شغل مناسب ISTJ (بیش از 20 شغل) + بررسی دقیق تیپ شخصیتی ISTJ

بهترین شغل برای افراد ISTJ

ISTJ به چه افرادی میگویند؟ تیپ شخصیتی ISTJ چگونه است؟ بهترین شغل برای افراد ISTJ چیست؟ آیا شغل مناسب افراد ISTJ درآمد خوبی دارد یا برای دست یابی به پول بیشتر این افراد باید بر تیپ شخصیتی خود پشت کنند و کاری که دوست ندارند را انجام دهند؟

در این مقاله برا اساس مبانی MBTI (ام بی تی آی) یا تست شخصیت شناسی مایرز – بریگز (+) به بررسی شخصیت و شغل مناسب افراد ISTJ میپردازیم. زبان این نوشته خودمانی هست و تا جای ممکن سعی شده بر اساس فرهنگ و جامع شناسی ایرانی مطالب بومی سازی شود.

همچنین شما میتوانید بر اساس شرایط خود از مقاله‌ها و آموزش‌های مکمل در این زمینه بهره‌مند شوید:

 

 

آموزش پاورپوینت

 

 

 

تیپ شخصیتی ISTJ چگونه است؟

تیپ شخصیتی ISTJ یا (Introvert Sensing Thinking Judging) همانطور که احتمالا میدانید از 4 بخش تشکیل شده است:

 1. درونگرا
 2. حسی
 3. فکری
 4. داوری کننده

 

در ادامه به بررسی تک تک این موارد برای انتخاب شغل مناسب افراد ISTJ میپردازیم.

 

یک فرصت ویژه

پول و ثروت زیاد فقط از شغل آدم میاد، بقیش مزخرفاتی هست که برامون نون و آب نمیشه!
اگر تو هم رویای این را داری که از راه درست و حلال به پول برسی، همین الان دوره مسیر کسب ثروت را بررسی کن:

 

 

 

 

1. درونگرایی یا I

اولین بخش تشکیل دهنده تیپ شخصیتی آی اس تی جی، درونگرایی است. : منظور از درونگرا در اینجا این است که فرد تعامل کمتر را به شلوغی و تعامل با افراد زیاد ترجیح میدهد. همانطور که در آموزش بهترین شغل برای افراد درونگرا گفتیم، درونگرایی با گوشه گیری و خجالتی متفاوت است و کسی که درونگراست به راحتی میتواند با دیگران صحبت یا تعامل بکند.

 

به طور کلی میتون گفت برای بررسی مشاغل مناسب افراد ISTJ باید دقت داشته باشیم که بخش درونگرایی آن‌ها منجر به پدید آمدن ویژگی‌های زیر میشود:

 • بیش از آنکه بخواهند حرف بزنند سعی میکنند گوش بدهند.
 • عمق مطالب را به پهنای آن ترجیح میدهند.
 • سعی میکنند اشتیاقشان را برای خود نگه دارند.
 • اول فکر میکنند و سپس اقدام به انجام کاری میکنند.
 • اطلاعات شخصی خود را کمتر بروز میدهند.
 • نمیخواهند کانون توجه باشند.
 • مدام موضوعات مختلف را در ذهن خود ارزیابی میکنند.
 • از خود انرژی میگیرند.

 

در حقیقت یک فرد ISTJ به دلیل درونگرایی ترجیح میدهد به جای رفتن به یک مهمانی شلوغ در خانه سریال  مورد علاقه خود مثلا Friends را ببیند و با مطالعه مقاله شغل مناسب افراد ISTJ مسیر کسب و کار خود را ترسیم کند ولی یک فرد برونگرا ترجیح میدهد در کمال خستگی کار به مهمانی برود و از صحبت با دیگران انرژی بگیرد.

 

 

 

بهترین فروشگاه اینترنتی

 

 

 

اما در عین حال همین فرد درونگرای قصه که به دنبال بهترین شغل برای افراد ISTJ میگردد، اگر کسی بخواهد حقش را بخورد یا بداند الان لازم است در مراسمی شرکت کند به راحتی حرفش را میزند و در مراسم حاضر میشود.

 

پس اگر شما فردی هستید که به راحتی دیگران حقتان را میخورند یا شما را نادیده میگیرند باید ابتدا با مقاله آموزش افزایش هوش هیجانی ، کمی هیجانات و احساسات منفی خود را کنترل کنید و سپس با آموزش افزایش عزت نفس احساس ارزشمند بودن خود را افزایش دهید و در ادامه با آموزش افزایش اعتماد به نفس ، خودباوری و اعتماد به توانایی‌های خود را افزایش داده تا در نهایت بتوانید با کمک این آموزش شغل مناسب افراد ISTJ را به راحتی برای خود دست و پا کنید.

 

به علاوه اگر با صحبت با دیگران یا با گرفتن حق خود در جمع با چالش رو به رو هستید، دو مقاله آموزش فن بیان و آموزش سخنرانی میتواند به شما کمک کند.

 

 

 

آموزش زبان انگلیسی

 

 

2. حسی یا S

حسی در اینجا به معنی جمع آوری اطلاعات بر اساس حواس پنجگانه است. در مقابل حسی ما شمی بودن یا N را داریم که این افراد برای بررسی جهان از حس ششم یا احتمالات و تخیلات خود تکیه دارند نه به حواس پنجگانه خود.

 

برای اینکه بتوانیم به بررسی بهترین مشاغل برای افراد ISTJ بپردازیم، بیایید یک بار نتیجه ویژگی حسی بودن را بررسی کنیم و ببینیم در دنیای واقعی این ویژگی چگونه است:

 • به واقعگرایی و عقل سلیم تاکید و بها میدهند.
 • به افراد مطمئن اعتماد دارند.
 • به زمان حاضر توجه میکنند.
 • به عملی بودن پیشنهادها با جزئیات و جنبه ها مختلف آن، دقت و توجه دارند.
 • تنها در صورتی از یک ایده استقبال میکنند که امکان اجرایی شدن برای آن وجود داشته باشد.
 • دوست دارند از امکانات و شرایط موجود بهره کافی و لازم را ببرند.
 • اطلاعات را به شیوه قدم به قدم ارائه میدهند.

 

باید به این موضوع دقت کنیم که مشاغل مناسب افراد ISTJ ممکن است از تخیل یا حدس و گمان جدا باشند، اما برای موفقیت در هر کاری لازم است که هدف داشته باشیم و بتوانیم دید خوبی نسبت به آینده کاری که داریم میکنیم مشخص کنیم.

در حقیقت آرزو کردن و خیالبافی را باید از هدف گذاری و برنامه ریزی برای رسیدن به یک چیز مشخص (مثلا درآمد 100 میلیون تومانی) جدا کنیم.

پس لازم است برای انتخاب شغل مناسب افراد ISTJ ، با آموزش هدف گذاری برای خود اهدافی را تعیین، با آموزش برنامه ریزی برای رسیدن به آن هدف یا اهداف برنامه ریزی و در نهایت با آموزش مدیریت زمان ، وقت خود را صرف رسیدن به برنامه‌ها و اهدافمان نماییم.

 

 

تجهیزات تولید محتوا

 

 

 

فکری یا T

بعد دیگری که باید برای بررسی و معرفی مشاغل مناسب افراد ISTJ در نظر بگیریم، بعد فکری بودن یا همان T است. در مقابل فکری بودن احساسی بودن یا همان F (حرف اوله کلمه Feeling) قرار میگیرد.

در اینجا فکری بودن به شیوه تصمیم گیری ما بر میگردد. در حقیقت فکری بودن برای انتخاب شغل مناسب افراد ISTJ با تصمیم گیری به صورت غیر شخصی در ارتباط است و احساسی بودن با تصمیم گیری بر اساس ارزشهای شخصی.

به عنوان مثال اگر شما به عنوان یک فرد ISTJ علاقه مند به راه اندازی استارت آپ خود هستید و میخواهید با آموزش کارآفرینی ، کسب و کار خود را راه بیاندازید در این مسیر ممکن است مادر شما بگوید دست برادرت را هم بگیر و او را بگذار مسئول فلان بخش. حال اگر شما فردی فکری باشید با خود میگویید آیا برادر من بهترین گزینه برای این کار است یا خیر. اما اگر فردی احساسی باشید بدون توجه به ویژگی های برادرتان و فقط از روی احساس کار را به او میسپارید.

 

 

بهترین هاست

 

 

 

ما فکری ها تصمیماتی را میپسندیم که به لحاظ منطقی معنی دار باشد. ما افتخار میکنیم که در جریان تصمیم گیری‌های خود به قول معروف مو را از ماست بیرون میکشیم!

مهمترین نمودهای فکری بودن در تیپ شخصیتی ما که نشان میدهد برای انتخاب بهترین شغل برای افراد ISTJ باید به فکری بودن توجه ویژه شود عبارتند از:

 • به راحتی عیب و ایرادهای اشخاص (حتی عزیزان) را میبینیم و انتقاد میکنیم.
 • تحت تاثیر میل به موفقیت، انگیزه میگیریم ( راه های افزایش انگیزه ).
 • برای عدالت، انصاف و از همه مهمتر منطق ارزش زیادی قائل هستند و برای هه افراد چه نزدیکان و چه غریبه ها استاندارد یکسانی داریم.
 • به حقیقت بیش از ادب بها میدهیم.
 • در زمینه تصمیمگیری، تحلیل های غیر شخصی داریم.
 • احساسات را زمانی درست و دارای تعتبار میبینیم که منطی باشد.

 

شاید بزرگترین چالشی که چه در ارتباطات شخصی و چه در انتخاب شغل مناسب ISTJ ما را تهدید میکند، خشم است.

چرا که چه بخواهیم و چه نخواهیم افراد خیلی زیادی به خصوص در ایران فکری نیستند و در نتیجه اگر رئیس ما از همکار ما بیشتر از ما خوشش بیاید، حی اگر ما لایق تر از همکارمان باشیم احتمالا اضافه حقوق یا کارانه او را بیشتر از ما پرداخت میکند یا حتی ممکن است در مسائل خیلی ساده مثل گذر از خیابان، فردی بی توجه به قانون راه ما را سد کند و چون ما منطقی هستیم نفهمیم که چرا با بوق زدن ما این فرد باید طلبکار شود؟

پس در مسیر شناخت مشاغل مناسب افراد ISTJ باید با کمک آموزش کنترل خشم بر وی عصبانیت و خشم خود کار کنیم تا بتوانیم با خونسردی و فهم شرایط به موفقیت نزدیکتر شویم.

 

 

 

قانون جذب

 

 

داوری کننده یا J

آخرین پارامتر تشکیل دهنده شخصیت ما که باید برای بررسی بهترین شغل برای فراد ISTJ بررسی کنیم داوری کننده یا قضاوت کننده (J مخفف Judging) است.داوری کننده در مقابل ملاحظه کننده (P مخفف کلمه Perceiver) است.

منظور از داوری کننده در تیپ شخصیتی ما (ISTJ) این است که بیشتر میخواهیم در نظم و ترتیب به خصوصی کار کنیم و اگر کارهای هایمان ساختار و سازمان دهی کافی داشته باشد، راضی هستند. ما به عنوان یک فرد داوری کننده تصمیمگیری را دوست داریم و میخواهیم کنترل زندگی خود (و شاید حتی دیگران) را بر عهده بگیریم.

 

مهمترین نمودهایی که نشان میدهد ما فردی قضاوت کننده یا J هستیم و باید در شغل مناسب افراد ISTJ به بعد J توجه ویژه داشته باشیم عبارتند از:

 • زمان را منبعی ارزشمند و تمام شدنی میدانیم.
 • از اخلاق کاری اول کار بعد تفریح برخوردارند.
 • ترجیح میدهیم بدانیم دقیقا چه مسئولیت و کاری را باید بر عهده و سپس انجام دهیم.
 • پس از گرفتن تصمیم، احساس رضایت بیشتری پیدا میکنیم.
 • تا اتمام کار و رسیدن به هدف نهایی خیالمان راحت نیست.
 • هدفمند هستیم و دوست داریم در کسب و کار خود اهدافی را تعیین و برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنیم.

 

مهمترین کاری که بای در مسیر کسب و کار مناسب ISTJ از نظر بعد قضاوت کننده باید انجام دهیم این است که با کمک آموزش فن بیان بتوانیم دیگران را با اهداف و مقاصد خود همراه کنیم. چرا که لزوما افراد دیگر اهداف ما را درک نمیکنند یا با منافعشان در تضاد است.

 

در روزهای آینده به بررسی مشاغل مناسب ISTJ در ایران با بررسی جزئیات درآمدی، امنیت شغلی، راه های افزایش درآمد ، آینده شغلی، درآمد در خارج از ایران، مناسبت برای مهاجرت و… میپردازیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *