تدریس خلاق چیست؟ آموزش تدریس خلاقانه به 6 روش!

تدریس خلاق

تدریس خلاق چیست؟ چطور با استفاده از خلاقیت در آموزش درآمد خود را به عنوان یک مدرس افزایش دهیم؟ آیا تدریس خلاق هزینه‌های ما را افزایش میدهد؟

یکی از مهمترین بخش‌های موفقیت هر مدرسی روش تدریس خلاق اوست. در این آموزش میخواهیم به صورت قدم به قدم ببینیم چطور میتوانیم در کنار بهبود یادگیری دانشجویان و دانش آموزان خود، به افزایش درآمد خودمان کمک کنیم. برای پیاده سازی این روش‌ها به شما پیشنهاد میکنیم ابتدا آموزش سه گانه ب م م یعنی هوش هیجانی، عزت نفس و اعتماد به نفس را مشاهده نمایید تا از نظر ذهنی به آمادگی لازم برسید.

 

 

تدریس خلاق

 

 

همین الان با آموزش پاورپوینت و آموزش نوشتن کتاب در کنار تدریس خلاق، به یک مدرس بهتر در صنعت آموزش خود تبدیل شوید.

 

 

تدریس خلاق از نگاه ما

احتمالا همه ما که به نوعی در دنیای آموزش فعالیت میکنیم و شغل خود را تدریس میدانیم، با خود فکر کرده ایم که برای بهبود پرسونال برندینگ خود، چطور میتوانم تدریس خلاق داشته و فرد تاثیرگذارتری شوم تا به واسطه آن بتوانم هم کارم که تدریس هست را بهتر انجام دهم و هم بتوانم مشتریان بیشتر یعنی دانشجویان بیشتری را جذب کنم؟

اگر جزء همراهان ب م م باشید و مقاله روش تدریس، آموزش تدریس مجازی و آموزش وبینار را مطالعه کرده باشید میدانید که تمام هم و غم ما افزایش درآمد مدرسان است!

جمله قبلی یعنی اینکه ما تمام تمرکزمان از آموزش تدریس خلاق فقط درآمد شماست. چرا؟ چون تنها راه بیشتر پول درآوردن چه در زمینه آموزش چه در هر زمینه کارآفرینی و استارت آپ دیگر این است که شما خدمات یا کالای بهتری ارائه بدهی!

ما هر چه قدر فن بیان خوبی داشته باشیم و در مورد علوم بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ، فروش و تبلیغات بدانیم و تمام نکات موجود در آموزش بازاریابی محصولات آموزشی را مطالعه و پیاده سازی کرده باشیم، تا زمانی که برای آموزش‌های خود، امضایی خلق نکنیم، احتمالا به موفقیتی نمیرسیم!

امضای کار هر مدرس، تدریس خلاق اوست!

 

پیشنیاز

 

تدریس خلاق این نیست!

همانطوری که گفتیم ما یک خط قرمز داریم و آن درآمد است، ما وکیل مدافع مدرسان هستیم، ما همراه هم برای موفقیت هم تلاش میکنیم! ما کاری نداریم که سایت های دیگر، منابع خارجی و حتی کتاب تدریس خلاق اثر ری واتسن ديويس چه چیزهای به درد نخور یا کمتر به درد بخور در مورد روش های نوین تدریس گفته است، ما راه خود را داریم زیرا همانطور که گفتیم ما معتقدیم اثرگذاری و موفقیت در آموزش با درآمد رابطه مستقیم دارد.

تدریس خلاق کار عجیب و غریبی نیست فقط کافی است، لازم نیست هزینه‌های زیادی را بپردازید تا بتوانید تاثیرگذارتر باشید، لازم نیست وقت خود را تلف کنید لازم نیست اعتبار و شان خود را پایین بیاورید، لازم نیست تفاوت به درد نخور ایجاد کنید، قط کافی است کمی تفاوت نسبت به رقبا ( مدرسین، اساتید و معلمان هم حوزه خود ) داشته باشید.

از طرفی تدریس خلاق اجازه خراب شدن دانشجو دانش آموز بر سر استاد و مدرس نیست. متاسفانه زمانی که داخل گوگل به جستجوی روش‌های نوین و جدید میگردیم میبینیم که اکثرا با جملات کلیشه‌ای مثل تعامل با دانش آموز، پرسش سوال از دانشجو، سخنرانی بد است، نباید کلاس یک طرفه باشد و… وقت ما را تلف میکنند، اما چرا:

 • وقت کلاس ما محدود است: وقتی منابع مختلف به وقت تدریس خلاق، از تعامل با دانشجو و دانش آموز صحبت میکنند آیا خودشان تا به حال اصلا یک بار یک کلاس درس داشته‌اند که بدانند زمان کلاس درس محدود است؟ قطعا نه! چون هر مدرس تازه کاری هم میداند که اگر بخواهد مدام از دانشجو در روند تدریس سوال بپرسد و کلاس را به صورت تعاملی جلو ببرد قطعا شکست میخورد، چون زمان اجازه نمیدهد!
 • دانش آموز را بیشتر بشناسیم: یکی از مزخرف ترین جمله هایی که تا کنون مشاهده شده! یعنی شخصی که برای اولین بار این را نوشته از چالش های این بازار خبر ندارد؟ آیا وقت ما نامحدود است؟ آیا اصلا همچین کاری حتی در تئوری محدود است؟ چطور میتوان انقدر از داستان پرت بود؟ بله شاید این روش تدریس خلاق در آموزش خصوصی کشورهای جهان دیگر جواب دهد، ولی در ایران که هر کدام از ما چند ده دانشجو داریم خنده دار است!
 • اجازه ریسک به دانشجو: مثلا شما فرض کن در آزمایشگاه شیمی مدرسه، دانشگاه یا کلاس های آزاد شما اجازه بدهید دانشجو ریسک کند و مثلا مواد شیمیایی را با هم ترکیب کند! غیر از آن که خطر جانی برای دانشجو دارد، با توجه به محدودیت منابع که برای وارد کردن و تهیه هر ماده شیمیایی باید کلی تلاش کرد دانشجو بخواهد ریسک کند! به نظر شما این تدریس خلاق است؟ این به درد میخورد؟

خب حالا که با مزخرفات تدریس خلاق در منابع ترجمه گر و بدون تفکر آشنا شدیم بپردازیم به اصل ماجرا:

 

بهترین گزینه

 

آموزش تدریس خلاق این است!

خب اکنون که گفتیم تدریس خلاق چه چیزی نیست، بیاییم ببینیم بدون هزینه تومانی، زمانی و هر گونه هزینه دیگر چطور میتوانیم از این راه برای درآمد و اثرگذاری بیشتر استفاده کنیم:

1. بیان

به شما توصیه میکنم همین الان مقاله فن بیان را مطالعه کنید زیرا مهمترین و جذاب ترین راه برای اینکه بتوانیم تدریس خلاق فوق العااده ایداشته باشیم این است که در فن بیان و لحن خود بتوانیم نسبت به افراد و رقبای هم حوزه خود بهتر و دقیقتر آموزش‌ها را ارائه دهیم.

2. محصول

خیلی از مواقع فقط کافی است یک دوره یا پکیج آموزشی با استفاده از دو مقاله آموزش تولید محتوا و آموزش تولید محتوای متنی طراحی و تولید کنیم تا دانشجویان تفاوت ما با رقبا را متوجه شده و بفهمند که چقدر روش ما با دیگران متفاوت است. دقت کنیم که یک محصول آموزشی با استانداردهای این دو مقاله میتواند یادگیری دانش آموزان و دانش جویان شما را چندین برابر کند!

3. جذب

خیلی از اوقات فقط کافی است در مرحله جذب دانشجو کمی خلاقیت داشته باشیم تا افراد بیشتری جذب دوره‌ها و وبینارهای ما شوند! ما هدفمان خیر است، ما میخواهیم با دریافت هزینه زندگی دانشجویان و مخاطبان خود را بهبود بدهیم!

برای اینکه از این روش تدریس خلاق استفاده کنید کافی است وارد لینک رو به رو شده و و تک تک بخش های آن را در کسب و ار خود پیاده کنید: بازریابی

4. متفاوت

به جای اینکه بخواهید برای تدریس خلاق هزینه های تومانی، زمانی و احساسی به خود تحمیل کنید فقط کافی است دوره  های آموزشی خود را آنلاین برگزار کنید!

همین الانی که با هم داریم صحبت میکنیم و کمی از تب کرونا گذشته است، بیش از 90 درصد مدرسان ایرانی هنوز بلد نیستند یک وبینار درست و حسابی برگزار کنند. منظور از وبینار و کلاس آنلاین و تدریس مجازی این نیست که وارد اسکای روم یا شاد شوید و یک کلاس مفت و مجانی برگزار کنید!

منظور این است که یاد بگیرید چطور برای جذب بیشترین دانشجو، یک کلاس آنلاین برگزار کنید تا هم درآمد شما افزایش یابد هم دانشجویان شما بتوانند راحتتر و سریع تر روند یادگیری را طی کنند!

برای یادگیری این روش تدریس خلاق کافی است دو مقاله رو به رو را مطالعه نمایید: طراحی سایت آموزشیسئو

 

مدرس

 

5. تکلیف

به جای اینکه بخواهید به خودتان استرس وارد کنید و برای تدریس خلاق خود هزینه بتراشید به دانشجویان خود تمرین خلاقانه بدهید!

به جای این که به دانشجویان خود برای تکلیف بگویید مثلا بروند و در مورد فلان موضوع یک تحقیق یک صفحه ای بنویسند، از آن‌ها بخواهید که مثلا بروند با یک فرد در آن حوزه مصاحبه کنند یا بروند یک کار عملی عجیب که تا حالا کسی انجام نداده است را انجام دهند!

مثلا برای کلاس آموزش ایمیل مارکتینگ در جند سال قبل به دانشجویان تمرین داده بودیم که باید بروند به بقالی، کم فروش ترین محصول را از فروشنده بپرسند، 3 عدد از آن را بخرند و بعد با استفاده از روشی که به آن ها یاد داده بودیم آن محصولات را بفروشند!

شما هم بسته به کار و حوزه خود تمرین های عجیب، جذاب و اثرگذاری را طراحی و به دانشجویان خود ارائه دهید.

6. جزئیات

یک سری جزئیاتی وجود دارد که شما میتوانید با در نظر گرفتن آن‌ها با کمترین هزینه بازخورد مناسبی برای تدریس خلاقانه بگیرید. برخی از این جزئیات عبارتند از:

 1. لباس: خودتان و دانشجویانتان را موظف کنید که لباسی با یک رنگ خاص بپوشند.
 2. جریمه: هر فردی که دیر به کلاس آمد باید برای کلاس خوراکی بخرد.
 3. جزوه: یک جزوه شیک ( البته با محاسبه و دریافت هزینه ) میتواند خیلی برای دانشجویان جذاب باشد.
 4. هدیه: یک هدیه یا یادگاری هر چند کوچک ( البته با محاسبه و دریافت هزینه ) میتواند دانش آموزان را شگفت زده کند.

در این مقاله سعی کردیم اولا اشتباهات رایج در زمینه تدریس خلاق را با شما درمیان بگذاریم تا دچار اشتباه و گمراهی نشوید و بعد از آن بهترین شیوه ها با هدف افزایش درآمد از تدریس و رشد کسب و کار آموزش را با شا در میان گذاشتیم، باشد که همه ما با کمک به دانشجویان و طالبان علم و دانش رستگار شویم!

 

تدریس خلاق با هدف درگیری مخاطبان

مطمئنا خیلی از ما معلمان، مدرسان و اساتید علاوه بر مواردی که در بخش قبل بررسی کردیم، دوست دارد کاری کند که میزان درگیری و تعامل مخاطبان، دانشجویان و دانش آموزان افزایش یابد تا بتواند بهتر تدریس خلاق خود را پیاده سازی کند.

پس در قدم بعدی هدف ما این است کاری کنیم که دانشجویان بیشتری سر کلاس درگیر مطالب شوند و با ما تعامل نمایند.

بهترین روش‌های تدریس خلاق برای گرفتن تعاول دانشجویان و درگگیر کردن ذهن آن‌ها عبارت است از:

 1. بحث گروهی: شما میتوانید آخر هر کلاس یا در میان کلاس زمان مشخصی مثلا 10 دقیقه را به بحث گروهی دانشجویان اختصاص دهید تا به صورت همزمان و همفکری بر روی یک مسئله خاص فکر کنند.
 2. نظرخواهی: ما میتوانیم در طول تدریس خلاق خود از دانشجویان و داانش آموزان خود سوالاتی با جواب مشخص بپرسیم تا آن‌ها با تفکر در مورد آن سوالات، درگیری ذهنی بیشتر در زمینه موضوع آموزش پیدا کنند.
 3. استفاده از اسلایدهای جذاب: چه روش تدریس آنلاین را برگزیده باشیم و چه به صورت کلاس حضوری بخواهیم آموزش دهیم، میتوانیم با استفاده از آموزش پاورپوینت، اسلایدهای فوق‌العاده‌ای بسازیم که توجه و تمرکز دانشجویان خود را به مطالب درسی افزایش دهیم.
 4. بازی: یکی از بهترین روش‌های تدریس خلاق استفاده از بازی است. نکته‌ای که باید در این روش به آن توجه کنیم بحث مدیریت زمان و کنترل کلاس با اعتماد به نفس بالا است. پس شاید بهتر باشد 10 دقیقه آخر کلاس را برای یادگیری بهتر دانشجویان به یادگیری با بازی اختصاص دهید.
 5. پروژه گروهی: به دانشجویان یک پروژه گروهی بدهید که مثلا در مورد فلان موضوع به صورت دسته جمعی کار کنند و هر کدام یک بخش از کار را به عهده بگیرند.

 

 

 

 

 

برخی آموزش‌های مفید که میتواند چراغ راه شما در زمینه موفقیت در بازار آموزش و کسب و کار باشد:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *