استارت آپ | startup

استارت آپ

استارت آپ چیست؟ برای راه‌اندازی یک استارت آپ چقدر باید سرمایه داشته باشیم؟ چطور استارت آپ خود را راه‌اندزی کنیم؟ موفقترین نمونه‌های داخلی و خارجی کدام است؟ تفاوت استارتاپ با کسب‌وکار کوچک چیست؟

در این مقاله که از مجموعه آموزش‌های کارآفرینی ب‌م‌م هست، قصد داریم با هم قدم به قدم از استارتاپ صحبت کنیم، ببینیم که آیا ارزش دارد به عنوان شغل، استارت آپ خود را راه بیاندازیم؟ و در ادامه چطور خودمان صاحب یک startup موفق شویم؟

استارت آپ یا startup چیست؟

مراجع زیادی در مورد استارتاپ صحبت کرده‌اند و احتمالا هم همه‌ی آن‌ها تا جای ممکن سعی کرده‌اند مفهوم را تا جای ممکن برای مخاطب جا بیاندازند. پس قبل از اینکه به تعاریف ناقص دیگر منابع بپردازیم، تعریف خودمان در ب م م را با شما در میان میگذاریم تا به راحتی با مفهوم این واژه زیبا آشنا شوید:

تعریف استارتاپ از نگاه ب‌م‌م

ما همواره تلاش کرده‌ایم فارغ از پیچیدگی های کتاب های به درد نخور یا مدرسینی که سطح سوادشان نهایتا در حد ترجمه مقالات سایت های خارجی است، با هم در مورد مفاهیم صحبت کنیم؛ با این مقدمه تعریف ما در ب‌م‌م به این صورت است:

استارت آپ = بیزینس + خلاقیت به درد بخور

در حقیقت تعریف استارت آپ از نگاه ما از 2 بخش کلی تشکیل شده است:

بخش اول: بیزینس

اگر میخواهید استارتاپی را راه بیاندازید باید در قدم اول با قواعد کسب و کار آشنا باشید یعنی برای خود بیزینس پلن، بوم کسب و کار، مارکتینگ پلن و… طراحی کنید.

به عبارت دیگر در بخش اول شما باید با قواعد بازی بیزینس آشنا شوید تا آماده آشنا شدن با قواعد بازی استارت آپ شوید. واقعا عجیب است فردی نمیداند بیزینس پلن چیست و در رویای خود میخواهد سرمایه گذاران به طرح او اعتماد کنند و پول‌های خود را با خواهش و التماس به او بدهند!

میخواهید استارت آپ خود را راه بیاندازید؟ اول باید کسبوکار خود را راه بیاندازیذ.

بخش دوم: خلاقیت به درد بخور

شما میتونید با داشتن یک سرمایه مناسب بسته به انتخاب بازار و محصول، همین الان یک کسبوکار راه بیاندازید، اما چرا باید سرمایه گذاران بر روی کار شما حساب باز کنند؟ چرا مردم به جای ارائه دهندگانی که همین الان وجود دارند از شما کالا بخرند یا خدمات دریافت کنند؟

جواب واضح است یا کسبوکار شما همان محصول و خدمات را ارائه میدهد و مشتریان به خاطر چهار دلیل نزدیکی به شما، قیمت پایینتر، تبلیغات گسترده‌تر یا فروشنده جذابتر از شما خرید میکنند، یا شما یک ایده جدید یا نوآوری برای برطرف کردن همان نیاز دارید.

بیایید با یک مثال، بیشتر به عمق ماجرا برویم:

بیش از صد سال از وجود تاکسی شهری میگذرد، در ایران و در خارج از ایران کسب و کارهای مختلفی برای رفع نیاز جابه جایی مردم درون شهرها تلاش کرده بودند. از خدمات تقریبا رایگان شهرداری گرفته تا تاکسی های تلفنی یا حتی تاکسی بیسیم.

نیاز مردم تقریبا بر طرف شده بود و کسب و کارها بر اساس نزدیکی یا قیمت، درآمدی متناسب با خدمات خود کسب میکردند. تقریبا همه ی افراد از این وضع راضی بودند تا اینکه به سر فردی زد که چرا وضع این چنین است؟ چرا مردم برای اینکه یک سفر درون شهری لذت بخش داشته باشند باید از خدمات مجموعه‌های محلی استفاده کنند؟ اگر فردی از یک محله جدید و داخل کوچه پس کوچه‌هایی که تاکسی های شهری نیستند، خواست جابه جا شود و شماره تاکسی تلفنی را هم نداشت چه کار باید بکند؟ اگر فردی خواست در بعضی از تایم های آزاد خود با ماشین خود کمی پول اضافه در بیاورد چه کار باید بکند؟ و…

اینجا بود که گفت کاری ندارد استارت آپ من سیستمی است که افرادی که میخواهند جا به جا شوند، بدون اینکه نیازی باشد به سر خیابان بیاییند، شماره‌ای (تاکسی تلفنی) را حفظ کنند و… به راحتی و فقط با یک کلیک ساده، در زمان کمی به خواسته خود یعنی آمدن ماشین در نقطه مبدا برسند و از طرف دیگر افراد بدون اینکه نیاز باشند ضمانتی بابت ساعت فعالیت خود بدهند (مثل تاکسی تلفنی) یا مجبور بودن به فعالیت در یک مسیر خاص (مثل تاکسی شهری)، هر زمان که اراده میکردند و در هر نقطه‌ای که هستند از مسافرکشی پول دربیاورند!

این است نوآوری به درد بخور اوبر و کپی کنندگان داخلی آن.

در مورد نوآوری باید هزاران کلمه نوشت که بعدا در یک آموزش دیگر به آن میپردازیم ولی “نوآوری به درد بخور روح استارت آپ” است.

 

روش تدریس

 

تعریف مجله forbes

اگر به دنیای بیزینس و بازاریابی علاقه‌مند باشید محال ممکن است اسم مجله forbes را نشنیده باشید. در این سایت معمولا مطالب مفیدی را میتوانید پیدا کنید، تعریف این مجله از startup به صورت زیر است:

استارت‌آپ‌ها را میتوان کسب‌وکارهایی در نظر گرفت که قصد دارند صنایع و کسب وکارهای موجود را با ایده‌های جدید زمین بزنند. بنیان‌گذاران استارت‌آپ آرزوی داشتن کالا یا خدماتی را به جامع هدف خود میدهند که واقعا به آن نیاز دارندولی هنوز کسی آن را تولید یا ایجاد نکرده است. همچنین بعد از عرضه اولیه عمومی (IPO) منجر به بازگشت سرمایه (ROI) و سود زیادی میشود.

با اینکه تعریف بالا را ما کمی ایرانیزه کردیم ولی باز هم به نظر میرسد این تعریف کمی مبهم است! به عبارت دیگر چه جامع هدفی (کدام بخش از مردم) آرزو میکنند فلان کالا یا خدماتی که حتی وجود ندارد و یا حتی آنقدر جدید است که برای مخاطبین ناشناخته است، را داشته باشند؟

از طرف دیگر در بخشی از این تعریف آمده که استارت آپ کالا و محصولاتی را ارائه میدهد که هنوز کسی آن را تولید یا ایجاد نکرده باشد! آیا به نظر شما این منطقی است؟ یعنی شما ابگو بهترین کالا یا خدمات را تولید کنید که دقیقا برای رفع نیاز مردم ضروری است، آیا بخش زیادی از مردم حاضرند چیزی که تا به حال خریداری نشده یا تجربه استفاده از آن موجود نیست را برای خود تهیه کنند یا بابت آن پولی بپردازند؟

 

استارت آپ

 

لطفا ذهنتان را از کتاب های به درد نخور قدیمی خالی کنید. این نمودارهایی که در این کتاب‌ها به شما نشان میدهد که زمان ارائه کالا یا خدمات جدید ابتدا عده‌ای که دوست دارند چیزهای جدید را امتحان کنند میخرند، بعد اکثریت افراد و در انتها مردم دیگر آن نوآوری را کنار میگذارند چیزی غیر کاربردی است حداقل برای اکثریت افرادی که میخواهند بیزینس خود را در ایران و با سرمایه کمتر از 100 هزار دلار شروع کنند!

دلیل اینکه میگیم این تعریف به درد ما نمیخوره، اینه که اگر استارت آپ شما بخواهد محصول جدیدی را عرضه کنه (و نه بهبود محصولات قبلی) را شما در فروش محصول اولیه و راضی کردن سرمایه گذار معمولا با چالش‌های زیادی مواجه میشید. چون سرمایه گذارها میدونند که وقتی یک چیزی از ریشه جدید است و قبلا مثالی در ذهن مردم وجود ندارد، نیاز به بودجه تبلیغاتی زیادی است، امکان سواستفاده رقبا (به خصوص از نوع رانتیش) و… وجود دارد، پس یک مقدار بیشتر نیاز به مذاکره و چالش‌های اینچنینی روبه رو میشوید.

تعریف سایت startups

اگر کمی اهل سرچ انگلیسی باشید و وب انگلیسی را یکم بگردید احتمالا به سایت جذاب startups برمیخورید. نویسندگان این سایت بر عکس خیلی از سایت های انگلیسی که سعی میکنند مطالب را کمی سخت توضیح دهند، کمی از احساس در بیان مطالب خود استفاده میکنند و البته که به صورت تخصصی بر حوزه استارت آپ فعالیت میکند.

تعریف این سایت به شرح زیر است:

«استارت آپ رویای به حقیقت پیوسته یک بنیان گذار است؛ نشان دهنده سفر از یک خیال به واقعیت است؛ یکی از معدود مواقعی است که می‌توانیم نه فقط برای خودمان بلکه برای کل جهان، چیزی را که فقط یک رویاست به واقعیت تبدیل کنیم!»

این تعریف در عین حال که بسیار جذاب و ساده است، بیشتر میتوان گفت که به درد فیلم های انگیزشی یا کتاب بازاریابی میخورد تا تعریفی که دست آدم را بگیرد و به عنوان یک راهنما برای یک بنیانگذار نوپا که تازه میخواهد وارد دنیای سرد و خشن کسبوکار شود، عمل کند.

استارت آپ یک رویا هست؟ بله! حتی مارتین لوتر کینگ هم یک رویا داشت!

این یک واقعیت است که مخلوقات اول در ذهن خالق شکل میگیرند و بعدا به واقعیت و محصول قابل عرضه تبدیل میشود! اما این پروسه گاو نر میخواهد و مرد کهن! به عبارت دیگر خیلی از افراد خیلی از مواقع فکر و خیالی داشته‌اند و با خود گفته‌اند که این معجزه قرن است، فقط کافی است این ایده را مطرح کنم تا بانک ها و سرمایه داران پاشنه در خانه من را از جا در بیاورند!

تعریف سایت investopedia

اگر به مباحث مالی و سرمایه گذاری علاقه مند باشید حتما اسم سایت investopedia را شنیده‌اید. این سایت یکی از سایت های مرجعی است که تحلیل‌های نسبتا خوبی را در سطح جهانی در اختیار کابران میگذارد.

تعریف استارت آپ از نگاه سایت investopedia:

استارت آپ به شرکتی گفته می‌شود که در مراحل اولیه فعالیت خود قرار دارد. یک یا چند نفر کارآفرین، آن را با هدف ارائه محصول و خدماتی که معتقدند تقاضا برای آن وجود دارد، تاسیس میکنند.

این تعریف نیز کمی با چالش رو به رو است! بخش اول این تعریف میگوید، شرکتی که در مراحل ابتدایی فعالیت خود هست، استارت آپ است!

در حقیقت اگر بخواهیم طبق این تعریف فکر کنیم، تمام شرکت های جهان استارت آپ بوده ‌اند! فارغ از اینکه آیا آن کسب و کار نوآوری یا ایده جدیدی دارد یا خیر! به عبارت دیگر در این تعریف startup، گام اول هر بیزینس (business) است.

اما میدانیم که حداقل در فرهنگ و دایره لغات کسبوکار این موضوع درست نیست. البته از نظر دیگر میتوان این طور گفت که هر بیزینسی در زمان شروع به هر حال ارزش پیشنهادی (USP) متفاوتی را حالا چه با قیمت پایین تر، چه با دسترس پذیری بهتر و… ارائه میدهد. اما اینکه بخواهیم در تعریف موضوع نوآوری و ایده جدید را کلا در نظر نگیریم شاید خیانت به واژه باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *