ESFJ به چه کسی میگویند؟ مشاغل مناسب افراد ESFJ این 10 مورده!

ESFJ

 

ESFJ به چه کسی میگویند؟ مهمترین ویژگی های شخصیتی ESFJ چیست؟ شغل مناسب ESFJ با توجه به بازار کار ایران و جهان چیست؟ این تیپ شخصیتی چه برتری ها و چالش هایی نسبت به سایر تیپ های شخصیتی از نظر شخصیتی، ارتباط با دیگر و در محیط کار دارد؟

اگر شما هم علاقه مند هستید که با بررسی سوال های زیر کمی بیشتر در مورد این تیپ شخصیتی بدانید و از آن مهم تر ببینید بهترین مشاغل برای تیپ شخصیتی ESFJ چیست، در این مقاله همراه من بمانید.

اگر قصد شما از مطالعه این مقاله بیشتر انتخاب و بررسی شغل مناسب ESFJ  است، به شما پیشنهاد میکنم بعد از خواندن این مقاله ابتدا مقاله بهترین شغل را بررسی نمایید تا از منظر روانشناسی دید بهتری نسبت به دنیای کار به دست آورید و سپس با مراجعه به آموزش کسب درآمد، مهارت های لازم برای پولسازی را یاد بگیرید و در نهایت اگر خانم هستید با توجه به شرایط ویژه شما در ایران اختصاصا مقاله بهترین شغل برای خانم ها را برای شما تدارک دیده ایم.

 

تیپ شخصیتی ESFJ چگونه است؟

تیپ شخصیتی ESFJ یکی از شانزده تیپ شخصیتی بر مبنای معیار شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI) است. این افراد عموما افرادی خونگرم، دلسوز و اجتماعی هستند که در مشاغلی که به نوعی به مراقبت، حمایت از دیگران و پرورش افراد است بیشتر میدرخشند.

ابتدا باید تیپ شخصیتی ESFJ را با بررسی چهار بعد کلیدی آن یعنی برونگرایی، حسی، احساسی و قضاوت کنندگی (داوری کننده) کمی بیشتر و بهتر بشناسیم. با درک این 4 بعد و مرور جزئیات آن، دیدگاه های بهتری در مورد ویژگی های منحصر به فرد، نقاط قوت و زمینه های بالقوه برای رشد این شخصیت جذاب، به دست می آوریم.

 

1. برون گرایی (E)

بعد برون گرایی چگونگی هدایت و دریافت انرژی افراد را توصیف می کند. ESFJ ها توسط محرک های بیرونی انرژی می گیرند و تمایل دارند توجه خود را به بیرون متمرکز کنند. آنها در محیط های اجتماعی رشد می کنند، از تعامل با دیگران لذت می برند و از ارتباطات بین فردی انرژی می گیرند.

این تیپ شخصیتی اغلب مواقع به عنوان برونگرا، خوش مشرب و دوستانه توسط اطرافیانشان توصیف می شوند که تمایل طبیعی به شرکت در مکالمات و فعالیت های گروهی دارند. پس میتوانیم حدس بزنیم کارها و مشاغلی برای تیپ شخصیتی ESFJ مناسب است که در طول زمان کاری با دیگران تعامل داشته باشد.

شما میتوانید بسته به شخصیت خود مقاله های زیر را بررسی نمایید:

2. حسی (S)

بعد حسی به نحوه جمع آوری و پردازش اطلاعات توسط افراد مربوط می شود. افراد با این تیپ شخصیتی در لحظه حال زندگی میکنند و برای جذب اطلاعات از محیط  اطراف خود به حواس پنج گانه خود تکیه می کنند.

آنها به جزئیات و ریزه کاری های شرایط، افراد و محیط ها توجه دارند و با بررسی جنبه های ملموس محیط اطراف خود، برای تصمصم گیری و نتیجه گیری بهره میبرند. پس میتوانیم بگوییم به دلیل حسی بودن این افراد، شغل مناسب ESFJ از این منظر بیشتر مشاغلی است که با جزئیات طبیعی و قابل لمس و موجود مثل عدد و رقم سر کار دارد.

این افراد اطلاعات عملی و ملموس را ترجیح می دهند و از اولویت حسی خود برای جمع آوری حقایق و حفظ دیدگاهی واقع بینانه استفاده می کنند. دقت نمایید که حسی بودن در برابر شهودی و تکیه تخیلی که وجود خارجی ندارد معنی پیدا میکند، پس مشاغلی مثل کارهای هنری، داستان نویسی و… که نیاز به خلاقیت و شهود دارد در لیست مشاغل مناسب ESFJ قرار نمیگیرد.

 

آموزش افزایش اعتماد به نفس

 

3. احساس (F)

بُعد احساس یا منطق افراد چگونگی تصمیم گیری و ارزیابی اطلاعات دریافتی را بررسی و مشخص می کند. بعد از اینکه این افراد با حواس خود اطلاعات را دریافت  کردند، با احساس خود از اطلاعات به دست آمده نتیجه گیری و تصمیم گیری میکنند.

ESFJ ها هماهنگی، همدلی و تأثیر تصمیمات بر دیگران را به نسبت پارامترهایی مثل نتیجه نهایی، اصول و قواعد و مواردی مثل این، در اولویت قرار می دهند. آنها دارای حس شفقت و محبت قوی بوده و با احساسات و نیازهای اطرافیان خود هماهنگ هستند.

ESFJ ها به هارمونی بین فردی اهمیت می دهند و به دنبال حفظ یک محیط گرم و حمایتی هستند. آنها بر اساس ارزش های شخصی و با در نظر گرفتن تأثیر عاطفی بر افراد درگیر تصمیم می گیرند. پس میتوانیم بگوییم شغل مناسب ESFJ شغلی است که نیاز به برخورد قاطع و تصمیم گیری بر مبنای منطق نداشته باشد.

 

4. قضاوت یا داوری (J)

بعد قضاوت نحوه برخورد افراد با دنیای بیرون و سازماندهی زندگی خود را توصیف می کند. ESFJ ها برای ساختار، نظم و سازمان ارجحیت دارند. آنها دوست دارند برنامه ریزی کنند و ترجیح می دهند یک چارچوب روشن برای اقدامات، فعالیت ها و قرارهای خود داشته باشند.

ESFJ ها در محیط هایی با انتظارات روشن شکوفا می شوند و زمانی که به آنها فرصت ایجاد ثبات و حفظ حس کنترل داده می شود، پیشرفت می کنند. آنها اخلاق کاری قوی داشته و با رعایت کردن قواعد، موعد مقرر و انجام مسئولیت های محول شده به آن ها انگیزه میگیرند.

با توجه به بعد شخصیتی قضاوت کنندگی با داوری کنندگی شغل مناسب برای ESFJ شغلی هست که دارای قاعده و قانون بوده و هکاران، مدیران و زیردستان آن ها به این قواعد و قوانین پایبند بوده و به آن احترام بگذارند.

 

نقاط قوت تیپ شخصیتی ESFJ

این تیپ شخصیتی دارای نقاط قوت فراوانی است که برخی از مهمترین آن ها عبارتند از:

  • ESFJ ها مهارت های بین فردی بسیار خوبی دارند و در نقش هایی که نیاز به همدلی، گوش دادن فعال و حمایت دارند، عالی هستند.
  • آنها افراد قابل اعتماد و قابل اتکایی هستند که می توان روی آنها برای انجام تعهدات و مسئولیت های محول شده به آن ها حساب باز کرد.
  • ESFJ ها توانایی طبیعی برای ایجاد یک فضای دوستانه، هماهنگ، پرورش دهنده، جوی شاداب برای ساخت روابط مثبت و ساخت و توسعه گروه های کاری و دوستانه را دارند.
  • توجه آنها به جزئیات و عمل گرا بودن، آنها را قادر می سازد تا در سازماندهی و مدیریت کارها به نحو احسن پیش بروند.
  • افرادی با این تیپ شخصیتی اغلب در تشخیص و برآوردن نیازهای دیگران، ارائه حمایت عاطفی و مراقبت مهارت دارند.

 

عزت نفس

فعالیت های لازم برای رشد شخصیت ESFJ

بعد از بررسی چهار ستون شخصیتی و بررسی مهمترین نقاط قوت، باید بدانیم که برای رسیدن به موفقیت های بیشتر و احساس خوشبختی عمیق تر این افراد باید بر روی چه مواردی کار کنند یا چه چالش هایی را از پیش رو بردارند. پس برای اینکه در شغل مناسب ESFJ به موفقیت برسید یا روابط بهتری برای خود بسازید این 5 مورد را مد نظر قرار دهید:

  1. ESFJ ها به دلیل احساسی بودن، ممکن است نیاز داشته باشند تمرکز خود را بر نیازهای دیگران و مراقبت از نیازهای خود متعادل کنند، زیرا گاهی اوقات می توانند از مراقبت از خود غافل شوند. یادتان باشد که در نهایت این ما هستیم که برای خودمان میمانیم!
  2. این افراد با توسعه مهارت های نرم خود در زمینه  قاطعیت برای بیان خواسته ها و نظرات خود به موفقیت های خیلی بیشتری میرسند، پس با کمک آموزش فن بیان و همچنین آموزش متقاعدسازی این مهارت را در خود پرورش دهید..
  3. ESFJها نیاز به تعیین مرزهایی برای پذیرش و قبول تعهد و مسئولیت دارند تا از غرق شدن خود در تعهدات و مسئولیت هایی که به دلیل 2 بعد احساسی و قضاوت کنندگی دارند، جلوگیری کنند.
  4. افرادی با این تیپ شخصیتی باید مراقب باشند که به هر قیمتی از تعارض اجتناب کنند، زیرا پرداختن سازنده به تعارضات و اختلافات می تواند منجر به رشد و تعالی افراد شود.
  5. ESFJ ها با توسعه انعطاف پذیری و انطباق با تغییرات غیرمنتظره یا موقعیت هایی که در ساختار ترجیحی آنها نمی گنجند، بهتر در شرایط ناپایدار و دارای عدم قطعیت به خصوص در زمینه انتخاب شغل مناسب برای افراد ESFJ پیشرفت مکینند.

 

تیپ شخصیتی ESFJ شامل مجموعه‌ای از ویژگی‌های متمایز است که ریشه در برون‌گرایی، حس کردن، احساس کردن و قضاوت دارد. این افراد گرما، همدلی و سازماندهی را برای تعاملات و مشاغلی که در آن فعالیت میکنند، به ارمغات می آورند و هماهنگی و حمایت را تقویت می کنند.

با درک ابعاد برون گرایی، حس کردن، احساس و قضاوت، بینش ارزشمندی در مورد نقاط قوت و زمینه ها و چالش هایی که با بر طرف کردن و کار کردن بر روی آن ها برای رشد این افراد ضروری است، به دست آوردیم.

پذیرش صادقانه استعدادهای طبیعی آنها و کار مداوم بر روی توسعه شخصی می تواند ESFJ ها را برای پیشرفت در زندگی شخصی و حرفه ای خود توانمند کند و به روابط و انتخاب شغل مناسب ESFJ ها کمک کند.

شغل مناسب ESFJ

 

 

شغل مناسب ESFJ

انتخاب شغلی که با شخصیت، ارزش‌ها و نقاط قوت فرد همسو باشد برای رضایت شغلی و موفقیت درازمدت بسیار مهم است. برای افرادی که دارای طبیعت مردم محور، برونگرا و احساسی هستند، یافتن حرفه ای که به آنها امکان می دهد با دیگران ارتباط برقرار کنند، حمایت کنند و تأثیر مثبت بگذارند ضروری است.

در این بخش، مسیرهای شغلی مختلفی را بررسی خواهیم کرد که اغلب برای افرادی که دارای ویژگی‌های مرتبط با این تیپ شخصیتی هستند، مناسب است. شما میتوانید با بررسی لیست شغل مناسب ESFJ و با توجه به شرایط و امکانات خود، به انتخاب بهتری در زمینه انتخاب شغل و کسب و کار دست یابید.

اگر به دنبال کسب درۀمد هستید، ایده های زیر میتواند برای شما مفید باشد:

 

1. مراقبت های بهداشتی و پرستاری

حوزه مراقبت های بهداشتی – پزشکی شامل شغل ها و کسب و کارهای متعددی است که به ویژگی های افرادی مثل ESFJ تطابق بسیار زیادی دارد. پرستاران، دستیاران پزشکی و مدیران مراقبت‌های بهداشتی نمونه‌هایی از حرفه‌هایی هستند که در آن افراد می‌توانند با مراقبت، حمایت و کمک به دیگران کمک نمایند و از این راه کسب درآمد کنند.

مشاغل مربوط به حوزه پزشکی – بهداشتی به مهارت‌های بین فردی قوی، همدلی و توانایی کار سریع  و به موقع نیاز دارند که با توجه به ابعاد احساسی، برونگرایی و قضاوت کنندگی این افراد در لیست شغل مناسب ESFJ قرار میگید.

 

2. آموزش و مشاوره

افرادی با این تیپ شخصیتی اغلب در مشاغلی که شامل راهنمایی، آموزش و مشاوره دیگران است، سرآمد هستند. متخصصان تعلیم و تربیت، مانند معلمان یا مشاوران مدرسه، می توانند با ارائه حمایت، راهنمایی و پرورش یک محیط آموزشی، تأثیر قابل توجهی بر زندگی دانش آموزان بگذارند.

شغل مناسب ESFJ شغلی است که در آن به نیازهای برونگرایی و احساسی فرد پاسخ داده شود، در نتیجه آموزش به دیگران به دلیل دو جنبه نیاز به تعامل با دیگران و حمایت و پروش دانشجو یا دانش آموز شاید بهترین انتخاب ممکن باشد.

 

3. منابع انسانی

فعالیت در بخش منابع انسانی (HR) سازمان ها و شرکت ها، فرصت‌هایی را برای این تیپ شخصیتی فراهم می‌کند تا مستقیماً با کارمندان کار کنند، حمایت کنند، تعارض‌ها را حل کنند و ضامن پایداری و ساخت محیط کاری مثبتی باشند. متخصصان منابع انسانی اغلب درگیر آموزش کارکنان، مدیریت عملکرد و پرورش حس رفاقت در سازمان هستند.

باز هم به دلیل نیاز به همدلی و فهم احساسات، مشاغل مربوط به حوزه منابع انسانی یکی از مشاغل مناسب برای افراد با تیپ شخصیتی ESFJ است.

 

4. مددکاری و خدمات اجتماعی

مشاغل مربوط به مددکاری و خدمات اجتماعی برای افرادی مناسب است که تمایل زیادی به کمک به دیگران و ایجاد تفاوت در جوامع خود دارند. این مشاغل شامل کمک به افراد و خانواده های نیازمند، ارتباط آنها با منابع و حمایت از تغییرات اجتماعی است.

پس اگر بخش احساسی شخصیت شما بیش از حد بر شما غالب است، شاید مددکار اجنماعی و فعالیت در سازمان های خیرخواهانه برای شما مناسبترین گزینه لیست مشاغل مناسب ESFJ باشد.

 

5. برنامه ریزی رویدادها و مهمانی ها

افرادی با تیپ شخصیتی ESFJ اغلب در مشاغلی که شامل سازماندهی و هماهنگی رویدادها می شود، مانند برنامه ریزان عروسی، هماهنگ کنندگان رویدادها یا مدیران مهمان سراها، پیشرفت بیشتری به نسبت سایر تیپ های شخصیتی می کنند.

اینگونه مشاغل و حرفه ها نیازمند مهارت های بین فردی عالی، توجه به جزئیات و توانایی ایجاد تجربیات به یاد ماندنی برای مشتریان یا مهمانان هستند. پس اگر فردی هستید که به مهمانی خیلی علاقه دارید و بعد برونگرایی شما به نسبت بالاتر از سایر بعدهای شخصیتی شماست (در صورت داشتن پول و سرمایه کافی) بهترین شغل از لیست مشاغل مناسب برای افراد ESFJ دقیقا همین کار است.

 

آموزش تولید محتوا

 

 

6. خدمات دهی به مشتری و فروش

خدمات دهی به مشتری و نقش های فروش به افراد ESFJ اجازه می دهد تا با مردم تعامل داشته باشند، نیازهای آنها را برطرف کرده و به آن ها کمک های مفیدی نمایند. این مشاغل به مهارت های ارتباطی مؤثر، همدلی و توانایی ایجاد روابط با مشتریان یا مراجعه کنندگان نیاز دارند.

شما میتوانید با آموزش فروش ب‌م‌م، این شغل فوق العاده از لیست مشاغل مناسب ESFJ را برای خود ممکن نمایید و مهارت های لازم برای مشغول شدن به آن را در خود پرورش دهید.

 

7. مدیریت و مدیریت اداری

مدیریت و مدیریت اداری افراد را ملزم می‌کند تا وظایف مختلفی از جمله هماهنگی برنامه‌ها، مدیریت تیم‌ها و حفظ یک گردش کار کارآمد را انجام دهند. افراد ESFJ به دلیل مهارت های سازمانی، توجه به جزئیات و توانایی ایجاد یک محیط کاری حمایتی می توانند در این نقش ها برتر باشند.

 

8. کار غیرانتفاعی و داوطلبانه

کار در بخش غیرانتفاعی یا مشارکت در کارهای داوطلبانه به افراد اجازه می دهد تا تأثیر مثبتی بر جامعه بگذارند. افراد با تیپ شخصیتی ESFJ می‌توانند زمان، مهارت‌ها و شفقت خود را به سازمان‌هایی که به مسائل اجتماعی می‌پردازند، از جمعیت‌های محروم حمایت می‌کنند یا تغییرات مثبت فرهنگی – اجتماعی (ترک سیگار، ترک اعتیاد و…) را ترویج می‌کنند، کمک کنند.

 

9. مدیریت هتلداری

مدیران هتلداری بر عملکرد هتل ها، استراحتگاه ها یا رستوران ها نظارت می کنند و اطمینان حاصل می کنند که مهمانان تجربه مثبتی از اقامت خود در هتل به دست آورند. هتلداری شغل مناسب ESFJ است زیرا این افراد کارکنان را هماهنگ می کنند، به سوالات مشتریان رسیدگی کنند، و بودجه هتل را مدیریت و این موارد در حالی است که با تلاش، دقت و توجه زیاد خدمات عالی به مشتریان خود ارائه می دهند.

 

10. مشاغل مربوط به  روابط عمومی

متخصصان روابط عمومی مسئول مدیریت تصویر و شهرت افراد، سازمان ها یا برندها هستند. آنها روابط رسانه‌ای را مدیریت می‌کنند، استراتژی‌های ارتباطی را توسعه می‌دهند و برای حفظ ادراک مثبت عمومی در ارتباط با جامعه مشارکت می‌کنند.

اگر شما فردی به شدت بروگرا هستید یکی از بهترین مشاغل مناسب ESFJ برای شما همین کار روابط عمومی است چرا که بسته به سازمان یا فردی که برای آن قرار است کار نمایید، باید با افراد زیادی در تعامل باشید که این میتواند برای شما جذاب باشد.

 

در این مقاله سعی کردیم با هم یک مرور جامع از تیپ شخصیتی ESFJ داشته باشیم و با بررسی نقاط قوت و چالش هایی که با بر طرف کردن آن میتوانیم به موفقیت بیشتری در زندگی شخصی، روابط و دنیای کسب و کار برسیم، دید بهتری از خود و نحوه موفقیت داشته باشیم.

در ادامه با بررسی لیست مشاغل مناسب ESFJ 10 شغلی که میتواند برای ما جذاب باشد را با هم بررسی کردیم و سعی کردیم که دلیل معرفی هر یک از شغل ها را مرور کنیم.

در نهایت اگر واقعا قصد دارید بهترین شغل ممکن را برای خود با توجه به پارامترهای جامع شناسی، وضعیت اقتصادی، روانشاسی و… پیدا و انتخاب کنید به شما پیشنهاد میکنم در دوره مسیر کسب ثروت شرکت نمایید تا بهترین شغل ممکن پولساز را برای خود انتخاب نمایید!

یک فرصت ویژه

پول و ثروت زیاد فقط از شغل آدم میاد، بقیش مزخرفاتی هست که برامون نون و آب نمیشه!
اگر تو هم رویای این را داری که از راه درست و حلال به پول برسی، همین الان دوره مسیر کسب ثروت را بررسی کن:

 

 

برخی از مقاله های فوق العاده ب‌م‌م در زمینه انتخاب شغل:

 

برخی از منابع خارجی در زمینه Mbti و شخصیت شناسی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *