بهترین شغل برای افراد برونگرا چیست؟ 9 + 1 شغل پولساز

بهترین شغل برای افراد برونگرا

 

بهترین شغل برای افراد برونگرا در ایران چیست؟ افراد برونگرا چه ویژگی‌های شخصیتی دارند؟ شغل انتخابی برای آن‌ها چه معیارهایی را باید داشته باشد؟ شغل های مناسب برای افراد برونگرا که کمتر کسی به ذهنش میرسد چیست؟

اگر شما هم مثل من فردی برونگرا هستید و البته به دنبال بهترین شغل برای خود، این مقاله یک فرصت فوق العاده است تا با هم در مورد تجربیات انتخاب شغل های مناسب برای افراد برونگرا بیشتر صحبت کنیم و به صورت تجربی و با استدلال های منطقی به سوال هایی که در بالا مطرح کردیم پاسخ بدهیم.

 

هر گردی گردو نیست، هر شغلی جزء شغل های مناسب برای افراد برونگرا نیست!

احتمالاً همه‌ی ما با تلاش فراوان میتوانیم در هر شغلی پیشرفت کنیم و به درآمد خوبی برسیم ولی مهم این است که آیا از کاری که انجام میدهیم راضی هستیم یا دوست داریم سریع ساعت کاری تمام شود تا بتوانیم یک نفسی بکشیم.

دانستن اینکه بهترین شغل بر اساس تیپ شخصیت ما چیست، شاید بتواند تاثیر بسیار بزرگی بر آینده شغلی و در نتیجه بر کل زندگی ما بگذارد.

شما میتوانید به عنوان مکمل این مقاله، آموزش رایگان کارآفرینی را مشاهده کنید تا اگر خواستید کسبوکار خودتون را راه بیاندازید بدانید که دقیقا چه مسیری را باید طی کنید. آموزش استارت آپ هم برای افرادی که ایده جدیدی دارند و قصد دارند با خلاقیت یک بیزینس جدید راه بیاندازند و با جذب سرمایه سرمایه‌گذاران به پول خوبی برسند میتواند مفید باشد. به علاوه اگر به دنبال بهترین شغل برای افراد برونگرا هستید آموزش بهترین شغل خانگی هم میتواند برای شما مفید باشد.

 

 

بهترین شغل برای خانم ها

 

 

 

بهترین شغل برای افراد برونگرا این نیست!

خیلی از افراد فکر میکنند به دلیل اینکه فرد برونگرایی هستند حتما باید بروند شغل فروشندگی، مشاوره و هر چیزی که نیاز به حرف زدن زیاد دارد.

اشتباه نکنید، منظور ما این نیست که بهترین شغل برای افراد برونگرا شغل‌هایی است که تعامل کمی دارد، منتهی منظور این است که ما در دنیای واقعی زندگی میکنیم! باید قبل از اینکه فردی بخواهد تصمیمی به این بزرگی که شاید بزرگترین تصمیم او در طول زندگی است را بگیرد باید زمینه‌های مختلف را بررسی کرده و ببیند واقعا چه کاری برای او مفید است!

به هر حال ما در کنار شما هستیم از اول تا آخر به شما پیشنهادی میدهیم که حداقل از درآمدی و جایگاه اجتماعی میدانیم برای شما بهترین است، از طرفی ای شغل‌ها، کارهایی هستند که خود ما (به عنوان یک فرد برونگرا) آن‌ها را انجام داده‌ایم، یعنی این آموزش یک مقاله ترجمه شده یا کپی کردن از کتاب‌های انتخاب شغل نیست. این تجربه ماست که امید داریم در کنار هم بتوانیم موفق شویم!

 

آموزش فن بیان

 

 

اما قبل از معرفی هر شغلی بیایید یک بار مرور کنیم که افراد برونگرا دقیقاً چه افرادی هستند:

برونگرا به چه کسی میگویند؟

اولین بعد شخصیتی هر فردی به این موضوع مربوط است که ما با دنیا چه‌طور برخورد میکنیم؟ و در حقیقت انرژی خود را متوجه کجا میکنیم؟

منظور انرژی در اینجا، به صورت خیلی ساده یعنی اینکه آیا ما وقتی مثلاً در جمع نشستیم و صحبت میکنیم سر حال‌تر هستیم و انرژی بیشتری داریم (برونگرا) یا وقتی که در اتاق خودمان در حال گوش دادن به موسیقی هستیم، از زندگی بیشتر لذت میبریم (درونگرا)؟

کارل یونگ (یکی از معروفترین روانشناسان مطالعه در ویکی پدیا) اولین فردی بود که از دو مفهوم برونگرا و درونگرا استفاده کرد. او این اصلاحات را به کار برد تا مشخص بکند انسان‌ها با دنیای درونی و دنیای بیرونی چگونه ارتباط برقرار میکنند؟

هر کس با توجه به طبیعت خود یا فردی برونگراست یا درونگرا. البته بهتر است به این نکته توجه کنیم که هیچ فردی صد در صد درونگرا یا برونگرا نیست بلکه میتوان گفت مثلاً افراد برونگرا 70% برونگرا هستند و 30% درونگرا.

مایک واریک، بنیانگذار موسسه Jamesson Solutions که یکی از مراکز مهم شخصیت شناسی، مشاوره شغلی و مشاوره برای رشد کسب و کارهاست می‌گوید:

برون‌گراها انرژی و توجه خود را به بیرون هدایت می‌کنند و از تعامل با مردم انرژی دریافت می‌کنند. نقاط قوت برونگراها معمولاً پرحرفی و عمل گرا بودن است و به علاوه از ریسک کردن نمی‌ترسند.

 

 

کسب درآمد با گوشی

 

قبل از هر چیز باید بتوانید حق خود را بگیرید، پس مقاله زیر را از ب م م بخوانید:

فن بیان

اساساً، برونگراها از تعامل اجتماعی انرژی می‌گیرند (بر خلاف درونگراها که اغلب احساس می‌کنند، تعاملات بیش از حد منجر به خستگی میشود و برای شارژ مجدد خود نیاز به تنهایی دارند.) اما این نوع شخصیت پرحرف می‌تواند با تصورات نادرستی همراه باشد، که با این ایده شروع می‌شود که برون‌گراها می‌دانند که چگونه صحبت کنند یا به عبارتی سخنگویان خوبی هستند!

نادیا که یک شخصی برونگرا است ( بنیانگذار Beyond Discovery Coaching)، می‌گوید:

یک تصور اشتباه اساسی در مورد برونگرایی این است که ما نمی‌توانیم در جلسات یا گفتگوها جلوی خودمان را بگیریم و در نتیجه باعث می‌شویم طرف مقابل فرصت حرف زدن پیدا نکند.

 

یک فرصت ویژه

پول و ثروت زیاد فقط از شغل آدم میاد، بقیش مزخرفاتی هست که برامون نون و آب نمیشه!
اگر تو هم رویای این را داری که از راه درست و حلال به پول برسی، همین الان دوره مسیر کسب ثروت را بررسی کن:

 

 

میدانیم که برون گراها تمایل دارند بیشتر از افراد دیگر در جمع صحبت کنند، اما آن‌ها به طور معمول (طبق تحقیقات همین موسسه) برای صحبت‌های دیگران هم ارزش قائل هستند و می‌توانند شنوندگان عالی نیز باشند.

همین الان مقالات بهترین شغل برای افراد درونگرا و شغل مناسب برای افراد ENFJ است.

یکی دیگر از تصورات نادرست در مورد برونگراها این است که آنها به طور خودکار شغل مناسب خود را پیدا میکنند. درست است که این افراد نسبت به درونگراها به دلایل توانایی در ارتباط برقرار کردن بهتر، در بعضی زمینه‌ها برتری دارند ولی این یک تصور غلط است که آن‌ها بدون مطالعه و آموزش بتوانند بهترین شغل را برای خود پیدا کنند.

ابراهیم تانی می‌گوید:

«برون‌گرا بودن به خودی خود لزوماً به کسی مزیت و برتری در بازار کار نمی‌دهد، مگر اینکه شغل مورد نظر نیاز به توانایی در حرف زدن داشته باشد.»

برای مثال، ممکن است توانایی در حرف زدن برای رهبری کردن، مدیریت، بازاریابی، فروش و … خیلی مفید باشد ولی آیا برای کدنویسی میتواند مزیت باشد؟ احتمالاً جواب اکثریت افراد خیر است!

برونگراها در یک شغل باید به دنبال چه چیزی باشند؟

اگر شما خود را فردی با ویژگی‌های شخصیتی برونگرا میبینید خیلی اهمیت دارد اولاً جو کلی آن شغل با ویژگی‌های شخصیتی شما هماهنگ باشد و دوماً جو مجموعه یا افرادی که قرار است با آن‌ها کار کنید با شخصیت شما سازگار باشد.

پس بهتر است شغلی را انتخاب کنید که اولاً لازمه آن ارتباط و تماس زیاد با افراد دیگر باشد و دوماً محیط کاری به گونه‌ای باشد که مدام از شما حرف، نظر یا ایده بخواهند.واریک می گوید:

محیطی که سرعت بیشتری داشته باشد یا مدام در حال تغییر باشد و در حقیقت جایی که آزادی برای ایجاد و توسعه ایده‌های خود را داشته باشید، برای شما ایده آل است.

به طور کلی میتوان گفت هر فرد برونگرایی ویژگی‌های زیر را دارد:

  • از اینکه با دیگران باشد بیشتر لذت میبرد و انرژی میگیرد.
  • ارتباط داشتن با افراد زیاد را به عمق روابط ترجیح میدهد.
  • شناختن آنها از این جهت که بیشتر اطلاعات میدهند ساده‌تر است.
  • سعی خواهد کرد مجلس گردان باشد و بیشتر از افراد دیگر در جمع صحبت کند.
  • با صدای بلند فکر میکند.
  • به سرعت جواب میدهد.
  • اول عمل میکند و بعد در مورد آن فکر میکند.
  • با اشتیاق ارتباط برقرار میکند.
  • کمتر گوش میکند و بیشتر حرف میزند.
  • و…

حالا که با شخصیت برونگرا بیشتر آشنا شدیم نوبت آن است که ببینیم دقیقاً بهترین شغل برای افراد برونگرا همراه با اطلاعات حقوق و دستمزد از PayScale، چیست؟

توجه داشته باشید که چون حقوق‌ها در ایران در شرکت‌های مختلف متفاوت است ما میزان درآمد را از سایت PayScale در ژوئن 2021 استخراج میکنیم تا به طور نسبی متوجه شویم هر شغلی نسبت به شغل دیگر درآمدش چقدر است (درآمدها سالیانه هستند)؟ البته حدود درآمد در ایران را هم بیان میکنیم ولی این اعداد دقیق نیستند!

 

 

بهترین شغل برای افراد برونگرا شغلی است که نیازمند تعامل بالا باشد.

بهترین شغل برای افراد برونگرا

در ادمه ما 10 شغلی که به عنوان بهترین شغل برای افراد برونگرا است را به شما معرفی میکنیم (شغل‌ها بر اساس معیارهای بازار ایران، تحقیق از سایت‌های خارجی، کتاب‌های روانشناسی مثل شغل مناسب شما اثر تیگر و … انتخاب شده‌اند، سایت‌هایی مثل www.themuse.com، www.indeed.com، www.forbes.com)

اگر مهندس هستید و به دنبال کسب و کار هستید، بهترین شغل مهندسی، شغل مهندسی مکانیک، شغل برق و مهندسی برق قدرت را بخوانید.

مشاور مدیریت – 88310 دلار (درآمد 400 میلیون تومان)

مشاوران مدیریت به کسب و کارهای مختلف کمک میکنند تا ضمن شناسایی مشکلات، راه حل‌های مختلف را بررسی و سپس با توجه به شرایط کسب و کار و جو بازار، بهترین راه حل موجود را پیشنهاد و در نهایت بر اجرایی شدن آن پیشنهاد نظارت داردند.

به عنوان مثال، اگر سازمانی برای جذب استعدادهای برتر تلاش می‌کند، ممکن است یک مشاور مدیریتی را استخدام کند تا روش‌های مختلف استخدام را بررسی کرده و یک استراتژی برای جذب متقاضیان بهتر ارائه دهد.

یا زمانی که شرکت در حال زیان دهی است، با استخدام یک مشاور مدیریت، میتواند بهتر تصمیم بگیرد که قدم بعدی چیست و باید کل بودجه و سرمایه شرکت به چه شکلی تقسیم شود.

از آنجا که مشاوران مدیریت به صورت پاره وقت و پروژه‌ای به کسب و کارها کمک میکنند و به عبارتی به صورت تمام وقت استخدام نمیشوند، این شغل ممکن است برای یک فرد برونگرا تا حد زیادی لذت بخش باشد.

مدیر محصول – میانگین حقوق: 98259 دلار (530 میلیون)

فرض کنید که یک شرکت بزرگ نرم افزاری قصد تولید یک نرم افزار جدید را داشته باشد. دو قشر معمولاً در این بین نظرهای مختلف و عموماً متضادی دارند. دسته اول افراد فنی که قرار است کد نویسی را انجام دهند و دسته دوم بازاریابان و فروشندگان شرکت هستند که قرار است محصول نهایی را به فروش برسانند.

عموماً در هنگام تولید محصول جدید این دو طیف نظر یکسانی ندارند. در اینجا باید فردی حضور داشته باشد که اولاً بازار را به خوبی بشناسد و دوماً کمی هم در مورد کد نویسی و مسائل فنی بداند. این فرد مدیر محصول است.

مدیران محصول بر توسعه نرم افزار نظارت می‌کنند و به عنوان رابط بین ذینفعان مختلف عمل می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که محصول نهایی آنچه را که مشتریان نیاز دارند، ارائه می‌دهد و از طرفی شرکت به اهداف مالی و برندینگ خود می‌رسد.

از آنجایی که مدیران محصول مسئولیت بسیاری از بخش‌های پویا را بر عهده دارند، اکثر وقت خود را صرف ملاقات با افراد مختلف از بخش‌های مختلف می‌کنند، ارتباطات را تسهیل می‌کنند و افراد را با یک دیگر متحد کرده وضمن مشخص کردن اولویت‌ها، برای تولید محصل برنامه‌ریزی می‌کنند (نقشه راه محصول).

همچنین مدیر محصول سعی میکند افراد را در شرکت نگه دارد (جلوگیری از استعفا و …). در ضمن به پروسه و مراحل انجام کار نظارت کرده و مطمئن میشوند که حتی اگر مشکلی پیش آمد طبق برنامه انجام شده محصول نهایی به موقع تولید شود.

اساساً، مدیران محصول در تمام طول روز با افراد مختلفی سروکار دارند (جلسات بسیار زیاد!) که بدون سطحی از برون گرایی، می‌تواند کاملاً خسته کننده باشد. این باعث می‌شود که این نقش برای افراد برونگرا مناسب باشد.

نماینده فروش دارو – میانگین حقوق: 86089 دلار ( 460 میلیون تومان)

کار نمایندگان فروش دارو این است که داروهای تولید شده یا وارد شده را به متخصصین، پزشک‌ها، بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، داروخانه‌ها و … معرفی کنند و البته آن‌ها را مجاب کنند که آن داروها را خریداری نمایند.

به دلیل اینکه نمایندگان فروش با افراد مختلفی به صورت روزانه سر و کار دارند و از طرفی باید با صحبت آن‌ها را متقاعد کنند که داروی مورد نظر را بخرند، میتوان گفت که این شغل برای این افراد بسیار میتواند مفید باشد.

مدیر روابط عمومی – میانگین حقوق: 70633 دلار (360 میلیون)

مدیران روابط عمومی (روابط عمومی) وظیفه هدایت آگاهی، زنگ و ارتباط مثبت برای یک شخص، محصول، خدمات، برند یا سازمان را بر عهده می‌گیرند.

بسته به شرکتی که قرار است در آن کار کنند، مدیران روابط عمومی ممکن است وقت خود را صرف پیش‌نویس بیانیه‌های مطبوعاتی، تقویت روابط با مخاطبین رسانه‌ای، مدیریت کمپین‌های مطبوعاتی عمومی (مثلاً معرفی محصول جدید یا انتشار کتاب)، یا توسعه و اجرای استراتژی‌هایی کنند. تاثیر مطبوعات منفی را به حداقل برسانید.

متخصصان روابط عمومی مقدار زیادی از زمان خود را صرف ایجاد روابط و گفتگو با مطبوعات می‌کنند، که این مسیر شغلی ایده‌آلی را برای افرادی که به شدت برون‌گرا هستند، می‌سازد.

مدیر موفقیت مشتری – میانگین حقوق: 69651 دلار (120 میلیون)

مدیران موفقیت مشتری که گاهی اوقات به آنها CSM نیز گفته می‌شود، وظیفه دارند اطمینان حاصل کنند که مشتریان از پشتیبانی شرکت راضی هستند و هر آنچه را که برای استفاده حداکثری از محصولات یا خدمات شرکت نیاز دارند، در اختیارشان گذاشته میشود.

بسته به نوع محصول یا خدماتی که سازمان آنها ارائه می‌دهد، این ممکن است شامل همه چیز باشد، از آموزش به مشتریان در مورد چگونگی استفاده بهینه از پیشنهادات شرکت، استراتژی در مورد راه‌های جدید برای بهبود تجربه مشتری، منتقل کردن درخواست‌های مشتری به مدیران بالادستی، یا عیب‌یابی مشکلات محصول یا خدمات.

مدیران موفقیت مشتری راه ارتباطی شرکت با مشتریانی هستند که تعهد داده شده به آنها خدمات پس از فروش ارئه شود. اگر مشتری مشکل یا سوالی داشته باشد که باید به آن رسیدگی شود،CSM شخصی است که قرار است با او ارتباط برقرار کند.

از آنجایی که CSM ها معمولاً حجم زیادی از مشتریان را مدیریت می‌کنند، در نتیجه این شغل می‌تواند به تعاملات اجتماعی زیادی در قالب جلسات، تماس‌های تلفنی و پشتیبانی یک به یک تبدیل شود. بنابراین برونگراها در این نقش علاوه بر لذت بردن، پیشرفت زیادی می‌کنند.

مدیر منابع انسانی میانگین حقوق: 68644 دلار (400 میلیون)

مدیران منابع انسانی (HR) مسئولیت تمام امور مربوط به افراد در یک سازمان را بر عهده دارند. بسته به شرکت، مسئولیت‌های مدیر منابع انسانی ممکن است شامل عضویت اعضای تیم جدید، مدیریت مزایای کارکنان، و توسعه و اجرای طرح‌هایی باشد که فرهنگ و ارزش‌های شرکت را تقویت می‌کند و از تیم حمایت می‌کند (به عنوان مثال، طرح‌های سلامت یا فرصت‌های داوطلبانه کارکنان).

به دلیل ماهیت نقش این شغل، مدیران منابع انسانی باید با افراد مختلف در سراسر سازمان، از استخدام‌های جدید گرفته تا مدیران میانی سازمان تعامل داشته باشند. این نقشی است که به سطح بالایی از مهارت‌های اجتماعی و توانایی برقراری ارتباط با شخصیت‌های مختلف در طول روز نیاز دارد و آن را به نقشی عالی برای افراد برون‌گرا تبدیل می‌کند.

 

 

شغلی که نیاز به صحبت کردن دارد، بهترین شغل برای برونگراها است.

پرستاری – میانگین حقوق: 66152 دلار (150 میلیون)

پرستاران(RNs) ، خدمات مراقبت پزشکی را برای بیماران مختلف ارائه می‌دهند. خواه در بیمارستان، مطب پزشک، مرکز جراحی، مدرسه یا خانه باشند.

بسته به نوع مراقبتی که بیمار نیاز دارد و یا در چه زمینه ای تخصص دارند (مثلاً مراقبت های اورژانسی، اطفال، یا زایمان و زایمان)، در یک روز مشخص، RN ها ممکن است علائم حیاتی بیمار را زیر نظر بگیرند، داروها را تجویز کنند، روند درمان را چک کنند، به جراحان کمک کنند، با بیماران و همراهانشان گفت و گو کند و به آن‌ها دلگرمی بدهند و … .

تعامل با مردم هسته اصلی کار یک RN است، چه هماهنگی با پزشکان، ارائه مراقبت مستقیم به بیماران، یا تعامل با خانواده و عزیزان بیماران.

بنابراین، در حالی که RN ها علاوه بر اینکه برای پرستاری و حمایت از بیماران به آموزش و مهارت‌های پزشکی نیاز دارند، آنها همچنین باید بتوانند انرژی خود را در حین انجام تعاملات اجتماعی مکرر حفظ کنند – و میدانیم که برون گراها از عهده این کار بهتر بر می‌آیند.

استخدام کننده – میانگین حقوق: 51833 دلار (160 میلیون)

استخدام کنندگان مسئول جستجوی بهترین کاندیداها برای نقش‌هایی هستند که شرکت یا مجموعه به وجود آن‌ها نیاز دارد، آنها را پیدا کرده و در نهایت به مدیران استخدام معرفی‌می کنند و فرآیند مصاحبه و استخدام را تسهیل می کنند.

تقریباً همه بخش‌های نقش استخدام‌کننده – از جمله تماس با نامزدهای بالقوه، برنامه‌ریزی مصاحبه، انجام غربالگری تلفنی، آماده‌سازی نامزدها برای فرآیند مصاحبه و مدیریت مذاکرات حقوق – نیاز به تعامل اجتماعی، هم با نامزدهای شغلی بالقوه، هم با مدیران استخدام، هم با سهامداران و … موارد دارد.

استخدام‌کنندگان باید بتوانند نگرش مثبت و انرژی بالایی را در تمام تعاملات خود حفظ کنند. زیرا، برای مثال، یک تجربه منفی با یک استخدام‌کننده می‌تواند شانس همکاری شرکت با یک فرد فوق‌العاده را از بین ببرد. بنابراین، این نقش برای افرادی که خود را برون گرا می دانند، شاید انتخاب بسیار مناسبی باشد.

برنامه ریز رویداد یکی از بهترین شغل‌های برونگرایی- میانگین حقوق: 50,472 دلار (170 میلیون)

برنامه ریزان رویداد، تمام جزئیات مربوط به سازماندهی و اجرای یک رویداد را مدیریت می‌کنند، خواه یک کنفرانس صنعتی باشد یا عروسی.

آنها مسئول پیگیری تدارکات، عمل به عنوان رابط بین مشتری یا شرکت کننده رویداد و فروشندگان مختلف، استخدام و مدیریت کارکنان رویداد و ارائه پشتیبانی در محل و در طول رویداد هستند تا مطمئن شوند همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود.

به منظور انجام یک رویداد موفق، برنامه ریزان رویداد باید روابط و تعاملات خود را با افراد مختلف – از جمله مشتریان، فروشندگان و کارکنان رویداد – مدیریت کنند و این نقش را برون گراها می‌توانند به خوبی بر عهده بگیرند.

9+1 : تدریس بهترین شغل برای افراد برونگرا است – میانگین حقوق: 49683 دلار (150 میلیون)

شاید بتوان گفت برای افراد برونگرا بهترین شغل با اختلاف نسبتاً زیادی تدریس باشد. در بقیه شغل‌های این لیست در خیلی از لحظات افراد برونگرا مجبور هستند بیشتر شنونده باشند تا گوینده ولی در شغل تدریس با اختلاف نسبتاً زیادی (البته با توجه به روش تدریس) مدرس بیشتر صحبت میکند.

در زمینه حقوق و مزایا شغل تدریس، شاید میانگین نسبت به سایر موارد این شغل کمتر باشد ولی این را در نظر بگیرید که این فقط یک میانگین است. وگر نه برایان تریسی هم مدرس است، شهاب اناری هم مدرس است و …

نکته دیگری که در زمینه شغل تدریس وجود دارد این است که سرعت درآمدزایی و رسیدن به درآمد بیشتر، نسبت به شغل‌های دیگر به خصوص در آموزش تدریس مجازی خیلی بیشتر است.

 

 

پیشنهاد مطالعه برای انتخاب بهتر کسبوکار:

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *