثل سئو یا رسانه های اجتماعی، که در آن شرکت های دیگر (گوگل، تلگرام، متا، توییتر) ارتباط و دسترسی شما را کنترل می کنند، بازاریابی ایمیلی به شما امکان می دهد مستقیماً با مصرف کنندگان ارتباط برقرار کنید. برای اطمینان از بهینه کردن دیتابیس ایمیل خود، باید مدام آن را بهینه سازی کنید.
 • تقسیم بندی و شخصی سازی مخاطب: نرم افزارهای ایمیل مارکتینگ، ارسال ایمیل های مختلف به مخاطبان مختلف را با حداکثر شخصی سازی و مطابق با استراتژی های بازاریابی برای هر مشترک را ممکن می سازد.
 • ROI بالا: بازاریابی ایمیلی دارای بازگشت سرمایه متوسط ​​3800٪ است که آن را به یکی از مقرون به صرفه ترین استراتژی های بازاریابی تبدیل می کند.
 • علاوه بر این، ایمیل مارکتینگ را می توان در هر مرحله از قیف بازاریابی و حتی پس از خرید ادامه داد. به عنوان مثال، می‌توانید ترافیک سایت را به وبلاگ خود هدایت کنید، محصول جدیدی راه‌اندازی کنید، فروش جمعه سیاه (بلک فرایدی) خود را تبلیغ کنید، به کاربران یادآوری کنید که پس از رها کردن سبد خرید، خرید خود را تکمیل کنند و پس از فروش نظرات خود را بنویسند.

اولین گام در بازاریابی ایمیلی ایجاد یک لیست ایمیل و پیدا کردن پلتفرم بازاریابی ایمیلی مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *