اعتماد به نفس چیست؟ تعریف اعتماد به نفس از نگاه ب م م!

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست؟ بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس کدامند؟ آیا میتوان با تمرین خودباوری را بهبود داد یا یک چیز ذاتی و موروثی است؟ چطور میتوانیم بفهمیم میزان self-confidence یا همان خودباوری ما چقدر است؟

اگر در ذهنمان آرزوهای بزرگی داریم و میخواهیم نه با تخیلات و قانون جذب و موارد اینچنینی بلکه با برنامه ریزی و هدف گذاری به موفقیت و خوشبختی در زمینه‌های مختلف زندگی از جمله افزایش درآمد یا موفقیت در شغل و کسبوکار، ارتباط موثر و ایجاد رابطه احساسی ایده آل و هر هدف دیگری برسیم، لازم است بتوانیم با خودباوری یا همان اعتماد به نفس، اولا شروع موثری داشته باشیم و سپس در برابر چالش‌های مسیر با ایمان قلبی به توانایی و دانش خود یا به راهمان ادامه دهیم یا تغییر مسیر لازم دهیم.

راه های افزایش اعتماد به نفس نه تنها منجر به انگیزه در کسبوکار و در زمینه‌هایی مثل آموزش بازاریابی، آموزش فروش، آموزش تبلیغات و البته آموزش فروش تلفنی میتواند به ما کمک کند، بلکه در شروع کردن رابطه، باز کردن سر صحبت، آموزش فن بیان، قانع کردن دوستان و خانواده و زندگی شخصی میتواند منجر به موفقیت ما شود. پس تا آخر این مقاله همراه ما بمانید تا با هم قدم به قدم بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس را بررسی کنیم.

 

 

 

اعتماد به نفس

 

 

 

 

اعتماد به نفس این نیست!

قبل از اینکه بخواهیم تعریف و یا راه های افزایش اعتماد به نفس را بررسی کنیم، لازم است بدانیم که این موضوع مهم چی نیست و چرا خیلی از افراد به اشتباه دلیل عدم فعالیت، تلاش، رسیدن به موفقیت شغلی و عاطفی را نداشتن خودباوری و اعتمادبنفس میدانند.

در حقیقت شما با راه های افزایش اعتماد به نفس نمیتوانید موارد زیر را کنترل نمایید:

 1. احساس ارزشمندی: اگر فکر میکنید که ارزشمند نیستید، اگر فکر میکنید وجود شما ضروری نیست و برای هیچ شخصی در جهان اهمیت ندارید راه های افزایش اعتماد به نفس تنمیتواند به شما کمکی بکند، چرا که باید در ابتدا با یادگیری راه های افزایش عزت نفس، احساس ارزشمندی را در خود پرورش دهید.
 2. نادانی: نادانی فوحش نیست! نادانی یعنی ندونستن. اگر در یک زمینه‌ای مثل ایجاد رابطه موثر یا آموزش سئو به اندازه کافی نمیدانیم، نباید انتظار داشته باشیم که به دانش نداشته خود باور داشته باشیم و در نتیجه وقتی در یک زمینه‌ای دانش کافی نداریم راه های افزایش اعتماد به نفس حتی میتواند منجر به اعتماد به نفس منفی و کاذب در ما شود که فقط به ما ضربه بزند!
 3. ناتوانی: زمانی که در کاری مهارت کافی نداریم و مثلا به اندازه کافی در رانندگی یا طراحی سایت آموزشی مهارت نداریم نمیتوانیم انتظار داشته باشیم که بدون کسب مهارت، تلاش و آزمون و خطا و فقط با تکیه بر راه های افزایش اعتماد به نفس به موفقیت چشمگیری برسیم.
 4. کنترل هیجان: اگر هنگامی که چالشی برای شما پیش می‌آید، نمیتوانید به اعصاب خود مسلط باشید و هیجانات یا خشم خود را کنترل کنید لازم است ابتدا با آموزش افزایش هوش هیجانی و آموزش کنترل خشم بتوانید بر اعصاب خود مسلط شوید تا بعد با یادگیری راه های افزایش اعتماد به نفس بتوانید تصمیم و کار درست را انجام دهید و شرایط روحی نامساعد و یا حتی مساعد آنچنان بر شما اثر نگذارد!

 

اگر به دنبال خوشبختی هستید و میخواهید با یادگیری راه های افزایش اعتماد به نفس به موفقیت و خوشبختی بیشتری در کارآفرینی و زندگی شخصی برسید، باید قبل از این آموزش و هر کار دیگری ابتدا آموزش عزت نفس را مشاهده نمایید تا با مدیرت زمان در قدم اول احساس رضایت درونی داشته باشیم.

 

 

راه های افزایش اعتماد به نفس

 

 

 

اعتماد به نفس چیست؟

قبل از اینکه از نظر علمی به بررسی اعتماد به نفس بپردازیم بیایید چند مثال از صحبت‌های درونی را که احتمالا همه ما در طول زندگی با یک یا چند تای آن‌ها رو به رو شده‌ایم را مورد بررسی قرار دهیم:

 • من در درس ریاضی و فیزیک ضعیف هستم.
 • کاش اعتماد به نفس کافی برای تغییر شغل را داشتم تا بتونم کاری که دوست دارم مثل کسب درآمد از گوشی را انجام میدادم.
 • کاش میتونستم با این فرد ارتباط برقرار کنم و فقط بهش بفهمونم که ازش خوشم میاد.
 • کاش توی جمع میتونستم خیلی رسا و با فن بیان خوب، جواب این آدم بیشعور را بدم که دیگه جرات نکنه من را جلوی جمع ضایع کنه.
 • نمیتونم در کنکور تجربی، پزشکی، دندونپزشکی یا داروسازی بیارم.
 • کاش جرات این را داشتم که مهاجرت کنم.
 • چرا میترسم استارت آپ خودم را راه بیاندازم؟
 • چرا هیچ کاری را شروع نمیکنم؟
 • چطور این آدم بدون پول و قیافه تونسته با همچین آدمی رابطه برقرار کن ولی من نمیتونم؟
 • من در فلان چیز استعداد دارم و البته از انجامش لذت میبرم ولی نمیدونم چرا نمیرم دنبالش!

احتمالا همه ما در طول مسیر زندگی خود با یک یا چند مورد از موارد زیر یا چالش‌هایی مثل همین‌ها رو به رو شده‌ایم و شاید به ذهنمان رسیده باشد که ای کاش و فقط ای کاش به اندازه کافی اعتماد به نفس داشتم تا بتونم این چیزهای پیش پا افتاده را حلش کنم، تا بتونم حقم را از این دنیا بگیرم.

حقیقت این است که احتمالا ما به موفقیت چشمگیری در زندگی نمیرسیم مگر اینکه به خودباوری برسیم، مگر اینکه به خود باوری از جنس اعتما کردن داشته باشیم، مگر اینکه راه های افزایش اعتماد به نفس را بشناسیم و سعی کنیم روز به روز آن را ارتقا بدهیم.

 

 

 

بهترین هاست

 

 

 

تعریف اعتماد به نفس

ابتدا طبق رسم خود در ب‌م‌م ابتدا تعاریف سایت‌ها و مراجع دیگر را با هم بررسی کرده و سپس به تعریف اختصاصی خودمان از اعتماد به نفس میپردازیم. پس در زیر معروفترین این تعاریف لیست شده است:

 1. یک ویژگی روانی است که شخص به دلیل تجربه‌های موفقیت آمیزی که قبلا داشته، به موفق شدن خود باور و اعتماد دارد.
 2. اعتماد به نفس به معنی باور به توان و توانمندی‌های شخص خود است.
 3. یعنی خودمان را به صورت عمیق ارزشمند و توانا بدانیم ( تعریف دانیل گلمن و این سایتش ).
 4. ایمان به خود و اینکه توانایی مقابله با مشکلات، چالش‌ها و سنگ‌هایی که جلوی پایمان می اندازند را داریم.

 

خب در بالا 4 تعریفی که سایت‌های دیگر بیشتر به آن پرداخته و از آن استفاده کرده‌اند را با هم مرور کردیم اما به جواب سوالاتی که در ادامه پرسیده میشود، فکر نمایید:

 • آیا همه افرادی که برای بار اول میخواهد در یک راهی قدم بگذارند، بدون داشتن اعتماد به نفس باید وارد ماجرا شوند ( نقد تعریف 1 )
 • آیا لازمه داشتن اعتماد به نفس اعتقاد و باور به موفق شدن تحت هر شرایطی است؟ یعنی فردی که تقریبا برای کنکور اصلا و ابدا درس نخوانده و تلاشی نکرده است باید باور قلبی به موفق شدن داشته باشد؟ ( نقد تعریف 1 )
 • آیا پسری که اعتماد به نفس کافی برای صحبت کردن با دختر هم کلاسی را ندارد لزوما توان صحبت کردن ندارد یا حتی توانمندی ایجاد برقرار کردن رابطه با افراد دیگر را ندارد؟ تا حالا ندیده یا نشنیده‌ایم فرد باهوشی که در کنکورهای آزمایشی بالاترین تراز را داشته، کنکورش را گند زده باشد؟ ( نقد تعریف 2 )
 • احتمالا میدانیم که ارزشمند دانستن خود بخشی از تعریف عزت نفس است و آیا کسی که نمیتواند یا جرات راه اندای مثلا شغل خانگی ( شغلی که دوستش دارد ) ندارد، خود را ارزشمند نمیداند؟ لزوما نه! افرادی را میتوانیم پیدا کنیم که بسیار خود را دوست دارند و خود را ارزشمند میدانند ولی اعتماد به نفس کافی ندارند!  ( نقد تعریف 3 )
 • آیا اعتماد به نفس فقط شامل ایمان به خود و توانایی‌هاست؟ یعنی کسی که کاری را راه نمی اندازد لزوما به خود یا توانایی هایش ایمان ندارد؟ یا ممکن است کمی از حرف دیگران بترسد یا کلاغ چهل کلاغ کند و خود را منصرف کند یا حتی از موفق شدن و شم خوردن بترسد! ( نقد تعریف 4 )

 

نقدهایی که در بالا به معروفترین تعاریف سطح وب برای اعتماد به نفس با هم بررسی کردیم صرفا گوشه‌ای از نقدهایی بود که به صورت فی البداهه و در حین تایپ این جملات به ذهن رسید. پ س لازم است ما تعریف خودمان را داشته باشیم تا به موفقیت واقعی برسیم!

 

 

کوکی چیست

 

 

تعریف ب‌م‌م اعتماد به نفس

بعد از نقد تعاریف مختلف از اساتید و سایت‌های گوناگون حالا نوبت به تعریف ما میرسد که به صورت زیر است:

اعتماد به نفس در هر زمینه یعنی در صورت احساس نیاز درونی، بهترین اقدامی که از نظر عرف و عقلی وجود دارد را انجام دهیم.

تعریف ما شامل 3 بخش است که در زیر به تک تک این موارد میپردازیم:

 1. زمینه: میزان اعتماد به نفس افراد در زمینه‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است فردی به راحتی کسب و کار شخصی خود را راه بیندازد، در جمع صحبت کند، ارتباط خوبی برقرار کند ولی تاب و توان مهاجرت نداشته باشد و در این بخش نتواند اقدام لازم را انجام دهد!
 2. احساس نیاز درونی: اینکه ما از شخصی که از پزشکی قلبا متنفر است انتظار داشته باشیم با سخت تلاش کردن و خواندن زیاد در کنکور تجربی نتیجه مطلوب بگیرد، اشتباه است. یا فردی که از نظر شخصیت شناسی فردی درونگراست و دوست دارد از تنهایی خود لذت ببرد، نباید مجبور شود که در جمع‌های شلوغ خوش صحبتی کند.
 3. بهترین اقدام از نظر عرف و عقل: یعنی زمانی میتوانیم بگوییم فلان شخص در ارتباط برقرار کردن اعتماد به نفس دارد که در صورت احساس نیاز، با شخص مورد نظر سر صحبت را باز کند، در صورت احساس نیاز درونی به جدایی، رابطه را تمام کند، اگر نیاز بود تن صدای خود را بالا یا پایین ببرد و مواردی مثل این که خودمان حتما تجربه کرده‌ایم.

 

بهترین قالب فروشگاهی

 

 

پس دقت کنید ما برای بهبود و افزایش اعتماد به نفس خود باید 3 کار انجام دهیم:

 1. شناخت: برای اینکه بتوانیم اعتماد به نفس در زمینه‌های مختلف زندگی داشته باشیم، باید نیازهای خودمون را بشناسیم و مثلا بدانیم ما نیاز به شغل ایده آل، ارتباطات خوب و موثر و ستایش شدن از طرف دیگران داریم.
 2. ایجاد نیاز: برای این که بتوانیم در زندگی با اعتماد به نفس بالا به موفقیت و خوشبختی برسیم باید ابتدا نیازها را بشناسیم و سپس آن‌ها را تبدیل به اهداف خود نماییم تا در نهایت بتوانیم به پیشرفت قابل توجهی برسیم.
 3. اقدام موثر: لازمه داشتن اعتماد به نفس این است که باید با افزایش دانش خود از طریق مطالعه و شرکت دوره‌های آموزشی، قرار دادن خود در جمع‌های موفق و همچنین با کنترل هیجانا و از طریق افزایش هوش هیجانی، اقدام موثری را برای خود در زمینه خاص و برای یک نیاز درونی مشخص انجام دهیم.

 

پس داستن بهبود اعتماد به نفس به صورت خلاصه این است که خودمان و نیازهایمان را در زمینه‌های مختلف زندگی بشناسیم، برای بر طرف کردن نیازها و خواسته‌های خود احساس نیاز کنیم و بعد با افزایش دانش و مهارت خود اقدام نماییم.

 

در روزهای آینده به برترین روش‌هایی که میتواند باعث افزایش اعتماد به نفس ما شوند خواهیم پرداخت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *