آموزش تبلیغات در اینستاگرام در 8 گام به سبک ب‌م‌م!

آموزش تبلیغات در اینستاگرام

 

آموزش تبلیغات در اینستاگرام چه رازهای پنهانی دارد؟ آیا آموزش تبلیغات در اینستاگرام و یادگیری آن در شرایط ایران میتواند مفید باشد؟ بهترین پلتفرم یا سایتی که میتوانیم از طریق آن به درآمد خوبی برسیم چیست؟ آیا بازگشت سرمایه تبلیغ کردن در اینستاگرام دهن پر کن هست؟

اگر شما هم کسبوکار آنلاین خود را دارید یا میخواهید با آموزش بازاریابی در بستر دیجیتال رقبای خود را کنار بزنید، در این مقاله همراه ما بمانید تا قدم به قدم به یادگیری و آموزش تبلیغات در اینستاگرام بپردازیم. البته دقت نمایید که برای گرفتن بهترین نتیجه از این آموزش بهتر است ابتدا آموزش تبلیغ نویسی را مطالعه کرده و سپس نکات این آموزش را بررسی نمایید.

 

باید بدانیم که هنوز که هنوز است و حتی با وجود محدودیت هایی که بر اینستاگرام پیش آمده است، پر مخاطب ترین شبکه اجتماعی (یا حداقل یکی از پرمخاطبترین) در بین ایرانیان (و حتی جهانیان) اینستاگرام است. پس لازم است برای افزایش درآمد و رشد کسبوکار خود از این ابزار و فرصت به نحو احسنت استفاده کنیم که لازمه آن یادگیری و آموزش تبلیغات در اینستاگرام است.

 

 

ChatGPT

 

 

آموزش تبلیغات در اینستاگرام واقعی!

برای اینکه بتوانیم از تبلیغ کردن در اینستاگرام به نتیجه مطلوبی برسیم باید قدم به قدم و بدون هیچ تغییری طبق آموزشی که در ادامه با هم بررسی میکنیم پیش برویم:

 

1. بِدان

در گام اول آموزش تبلیغات در اینستاگرام باید بدانیم که به ازای دادن چه چیزی، چه چیزی دریافت میکنیم؟

منظور از چیزی که میدهیم وقت، انرژی و پولی است که صرف میکنیم و منظور از چیزی که به دست می آوریم شهرت، برندسازی و البته درآمد است.

خب شاید در نگاه اول با خود بگوییم این ها که بدیهی است، ما پول تبلیغ میدهیم تا مشتری یا مخاطب هدفمان با ما آشنا شود تا در نهایت از ما بخرد یا ما را به عنوان یک برند شخصی بشناسد.

اما شاید به این سادگی نباشد!

در حقیقت در گام اول آموزش تبلیغات باید بدانیم که گاهی (هر چقدر هم که متخصص و با سابقه در زمینه تبلیغ باشیم) ما هزینه ی زمانی و تومانی زیادی میکنیم ولی مقدار این هزینه، هیچ تناسب معناداری با میزان آورده ای که برای ما به ارمغان می آورد ندارد.

دقت کنید که منظور ما فقط بازگشت سرمایه کم یا جذب فالوور ناامید کننده نیست!

 

آموزش فن بیان

 

 

گاهی طبق این آموزش تبلیغات در اینستگرام پیش میرویم و مشاهده میکنیم که با یک تبلیغ نه چندان گران ولی حساب شده، نتیجه غیر قابل تصوری پیش می آید که تا قبل از این در خواب هم نمیدیدیم.

 

باید بدانیم که:

تبلیغ کردن یا نکردن ما باید فارغ از نتیجه ای که میگیریم باشد!

 

در حقیقت ما نمیتوانیم و نباید دلسرد بشویم یا انقدر اعتماد به نفس کاذب بگیریم که خارج از چارچوب و قواعد این آموزش تبلیغ در اینستاگرام، بر روی این پلتفرم سرمایه گذاری کنیم.

به عبارت دیگر هر کدام از ما بر اساس شرایط کسبوکار خود تصمیم میگیریم درصدی از درآمد خود را صرف جذب مشتری از طریق اپلیکیشن اینستاگرام نماییم.

باید بر برنامه ریزی و تصمصمی که انجام داده ایم احترام بگذاریم و ضمن تحلیل و بررسی نتیجه و تطبیق آن با مطالب آموزش تبلیغات در اینستاگرام، طبق برنامه پیش رفته و استمرار داشته باشیم.

 

یک فرصت ویژه

نمیخوای یاد بگیری چند تومن، کجا، چه تبلیغی بری که مشتری زیادِ دست به نقد، جذب کنی؟
دوره زیر بازاریابیت را متحول میکنه! بررسیش که ضرر نداره، همین الان بررسیش کن:

 

2. آماده باش

دومین گام آموزش تبلیغات این است که باید پیج آمده ای داشته باشیم و بعد برویم سراغ تبلیغ کردن!

شاید خیلی بدیهی به نظر برسد که باید پیج آماده داشته باشیم و بعد برویم سراغ تبلیغ در اینستاگرام ولی خیلی (درصد به شدت بالایی) از کسبوکارها را میبینیم که بدون هیچ آمادگی سریع میروند سراغ تبلیغ و پول خود را دور میریزند.

این جمله در ذهنمان باشد که بدترین کار برای نابودی یک کسبوکار این است که تا وقتی زمانش نرسیده، تبلیغ کند.

در دنیای غیر دیجیتال یک مغازه یا یک پاساژ وقتی تبلیغ میکند که محصول دارد، دکوراسیون را چیده، فروشنده استخدام کرده و مواردی مثل این.

هیچوقت نمیبینیم که یک مغازه وقتی هنوز فروشنده ای ندارد یا محصولی ندارد یا کلا یک جاییش لنگ میزند تبلیغ برود.

در دنیای دیجیتال و به خصوص جهان اینستاگرام هم به همین صورت است، شاید بدتر!

کوتاه سخن: باید آماده باشیم!

 

 

یک فرصت ویژه

نمیخوای یاد بگیری از اینستاگرام مشتری رایگان جذب کنی؟
هنوز ایرانی‌ها داخل اینستاگرام هستن! نگذار این فرصت از دستت بره، حداقل بررسیش کن، بررسی که ضرر نداره:

 

 

اما منظور از آمادگی در گام دوم آموزش تبلیغات در اینستاگرام چیست؟

به صورت کلی باید:

 1. محصول: باید محصول یا خدمات درست و حسابی داشته باشیم.
 2. فروشنده: بر اساس سطح کسبوکارمان باید خودمان یا ادمین هایی را برای پاسخگویی به مخاطبان را استخدام کنیم.
 3. سایت: بدون سایت به ما اعتماد نمیکنند، باید سایتی داشته باشیم و لینک آن را در بایو خودمان بگذاریم. برای اطلاع بیشتر به طراحی سایت آموزشی مراجعه نمایید.
 4. لوگو: باید یک لوگو درست و حسابی به عنوان عکس پروفایل داشته باشیم که اعتمادسازی نماید و نشان دهد که ما حرفه ای هستیم. همین الان با آموزش طراحی لوگو برای خودتان یک لوگو حرفه ای بسازید.
  آموزش تولید محتوای متنی
 5. پست: حداقل باید 9 پست (ریلز، IGTV، اسلایدی و…) حرفه ای جذاب و حساب شده بر اساس دوره کمپین بازاریابی داشته باشیم تا افرادی که از طریق تبلیغ وارد پیج ما میشوند، بدانند که کار ما چیست و چطور میتوانیم به آن ها کمک نماییم.
 6. هایلایت: باید هایلایت معرفی خودمان، تماس با ما، پر فروشترین محصولات، باز خورد مشتریان (مشتریان راضی)، لیست قیمت و…. داشته باشیم.
 7. امنیت: باید پیجمان امن باشد تا رقبا برایمان مشکل امنیتی ایجاد نکنند.
 8. بایو: در بایو باید بنویسیم که چه کمکی به چه افرادی با چه مزیتی میکنیم.

 

پس در دومین گام آموزش تبلیغات در اینستاگرام باید 8 مورد زیر را داشته باشیم و بعد به سراغ گام سوم برویم.

 

 

بهترین فروشگاه اینترنتی

 

3. هدف

در گام سوم آموزش تبلیغات در اینستاگرام باید به کمک آموزش هدف گذاری باید مشخص کنیم که چه اهدافی را دنبال میکنیم، مثلا 20 میلیون فروش، هزار دنبال کننده (فالوور)، 10 هزار بازدید آخرین پست و یا هر چیز دیگری که بر اساس بیزینس پلن یا بوم مدل کسبوکار برای خودمان مشخص کرده ایم.

باید بدانیم که هدفمان از تبلیغی که میخواهیم طراحی و برای آن هزینه کنیم چیست و اگر به چه نتیجه ای برسیم باید خوشحال یا ناراحت بشویم.

به هر حال باید هدف یا اهدافی را تعیین کنیم که مشخص کردن بهترین اهداف نیازمند تجربه و سواد است که شما میتوانید همین الان با شرکت در دوره ب‌م‌م تبلیغات علاوه بر آموزش تبلیغات در اینستاگرام، سایر پلتفرم های پر بازده تبلیغ آنلاین را یاد بگیرید.

 

کسب درآمد با گوشی

 

4. تعیین بودجه

در گام چهارم آموزش تبلیغات در اینستاگرام باید مشخص کنیم که چه مقدار پول میخواهیم هزینه کنیم؟

باید همیشه این جمله را در ذهنتان داشته باشید که هر چه پیش آید خوش آید ما که خندان میرویم یا از این ستون تا آن ستون فرج است، در دنیای کسبوکار بی معنی است و وقت ما را تلف میکند.

بای مشخص کنیم که دقیقا چقدر از درآمدی که قرار است به دستمان برسد میخواهدخرج تبلیغ شود و از کل بودجه تبلیغ ما چقدرش قرار است صرف تبلیغ در اینستاگرام شود.

تعیین بودجه هم نیاز به تخصص و مهارت زیاد است که ما در یک جلسه کامل در دوره ب‌م‌م تبلیغات در موردش صحبت کردیم ولی اگر بخواهیم خیلی خلاصه بگوییم باید بر اساس نوع کسبوکار (آموزش، خدمات، فروش کالا و…)، میزان درآمد، سابقه و موارد اینچنینی چیزی حدود 10 درصد از درآمدمان را برای تبلیغ کنار بگذاریم و بر اساس شخصیت خودمان، نوع کسبوکار و میزان بودجه و مواردی مثل این بودجه اینستاگرام را مشخص کنیم.

 

 

بهترین هاست

 

5. پرسونا

پنجمین گام آموزش تبلیغات در اینستاگرام ممتعلق است به تعیین پرسونا.

پرسونا چیه یا کیه؟

برای پرسونا مقالات و حتی کتاب های زیادی نوشته اند ولی از آنجا که ما عادت به سادگی همه چیز در ب م م داریم، در آموزش تبلیغات در اینستاگرام منظورمان از پرسونا عبارت است از:

فردی با ویژگی های مشترک مشتریان ما پرسونا است.

 

برای اینکه برای کسبوکار خود پرسونا تعیین کنید کافی است از خودتان بپرسید مشتریان شما از نظر پارامترهای زیر دارای چه جایگاهی هستند:

 1. سن
 2. مدرک تحصیلی
 3. جنسیت
 4. میزان درآمد
 5. علایق
 6. دغدغه ها
 7. سرگرمی ها
 8. چالش ها
 9. مشکلات
 10. آرزوها

پس در پنجمین گام آموزش تبلیغات در اینستاگرام برای خود مشخص کنید که ویژگی های مشترک مخاطبان شما چیست.

البته دقت نمایید که در این بخش از آموزش تبلیغات در اینستاگرام ممکن است مشتریان شما به دو یا چند بخش تقسیم شوند مثلا ممکن است مشتریان شما یک بخشیشون افراد کارمند با مدرک تحصیلی کارشناسی باشند که میخواهند کسبوکار خود را راه بیاندازند و از کارمندی خلاص شوند و بخش دیگرشون کارآفرینان موفق باشند.

 

آموزش تولید محتوا

 

 

6. ساخت!

بر اساس گام پنجم آموزش تبلیغات در اینستاگرام یعنی مشخص کردن پرسونا کسبوکارتان و همچنین با کمک آموزش تبلیغ نویسی، باید متن ها یا ساریوهای جذابی را طراحی و تبلیغ خود را بسازیم.

دقت نمایید که در این گام ممکن است چندین سناریو به ذهنمان بیاید و ندانیم که باید از کدام استفاده کنیم. یا هیچ سناریو و یا تبیلغ درست و حسابی و دهان پر کنی به ذهنمان نرسد، در این حالت بای چه کار کنیم؟

در این گام از آموزش تبلیغ کردن در اینستاگرام باید به آموزش تبلیغات مراجعه نمایید تا به صورت قدم به قدم بدانید که به چه صورت با کمک A/B تست و الگوبرداری از تبلیغ کردن افراد موفق میتوانیم برای خودمان سناریوهای جذابی بنویسیم.

همچنین شما میتوانید برای یادگیری رازهای پشت پرده ساخت تبلیغات پولساز به دوره ب‌م‌م تبلیغات  مراجعه نمایید.

 

اعتماد به نفس

 

 

7. انتخاب رسانه

بعد از طراحی سناریو و ساحت تبلیغ نوبت به این میرسد که حالا ببینیم بر اسا پرسونا و بودجه ای که داریم به چه پیج هایی تبلیغات خود را بسپاریم؟

انتخاب رسانه و پیج درست و حسابی از آن کارهایحساسی است که باید به صورت تخصصی به آن بپردازیم.

انتخاب یک رسانه اشتباه، هر چند که آن رسانه یا پیج پر بازده برای افراد و حتی رقبای ما باشد میتواند ما را با چالش های بسیار بزرگی رو به رو نماید.

جذب مخاطب اشتباه از نداشتن مخاطب به خصوص در اینستاگرام که الگوریتم و کوفت و زهرمار دارد به مراتب بدتر و هزینه آور تر است.

باید ببنیم که چه رستنه ای مخاطبی که ما دوست داریم را به ما میدهد و از بین گزینه های مختلف کدام پیج را انتخاب نماییم.

این مورد از آموزش تبلیغات در اینستاگرام هم به صورت تخصصی در چند جلسه از دوره ب‌م‌م تبلیغات  بررسی شده است ولی اگر بخواهیم خیلی مختصر بگوییم باید بگوییم ببنید که پرسونای شما چه پیج هایی را بیشتر دنبال میکند، یک لیست از آن پیج ها درست نمایید و بعد به کمک میزان هزینه و سایت social blade پیج های مختلف را رتبندی نمایید.

 

عزت نفس

 

 

8. نوع

هشتمین و آخرین مرحله از آموزش تبلیغات در اینستاگرام مربوط میشود به تعیین نوع تبلیغ.

احتمالا میدانید که ما انواع تبلیغات در اینستاگرام داریم که عبارتند از:

 • تبلیغات بلاگری: بلاگر به کسی میگویند که در یک زمینه خاص محتوا تولید میکند. ما با پرداخت هزینه به یک بلاگر از او میخواهیم که به صورت پست یا استوری سناریوی تبلیغاتی ما را بیان کند و از کاربرانش بخواهد که ما را دنبال کنند یا به صورت مستقیم از ما بخرند.
 • تبلیغات اینفلوئنسری: اینفلوئنسر به کسی میگیند که حرفش در بازار و کاری که میکند سند است و به نوعی بر بازار تاثیر میگذارد. ما میتوانیم با پرداخت هزینه (نسبتا زیاد به نسبت سایر روش ها) از این نوع بهره ببریم.
 • تبلیغات پیج های عمومی: منظور از پیج های عمومی، پیج های فکت، فیلم و سریال، آموزشی، معرفی کتاب، تاریخی و… است که معمولا مخاطب عام دارد و از هر قشری در آن یافت میشود.
 • تبلیغات انبوه: منظور از انبوه در اینجا تبلیغاتیی است که ما در پیج های مختلف و به صورت همزمان با پرداخت هزینه میرویم.
 • تبلیغات واینری: واینر به طنزپردازها میگویند. ما میتوانیم به افرادی که کار طنز میکنند سفارش تبلیغات دهیم.

 

شاید بتوانیم علاوه بر موارد بالا دسته بندی های دیگری برای نوع در آموزش تبلیغات در اینستاگرام پیدا کنیم ولی بهترین نوع دسته بندی همین است  ما باید بر اساس بودجه، پرسونا، اهداف کسبوکار و… نوع تبلیغی که میخواهیم سفارش دهیم را مخص نماییم.

 

 

قانون جذب

 

 

مطالعه بیشتر برای افزایش بازدهی آموزش تبلیغات در اینستاگرام:

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *