روش تدریس پولساز برای مدرسان در 2022 چیست؟

teaching method
زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

بهترین روش تدریس چیست؟ چه روش‌هایی برای تدریس وجود دارد؟ آیا سخنرانی و روش‌های کلاسیک مرده‌اند؟ بهترین روش از نظر افزایش درآمد چیست؟ آیا ما نباید به عنوان یک مدرس، درآمد خود را علاوه بر یادگیری دانشجویان مد نظر قرار بدهیم؟

در مقالات قبلی گفتیم که بهترین شغل تدریس است و در مقاله آموزش تدریس و کتاب تدریس یاد گرفتیم که چگونه کسب و کار آموزشی خودمان را راه بیاندازیم و حالا در این مقاله قصد داریم با هم روش‌های تدریس را به صورت کامل بررسی کنیم و ببینیم برای هر نوع آموزشی چه روش تدریسی بهتر است؟

روش تدریس از نگاه چه کسی؟

احتمالاً هر مدرسی یک بار با خود فکر کرده باشد که بهترین روشی که میتوان با آن به دانشجویان و دانش‌آموزانم علم خودم ار منتقل کنم چیست؟ بدیهی است که ما هم از این قاعده جدا نیستیم.

همینطور همه ما با سایت ویکی‌پدیا آشنایی نسبی داریم و احتمالاً یک سری هم به آن سایت برای انواع روش تدریس زده‌ایم و مشاهده کرده‌ایم که اصلاً به مدرس و درآمد آن توجهی نکرده است. اما ما در ب م م برای اولین بار در ایران و جهان، میخواهیم علاوه بر نگاه و توجه از دید دانشجو، از دید مدرس و معلم هم ببینیم چه روش تدریسی مناسب است.

در حقیقت در این مقاله میخواهیم ببینیم کدام رویکرد میتواند اولاً بیشترین اثرگذاری در جهت بهبود یادگیری دانش‌آموزان را داشته باشد و دوماً کدام روش بیشترین درآمد را برای ما در ایران یا جاهای دیگر خواهد داشت و سوماً مدرس‌های دیگر در زمینه‌های مختلف چه روشی را انتخاب کرده‌اند و در نهایت ببینیم برای زمینه کاری هر کدام از ما بهترین چیست؟

انواع روش‌ تدریس

روش تدریس در حقیقت به نحوه انتقال اطلاعات به دانشجو گفته میشود (تعریف ویکی پدیا). در ادامه انواع روش‌های تدریس به همراه نوع کاربردشان و میزان مفید بودن و معمول بودن بیان میشود:

روش تدریس معلم محور

در این روش تدریس ما به عنوان یک مدرس از اول تا آخر کنترل کلاس را برعهده داریم و دانشجوها هیچ تعاملی نمیتونن داشته باشن و فقط میتونن گوش بدن یا نگاه کنن و هیچ تعاملی بین دانشجو و استاد وجود ندارد. میزان یادگیری دانشجو فقط از طریق آزمون جداگانه سنجیده می‌شود.

این روش در ایران بسیار معمول بوده و اکثر کلاس‌های مدرسه (از دبستان تا دبیرستان)، دانشگاه‌ (حتی برترین دانشگاه‌ها) و حتی کلاس‌های خصوصی مهارت‌آموزی از این شیوه استفاده می‌کنند.

قبل از هر چیز برای یک تدریس خوب، مقاله زیر را از ب م م بخوانید:

فن بیان

این روش تدریس کاملاً منسوخ شده است و شاید فقط برای کلاس هایی مناسب باشد که همه دانشجویان و حاضرین در کلاس، دارای دانش کافی در مورد موضوع تدریس هستند. به عنوان مثال در کلاس هایی که به صورت گزارش یک تحقیق است و یا جلسات گروه اعضای هیئت علمی دانشگاه.

نمیخوای بدونی بهترین قالب آموزشی چیه؟ این مقاله رایگان را بخون: بهترین قالب آموزشی

بهتر است اگر از این روش تدریس استفاده میکنید سریعاً روش خود را عوض کنید و گرنه دانشجویان شما اساتیدی با روش‌های نوین پیدا میکنند.

تنها دلیل منطقی استفاده از این روش تدریس این است که یک پکیج آموزشی یا دوره آنلاینی تهیه کردید و آن را در سایت خود به فروش میرسانید و درنتیجه امکان تعامل مستقیم با دانشجو در حین تدریس فراهم نیست (چون قبلاً ضبط شده است)

برای آنکه دانشجویان در این روش تدریس بیشتر و بهتر یاد بگیرند و به عبارتی جبران این عدم تعامل شود تمرین‌های مرتبط و سطح بندی شده‌ای را در اختیارشان قرار دهید و از طرفی در صورت امکان پشتیبانی متناسب با قیمت پکیج آموزشی فروخته شده به آن‌ها ارائه بدهید.

آموزش مستقیم (کم فناوری)

آموزش مستقیم همون تدریس از طریق سخنرانی است.

استراتژی اصلی در روش معلم محور، آموزش مستقیم از طریق یادگیری غیرفعال است. دانش آموزان می‌توانند آنچه را که نیاز دارند از طریق گوش دادن و تماشای آموزش به طور دقیق بیاموزند. معلمان و اساتید به عنوان تنها عامل انتقال دهنده دانش عمل می کنند و تحت الگوی مستقیم آموزش، معلمان اغلب از برنامه‌های درسی منظم و برنامه نویسی شده استفاده می‌کنند.

برنامه‌های آموزشی مستقیم شامل دقیقاً آنچه معلم باید بگوید و فعالیت‌هایی است که دانش آموزان باید در هر دقیقه از درس انجام دهند.

از آنجا که این روش علایق دانش آموزان را شامل نمی‌شود یا به آنها فرصت یادگیری عملی یا جایگزین نمی‌دهد، آموزش مستقیم بسیار مدرس محور (معلم محور) است. همچنین در این روش استفاده از فناوری یا محدود است یا کلاً وجود ندارد و اغلب متکی بر استفاده از کتاب‌های درسی و کتاب‌های کار به جای رایانه است.

این روش تدریس بیشتر به درد انتقال تجربه و تعریف خاطرات مفید میخورد. به عنوان مثال برایان تریسی یا هر مدرس سر شناس دیگری دوره ها و کلاس های آموزشی جامعی دارد ولی گاهی اوقات سمینارها و سخنرانی‌های چند ساعته برگزار میکند و بیشتر از خاطره‌ها و دست آوردهای جدیدش میگوید.

پس به هیچ عنوان از این روش به غیر از برای سخنرانی استفاده نکنید.

رویکرد دانش آموز محور

در این روش تدریس نقش اصلی معلم یا مدرس آموزش و تسهیل یادگیری دانش آموزان و درک کلی مطالب و اندازه‌گیری یادگیری دانش آموزان از طریق ارزیابی‌هایی مانند پروژه‌های گروهی، نمونه کارها و مشارکت در کلاس است.

در کلاس دانش آموز محور، تدریس و ارزشیابی به هم متصل هستند زیرا یادگیری دانش آموز به طور مداوم در طول آموزش، توسط مدرس اندازه‌گیری می‌شود.

این روش از بین روش‌های معمول در ایران بهترین است و بیشتر در کارگاه‌ها و کلاس‌های آنلاین امکان برگزاری این کلاس فراهم است. البته در کلاس‌های خصوصی هم تماماً از این روش تدریس استفاده میشود ولی چون دسترسی به این نوع کلاس‌ها برای عموم امکانپذیر نیست باید برای استفاده از این روش یا تعداد دانشجوها پایین باشد و یا کلاس به صورت آنلاین باشد تا بتوان به صورت پشتیبانی به تمام سوالات دانشجویان پاسخ دهیم.

اهمیت نیاز دانشجو در انتخاب روش تدریس

روش تدریس مبتنی بر نیاز دانشجو

آموزش مبتنی بر نیاز دانشجو، روش تدریس متناسب با نیازهای فردی دانش آموزان است. این روش در ابتدا با قانون آموزش افراد دارای معلولیت 1975 (IDEA) در آمریکا رواج یافت، که تضمین می‌کرد همه کودکان از دسترسی یکسان به آموزش عمومی برخوردارند.

برنامه‌های آموزشی فردی (IEPs) که تحت IDEA شروع شد به معلمان کلاس کمک کرد تا دانشجویان با نیازهای ویژه را متمایز کنند. امروزه از این روش برای پاسخگویی به نیازهای همه دانشجویان با دریافت هزینه متناسب، استفاده می‌شود.

میتوانید مقاله: آموزش تولید محتوای آموزشی و تولید محتوای متنی را همین الان مطالعه نمایید!

اگرچه این روش تدریس بر نیازهای فردی دانش‌آموزان متمرکز است، اما بیشتر توسط مدرس برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود و بنابراین از این نظر روشی نسبتاً سنتی است.
این روش در ایران برای آموزش‌های معمولی مثل آموزش دروس کنکور، فروش، طراحی سایت و… بسیار نادر است و شاید فقط در کلاس‌های خصوصی بسیار گران قیمت آن را مشاهده کرد.

پیشنهاد مقاله: میکروفونتجهیزات نورپردازی

روش تدریس مبتنی بر پرس و جو

این روش تدریس بر اساس تحقیقات دانش‌آموزان و پروژه‌های عملی استوار است. یادگیری مبتنی بر پرسش یک روش آموزشی است که مدرس در آن به عنوان یک شخصیت حامی شناخته می‌شود که راهنمایی و پشتیبانی دانش‌آموزان را در سراسر فرایند یادگیری برعهده دارد.

معلمان دانش آموزان را تشویق می‌کنند تا سوالات خود را بر اساس آنچه که می خواهند درباره موضوع آموزش بدانند، مطرح کنند. سپس دانش آموزان درباره سوالات خود تحقیق کرده و اطلاعات و منابعی را پیدا می‌کنند که به آن سوالات پاسخ می‌دهد. در ادامه اگر جایی دانشجویان به چالشی برخورد کردند از مدرس سوالات خود را پرسیده و مدرس آن‌ها را راهنمایی می‌کند.

این روش تحت رویکرد دانش آموز محور قرار می‌گیرد، زیرا دانش آموزان در یادگیری خود نقش فعال و مشارکتی ایفا می‌کنند. اما تسهیل معلم نیز برای این فرایند بسیار کلیدی است.

مقاله افزایش درآمد از تدریس: بازاریابی محصولات آموزشی

معمولاً در طول چرخه پرس و جو، هر دانش آموزی بر روی سوال یا موضوع متفاوتی کار می‌کند. در این محیط، معلمان به جای محتوا درس، سوالات سطح بالایی می‌پرسند و پیشنهادات تحقیقاتی در مورد فرایند ارائه می‌دهند. در پایان چرخه پرسش، دانش آموزان تجربیات و آموخته های خود را منعکس می‌کنند.

دانشجویان نحوه ارتباط جواب‌ها با سایر موضوعات مورد پرسش را در نظر می‌گیرند، زیرا پرس و جو در مورد یک موضوع اغلب منجر به سوالات بیشتر و سپس تحقیق در زمینه‌های جدید می‌شود.

یادگیری مبتنی بر پرسش می تواند از طریق سایت‌های تحقیق آنلاین، رسانه‌های اجتماعی و امکان ارتباطات جهانی با افراد خارج از جامعه استفاده زیادی کند. اما بسته به موضوع موردنظر، لزوماً به آن‌ها نیازی ندارد.

در ایران از روش تدریس مبتنی بر پرس و جو بیشتر در کلاس های کارآفرینی یا در بعضی ازکلاس‌های درسی مقطع ارشد و دکتری استفاده میشود. اگر شما مشغول تدریس دوره‌های mba هستید این روش تدریس میتواند به عنوان مکمل روش تدریس دانشجو محور عمل کند تا تدریس شما بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد.

استفاده از فناوری‌های پیشرفته

ایده تغییر شیوه تدریس در سال 2007 زمانی شروع شد که دو معلم از نرم افزاری استفاده کردند که به آنها اجازه میداد سخنرانی های زنده خود را ضبط کنند. در سال تحصیلی بعدی، آنها سخنرانی‌های از پیش ضبط شده‌ای را اجرا می کردند و ایده‌ای را که در ابتدا به عنوان کلاس غیرعادی نامیده شد به صورت گسترده برای عموم فرهنگ سازی کردند. (تا قبل از این تاریخ فقط از ویدیو کنفرانس‌ها برای کارهای تجاری یا اصولاً کارهای بسیار مهم استفاده میشد و وبینار،دوره آنلاین و… روش تدریس معمولی نبود.)

مقاله پیشنهادی برای این روش:

آموزش برگزاری کلاس آنلاین

بهترین سایت برگزاری وبینار

شاید روش تدریس فناوری‌های پیشرفته یکم عجیب به نظر برسد. ولی منظور ما استفاده از دوره‌ها و کلاس‌های آنلاین و پکیج‌های آموزشی است. در سال 2022 مراکز بین المللی آنلاین آموزشی مثل کرسرا و یودمی و… در ایران ب م م، فرادرس، فرانش و… از نظر توزیع دانش از این شیوه کمک می‌گیرند.

این روش مزیت‌های فراوانی برای مدرس و دانشجو دارد:

  • یک بار آموزش ضبط شده و نیاز به صرف وقت برای آموزش دوباره نیست.
  • هزینه‌های تهیه مکان آموزش به شدت کاهش می‌یابد.
  • آموزش‌ها در این شیوه قابلیت ادیت دارند.
  • صرفه‌جویی در هزینه‌های رفت و آمد.
  • دانشجویان با سطح علمی متفاوت نیاز به تحمل همدیگر ندارند.(یک نفر که از سطح پایینی برخوردار است وقت دانشجویان قوی را نمیگیرد و به صورت جدا سوال را فقط از مدرس میپرسد)
  • ماندگاری آموزش‌های اساتید برتر برای نسل‌های بعد.
  • انتخاب سرعت آموزش توسط دانش‌آموز.
  • و… .

برای یادگیری این روش می‌توانید: مقاله آموزش آموزش تدریس مجازی و چرا آموزش مجازی را مطالعه نمایید.

چالش این روش تدریس که ما به عنوان یک مدرس عالی باید به آن توجه کنیم این است که به پشتیبانی آموزش‌های دیجیتالی باید بسیار دقت داشته باشیم و مثلاً با در اختیار قرار دادن راه‌های ارتباط مستقیم به دانشجویان اجازه دهیم آن‌ها در آموزش مشارکت داشته و حتی با ایجاد گروه‌هایی پل ارتباطی بین دانشجویان مختلف برقرار کنیم تا از طریق تعامل با یکدیگر به دانش و تجربه همدیگر بیافزایند.

روش های تدریس جدید!

رویکرد استفده محدود فناوری

به عنوان مثال در کلاس‌های آزمایشگاه زبان و کارگاه‌های برنامه‌نویسی که دانشجویان در کلاس حضوری از فناوری‌های پیشرفته مثل لپ‌تاپ، تبلت و… استفاده می‌کنند. برخی از انواع آموزش های حرفه ای یا عملی را نمیتوان به صورت مجازی آموخت، مثل آموزش نجاری، آموزش عمل جراحی و… .

روش تدریس از طریق فعالیت فیزیکی

گاهی اوقات به عنوان یادگیری لمسی یا یادگیری عملی شناخته می شود. یادگیری حرکتی مبتنی بر ایده هوش چندگانه پیوند خارجی است، که دانش آموزان را ملزم به انجام تعمیر یا ایجاد می‌کند. در محیط یادگیری حرکتی، دانش آموزان به جای گوش دادن به فعالیت‌های بدنی می پردازند. تجربیات عملی، نقاشی، نقش آفرینی، ساختن و استفاده از نمایش و ورزش همه نمونه هایی تدریس از طریق فعالیت فیزیکی در کلاس درس هستند. برای برخی آموزش‌های آزمایشگاهی مهندسی و تجربی مثل آزمایشگاه‌های دروس دانشگاهی این روش تدریس می‌تواند موثرترین روش باشد.

اگرچه این رویکرد راهی عالی برای درگیر نگه داشتن دانش‌آموزان و در برخی مواقع، بیدار ماندن آنها است! اما تعداد کمی از کلاس‌های درس قابلیت این را دارند که به طور انحصاری از فعالیت‌های یادگیری حرکتی استفاده کنند.

در ایران کارگاه‌های آموزش تعمیرات، کلاس‌های طراحی (طراحی سایت، طراحی با فتوشاپ و… )و همچنیمن کلاس‌های ورزشی مثل کلاس آموزش فوتبال از این روش تدریس استفاده میکنند.

تدریس در سفر

تدریس در سفر، مبتنی بر پروژه است که در آن دانش‌جویان به همراه استاد خود به سفر می‌روند و به مطالعه عمیق موضوعاتی می‌پردازند که بر تجربیات آن‌ها تأثیر می‌گذارد. معمولاً در ایران برخی از مدرس‌های مدیریت و مذاکره از این شیوه استفاده می‌کنند. استاد به همراه دانشجویان به جنگل یا دشت‌های با حداقل امکانات رفته و در آنجا دانشجویان درس مذاکره برد-برد تیم‌سازی و ارتباط موثر می‌بینند. در زمینه‌های دیگر آموزشی این راه آموزش کم‌تر مشاهده شده‌است.
یادگیری در این مدل شامل چندین حوزه محتوایی است تا دانش آموزان و دانشجویان ببینند چگونه در دنیای واقعی به حل مسائل بپردازند.

تدریس به خود

تدریس به خود یک مدل آموزشی جدید در سال 2022 است که تعریف آن هنوز در حال تکامل است. در قلب این مدل، معلمان از دانش آموزان می خواهند تا برنامه های یادگیری شخصی را که مخصوص علایق و مهارت‌های آنها است، دنبال کنند. خودگردانی و انتخاب برنامه درسی توسط دانش‌آموز از ویژگیهای تدریس به خود است.

همین الان می‌توانید مقاله بهترین زمینه تدریس را مطالعه نمایید.

ارزشیابی در این روش تدریس: مدارس و کلاسهایی که یادگیری شخصی را پیاده‌سازی می‌کنند از پیشرفت مبتنی بر شایستگی استفاده می‌کنند. به طوری که دانش آموزان هنگام تسلط بر آنچه که در حال حاضر روی آن کار می کنند، می‌توانند به موضوعات بعدی بروند.

به این ترتیب، دانش آموزان در کلاسهای تدریس به خود می توانند با تسلط بر موضوعات، به سطحی فراتر از سطح پایه برسند.دانش آموزانی که به کمک اضافی احتیاج دارند، زمان آن را میتوانند در برنامه روزانه خود در نظر بگیرند.

این شیوه بسیار دانش آموز محور است، اما اساتید در صورت صلاح دید دانشجو، ملزم به آموزش و تدرس هستند. استاد به داده‌های ارزیابی به طور مکرر دقت دارد و با دانشجویان ملاقات می‌کنند تا تغییرات لازم را در برنامه‌های یادگیری خود ایجاد کنند.

دانشجویان در این روش می‌توانند بر اساس صلاح دید خود مدت آموزش را کم یا زیاد کنند. البته این را در نظر بگیریم که هزینه‌های زیاد این نوع تدریس (با توجه به آن‌که نیاز به یک استاد بسیار خبره که بتواند در نقش کوچ (مربی) و مشاور باشد،) در ایران کمتر معمول است و فقط در سطح آموزش‌های مدیریتی و آموزش به افراد سطح بالا کاربرد دارد.

روش تدریس مبتنی بر بازی 2022

این روش تدریس در سال 2022، از تمایل به مشارکت دانشجویان در یادگیری فعالتر در کلاس درس بهره می‌گیرد. از آنجا که دانش آموزان از مهارت‌های نرم خود به جای تمرکز بر روی مباحث احتمالاً بی‌روح و خشک درسی بر بازی و برنده شدن تمرکز میکنند، راهی عالی برای یادگیری است.

در این محیط آموزشی مبتنی بر بازی، دانشجویان با انتخاب روش‌ها و آزمایش در طول مسیر بازی، تلاش می‌کنند تا به یک هدف خاص (یادگیری) برسند. همانطور که دانش آموزان به این بازی می‌پردازند، می‌توانند مطالب آموزشی را به طور دقیق و عمیق یاد بگیرند.

 مقاله بدون تبلیغات رو به رو مخصوص مدرسان است: تجهیزات تولید محتوا

تدریس مبتنی بر بازی به زمان و برنامه‌ریزی زیادی از طرف اساتید نیاز دارد. خوشبختانه در سال 2022 نرم افزارهایی وجود دارند که این روند را بسیار ساده‌تر می‌کند: 3DGameLab External و Classcraft External. اساتیدی که از این نرم افزار استفاده می‌کنند می‌توانند به راحتی دانشجویان خود را سطح‌بندی کنند.

از آنجا که معلمان نقش مهمی در برنامه ریزی و ایجاد محتوا تحت این مدل دارند، تدریس مبتنی بر بازی کاملاً دانش آموز محور نیست. با این وجود، این روش تمرکز بالایی روی دانش آموز دارد.

این شیوه در ایران کم‌تر مورد توجه است و مثل سایر روش‌های نوین بیشتر در آموزش‌های مدیریتی استفاده می‌شود البته ناگفته نماند که تعداد کمی از آمادگی‌ها و پیش‌دبستانی ها تا حدودی بر روی آن کار کرده‌اند.

بهترین روش تدریس

اگر شما هم استادی هستید که به دنبال بیشترین تاثیرگذاری و یادگیری دانشجویان خود در سال 2022 هستید بهتر است که از تدریس مجازی استفاده کنید تا علاوه بر بهره‌مندی از مزایایی که در قبل (تدریس با استفاده از فناوری‌های پیشرفته)به آن اشاره کردیم با دریافت هزینه‌ای متناسب پشتیبانی‌های اختصاصی، کوچینگ، تدریس با بازی و … را به دانشجویان خود ارائه دهید.

مطالعه بیشتر:

teach.com

happynumbers.com

resilienteducator.com

fctl.ucf.edu

www.wgu.edu

onlinedegrees.sandiego.edu

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید بخوانید:

آموزش تولید محتوا اینستاگرام

بهترین شغل مهندسی

بهترین شغل برای خانم ها

انتخاب شما

لطفاً شما هم تجربیات ارزشمند تدریس خودتون را با ما به اشتراک بگذارید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.