بهترین شغل مهندسی برق قدرت – از 8 ترم کارشناسی پول دربیار

بهترین شغل مهندسی برق قدرت

بهترین شغل مهندسی برق قدرت چیه؟ چه مهارت‌هایی در کارشناسی رشته برق قدرت داریم که میشه ازش پول درآورد؟ بهترین سازمان برای کارمندی چیه؟

در این مقاله که ادامه سلسله مقالات بهترین شغل و شغل برق است قصد داریم به  مهندسی برق قدرت بپردازیم و ببینیم که بهترین  راه پیش روی ما چیست؟ اما حتماً این دو مقاله را در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید!

بهترین شغل مهندسی برق قدرت بر اساس دروس و دانش دوران کارشناسی

برای این که بهترین شغل مهندسی برق قدرت را پیدا کنیم بهتر است اول از همه ببینیم چه توانایی و مهارت‌هایی را از دوران کارشناسی و از ترم یک تا ترم هشت یاد گرفتیم که فکر میکنیم به درد نخورن ولی اتفاقاً ممکن خیلی به کارمون بیاد:

بهترین شغل مهندسی برق قدرت با دانش ترم 1 و 2

آره! چرا توانایی‌هامون را دست کم میگیریم همه‌ی ما که رشته مهندسی برق قدرت خوندیم اولین درسایی که خوندیم همین ریاضی یک و دو بوده!

ولی احتمالاً نمیدونید که برای کنکور mba یا مدیریت که این روزها خیلی توی بورس و بازارش داغ داغ اولین و مهمترین درس همین ریاضی یک و دو است. پس اگر به ریاضی علاقه دارید تدریس ریاضی برای کنکور mba میتونه بهترین شغل مهندسی برق باشه.

 

 

 

یک فرصت ویژه

پول و ثروت زیاد فقط از شغل آدم میاد، بقیش مزخرفاتی هست که برامون نون و آب نمیشه!
اگر تو هم رویای این را داری که از راه درست و حلال به پول برسی، همین الان دوره مسیر کسب ثروت را بررسی کن:

 

 

 

قبل از هر چیز برای موفقیت کاری، مقاله زیر را از ب م م بخوانید:

فن بیان

بهترین شغل مهندسی برق قدرت با دانش ترم 2 (احتمالاً)

اکثر ماهایی که رشته مهندسی برق قدرت خوندیم، ترم 2 یا کلاً در طول دوران کارشناسی درس زبان عمومی را پاس کردیم. اگر شما جزء افرادی هستید که زبان انگلیسی را دوست دارید و دنبال بهترین شغل مهندسی برق قدرت هستید، بدونید که تمومه و بهترینش را پیدا کردید.

احتمالاً میدونید که چه قدر زبان انگلیسی برای همه چی از جمله برای کنکور ارشد و آزمون‌های مختلف استخدامی اهمیت داره. پس کافیه از همین الان فقط دست به کار شوید تا بهترین شغل مهندسی برق قدرت را به دست آورید.

همین الان مقالات بهترین شغل مهندسی و شغل مهندسی مکانیک را بخوانید.

ترم سه

در ترم سه احتمالاً همه افرادی که برق خوندن دروس الکترومغناطیس و مدارهای الکتریکی (اسم دقیقشون یادم نیست اونروزها ما بهشون میگفتیم الک و مدار:)) را بلد هستند یا میتونن اگر علاقه دارند، با کمی وقت گذاشتن مثلاً چهر پنج ماه برای کنکور فول فول بشن.

شاید بهتر باشه که این نکته را هم اینجا با هم مرور کنیم که درس مدارهای الکتریکی علاوه بر این که یکی از درس‌های عمومی مهم کنکور کارشناسی ارشد برق از جمله گرایش قدرت است، یکی از درس‌های مهم کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر هم هست.

در مورد درس الکترو مغناطیس هم احتمالاً میدونید که یکی از دروس برق قدرت است که بیشتر درس مخابراتی حساب میشه و البته درس نسبتاً سختی است. اگر به این درس علاقه دارید بهترین شغل مهندسی برق قدرت برای شما تدریس درس الکترومغناطیس برای کنکور ارشد و البته برای آزمون‌های استخدامی است.

دانش و مهارت ترم 4

از اینجا دیگه اصل داستان مهندسی برق قدرت شروع میشه! در این ترم همه ما معمولاً درس‌های مثل ماشین‌های الکتریکی 1، مدار الکترونیکی 2، زبان تخصصی و… را میخونیم.

تمام این درس‌ها، درس‌هایی هستند که مثل یک گنج میمونن و فقط کافیه دستمون را دراز کنیم و سهم خودمون را بر داریم. پس با دانشی که در ترم 4 یاد گرفتیم، بهترین شغل مهندسی برق قدرت میشه تدریس زبان تخصصی، ماشین‌های الکتریکی و … برای کنکور ارشد برق.

پیشنهاد مطالعه مقاله:

بهترین شغل برای افراد برونگرا

بهترین شغل برای افراد درونگرا

شغل مناسب برای افراد ENFJ

دانش و مهارت‌های ترم پنج

در این ترم همه ما (البته به جز اون‌هایی که درسی را افتادن:)) دروسی مهمی مثل ماشین‌های الکتریکی 2، برسی سیستم‌های قدرت (مثل اینکه جدیداً شده تحلیل) و… پاس میکنیم.

اگر شما به هر کدوم از این دروس مهم علاقه دارید کافی است یکی از این دروس را انتخاب کرده و آن را تدریس کنید.

ترم شش

از مهمترین دروسی که در رشته برق قدرت بلد هستیم و مهارت‌هایی که تا ترم شش به دست آورده‌ایم، میتوانیم به شناخت نسبتاً کامل قطعات برقی مثل ماشین‌ها از جمله ژنراتوررها و موتورها اشاره کرد.

کافی است هر کدام از ما کمی علم فروش و بازاریابی یاد بگیرد تا با ترکیب آن با علمی که از رشته برق قدرت به دست آوردیم، بتوانیم ماهانه چندین میلیون تومان پول فقط از فروش این قطعات دربیاوریم!

پس در ترم شش اگر احساس کردید، فردی هستید که میتوانید به دیگران خوب مشاوره بدهید و البته اطلاعات نسبتاً جامعی هم در مورد قطعات برقی دارید بهترین شغل برای شما فروشندگی قطعات خواهد بود.

البته در این ترم احتمالاً درس بسیار مهمی به نام الکترونیک صنعتی را خوانده‌اید. اگر به مباحث فنی علاقه دارید دو شغل پر درآمد با همین درس در انتظار شما است:

  1. اگر زبان نسبتاً خوبی دارید کافی است که فقط کارتان راه‌اندازی درایو برای مراکز صنعتی باشد. برای این کار یا میتوانید در شرکت‌های خصوصی مثل ایتوک صنعت (نمایندگی ABB) کارمند شوید و یا اگر خودتان بازاریابی بلد هستید کافی است به صورت مستقل کار کنید. البته نگران نباشید راه‌اندازی درایو کار نسبتاً ساده‌ای است و فقط کافی است طبق دفترچه راهنما (البته انگلیسی است) عمل کنید.
  2. اگر به مباحث فنی‌تری علاقه دارید کافی است یک دوره تعمیرات درایو بگذرانید (در تهران اون زمان ما که سال 97 میشه قیمتش 7 میلیون و پونصد بود) و بعد با کمی تلاش به تعمیرات درایو به صورت مستقل بپردازید که درآمدش نسبتاً عالی است.

البته در ترم شش درس‌هایی مثل کنترل هم وجود دارد که شما میتوانید آن‌ها را تدریس کنید.

پس بهترین شغل مهندسی برق قدرت با دروس ترم شش: فروش قطعات، راه‌اندازی درایو، تعمیرات درایو و در نهایت تدریس دروس کنکور ارشدی مثل کنترل است.

بهترین شغل مهندسی برق قدرت بر اساس مهارت‌های دوران کارشناسی

ترم هفت

در این ترم، درس‌ها بیشتر انتخابی و تخصص رشته برق قدرت هستند و دانشگاه تا دانشگاه متفاوت است. درس‌هایی مثل روشنایی، زمین و… وجود دارد.

اگر به کارهای عملی علاقه دارید میتوانید با چند ماهی شاگردی کردن و گذراندن دوره‌های فنی حرفه‌ای کارهایی مثل برق کشی ساختمان، نصب و تعمیر آسانسور و… را یاد بگیرید و به این کارها مشغول شوید.

اگر هم به کارهای عملی علاقه چندانی ندارید میتوانید وارد صنعت فروش شوید قطعات همین موارد قبلی شوید. یعنی بهترین شغل مهندسی برق قدرت برای شما فروش آسانسور و قطعاتش، فروش دوربین مداربسته، فروش قطعات برقی خانگی و… است.

دروس ترم هشت

در این ترم اکثر بچه‌ها دروس چندان زیادی ندارند و بیشتر یا در فکر کنکور کارشناسی ارشد هستند یا در فکر پایان‌نامه!

اما با استفاده از پایان‌نامه شما میتوانید شغل ایده‌آل خودتون را به دست آورید. اما چه طور؟

اگر پایان‌نامه قوی و کاربردی بنویسید میتوانید:

  1. با گرفتن مبلغی به دیگران کمک کنید پایان‌نامه بنویسند. این کمک کردن میتواند به صورت مشاوره، تدریس نرم‌افزارهایی مثل گمز، متلب و..، راهنمایی و نوشن مقاله با استفاده از پایان‌نامه و…
  2. اپلای کردن برای دانشگاه‌های خارج: ممکن است شما به عنوان یک مهندس برق قدرت به کسب علم و رشته خودتون علاقه داشته باشید کافی است تا یک پایان‌نامه خوب و یک مقاله خوب بنویسید تا بتوانید به راحتی با یک فاند (کمک هزینه) برای یک دانشگاه برتر اپلای کنید و در نهایت در همان‌جا هم استاد شوید.

بهترین شغل مهندسی برق قدرت مستقل از دروس کارشناسی

تا اینجا در مورد بهترین شغل‌های برق قدرت با استفاده از دروس و مطالب ترم 1 تا 8 صحبت کردیم از اینجا به بعد به شغل‌های معمول‌تر میپردازیم:

کارمندی

اگر بهترین شغل از نظر شما امنترین شغل است بهترین کاری که میتوانید برای آن تلاش کنید کارمندی است. خوشبختانه شرکت‌ها و کارخانه‌جات زیاد دولتی و غیر دولتی وجود دارند که به مهندسین برق احتیاج دارند از جمله مهمترین این مجموعه‌ها میتوان به شرکت برق، وزارت نیرو، فولاد مبارکه و… اشاره کرد.

کافی است کارت پایان خدمت خود را گرفته چند ماهی دروس امتحانی آزمون استخدامی را مطالعه کنید تا به راحتی در یکی از این مجموعه‌های دولتی قبول شوید.
در خصوص شرکت‌های خصوصی کوچکتر ولی با آینده بهتر از نظر اینکه بتوانید کار را یاد بگیرید و بعداً خودتان مستقل شوید، باید اولاً دوره آموزشی بگذرانید و دوماً چندین ماه بدون حقوق برایشان کار کنید.

البته این را هم در نظر بگیرید که آینده این مدل مبهم است ولی اگر درست پیش بروید و کمی هم شانس داشته باشید، آینده کاری فوق‌العاده‌ای در انتظار شما خواهد بود.

همین الان مقاله فوق العاده بهترین شغل برای خانم هارا بخوانید.

سایت آموزش نرم‌افزار:

همه ما مهندسان برق قدرت چندین نرم افزار از جمله متلب، دیالوکس و… در طول کارشناسی یاد می‌گیریم که میتوانیم خیلی بهتر و کاربردی‌تر از آموزش‌های مجود تدریس کنیم.
کافی است یک سایت آموزشی راه‌اندازی کنید و هر آنچه آموختید را آموزش دهید. یادمون باشه که سایت‌های بزرگی مثل فرادرس و… شروعشان از همین جا بوده است.

تدریس

اگر روحیه شما به شکلی است که از دستور شنیدن و دستور دادن بیزارید و به دنبال یک شغل با پرستیژ پر درآمد هستید و اگر بعد از خواند این مقاله تصمیم گرفتید که کسب و کار آموزشی خود را راه‌اندازی کنید ب م م در کنار شما خواهد بود.

برای شروع کسب و کار آموزشی به ترتیب مقالات رایگان زیر را مطالعه کنید:

بعد از خواندن این مقالات (کافی است روی هر کدام کلیک نمایید) شما دید بسیار خوبی نسبت به تدریس و آموزش پیدا خواهید کرد. البته نگران نباشید اگر همین الان هم هیچ یک از دروس و نرم افزارهای برق قدرت دوران کارشناسی و… را بلد میستید کافی است چند ماه ابتدا به آموزش خود بپردازید و سپس تدریس آن را شروع کنید.

شاید راحت‌ترین و در عین حال پر درآمد‌ترین شغل جهان همین تدریس باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *