تدریس خلاق چیست؟ آموزش تدریس خلاقانه به 6 روش!

تدریس خلاق

تدریس خلاق چیست؟ چطور با استفاده از خلاقیت در آموزش درآمد خود را به عنوان یک مدرس افزایش دهیم؟ مهمترین روش های تدریس خلاق کدام اند؟ آیا تدریس خلاق هزینه‌های ما را افزایش میدهد؟

یکی از مهمترین بخش‌های موفقیت هر مدرسی روش تدریس خلاق اوست. در این آموزش بر خلاف سایر مقالات و آموزش های سطح وب داخلی و خارجی که فقط در مورد دانشجو صحبت میکنند میخواهیم به صورت قدم به قدم ببینیم چطور میتوانیم در کنار بهبود یادگیری دانشجویان و دانش آموزان خود، به افزایش درآمد خودمان کمک کنیم.

شما میتوانید برای افزایش درآمد از تدریس مقاله ها و آموزش های زیر را به صورت مکمل با این مقاله بررسی نمایید، تا بهتر و سریعتر به موفقیتی که همه ما مدرسان لایق آن هستیم برسیم:

 1. کسب درآمد از تدریس
 2. آموزش نوشتن کتاب
 3. آموزش تولید محتوا آموزشی
 4. آموزش پرسونال برندینگ
 5. آموزش برگزاری وبینار
 6. بازاریابی محصولات آموزشی
 7. طراحی سایت آموزشی
 8. آموزش پاورپوینت

 

 

 

تدریس خلاق

 

میدونی یک دوره ای وجود داره که در 6 مرحله میتونی کسب و کار آموزشیت را راه بیاندازی و تا حالا بیش از 160 نفر تونستن با این دوره کسب و کار آموزشی خودشون را راه اندازی کنند؟ این یک فرصته این یک امکان ویژه است!

اسم این دوره، کسب درآمد از علاقست و تو میتونی همین الان با کلیک بر روی دکمه زیر بررسیش کنی و ببینی چه فرصتی برات وجود داره:

بررسی دوره

 

 

تدریس خلاق چیست؟

در بخش بعدی نظر و نگاه ب‌م‌م به تدریس خلاق را با شما به اشتراک میگذاریم، اما در اینجا لازم است که یک خورده پژوهش ها، مقالات و گفته های مراجع اصلی خارجی را بررسی کنیم تا ببینیم چه مزخرفاتی را به خورد ما مدرسان و تولیدکنندگان محتوا میدهند، تا بعد که با هم تعاریف و روش خودمان را بررسی میکنیم ببینیم چقدر دید ما بهتر است!

پس اگر حوصله خزعبلات را ندارید یکم برید پایین تر و از آنجایی که نوشته شده تدریس خلاق از نگاه ما را مطالعه نمایید تا شگفت زده شوید، اگر هم دوست دارید دیدگاه های مختلف و خارج از ب‌م‌م را هم بررسی کنید پس از اول تا آخرش دقیقا برای شماست!

 

 

کسب درآمد

 

از نگاه منابع

تدریس خلاق رویکردی به آموزش است که بر نوآوری، تخیل و تفکر انتقادی تأکید دارد. این شیوه معلمان را تشویق می کند تا فراتر از روش های سنتی آموزش حرکت کنند و دانش آموزان را در انواع تجربیات یادگیری پویا و تعاملی مشارکت دهند.

بهره گیری از خلاقیت و کنجکاوی دانش آموزان توسط مدرسان و معلمانی که از شیوه های تدریس خلاق بهره میبرند می تواند به پرورش عشق به یادگیری در افراد کمک بزرگی نماید که این موضوع و این علاقه میتواند در سیستم فکری افراد مادام العمر ادامه داشته باشد (چقدر چرت و پرت، تعریفی که احتمالا دو زار هم نمی ارزد!).

 

آموزش فروش

 

 

روش های تدریس خلاق از نگاه منابع

در اینجا برخی از اصول کلیدی تدریس خلاق آورده شده است:

 

1. تشویق به کنجکاوی

در این روش تدریس خلاق دانش آموزان را تشویق می کنیم تا سؤال بپرسند، ایده های جدید را کشف کنند و ریسک کنند.

معلمانی که از این رویکرد استقبال می کنند، فرهنگی را در کلاس درس ایجاد می کنند که در آن دانش آموزان احساس امنیت می کنند تا چیزهای جدید را امتحان کنند و اشتباه کنند.

معلمانی که از این شیوه بهره میبرند فرصت هایی را برای دانش آموزان ایجاد می کنند تا موضوعات را عمیقاً بررسی کنند، به طور انتقادی در مورد مسائل پیچیده فکر کنند و ایده های خود را توسعه دهند.

 

افزایش ترافیک سایت

 

 

2. ترکیبی

این روش تدریس خلاق به این صورت است که از انواع روش های تدریس موجود برای درگیر کردن دانش آموزان و سازگاری با سبک های مختلف یادگیری بهره ببریم.

معلمانی که از این رویکرد استفاده می کنند ممکن است فعالیت های عملی، پروژه های گروهی و ارائه های چند رسانه ای را در درس های خود بگنجانند. با تغییر روش های تدریس، معلمان می توانند به حفظ انگیزه و مشارکت دانش آموزان کمک کنند.

الان که صحبت از انگیزه شد، آموزش افزایش انگیزه خیلی میتونه مفید باشه و این را هم بگم که منظور از چند رسانه ای یعنی همون ویدئو، اسلاید و صوت و… است.

 

یک فرصت ویژه

نمیخوای جدیدترین فرمول تولید محتوای پولساز را یاد بگیری؟
برای اینکه محتوا بفروش باشه، باید ACDAF باشه! نگذار این فرصت از دستت بره، حداقل بررسیش کن، بررسی که ضرر نداره:

 

 

3. پرورش خلاقیت

تدریس خلاق بر رشد خلاقیت و نوآوری در دانش آموزان تاکید دارد. معلمانی که از این رویکرد استقبال می‌کنند، دانش‌آموزان را تشویق می‌کنند که خارج از چارچوب فکر کنند و ایده‌های جدید و نوآورانه ارائه دهند. آنها یک محیط کلاسی ایجاد می کنند که خلاقیت را تقویت می کند و دانش آموزان را تشویق می کند که ریسک کنند و چیزهای جدید را امتحان کنند.

 

 

تیشرت مردانه ارزان

 

 

4. ترکیب فناوری

در این روش تدریس خلاق برای افزایش تجارب یادگیری یدانش آموزان و دانش جویان ما از ترکیب فناوری های گوناگون برای ارائه آموزش و تدریس در کلاس درس بهره میبریم.

معلمانی که از این رویکرد استفاده می‌کنند ممکن است از تخته‌های سفید تعاملی، برنامه‌های آموزشی و منابع آنلاین برای تعامل با دانش‌آموزان و ایجاد تجربه یادگیری پویاتر استفاده کنند. با استفاده از فناوری، معلمان می توانند محیط کلاسی تعاملی و جذاب تری ایجاد کنند.

 

 

آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

 

 

5. دانش آموز محور!

همه روش های تدریس خلاق بر یادگیری دانش آموز محور تأکید دارد، اما این روش به طور اختصاصی و با تاکید زیاد (!) بر تعامل هنرجویان و دانش آموزان تاکید دارد.

در این روش تدریس خلاق دانش آموزان نقش فعالی در یادگیری خود دارند. معلمانی که از این رویکرد استفاده می‌کنند، دانش‌آموزان را تشویق می‌کنند تا مسوولیت و تعهد یادگیری خود را به دست گیرند و ایده‌ها و راه‌حل‌های خود را توسعه دهند.

معلمان و استادان در این روش فرصت هایی را برای دانش آموزان ایجاد می کنند تا با همسالان خود همکاری کنند و در پروژه های گروهی شرکت کنند، جایی که می توانند از یکدیگر یاد بگیرند و مهارت های جدید را توسعه دهند.

 

تدریس خلاق رویکردی به آموزش است که بر نوآوری، تخیل و تفکر انتقادی تأکید دارد. معلمان با تشویق کنجکاوی، استفاده از انواع روش‌های تدریس، پرورش خلاقیت و نوآوری، ترکیب فناوری و تأکید بر یادگیری دانش‌آموز محور، می‌توانند محیط یادگیری پویا و جذابی ایجاد کنند که به دانش‌آموزان کمک می‌کند عشق به یادگیری را توسعه دهند که مادام‌العمر ادامه دارد.

 

 

آموزش ChatGPT

 

 

تدریس خلاق از نگاه ما

احتمالا همه ما که به نوعی در دنیای آموزش فعالیت میکنیم و شغل خود را تدریس میدانیم، با خود فکر کرده ایم که برای بهبود پرسونال برندینگ خود، چطور میتوانم تدریس خلاق داشته و فرد تاثیرگذارتری شوم تا به واسطه آن بتوانم هم کارم که تدریس هست را بهتر انجام دهم و هم بتوانم مشتریان بیشتر یعنی دانشجویان بیشتری را جذب کنم؟

اگر جزء همراهان ب م م باشید و مقاله روش تدریس، آموزش تدریس مجازی و آموزش وبینار را مطالعه کرده باشید میدانید که تمام هم و غم ما افزایش درآمد مدرسان است!

جمله قبلی یعنی اینکه ما تمام تمرکزمان از آموزش تدریس خلاق فقط درآمد شماست. چرا؟ چون تنها راه بیشتر پول درآوردن چه در زمینه آموزش چه در هر زمینه کارآفرینی و استارت آپ دیگر این است که شما خدمات یا کالای بهتری ارائه بدهی!

ما هر چه قدر فن بیان خوبی داشته باشیم و در مورد علوم بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ، فروش و تبلیغات بدانیم و تمام نکات موجود در آموزش بازاریابی محصولات آموزشی را مطالعه و پیاده سازی کرده باشیم، تا زمانی که برای آموزش‌های خود، امضایی خلق نکنیم، احتمالا به موفقیتی نمیرسیم!

امضای کار هر مدرس، تدریس خلاق اوست!

 

 

آموزش تولید محتوای متنی

 

 

تدریس خلاق این نیست!

همانطوری که گفتیم ما یک خط قرمز داریم و آن درآمد است، ما وکیل مدافع مدرسان هستیم، ما همراه هم برای موفقیت هم تلاش میکنیم! ما کاری نداریم که سایت های دیگر، منابع خارجی و حتی کتاب تدریس خلاق اثر ری واتسن ديويس چه چیزهای به درد نخور یا کمتر به درد بخور در مورد روش های نوین تدریس گفته است، ما راه خود را داریم زیرا همانطور که گفتیم ما معتقدیم اثرگذاری و موفقیت در آموزش با درآمد رابطه مستقیم دارد.

تدریس خلاق کار عجیب و غریبی نیست فقط کافی است، لازم نیست هزینه‌های زیادی را بپردازید تا بتوانید تاثیرگذارتر باشید، لازم نیست وقت خود را تلف کنید لازم نیست اعتبار و شان خود را پایین بیاورید، لازم نیست تفاوت به درد نخور ایجاد کنید، قط کافی است کمی تفاوت نسبت به رقبا ( مدرسین، اساتید و معلمان هم حوزه خود ) داشته باشید.

 

 

یک فرصت ویژه

نگذار گولت بزنن. 7 خان نیست، 26 خانه!
جدیدترین نوع کمپین بازاریابی، کمپین 26 مرحله ای است که یک رهگذر را به مشتریِ پول بده تبدیل میکنه!
نگذار رقبات زودتر از این فرصت استفاده کنن، همین الان این فرصت را بررسی کن:

 

 

از طرفی تدریس خلاق اجازه خراب شدن دانشجو دانش آموز بر سر استاد و مدرس نیست. متاسفانه زمانی که داخل گوگل به جستجوی روش‌های نوین و جدید میگردیم میبینیم که اکثرا با جملات کلیشه‌ای مثل تعامل با دانش آموز، پرسش سوال از دانشجو، سخنرانی بد است، نباید کلاس یک طرفه باشد و… وقت ما را تلف میکنند، اما چرا:

 • وقت کلاس ما محدود است: وقتی منابع مختلف به وقت تدریس خلاق، از تعامل با دانشجو و دانش آموز صحبت میکنند آیا خودشان تا به حال اصلا یک بار یک کلاس درس داشته‌اند که بدانند زمان کلاس درس محدود است؟ قطعا نه! چون هر مدرس تازه کاری هم میداند که اگر بخواهد مدام از دانشجو در روند تدریس سوال بپرسد و کلاس را به صورت تعاملی جلو ببرد قطعا شکست میخورد، چون زمان اجازه نمیدهد!
 • دانش آموز را بیشتر بشناسیم: یکی از مزخرف ترین جمله هایی که تا کنون مشاهده شده! یعنی شخصی که برای اولین بار این را نوشته از چالش های این بازار خبر ندارد؟ آیا وقت ما نامحدود است؟ آیا اصلا همچین کاری حتی در تئوری محدود است؟ چطور میتوان انقدر از داستان پرت بود؟ بله شاید این روش تدریس خلاق در آموزش خصوصی کشورهای جهان دیگر جواب دهد، ولی در ایران که هر کدام از ما چند ده دانشجو داریم خنده دار است!آموزش تبلیغ نویسی
 • اجازه ریسک به دانشجو: مثلا شما فرض کن در آزمایشگاه شیمی مدرسه، دانشگاه یا کلاس های آزاد شما اجازه بدهید دانشجو ریسک کند و مثلا مواد شیمیایی را با هم ترکیب کند! غیر از آن که خطر جانی برای دانشجو دارد، با توجه به محدودیت منابع که برای وارد کردن و تهیه هر ماده شیمیایی باید کلی تلاش کرد دانشجو بخواهد ریسک کند! به نظر شما این تدریس خلاق است؟ این به درد میخورد؟

خب حالا که با مزخرفات تدریس خلاق در منابع ترجمه گر و بدون تفکر آشنا شدیم بپردازیم به اصل ماجرا:

 

آموزش تبلیغات

 

آموزش تدریس خلاق این است!

خب اکنون که گفتیم تدریس خلاق چه چیزی نیست، بیاییم ببینیم بدون هزینه تومانی، زمانی و هر گونه هزینه دیگر چطور میتوانیم از این راه برای درآمد و اثرگذاری بیشتر استفاده کنیم:

1. بیان

به شما توصیه میکنم همین الان مقاله فن بیان را مطالعه کنید زیرا مهمترین و جذاب ترین راه برای اینکه بتوانیم تدریس خلاق فوق العااده ایداشته باشیم این است که در فن بیان و لحن خود بتوانیم نسبت به افراد و رقبای هم حوزه خود بهتر و دقیقتر آموزش‌ها را ارائه دهیم.

2. محصول

خیلی از مواقع فقط کافی است یک دوره یا پکیج آموزشی با استفاده از دو مقاله آموزش تولید محتوا و آموزش تولید محتوای متنی طراحی و تولید کنیم تا دانشجویان تفاوت ما با رقبا را متوجه شده و بفهمند که چقدر روش ما با دیگران متفاوت است. دقت کنیم که یک محصول آموزشی با استانداردهای این دو مقاله میتواند یادگیری دانش آموزان و دانش جویان شما را چندین برابر کند!

3. جذب

خیلی از اوقات فقط کافی است در مرحله جذب دانشجو کمی خلاقیت داشته باشیم تا افراد بیشتری جذب دوره‌ها و وبینارهای ما شوند! ما هدفمان خیر است، ما میخواهیم با دریافت هزینه زندگی دانشجویان و مخاطبان خود را بهبود بدهیم!

برای اینکه از این روش تدریس خلاق استفاده کنید کافی است وارد لینک رو به رو شده و و تک تک بخش های آن را در کسب و ار خود پیاده کنید: بازریابی

4. متفاوت

به جای اینکه بخواهید برای تدریس خلاق هزینه های تومانی، زمانی و احساسی به خود تحمیل کنید فقط کافی است دوره  های آموزشی خود را آنلاین برگزار کنید!

همین الانی که با هم داریم صحبت میکنیم و کمی از تب کرونا گذشته است، بیش از 90 درصد مدرسان ایرانی هنوز بلد نیستند یک وبینار درست و حسابی برگزار کنند. منظور از وبینار و کلاس آنلاین و تدریس مجازی این نیست که وارد اسکای روم یا شاد شوید و یک کلاس مفت و مجانی برگزار کنید!

منظور این است که یاد بگیرید چطور برای جذب بیشترین دانشجو، یک کلاس آنلاین برگزار کنید تا هم درآمد شما افزایش یابد هم دانشجویان شما بتوانند راحتتر و سریع تر روند یادگیری را طی کنند!

برای یادگیری این روش تدریس خلاق کافی است دو مقاله رو به رو را مطالعه نمایید: طراحی سایت آموزشیسئو

 

مدرس

 

5. تکلیف

به جای اینکه بخواهید به خودتان استرس وارد کنید و برای تدریس خلاق خود هزینه بتراشید به دانشجویان خود تمرین خلاقانه بدهید!

به جای این که به دانشجویان خود برای تکلیف بگویید مثلا بروند و در مورد فلان موضوع یک تحقیق یک صفحه ای بنویسند، از آن‌ها بخواهید که مثلا بروند با یک فرد در آن حوزه مصاحبه کنند یا بروند یک کار عملی عجیب که تا حالا کسی انجام نداده است را انجام دهند!

مثلا برای کلاس آموزش ایمیل مارکتینگ در جند سال قبل به دانشجویان تمرین داده بودیم که باید بروند به بقالی، کم فروش ترین محصول را از فروشنده بپرسند، 3 عدد از آن را بخرند و بعد با استفاده از روشی که به آن ها یاد داده بودیم آن محصولات را بفروشند!

شما هم بسته به کار و حوزه خود تمرین های عجیب، جذاب و اثرگذاری را طراحی و به دانشجویان خود ارائه دهید.

 

افزایش فالوور اینستاگرام

 

6. جزئیات

یک سری جزئیاتی وجود دارد که شما میتوانید با در نظر گرفتن آن‌ها با کمترین هزینه بازخورد مناسبی برای تدریس خلاقانه بگیرید. برخی از این جزئیات عبارتند از:

 1. لباس: خودتان و دانشجویانتان را موظف کنید که لباسی با یک رنگ خاص بپوشند.
 2. جریمه: هر فردی که دیر به کلاس آمد باید برای کلاس خوراکی بخرد.
 3. جزوه: یک جزوه شیک ( البته با محاسبه و دریافت هزینه ) میتواند خیلی برای دانشجویان جذاب باشد.
 4. هدیه: یک هدیه یا یادگاری هر چند کوچک ( البته با محاسبه و دریافت هزینه ) میتواند دانش آموزان را شگفت زده کند.

در این مقاله سعی کردیم اولا اشتباهات رایج در زمینه تدریس خلاق را با شما درمیان بگذاریم تا دچار اشتباه و گمراهی نشوید و بعد از آن بهترین شیوه ها با هدف افزایش درآمد از تدریس و رشد کسب و کار آموزش را با شا در میان گذاشتیم، باشد که همه ما با کمک به دانشجویان و طالبان علم و دانش رستگار شویم!

 

تدریس خلاق با هدف درگیری مخاطبان

مطمئنا خیلی از ما معلمان، مدرسان و اساتید علاوه بر مواردی که در بخش قبل بررسی کردیم، دوست دارد کاری کند که میزان درگیری و تعامل مخاطبان، دانشجویان و دانش آموزان افزایش یابد تا بتواند بهتر تدریس خلاق خود را پیاده سازی کند.

پس در قدم بعدی هدف ما این است کاری کنیم که دانشجویان بیشتری سر کلاس درگیر مطالب شوند و با ما تعامل نمایند.

بهترین روش‌های تدریس خلاق برای گرفتن تعاول دانشجویان و درگگیر کردن ذهن آن‌ها عبارت است از:

 1. بحث گروهی: شما میتوانید آخر هر کلاس یا در میان کلاس زمان مشخصی مثلا 10 دقیقه را به بحث گروهی دانشجویان اختصاص دهید تا به صورت همزمان و همفکری بر روی یک مسئله خاص فکر کنند.
 2. نظرخواهی: ما میتوانیم در طول تدریس خلاق خود از دانشجویان و داانش آموزان خود سوالاتی با جواب مشخص بپرسیم تا آن‌ها با تفکر در مورد آن سوالات، درگیری ذهنی بیشتر در زمینه موضوع آموزش پیدا کنند.
 3. استفاده از اسلایدهای جذاب: چه روش تدریس آنلاین را برگزیده باشیم و چه به صورت کلاس حضوری بخواهیم آموزش دهیم، میتوانیم با استفاده از آموزش پاورپوینت، اسلایدهای فوق‌العاده‌ای بسازیم که توجه و تمرکز دانشجویان خود را به مطالب درسی افزایش دهیم.
 4. بازی: یکی از بهترین روش‌های تدریس خلاق استفاده از بازی است. نکته‌ای که باید در این روش به آن توجه کنیم بحث مدیریت زمان و کنترل کلاس با اعتماد به نفس بالا است. پس شاید بهتر باشد 10 دقیقه آخر کلاس را برای یادگیری بهتر دانشجویان به یادگیری با بازی اختصاص دهید.
 5. پروژه گروهی: به دانشجویان یک پروژه گروهی بدهید که مثلا در مورد فلان موضوع به صورت دسته جمعی کار کنند و هر کدام یک بخش از کار را به عهده بگیرند.

 

 

 

 

 

برخی آموزش‌های مفید که میتواند چراغ راه شما در زمینه موفقیت در بازار آموزش و کسب و کار باشد:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *