بایگانی دسته‌ی: بازاریابی

بازاریابی این نیست!

بازاریابی از دید ما در ب‌م‌م تئوری‌های مسخره کتابی در زمینه پرستش مشتری نیست!

اگر میخواهید پول دربیاورید، راهش بازاریابی است. در این مقاله همراه ما باشید تا راه پول درآروردن را قدم به قدم یاد بگیریم.


بازاریابیبازریابی، ماشین کسب درآمد!

اگر میخواهید سریعا کمپین بازاریابی خود را راه بیندازید و درآمد خود را افزایش دهید، همین الان کلیک کنید:

طراحی کمپین بازاریابی مشاوره خصوصیبازاریابی چیست؟

بازاریابی کلمه ای است که برای خیلیا از جمله منی که دارم این مقاله را مینویسم و شمایی که دارید این مطلب را میخونید حکم عشق را داره، یک عشق واقعی، یک عشق پاک.

شاید خیلی‌ها فکر کنن این عشق بازاریابی در حقیقت عشق به پول و درآمد است ولی خودمون میدونیم که این نیست یا حداقل تمامش نیست. با بازاریابی محصول و خدمات درست را میدیم دست بنده‌های خدا، نیازشون را برطرف میکنیم، کمکشون میکنیم زندگیشون بهتر بشه، حس رضایت داشته باشند و در نهایت جهان را به جای بهتری برای هممون تبدیل میکنیم!

پس از دید ما در ب‌م‌م بازاریابی هنر عشق ورزیدن است.

حالا بیایم تعاریف احساسی را کنار بگذاریم و یکم تعاریف کتابی‌تر، تئوری‌تر و دانشگاهی‌تر را بررسی کنیم و ببینیم افرادی که یکم نام آشناتر هستند در مورد بازاریابی مدعی هستند و زیاد این طرف آن طرف اسمشان را میشنویم در مورد این کلمه جذاب یعنی “بازاریابی” چه میگویند؟

در قدم اول یک سری به دیکشنری بزنیم ببینیم دیکشنری ایرانی آبادیس در مورد کلمه بازاریابی چی میگه:

بازاریابی یا مارکتینگ (که مارکتینگ کلمه انگلیسی است Marketing) به عنوان فرایندی مدیریتی و اجتماعی تشریح شده است که به وسیله‌ی آن افراد و گروه‌های مختلف یک جامعه از طریق تولید و مبادله کالا و خدمات با یکدیگر در راستای بر طرف کردن نیازها و خواسته های خود، اقدام می‌کنند.

بد نیست به بررسی مفهوم بازاریابی از یکی از برترین منتبع جهان یعنی دیکشنری آکسفورد هم بپردازیم تا دید بهتری نسبت به این مفهوم دوست داشتنی پیدا کنیم:

فعالیت ارائه، تبلیغات و فروش محصولات یا خدمات یک شرکت به بهترین شکل ممکن را بازاریابی میگویند.

اگر بخواهیم یک منبع دم دستی هم برای تعریف بازاریابی پیدا کنیم شاید جایی دم دستی تر از ویکی پدیا نتوانیم پیدا کنیم، برای همین خالی از لطف نیست که تعریف ویکی پدیا را هم به صورت مختصر بررسی کنیم:

 • بازاریابی فرآیند کاوش، ایجاد و ارائه ارزش برای برآوردن نیازهای یک بازار هدف از نظر کالاها و خدمات است که به طور کلی شامل:
 • انتخاب یک مخاطب هدف
 • انتخاب ویژگی ها یا مضامین خاص برای تأکید در تبلیغات
 • اجرای کمپین های تبلیغاتی
 • حضور در نمایشگاه های تجاری و رویدادهای عمومی
 • طراحی محصولات و بسته بندی جذاب برای خریداران
 • تعریف شرایط فروش مانند قیمت، تخفیف، ضمانت، و سیاست بازگشت
 • قرار دادن محصول در رسانه‌ها یا با افرادی که تصور می‌شود بر عادات خرید دیگران تأثیر می گذارد
 • توافق با خرده فروشان، توزیع کنندگان عمده فروشی، یا فروشندگان
 • تلاش برای ایجاد آگاهی، وفاداری و احساسات مثبت در مورد یک نام تجاری
 • بازاریابی گاهی توسط فروشنده، گاهی یک خرده فروش یا تولید کننده و در نهایت گاهی اوقات این وظایف به یک شرکت بازاریابی اختصاصی یا آژانس تبلیغاتی واگذار می‌شود و همچنین به ندرت، یک انجمن صنفی یا سازمان دولتی در بازاریابی دخالت می‌کند.

احتمالا بعد از این تعاریف شروع میکنیم به خمیازه کشیدن و با خودمون هم میگیم این مفاهیم لعنتی بدیهی به چه دردی میخوره!؟ هر آدمی با کمترین میزان شعور و فهم هم اگر یک دقیقه با خودش فکر کنه موارد و کلماتی بهتر از این به ذهنش میرسه، چرا ما باید ذهنمون را با این خزعبلات بدیهی پر کنیم؟

شاید بهتر باشه بریم سراغ فرد مشهور این حوزه یعنی فیلیپ کاتلر (سایتش) که احتمالا از دهن هر فردی که ادعایی در مورد مارکتینگ و فروش دارد شنیده‌ایم و شاید هم کتاب مدیریت بازاریابی یا انواع کتاب‌های دیگرش مثل نسل دو، سه، چهار و… (احتمالا تا آخر عمر هر سال یک نسل به این موارد اضافه کند) را خوانده یا حداقل اسمشان به گوشمان آشنا باشد:

بازاریابی به معنای شناسایی و برطرف کردن نیازهای انسانی و اجتماعی است. کاتلر و کلر تعریف کوتاهی از بازاریابی به عنوان برآورده کردن نیازهای مشتریان به صورت سودآور ارائه می‌دهند.

اگر به نظر این ریش سفید بازاریابی نگاهی دقیق بیاندازیم میبینیم نظریه او بر اساس نظریه روانشناس معروف یعنی آبراهام مازلو استوار است. یعنی به عبارتی جناب کاتلر ریشه را در بر طرف کردن نیاز یک دسته از افراد میبیند!

اما شاید بتواتیم بگوییم همه‌ی این تعاریف، حق مطلب را به درستی ادا نمیکنند و به نوعی تعریف کلیشه‌ای ارائه میدهند که همان به درد دانشگاه و مدرسین کتابی (مدرسینی که بدون تجربه فقط از روی کتاب درس میدهند) میخورد و با این تعاریف به جایی نمیتوانیم برسیم.

 

 

 

آموزش بازاریابی

 

 

ب م م بازاریابی

بیایم قبل از این که به تعریف ب م م برسیم، جواب چند سوال را با خودمان مرور کنیم تا تعریف بازاریابی کمی برای ما بهتر و بیشتر جا بیافتد. به عنوان یک مثال، سناریو این است که من قصد دارم برای خودم یک گوشی موبایل بخرم، حال بیایید به این سوالات جواب بدهیم:

 1. چرا به جای سرمایه گذاری روی دلار و سکه برای لوازم دیجیتال هزینه کنم (دسته‌بندی)؟
 2. چرا از بین وسایل دیجیتالی مثل تبلت، لپ‌تاپ و گوشی، من باید گوشی بخرم (نوع کالا)؟
 3. چرا باید مارک اپل را انتخاب کنم (برند)؟
 4. چرا از بین مدل‌های مختلف مثل آیفون 10، 11 و… مدل مثلا 13 را باید انتخاب کنم (مدل)؟
 5. چرا باید در یک مدل خاص، مدلی با ویژگی مثلا رنگ نقره‌ای، 256 گیگ و… را انتخاب کنم (ویژگی)؟
 6. چرا باید همراه با گوشی، محافظ صفحه و قاب بخرم (خرید مکمل)؟
 7. چرا باید از بین تمام مغازه‌ها و سایت‌ها از جایی خاص بخرم (فروشگاه)؟
 8. چرا به جای خرید از بین این همه فروشنده در یک فروشگاه، از یک شخص خاص بخرم (فروشنده)؟
 9. چرا باید خرید یک گوشی مانع اساسی خرید بقیه چیزهای جذاب برای من باشد (هزینه)؟
 10. چرا به جای پرداخت قسطی باید نقد پرداخت کنم (پرداخت)؟
 11. چرا نباید تصمیم خودم را زیر سوال ببرم و مدل را تعویض نکنم (تعویض کالا)؟
 12. چرا نباید از گارانتی بازگشت وجه استفاده کنم (بازگشت وجه)؟
 13. چرا باید به دوستانم بگویم که از خریدم راضی هستم و محصول خوبی خریدم (تایید محصول یا خدمات)؟
 14. چرا باید به دوستانم بگویم که خرید از فروشگاهی که موبایل به من فروخت، خرید لذت بخشی بوده (تایید فروشگاه و فروشنده)؟
 15. چرا باید برای خرید موارد مرتبط با وسایل دیجیتالی مثل موبایل باید به این فروشگاه برگردم (تنها گزینه)؟

برای هر محصول یا خدماتی که داریم باید 15 سوال بالا را از خودمان بپرسیم و ببینیم واقعا چرا ما و محصول ما باید توسط مشتری انتخاب شود.

 

 

بازاریابی چیست

 

بازاریابی از نگاه ب‌م‌م

بازاریابی از نگاه ما در ب‌م‌م در یک جمله خلاصه میشود:

ساخت نیازی در مردم که فقط و فقط با ما برطرف میشود.

یا اگر بخوایم یک خورده با زبون کوچه بازاری تعریف خودمون از مفهوم بازاریابی را بگیم باید بگیم: کاری کنیم ملت دردی را انتخاب کنن که دواش فقط دست ما باشه.

خب بیایم یکم تعریفمون را با هم و البته با مثال جابندازیم ببینیم که چقدر این تعریف میتونه به همه افراد و کسب وکارها کمک بزرگی بکنه و آن ها را از دام تعاریف و مفاهیم تو خالی و بی اساس نجات میده!

اول از همه از نظر و تعریف کاتلر شروع کنیم! کاتلر درست گفته که ما باید نیاز را بر طرف کنیم ولی این تعریف به درد دانشگاه و احتمالا امتحان میانترم میخوره، چون چرا منی که نیاز دارم به گوشی موبایل برم گوشی اپل بخرم، چرا از تو بخرم؟ چرا الان بخرم و… . در حقیقت نظریه کاتلر درسته منتهی بی استفاده است و یا به عیبارتی این تعریف از دید مشتریه یعنی مشتری با خودش میگه این نیاز من را میتونه برطرف کنه!

ولی از سمت بازاریاب تعریف کاتلر مفت نمی‌ارزه. چرا؟ چون چرا باید نیاز خرید به گوشی داشته باشه؟ چرا باید نیاز داشته باشه که به جای گوشی 6 تومنی یک گوشی شصت میلیونی بخره؟ و موارد دیگری مثل این.

اشتباه میکنن!

خیلی از تازه کاران و ابلهان پرمدعای دنیای بازاریابی فکر میکنند برای خرید یک کالا باید طرف به اندازه کافی پول در حسابش داشته باشد! همین قدر سطحی، همین قدر احمقانه! اگر یک بازاریاب بتواند کاری کند که فردی با موجودی صفر تومان در حساب، احساس کند که به یک کالا و خدمات نیاز دارد، از زیر سنگ هم که شده پول را جور میکند!

اما این کار هنر میخواهد، این کار تجربه میخواهد، کسی با خواندن کتاب‌های دو زاری نمیتونه از این کارها بکند! یک لحظه با خودت فکر کن که چه تعداد از افراد هستند که حاضرند به هر دری بزنند که پول جور شود تا بتوانند به بهترین دکتر شهر زیر میزی بدهند تا عزیزشون حالش بهتر بشه!

ما به عنوان یک مارکتر یا بازاریاب باید نیازی را در مردم ایجاد کنیم که نه تنها مردم احساس نیاز کنند، بلکه باید به این نتیجه برسند که تنها دوای دردشان ما هستیم، میخوای پول بدی به غذا، نه! باید پولت را بدی به من، جای پول تو پیش من اسست. نیاز به دارو داری، نه! محصول من نیاز مهمتری است، پولت را بده من، سریع!

اگر کتاب های مزخرف و سطحی مثل کتاب های مدعی اعظم برایان تریسی (که طبق تحقیقات در ایران بیشتر روی بورسه)، شیوه‌ی گرگ (گوسفند) را خوانده باشید میبینید که چقدر مطالب احمقانه ای پشت سر هم نوشته شده است! کتاب‌هایی که وقت شما را تلف میکند، اما این جا در ب‌ م م از این خبرها نیست.

میخواهی بازاریاب بشی باید با حقیقت بازار آشنا بشی. میخواهی بازاریاب خوبی باشی باید مطالب ما را به گوش جان بسپاری و هر روز به ما سر بزنی!

 

 

 

بازاریابی

 

بازاریابی به زبون خودمونی!

طبق روند همیشگیمون در ب م م،  باید برای بازریابی هم یک تعریف خوئمونی داشته باشیم تا از دست تعریف های طولانی که به خاطر سپاریشون کار حضرت فیل هست رهایی پیدا کنیم و آزاد بشیم. بنابراین تعریف خودمونی زیر را داریم:

بازاریابی یعنی علم پول درآوردن!

واقعا بازاریابی چیزی غیر از دانش پول درآوردن نیست. در حقیقت یک بازریاب با مطالعه بازار پیدا میکنه:

 • چه محصول، کالا یا خدماتی: یکی از مهمترین وظایف بازریابی برای رسیدن پول این است که مشخص کند مردم چه چیزی را میخرند و برای چه چیزهایی پول میدهند؟ باید بازریاب تعیین کند که برای رسیدن به بیشترین سود خالص با سرمایه و زمان مشخص، کسب و کار چه چیزی را باید تولید، ارائه یا موجود کند.
 • آن محصول، کالا یا خدمات را موجود میکنه که برای این کار اگر شرکت و مجموعه تولید کننده هستن در جلسه با مدیر تولید دلایلی ارائه میده که چرا مردم این محصول را باید تولید کنیم و چه سودی از تولید آن با توجه به دانش بازاریابی به دست می آوریم. اگر هم بازاریاب داستان در یک شرکت و مجموعه دلالی ( از واردات تا شرکت توزیع و پخش و خورده فروشی ) کار کند، به مدیر محصول یا مدیر عامل تفهیم میکند که چرا باید این محصول، کالا و خدمات را موجود کنیم.
 • تبلیغ: یکی از بخش های مهم بازریابی این است که برای جذب بیشترین مشتری سود ده و برای بالا بردن نرخ بازگشت سرمایه ( ROI )، بهترین بستر و محل برای تبلیغات و نوع و محتوا تبلیغ را مشخص کند.
 • کانال توزیع: بعد از اینکه اعضای دیگر مجموعه را راضی کرد که چه چیزی را برای فروش موجود کنند، نوبت به این میرسد که حالا از چه کانال و روشی این چیز را بفروشیم که سودمان بیشترین حالت ممکن شود. در اینجا هم بسته به شرکت و مجموعه ای که قرار است علم بازاریابی توسط بازاریاب در آن پیاده شود، یا خودش مستقیما کانال توزیع را مشخص میکند یا در جلساتی، افراد تصمیم گیرنده را مطلع میکند.
 • فروش: بازاریابی باید به فروش ( مدیر فروش و فروشندگان  ) جهت دهد، یعنی مشخص کند با چه استراتژی برای کسب درآمد بیشتر به چه افراد، مجموعه و اشخاص حقیقی و حقوقی باید محصول و خدمات تامین شده را بفروشیم.
 • برندسازی: چه برنامه ای برای برندسازی محصول و برندسازی شرکت باید بریزیم تا در ذهن مخاطبان و مشتریان احتمالی به عنوان یکی از مهمترین گزینه های خرید تبدیل شویم و هر جا حرفی از خدمات و محصول مربوط به کسب و کار ما شد، اسم شرکت و مجموعه ما به یاد مشتریان بالقوه و بالفعل بیاید.
 • ارتباط با مشتری: برای رسیدن به درآمد بیشتر یک بازاریاب باید برای فروش مجدد به مشتریان قبلی یا افزایش مبلغ خرید مشتریان برنامه بازاریابی مشخصی داشته باشد.

همانطوری که میتوانیم ببینیم کل روند درآمد یک کسب و کار در دست بازریاب است و هر چقدر علم بازاریابی در جای جای یک مجموعه و بیزینس بهتر پیاده سازی شود درآمد آن بیشتر و تضمین شده تر است.

 

 

 

آموزش رایگان بازاریابی

 

این نیست!

خیلی از افراد به دلیل دانش کم در مورد بازاریابی دچار اشتباهاتی هستند که باید همین جا و یک بار برای همیشه برای خودمان آن را بر طرف کنیم:

ویزیتوری نیست!

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که معمولا افراد و به خصوص صاحبین کسب و کار یکم قدیمی تر میکنند این است که فکر میکنند بازاریاب همان ویزیتور است!

ویزیتوری ( visitor ) همانطور که از اسمش پیداست یعنی بازدید کننده. اما بازریابی یعنی علم ثروت سازی!

بیایید با یک مثال این اشتباه فاحش را برای خودمان بررسی کنیم:

فرض کنید یک شرکت میخواهد از طریق پفک به درآمد برسد. کار بازریاب این است که مشخص کند الان چه نوع پفکی رو بورس هست؟ کرانچی یا اسنک پنیری را مردم بهتر میخرند؟ گوجه ای باشد یا فلفلی؟ کم کالری باشد یا مهم نیست؟

خب بعد از اینکه مشخص شد چه نوع پفکی باید تولید شود نوبت به این میرسد که حالا پفک تولید شده را از چه کانال توزیعی بفروشیم؟ با هایپرها مذاکره کنیم یا کروش؟ با شرکت پخش البرز قرار داد ببندیم یا مثل شیرین عسل، خودمان با جذب سرمایه گذار خورده فروشی بزنیم یا حتی شاید بهتر باشد در فضای دیجیتال کار توزیع و فروش را به صورت مستقیم انجام دهیم و موارد دیگیری که باید در یک مقاله و آموزش به صورت کامل در مورد آن صحبت کنیم.

بعد از این که کانال توزیع مشخص شد، بازاریاب مشخص میکند که یک سری افراد شرکت حالا چه از طریق تلفنی، چه به صورت آنلاین و چه به صورت حضوری و ویزیتوری با شبکه توزیعی که در مرحله قبلی انتخاب کردیم ارتباط برقرار کنند. مثلا ویزیتور ما برود به خوره فروشی ها یا سوپر مارکت ها بگوید ما این پفک را داریم و بقیه ماجرا. همانطوری که میتوانید حدس بزنید ممکن است شرکت پفک سازی حتی ویزیتور نداشته باشد و ویزیتورها استخدام شرکت پخش و توزیع باشند ( مثلا ویزیتورها کارکنان شرکت پخش البرز باشند ).

و بقیه کارها و فعالیت هایی مثل برندسازی، استراتژی تبلیغات و خیلی موارد پیچیده تر که احتمالا ویزیتورها حتی به گوششان هم نخورده است.

فروش نیست!

باید بدانیم که فروش یکی از ارکان بازاریابی است و نه کل آن در مثال کسب و کار پفک که در بالا زدیم اگر شرکت تصممیم بگیرد که خودش بدون واسطه و شرکت پخش پفک هایش را بفروشد اینجا فروشنده و علم فروش به ماجرا وارد میشود ولی باز هم مسئولیت هایی مثل برندسازی، بازارسازی، برندینگ و… هیچ ربطی به بخش فروش مجموعه ندارد.

نه تجربی و نه آموزش

خیلی از افراد فکر میکنند و یا ادعا میکنند بازاریابی فقط تجربه ایت که یک فرد باید عرق و خون در یک صنعت بریزد تا بتواند ادعای بازریاب بودن بکند، ازز طرفی کی سری افراد هستند که فکر میکنند با خواندن چهارتا کتاب بازاریابی مثل کتاب کاتلر و یا کتاب های مدیریت میتوانند ادعایی داشته باشند!

در حقیقت هر دو سته اشتباه میکنند! دقیقا مثل یک مربی فوتبال که خود شباید هم کمی فوتبال بازی کرده باشد و هم مدام در حال مطالعه باشد و آموزش های جدید مربی گری را آموزش ببیند، یک بازاریاب، هم باید در دوره های آموزشی مختلف شرکت کند و هم باید کمی تجربه در صنعت های مختلف بخش های مختلف بازاریابی مثل فروش، ویزیتوری و… داشته باشد.

اگر فردی بخواهد ادعای بهترین بودن در زمینه بازاریابی بکند باید علاوه بر شرکت در دوره های آموزشی و تجربه باید از خلاقیت زیادی داشته باشد و بتواند در شرایط مختلف راه حل های متنوع و کارسازی را خارج از دنیای تجربیات و دوره های آموزشی ارائه دهد.

آموزش تبلیغات | انواع روش های تبلیغات چیست؟

تبلیغات

تبلیغات چیست؟ آموزش تبلیغات را از کجا شروع کنیم؟ بهترین روش تبلیغات چیست؟ کجا تبلیغ کنیم؟ از بین اینستاگرا، تلگرام، گوگل و… کدام یک بهترین بازدهی را برای ما دارند؟ اگر شغل شما به نوعی به بازاریابی مربوط است، اگر در حین کارآفرینی هستید، اگر کسب و کاری دارید یا اگر میخواهید استارت آپ راه…

آموزش فروش رایگان از 0 تا فروختن!

آموزش فروش

آموزش فروش را از کجا شروع کنیم؟ رازهایی که در زمینه فروش کالا یا خدمات کسی به شما نمیگوید چیست؟ چطور کاری کنیم که افراد زیادی از ما بخرند؟ در این آموزش از ب‌م‌م میخواهیم یک بار برای همیشه پرونده آموزش فروش را ببندیم! دقت کنید که این آموزش یکی از بخش‌های بازاریابی است و…

ایمیل مارکتینگ | بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست؟ آیا ایمیل مارکتینگ در ایران جواب میدهد؟ چه بیزینس‌هایی نباید از بازاریابی ایمیلی استفاده کنند؟ چطور از بازاریابی ایملی برای افزایش درآمد و بهبود کسب و کار خود استفاده کنیم؟ اگر وارد دنیای بازاریابی یا کارآفرینی شده‌اید، اگر قصد دارید استارت آپ خود را ارتقا دهید و در این مسیر میخواهید از…

پرسونال برندینگ | برندسازی شخصی

پرسونال برندینگ

پرسونال برندینگ چیست؟ چطور به یک برند شخصی تبدیل شویم؟ ریشه‌های اساسی personal branding چیست؟ چطور در حوزه کاری خود، به یک برند تبدیل شویم؟ پرسونال برندینگ چطور بر درآمد ما تاثیر میگذارد؟ در این آموزش میخواهیم با هم علاوه بر پاسخ به سوالات بالا ببینیم در راستای بهبود کسب‌وکار با هدف اصلی بازاریابی چطور…

بهترین کتاب بازاریابی از نگاه سایت ب‌م‌م | فقط 5 تا

بهترین کتاب بازاریابی

بهترین کتاب بازاریابی چیست؟ برای انتخاب بهترین کتاب های بازاریابی چه معیاری را باید رعایت کنیم؟ چرا بهترین کتاب بازاریابی وجود ندارد؟ در این مقاله میخواهیم به شما کتاب هایی را معرفی کنیم که وضعیت درآمد و جذب مشتری شما را دگرگون کند. همچنین به شما پیشنهاد میکنیم مقاله های بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ و کتاب تدریس…

دیجیتال مارکتینگ | بازاریابی اینترنتی

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ چطور میتوانیم از باراریابی اینترنتی برای کسب و کار خود استفاده کنیم؟ آیا بازاریابی دیجیتال به درد کسب و کار ما میخورد؟ در این مقاله از سری مقالات بازاریابی از مجموعه ب م م قصد داریم با زبان ساده به بررسی دیجیتال مارکتینگ بپردازیم تا اگر میخواهید وارد دنیای کارآفرینی شوید بتوانید…

برایان تریسی کیه؟ شغل برایان تریسی چیست؟ + 3 راز او چیست؟!!!

بیوگرافی برایان تریسی

برایان تریسی کیست؟ شغلش چیست؟ راز موفقیت برایان تریسی در زندگی شخصی و کسب و کار چیست؟ بهترین کتاب برایان تریسی کدام است؟ آیا او از ابتدا موفق بوده است؟ آیا او همسر دارد؟ چند بار ازدواج کرده است؟ آیا فرزند دارد؟ شرکت او اسمش چیست؟ درآمدش از کجاست؟ در این مقاله که از سری…

تولید محتوا اینستاگرام از 0 تا پولسازی!

تولید محتوا اینستاگرام

تولید محتوا اینستاگرام چه نکاتی دارد که در دوره‌های گران هم به شما نمی‌گویند؟ آیا تولید محتوا در اینستاگرام فقط به معنی تولید تصویر و ویدیو است؟ آیا میتوانیم از محتوای کپی برای اینستاگرام استفاده کنیم؟ در این آموزش به تمام سوال‌های بالا خواهیم پرداخت و در عین حال اگر واقعا قصد جذب مشتری از…

بازاریابی محصولات آموزشی با 6 روش + معرفی روش‌های مرده!

بازاریابی محصولات آموزشی

بازاریابی خدمات آموزشی و بازاریابی محصولات آموزشی با چه روش‌هایی امکان پذیر است؟ بهترین راه بازاریابی خدمات آموزشی چیست؟ روش‌های بازاریابی محصولات آموزشی مرده کدام‌اند؟ آیا اینستاگرام بهترین راه بازاریابی خدمات آموزشی است؟ این مقاله ادامه مقالات روش تدریس و آموزش تدریس مجازی بوده و در این مقاله قصد داریم با هم به تمام نکات مربوط…

قیمت گذاری محصولات آموزشی و اسرار بازاریابی آن 2022

قیمت گذاری محصولات آموزشی

قیمت گذاری محصولات آموزشی را چگونه انجام دهیم؟ بهترین شیوه برای قیمت گذاری محصولات آموزشی چیست؟ عوامل موثر بر قیمت گذاری چیست؟ در ادامه سلسله مقالات بازاریابی، آموزش تدریس، کتاب تدریس و آموزش تدریس مجازی در این مقاله قصد داریم تا با هم به تمامی این سوالات درباره قیمت گذاری محصولات آموزشی به طور دقیق…