آموزش تدریس، 5+1 مهارت پولساز که فقط مدرسان موفق بلد هستند!

آموزش تدریس
زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

آموزش تدریس به درد چه کسی میخورد؟ اولویت در آموزش تدریس چیست؟ چه کار کنیم که دانشجویان بیشتری جذب کنیم؟ مهارت هایی که مدرسان موفق دارند چیست؟ راهکار افزایش یادگیری دانشجویان چیست؟

اگر قصد تدریس دارید و به دنبال “آموزش تدریس” فوق‌العاده هستید، این مقاله می‌تواند یک چک‌لیست نسبتاً جامعی را برای بهترین شغل جهان یعنی تدریس به شما ارائه دهد. همچنین این مقاله مکمل مقالات آموزش تدریس مجازی، روش تدریس، کتاب تدریس و بازاریابی محصولات آموزشی است. لطفاً در بخش نظرات شما هم تجربه خودتون را از تدریس با بچه‌های ب م م به اشتراک بگذارید.

آیا آموزش تدریس و یادگیری آن فقط برای مدرسان مهم است؟

با وجود اینکه شاید به نظر به رسد که یادگیری و آموزش تدریس فقط به درد مدرسان میخورد چون آن‌ها هستند که قرار است علم خود را به دانشجویان و دانش‌آموزان خود منتقل کنند ولی به طور کلی میتوان گفت که این یک تفکر اشتباه است.

این آموزش تدریس میتواند در بعد زندگی شخصی مصداق پیدا کند

  • نوجوانی که دوست دارد در مدرسه با او با احتراف رفتار کنند نیاز دارد که به دوستان خود یاد بدهد که رفتار درست چیست.
  • زن یا مردی که تازه ازدواج کرده‌اند باید به هم دیگر طریقه اصلی و مد نظر همسر خوب بودن را به هم یاد بدهند.
  • پدر یا مادری که فرزندی را به دنیا می‌آورند باید به فرزند خود انواع و اقسام درس‌های زندگی را بدهند، از آموزش صحبت کردن تا خواندن و نوشتن، عشق ورزیدن و … .

همچنین این آموزش میتواند یک مشکل‌گشا از منظر شغل و کسب و کار باشد

هر مدیری باید با آموزش دادن به زیر دستان خود و نه سخنرانی و دیکته کردن از کارمندان خود حداکثر بهره‌وری را به دست آورد. دقت کنید که دستور دادن با آموزش دادن بسیار متفاوت است.

در دستور دادن شما باید حتماً از قدرت خود استفاده کنید و کارمندان با دل و جان برای شما کار نخواهند کرد بلکه تا وقتی قدرت شما به آن‌ها اعمال شود آن‌ها به درستی کار میکنند و ممکن است همین که چشم شما را دور دیدند همه چیز از یادشان برود و به کار خود ادامه دهند.

اما زمانی که شما بتوانید راه و رسم درست و مدنظر خود را به کارمندان و منابع انسانی خود یاد بدهید، احتمال همراهی آن‌ها و ثابت قدم بودن و متمرکز بودن بر استراتژی مد نظر شما در جهت موفقیت، رشد و توسعه کسب و کار شما بیش‌تر میشود و دیگر نیاز به اعمال قدرت و سخنرانی‌های تهدیدآمیز نیست!

پس فارغ از اینکه چه سن و سالی دارید یا موقعیت شغلی شما چیست برای اینکه زندگی بهتری داشته باشید باید بتوانید به دیگران آموزش دهید تا آن مدلی که دوست دارید رفتار کنند یا علمشان زیادتر شود.

اولین گام برای تدریس تعیین اولویت است که در ادامه با هم به آن می‌پردازیم:

اولویت‌های هر مدرس چه باید باشد؟

اولین گام برای آموزش تدریس تعیین اولویت است. نه تنها هر مدرسی بلکه هر فردی نیاز دارد تا در شغل خود جزء بهترین‌ها باشد تا بتواند درآمد فوق‌العاده‌ای داشته باشد و در نهایت او را به عنوان یک شخص تاثیرگذار بشناسند و از نظر عزت نفس روح او آرام شود. اگر به دنبال افزایش درامد هستید پیشنهاد ما به شما مقاله : بازاریابی محصولات آموزشی است.

قبل از هر چیز برای موفقیت در آموزش، مقاله زیر را از ب م م بخوانید:

فن بیان

پس برای تمامی این موارد لازم است که شما مدرس فوق‌العاده‌ای باشید. برای آن کافی است که سه کار انجام دهید:

عاشق تدریس باشید

آموزش تدریس بدون عشق بی‌معنیه! مطمئناً شما هم مثل من عاشق تدریس هستید که این راه زیبا را انتخاب کردید. اما اگر کمی نسبت به شغل تدریس دچار تردید شده‌اید شاید بهتر است یک بررسی انجام دهید که آیا موضوعی را که دوست دارید به بهترین شیوه مورد علاقه خودتان تدریس می‌کنید یا خیر.

مقاله پیشنهادی: بهترین شغل برای خانم ها

اگر فکر می‌کنید که می‌توانید و دوست دارید در موضوعات دیگری غیر از موضوعی که الان تدریس می‌کنید، تدریس کنید ما به شما کمک خواهیم کرد.
در نهایت ما در ب م م ثابت کردیم که بهترین شغل دنیا تدریس است. می‌توانید برای اطلاع بیشتر مقاله بهترین شغل دنیا را داخل سایت مطالعه کنید.

بر دانش خود بیافزایید

برایان تریسی یکی از برترین مدرسان حوزه موفقیت و بازاریابی در یکی از سمینارهایش می‌گفت:

اگر شما به مدت یک سال روزی دو ساعت در یک زمینه خاص مطالعه داشته باشید، بعد از این یک سال هیچ فردی در منطقه شما قابل رقابت از نظر دانش در آن زمینه با شما نخواهد بود.

از حرف برایان تریسی عزیز که بگذریم، اگر شما به عنوان یک مدرس سعی کنید هر 14 روز تقریباً سه کتاب در زمینه تخصصی خودتان مطالعه کنید دیگر از نظر تسلط بر مطالب، احتمالاً هیچ نگرانی نخواهید داشت.

دانشجویان خود را دوست داشته باشید!

به عنوان یک معلم، مدرس و استاد یادتان باشد که شما همواره برای ادامه حیات کسب و کار خود به دانشجویان نیاز دارید. علاوه بر دلایل انسانی و دینی که دانشجویان بر گردن شما دارند، امروزه فضای کسب و کار آموزشی سرشار از رقابت بوده و در هر موضوعی اساتید برجسته‌ای وجود دارند.

این موضوع را همواره در خاطر خود داشته باشید که دانشجویان شما مشتریان شما هستند و هر مشتری ناراضی، با وجود شبکه‌های اجتماعی می‌تواند آنچنان تبلیغ منفی بر ضد شما بکند که یک شبه اعتبار خود را از دست دهید.

مقاله راهنمای خرید تجهیزات تدریس بدون تبلیغ:

تجهیزات تولید محتوا

تجهیزات نورپردازی

البته برعکس این موضوع هم صادق است. یعنی اگر شما مطالب آموزشی مفیدی به دانشجویان خود بیاموزید، این قضیه سبب می‌شود دانشجویان شما بلندگوی تبلیغاتی شما شده و دانشجویان بیشتری را برای شما ایجاد کنند.

اگر شما عاشق تدریس باشید در زمینه تدریس خود همواره مطالعه می‌کنید ودانشجویان خود را هم دوست خواهید داشت. پس سعی کنید در هر مرحله‌ای از فعالیت آموزشی خود که هستید از خود بپرسید آیا من عاشق این موضوعی که تدریس می‌کنم هستم؟

بعد از تعیین اولویت نوبت به مشخص کردن بازار هدف می‌رسد:

اهمیت شناخت دانشجو در آموزش تدریس

دانشجو شما چه کسی است؟

در آموزش تدریس شناسایی افراد و دانشجویانی که قرار است به آن‌ها آموزش دهید رکن اساسی است.

شاید این یک سوال بسیار ساده به نظر برسد ولی در آموزش تدریس نیاز است که کمی دید بازاریابی نیز داشته باشیم. اکثر مدرسانی که ما در ب م م به آن‌ها مشاوره می‌دهیم به طور دقیق نمی‌دانند که دانشجویان آن‌ها چه کسانی هستند.

همین الان روی یک برگ کاغذ بنویسید دانشجویان شما چه کسانی هستند؟ به عنوان مثال سن، سطح مالی، جایگاه علمی، وضعیت خانواده و… برای دانشجویان خود بنویسید.

به عنوان یک نمونه موفق در دنیای آموزش فارسی می‌توان به موسسه آموزشی بنیاد فرهنگ زندگی به سرپرستی سهیل رضایی نگاه کنید که دقیقاً مشخص کرده که جامع هدف و دانشجویانش عموماً افراد بالای سی سال هستند.

همین الان می‌توانید مقاله بهترین زمینه تدریس را مطالعه نمایید.

البته ما هم در ب م م تمرکزمان بر آموزش تدریس و رشد کسب و کارهای آموزشی است.

یادگیری بیشتر دانشجویان = تدریس بهتر

برای این‌که بتونیم یک تدریس فوق‌العاده‌ای داشته باشیم لازم که بدونیم افراد مختلف به چه شیوه‌ای بیشتر یاد میگیرند؟ پس بیایم یک خورده در مورد راهکارها و روش‌های مختلف یادگیری، برای بهبود تدریس و بهتر ارتباط برقرار کردن با دانشجویان، بیشتر بدونیم.

مقاله برای افزایش درآمد: بازاریابی محصولات آموزشی

در مورد روش‌های یادگیری اساتید روانشناسی و توسعه فردی موارد زیادی را در موردش بحث کردند که برای بهبود تدریس نیاز نیست و چند مورد زیر برای ما به عنوان یک مدرس کفایت می‌کند:

دیداری

یعنی دانشجو با دیدن فیلم آموزشی فارق از این‌که صدا داشته باشه یا نداشته باشه بیشتر و بهتر یاد می‌گیرد تا مثلاً فایل صوتی آموزشی گوش بدهد. معلومه که افراد دیداری ترجیحشان برای یادگیری، دیدن ویدیو آموزشی یا دوره آموزشی، شرکت کردن در کلاس‌های حضوری، مطالعه کتاب و… هستند. به عنوان یک مدرس برای انتقال بهترین تجربه به این دست از دانشجویان سه راه حل وجود دارد:

نوشتن کتاب

برخی از افراد ترجیح میدهند برای یادگیری و آموزش تدریس به مطالعه کتاب بپدازند. اما آیا همه ما مدرسان برای آموزش تدریس باید کتاب بنویسیم؟ جواب این سوال یک نه قاطع است. چرا؟

چون ما باید به دانشجویان خود نگاه کنیم! آیا اکثریت این دانشجوها ترجیحشان خواندن کتاب است؟ احتمالاً نه پس با توجه به سرانه مطالعه کشور و سود کمی که از فروش کتاب به دست می آید پس شاید زیاد هم منطقی نباشد برای آموزش تدریس حداقل در چند سال ابتدای کارمان کتاب بنویسیم. برای بحث برندینگ و برندسازی مدرسان هم راه های خیلی خیلی بهتری وجود دارد.

دو مقاله آموزش تولید محتوای آموزشی و تولید محتوای متنی را همین الان مطالعه نمایید!

دقت کنید که یک زمانی نویسنده بودن کتاب خیلی به برندینگ کمک می‌کرد ولی به لطف دوستانی که آموزش تدریس میدهند، دیگر هر نوجوان مدرسی هم با نوشتن کتاب‌های کم ارزش و حتی بی ارزش دید دانشجویان را به مدرسانی که پُز نویسنده بودن را میدهند، نا مثبت کرده‌اند!

برگزاری کلاس‌های حضوری

امروزه با وجود هزیه‌های بسیار زیاد کلاس‌های حضوری برای مدرس و دانشجو میتوان گفت این نوع آموزش تدریس تقریباً منسوخ شده است. از جمله این هزینه ها میتوان به هزینه اجاره کلاس، هزینه‌های رفت و آمد و… اشاره کرد.

پیشنهاد مقاله: آموزش حضوری بهتر است یا مجازی

دیگر کمتر کلاس و آموزش تدریس را میتوان در هر زمینه‌ای پیدا کرد که (فقط) به صورت حضوری برگزار شود به طوریکه حتی مدرسان نسل قبلی را میتوان در وبینارها و در سایت‌های مختلف مشاهده کرد.

آموزش دیجیتال

شاید بتوان گفت شاه بیت آموزش تدریس همین آموزش دیجیتال است. بسیاری از کلاس‌ها و آموزش ها امروزه به صورت آموزشی دیجیتالی به دانشجویان ارائه میشود.

آموزش تدریس دیجیتال شامل کلاس‌های آنلاین، پکیج‌های آموزشی به صورت ویدیویی و … موجب میشود دانشجویانی که به صورت دیداری بهتر و با سرعت بیشتری یاد میگیرند، تجربه بهتری از آموزش تدریس ما داشته باشند.

شنیداری

یعنی دانشجو با گوش دادن به پادکست یا فایل صوتی آموزشی یک مدرس بهتر و با سرعت بیشتری یاد می‌گیرد تا روش‌های دیگر. برای این گونه افراد که معمولاً تعدادشان خیلی از افراد دسته اول (دیداری) کمتره، بهتر است به یکی از دو روش زیر به آن‌ها آموزش تدریس بدهیم.

تولید پادکست

میتوانیم برای بهبود تجربه یادگیری افراد شنیداری اقدام به تولید پادکست و یا فایل صوتی کنیم. در ایران مدرسان خوبی مانند دکتر هلاکویی در رادیو همراه و استاد شعبانعلی در رادیو مذاکره از این شیوه استفاده کرده اند و توانسته‌اند به افراد بسیار زیادی آموزش دهند.

نکته‌ای که وجود دارد در مورد تهیه فایل صوتی برای آموزش تدریس این است که احتمالاً درآمدش خیلی کمتر از تولید آموزش‌های دیجیتالی ویدیویی است و لازم است که فقط به تولید پادکست و فایل صوتی برای آموزش تدریس استفاده نکنیم.

خروجی گرفتن صوت از ویدیو

بهترین راه برای بهبود تجربه یادگیری افراد شنیداری این است که وقتی ما یک ویدیو آموزشی را ضبط کردیم با استفاده از نرم افزارهای موجود صوت آن را هم خروجی بگیریم و به صورت فایل صوتی در پکیج آموزش تدریس خودمان قرار داده و آن را به دانشجویان بفروشیم.

نوشتاری

یعنی تا وقتی که دانشجو برای خودش شروع به نوشتن به صورت: جزوه نوشتن، خلاصه برداری یا تمرین نکند به طور عمیق آن موضوع را یاد نمیگیرد.

برای بهبود تجربه این دانشجویان از آموزش تدریس خود، بهترین راه قرار دادن تمرین در کنار آموزش دیجیتال یا پکیج آموزشی است. در این حالت با توجه به این که دانشجویان موظف به اجرا و ارائه تمرین‌ها هستند، شروع به نوشتن کرده و در نتیجه بهترین تجربه از آموزش تدریس شما خواهند داشت.

خب حالا که سه روش یادگیری را گفتیم چه طور تشخیص بدیم که یک فرد جزء کدوم یکی از این سه دسته است؟اولاً که نیازی نیست که ما به طور دقیق بدونیم هر کدوم از دانشجوهامون دقیقاً جزء کدوم یکی از این دسته‌ها هستند دوماً دونستن ما چه کمکی میتوند بکند؟

نمیخوای بدونی بهترین قالب رایگان آموزشی چیه؟ مقاله روبه رو را مطالعه کن: بهترین قالب آموزشی

بنابراین، بهترین راه اینه که ما آموزش‌های خودمون را در قالب صوت + تصویر + تمرین در اختیار دانشجوهامون قرار بدیم تا از نظر یادگیری بیشترین دسته از افراد را پوشش داده باشیم و به علاوه افراد لمسی یا نوشتاری هم در صورت نیاز بیشتر و بنا به صلاح دید خودشون یادداشت یا جزوه‌برداری کنند!

در ادامه مهارت‌هایی که به موفقیت شما به عنوان یک مدرس کمک می‌کند آورده شده است:

مهارت های افزایش درآمد در آموزش تدریس

انتخاب روش تدریس

هر مدرسی باید انتخاب کنه که از چه روش تدریسی استفاده کند تا بیشترین بازدهی را برای دانشجویانش داشته باشد. ما روش‌های تدریس متفاوتی داریم که شما میتوانید با مطالعه مقاله روش تدریس، بهترین روش را که به شما کمک میکند درآمد خود را افزایش دهید پیدا کنید!

پیشنهاد مقاله:

تولید محتوا اینستاگرام

کتاب تدریس

آموزش برگزاری کلاس آنلاین

بهترین سایت برگزاری وبینار

5+1 مهارتی که مدرسان موفق و پولدار دارند:

رسیدسم به اصل داستان آموزش تدریس. هر مدرس برای اینکه بتواند یک تدریس فوق العاده داشته باشد باید علاوه بر تسلط به آموزش‌های خود، مهارت‌های زیر را به صورت کامل و تخصصی داشته باشد:

1. نه به کمال‌گرایی

اگر فردی هستید که در هر زمینه‌ای، علاوه بر دوست داشتن، حداقل بیست کتاب مرتبط و مجموعاً هزار ساعت وقت خود را صرف کرده‌اید، به شما تبریک می‌گوییم. شما به طور کامل آماده ورود به دنیای آموزش هستید و فقط کافی است که مهارت‌های تدریس را بیاموزید.

اما قبل از هر کاری لطفاً کمال‌گرایی را دور بریزید. همه ما افراد بسیار دانایی را در اطرافیانمون، بچه‌های دانشگاه و… میشناسیم که فقط به خاطر ترس از عالی نبودن دست به انجام نمیزنند و اهمالکاری می‌کنند. پس لطفاً کمال‌گرایی را دور بریزید و از همین امروز شروع کنید.

2. پر پرواز مدرسان

دو بال پرواز شما برای ورود به کسب و کار آموزشی و تدریس بعد از رهایی از زنجیر کمال‌گرایی مدیریت زمان و کنترل توجه است.

مدیریت زمان

اگر قصد ورود پرقدرت به دنیای تدریس را با کمترین هزینه ممکن دارید، در ابتدا لازم است مهارت‌های گوناگونی مثل طراحی بیزینس پلن/ لوگو/سایت/ و… که نامرتبط با بحث تدریس است ولی برای موفقیت نیاز است را باید یاد بگیرید.

برای این که بتوانید تمامی این‌کارها را بدون هزینه‌های چند ده ملیونی انجام دهید باید بتوانید زمان خود را به طور کامل و بهینه مدیریت کنید.

کنترل توجه

بعد ار برنامه‌ریزی برای زمان نیاز است که موقع انجام کارها تمام توجهتان فقط معطوف به آن کاری که باید انجام دهید باشد. اگر در حین انجام کارها حواس و توجه شما مدام پرت شود نمی‌توانید کسب و کار آموزشی خود را به شیوه‌ای حرفه‌ای با بیشترین سرعت ممکن بسازید.

3. مهارت ارائه

حتماً شما هم مدرسینی را داشتید یا می‌شناسید که بسیار با سواد هستند ولی آدم سر کلاسشون خوابش میبره:(

نگران نباشید! امروزه ثابت شده است که توانایی داشتن یک ارائه خوب نه یک توانایی ذاتی بلکه یک مهارت آموختنی است. پس لازم است که برای داشتن یک تدریس فوق‌العاده حتماً مقداری از زمان خود را برای یادگیری مهارت‌های ارائه اختصاص دهیم.

برای اطلاع بیشتر  می‌توانید: مقاله آموزش آموزش تدریس مجازی و چرا آموزش مجازی را مطالعه نمایید.

4. ساده‌سازی

هر مدرسی برای ارائه یک تدریس لذتبخش باید تا جای ممکن مطالب را به صورت ساده بیان کند. به عبارتی یک جوری تدریس را انجام دهد که انگار به یک فرد کودک قرار است تدریس کند.

پیشنهاد: قیمت گذاری محصولات آموزشی

برای اینکار بهتر است همواره از مثال‌هایی از زندگی روزمره استفاده کنید.

5. طنزپردازی

سعی کنید در بین تدریس مطالب کمی هم از طنز استفاده کنید تا دانشجویان به مطالب شما بیشتر علاقه‌مند شوند و یادگیری آن‌ها افزایش یابد.

5+1. طرح سوال

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید با آن ذهن افراد مختلف را درگیر مطالب آموزشی خود کنید این است که در طول آموزش بتوانید سوال‌هایی به‌جا و جذاب از دانشجویان خود بپرسید. مثلاً اگر قرار است در مورد آموزش تدریس، آموزش دهید :

  • اولویت در آموزش تدریس چیست؟
  • تاثیر عشق به کار در آموزش تدریس؟
  • دانش و علم چه تاثیری بر تدریس دارد؟

این مطلب به صورت دوره‌ای به روز خواهد شد برای یادگیری بیشتر می توانید بر روی لینک‌های زیر کلیک نمایی:

  1. teach.com
  2. fctl.ucf.edu

مقالات پیشنهادی:

بهترین شغل

بهترین شغل مهندسی

بهترین شغل برای خانم ها

بهترین شغل برای افراد درونگرا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.