بایگانی دسته‌ی: کارآفرینی

کارآفرینی این نیست!

ما در ب‌م‌م کارآفرینی را ایده های عجیب و غریب، پیدا کردن فرمول ثروت یا چرندیات کتاب‌های زرد و یا حتی کتاب‌های دانشگاهی نمیدانیم!

اگر دنبال مقاله برای پروژه دانشگاهی یا مدرسه‌ای نیستید و میخواهید وارد دنیای زیبا ولی پر چالش کارآفرینی شوید و خود را کارآفرین بدانید، تا آخرش همراه باش!


کارآفرینیبهینه سازی سایت برای موتور های جستجو

اگر میخواهی سریعا کسبوکار شخصی خود را راه بیاندازی و کسب درآمد کنی، وقتت را تلف نکن و همین الان تصمیمت را بگیر:

پکیج کسب درآمد از علاقه پکیج مسیر کسب ثروتکارآفرینی چیست؟

اگر بخوایم احساسیش کنیم باید بگیم کارآفرینی یعنی آرزوی جوانی، سختی بزرگسالی، لذت میانسالی و حسرت پیری. مگر میشه فردی باشه که آزاد و آزاده باشه ولی تا حالا با خودش فکر نکرده باشه که کارآفرینی کنم؟ احتمالا نه!

اما بیایم یک لحظه احساس را بگذاریم کنار و حداقل برای یک بار هم که شده منطقی ببینیم واقعا کارآفرینی چیه؟ آیا برای کار آفرینی باید خلق کرد یعنی ربطی به ریشه آن یعنی آفرینش دارد؟

توی قدم اول بیایم به دیکشنری آبادیس یک سری بزنیم ببینیم چی میگه:

کارآفرینی ( که در زبان انگلیسی به آن Entrepreneurship میگویند) به فرایند خلق ارزش جدید که میتونه مادی یا معنوی باشه از راه تلاش‌های با تعهد و البته با در نظر گرفتن ریسکهای ناشی از آن گفته می شود.

و در اصل ریشه و اصل کلمه کارآفرینی از کلمه فرانسوی “Entrepreneurs ” به معنای “متعهد شدن ” می‌آید. همونطوری که میشه حدس زد، کارآفرینی برای اولین بار توسط اقتصاددانان مورد توجه قرار گرفت و تمامی مراجع و کتاب‌های اقتصادی جهان از قرن ۱۶ میلادی (قرن 10 هجری) تاکنون به گونه ای و از هر روشی توانسته‌اند کارآفرینی را در مطالب خودشون بیان کرده‌اند.

همچنین، اگر به دیکشنری آکسفورد سری بزنیم میبینیم، کارآفرینی را اینگونه توضیح داده است:

فعالیت کسب درآمد از طریق راه‌اندازی یا شروع کردن کسب‌وکار، به ویژه زمانی که این امر مستلزم انجام ریسک‌های مالی باشد.

و در نهایت بد نیست که یکسری به ویکی پدیا بزنیم ببینیم که نظر این سایت در این مورد چیست و تا بهتر این واژه برای ما جا بیافتد:

کارآفرینی ایجاد یا استخراج ارزش اقتصادی است. با این تعریف، کارآفرینی به‌عنوان تغییر در نظر گرفته می‌شود که عموماً مستلزم ریسکی فراتر از آنچه معمولاً در راه‌اندازی یک کسب‌وکار با آن مواجه می‌شویم، هست، که امکان دارد شامل ارزش‌های دیگری غیر از ارزش‌های اقتصادی باشد.

پس طبق تعاریف این مراجع به اصطلاح معتبر کارآفرینی یعنی:

 • ریسک
 • ارزش مادی یا معنوی
 • تعهد

شما را نمیدونم ولی به نظر من این تعریف ها و داستان ها به درد امتحان های دانشگاه و یا مدرسین کتابی (مدرسی که دانشش از کتاب‌ها پا را آن طرف‌تر نگذاشته!) میخورد و با مطالعه این بدیهیات و تعاریف به درد نخور کتابی، هیچ چیز جذابی دست ما را نمیگیرد!

اگر مهندس هستید، مقالات شغل مهندسی، شغل برق، شغل مهندسی مکانیک و شغل مهندسی برق قدرت را مطالعه نمایید.

اما اگر کسی بخواهد کارآفرینی کند با این تعاریف حتی نمیتواند درک درستی از این این واژه داشته باشد پس بیاییدیک بار هم ما تعریف خودمون را داشته باشیم.

تعریف کارآفرینی از ب‌م‌م

کارآفرینی یعنی چند نفر دور هم جمع بشوند و نیاز یک سری آدم را به ازای دریافت هزینه برطرف کنند!

تعریف از خود نباشه ولی چه قدر این تعریف سر راست، دقیق و کاربردیه! نه از اصطلاحات پیچیده و غیرقابل تصور خبریه و نه از شعارها و اصطلاخات بیهوده مدعیان علم و دانش، با این تعریف میشه از همین الان کارآفرینی کرد.

چطور کارآفرینی کنیم؟

برای اینکه بتونیم کارآفرینی کنیم یا کارآفرین باشیم، به تعریف خودمون نگاه کنیم، اولین رکن و اساس کارآفرینی این هست که یک نیاز درخوری که به ازای رفع شدن آن مردم به ما پول میدهند را پیدا کنیم.

کارآفرینی یک نیاز پولساز!

دقت کنیم که نیازی که انتخاب میکنیم برای بر طرف کردن و در تیجه کارآفرینی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 1. مردم به ازای برطرف شدن آن پول دهند.
 2. برای اینکه افراد بخواهند نیازشان را از طریق ما برطرف کنند باید دلیلی وجود داشته! چون احتمالا همین الان افراد و مجموعه‌هایی وجود دارند که دقیقا خدمات و محصولات مورد نظر ما را ارائه میدهند یا ممکن است درآینده رقبای سرسختی بیایند!
 3. برای ما بصرفد: یعنی اگر قرار است با کارآفرینی نیاز از مردم را برطرف کنیم که برای ما در یک سال 100 میلیون هززینه تومانی و هفته ای 50 ساعت (سالی 2500 ساعت) هزینه زمانی دارد حداقل سود خالصش برابر… باشد!
 4. نیاز واقعی باشد: یعنی خودمان را در مسیر کارآفرینی گول نزنیم که آره این نیاز خیلی مهم است و مردم حاضرند برای بر طرف شدنش سف ببندند! ببینیم آیا خودمان یا نزدیکانمان حاضریم برای برطرف شدن این نیاز هزینه‌ای بکنیم یا نه؟ جواب نزدیکان خیلی معتبر است در این زمینه!
 5. نیاز گذرا نباشد: بعضی کالا یا خدمات هستند که یک تبی دارند و سریع بعد از مدتی کلا از رده خارج میشوند، نمیدانم شمایی که این مقاله را میخوانید چند سالتان است ولی اگر شما هم دهه شصتی یا هفتادی باشید احتمالا با آتاری دستی که دو تا باطری قلمی میخورد آشنا هستید، الان چیزهایی مثل اون پیدا میشه؟ نه، چون مردم رشد میکنند و الان هر بچه‌ای در صورت توان مالی خانواده به کمتر از ایکس باکس و پی اس راضی نمیشه!

چطور یک نیاز پولساز برای کارآفرینی پیدا کنیم؟

با هم بررسی کردیم نیازی که برای کارآفرینی انتخاب میکنیم باید چه مواردی را شامل شود ولی الان سوال بزرگتری را باید جواب بدهیم که نیاز را از کجا پیدا کنیم؟ چطور نیازی را پیداکنیم که بابتش پول بدهند، بتوانیم مزیت رقابتی داشته باشیم، در طول زمان از بین نرود و… ؟

در اینجا میخمواهم با شما واردی را در میان بگذارم که حتی در کلاس های چند هزار دلاری بهش اشاره ای نمیشه و در کلاس های کارآفرینی ایرانی که اصلا هیچی:(

هر کدوم از ما که اینجاییم و در همین لحظه یک سری داشته‌هایی داریم، منظور از داشته‌ها در اینجا موارد زیر است:

 1. سرمایه تومانی و قابل تبدیل به تومان یا دلار: یعنی پول و چیزهایی که قابل تبدیل شدن به پول را دارند، مثل خونه، ماشین، حساب بانکی، دلار، طلا، بیتکوین و…
 2. علاقه‌های خودمون: به صورت کلی هر فردی گنجینه‌ای با ارزش از علایق دارد
 3. تجربیات خودمون: اگر جایی کارآموزی یا شغلی داشتیم
 4. دانش خودمون: حالا یا به واسطه کتاب‌هایی که خواندیم یا به واسطه مدرک تحصیلی
 5. فامیل درجه یک: مثل پدر، مادر، خواهر و برادر
 6. فامیل درجه دو: عمه، عمو، خاله، دایی، پدربزرگ و مادربزرگ پدری و مادری
 7. دوست درجه یک: که در اصطلاح بهش میگیم رفیق و در گرمابه و گلستان باهاش راحتیم
 8. دوست درجه دو: در اکثر موارد باهاش راحتیم و به طور میانگین حداقل ماهی 3 بار باهاش وقت میگذرونیم.
 9. خانواده درجه یک دوست درجه یک: پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر و برادر

باید برای قدم گذاشتن در مسیر کارآفرینی این موارد را برای خودمان لیست کنیم و البته دقیقا با همین ترتیب بالا. یعنی در قدم اول بیایید مشخص کنید چه قدر پول دارید و در ادامه واقعا به چه چیزی علاقه مند هستید؟ بعد تجربیات، دانش خانواده و دوست و آشنا را مشخص کنید.

حالا بیایید برای هر کدوم از این موارد یک جدول swot بسازید، یعنی برای هر کدام از این موارد، مشخص کنید چه مزیت، کمبود، چالش و فرصتی وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است فردی 100 میلیون تومان پول نقد داشته باشد (مزیت)، علاقه مند به پرورش گیاه (فرصت)، خانواده نیازمند (چالش) و د نهایت روابط اجتماعی ضعیفی داشته باشد (کمبود).

دقت کنیم که در مسیر کارآفرینی ممکن است یک فرصت در یک روز تبدیل به بزرگترین کمبود تبدیل شود، مثلا ممکن است پدر فردی یک حاجی بازاری باسابقه که حرفش پول نقد باشد ولی ممکن است به هر دلیلی رابطه با این پدر جذاب به خوبی پیش نرود و پدر چوب لای چرخ پسر بینوای خود کند.

کلا در مسیر کارآفرینی باید همیشه و برای هر چیزی پلن b و c هم داشته باشیم که اگر به هر دلیلی شرایط، انتظارات و احوالات طبق پیش‌بینی ما اتفاق تیافتاد، دلمان قرص باشد که از قبل فکرش را کرده‌ایم و برایش برنامه‌ریزی مناسبی انجام داده‌ایم.

حال ممکن است این سوال مطرح شود که باید برای چه چیزهایی برنامه داشته باشیم و برای چه چیزهایی از داشته‌هایمان آماده شویم؟ میخواهید جواب یک فرد با تجربه یعنی خودم را بشنوید؟ برای همه چیز! حتی به شک های خودتان هم شک کنید.

این یک رفتار سایکو پث یا در شرایط نرمال یک بدبینی نیست، فقط باید بدانید که هیچ شرایطی برای همیشه موندگار نیست، همانطوری که آفتاب پایدار نیست، نور ماه هم پایدار نیست!

شما باید در قدم اول برای اینکه حتی بتوانید به کارآفرینی فکر کنید باید یاد بگیرید که کارآفرینی خاله بازی یا این خزعبلات کتاب‌عای دو زاری نیست! کارآفرینی یعنی شب تا صبح نخوابیدن یعنی وقتی فکر میکنی دیگه سختی‌ها را پش سر گذاشتی در همون لحظه در یک آن سرور سایتت میسوزه و بوم، دوباره از نو!

این داشتان موفقیت هایی که در کتاب ها یا مدرسین کتابی میگویند خیال و فروختن سراب است، اگر داری این مطلب را میخونی و مخاطب ب م م هستی باید بدونی در مسیر کسب وکار، شغل و کارآفرینی شوخی و خنده نداریم ولی در کنار هم از این سختی‌ها مثل یک مازوخیسمِ عشقِ سختی کشیدن لذت میبریم. باشد که در کنار هم رستگار شویم.

پس در یک کلام فکر همه جاش را بکن، اگر نمیتونی فکرش را بکنی، همین الان این صفحه لعنتی را ببند، برو آزمون استخدامی بده و از راحتی و امنیت کارمندی لذتت را ببر ولی اگر تو هم مثل ما اهل دلی فکر همه جا را بکن حتی بهترین کار اینه که همین اول کاری با یک مشاور این کاره (باتجربه حوزه خودت) صحبت کنی، اگر میخوای در بازار آموزش کسب وکار و بیزینس خودت را راه بیاندازی من اینجا در کنارتم، پول خوب میگیرم ولی از نتیجه شگفت زده میشی!

بهترین شغل خانگی | کار در منزل 4 مورد!

بهترین شغل خانگی

بهترین “شغل خانگی” چیست؟ از بین مشاغل خانگی کدام درآمد بیشتری دارد؟ چطور با کار در منزل به درآمد بالایی برسیم؟ چطور بدون سرمایه کسب و کار خانگی خود را راه بیاندازیم؟ اگر به دنبال بهترین شغل خانگی یا فریلنسری هستید، احتمالا سوالات بالا برای شما پیش آمده است. در این آموزش میخواهیم به توام…

استارت آپ | startup

استارت آپ

استارت آپ چیست؟ برای راه‌اندازی یک استارت آپ چقدر باید سرمایه داشته باشیم؟ چطور استارت آپ خود را راه‌اندزی کنیم؟ موفقترین نمونه‌های داخلی و خارجی کدام است؟ تفاوت استارتاپ با کسب‌وکار کوچک چیست؟ در این مقاله که از مجموعه آموزش‌های کارآفرینی ب‌م‌م هست، قصد داریم با هم قدم به قدم از استارتاپ صحبت کنیم، ببینیم…

شغل مناسب ENFJ (بیش از 20 شغل)+بررسی دقیق تیپ شخصیتی ENFJ

تیپ شخصیتی ENFJ

ENFJ به چه کسی میگوییم؟ بهترین شغل مناسب ENFJ چیست؟ اگر قرار باشد یک شغل را به عنوان بهترین شغل برای افراد ENFJ بیان کنیم، آن چه خواهد بود؟ روابط این افراد با دیگران چگونه است و باید چه مواردی را در انتخاب دوست و یا همسر مد نظر قرار دهند؟ در این مقاله قصد…

شغل مهندسی مکانیک و رشته آن در دانشگاه چه طور است؟

مهندسی مکانیک

چه طور یک مهندس مکانیک شویم؟ بازار کار آن چه طور است؟ بهترین شغل مهندسی مکانیک چیست؟ برای استخدام در شرکت‌های دولتی در این رشته باید چه کار کنیم؟ کلاً چه مشاغلی برای این رشته وجود دارد؟ در این مقاله که از سری مقالات کسب و کار و انتخاب شغل است، به تمامی این سوالات…

بهترین شغل برای افراد درونگرا و خجالتی چیست؟ 9+1 شغل!

بهترین شغل برای افراد درونگرا و خجالتی

بهترین شغل برای افراد درونگرا چیست؟ مهمترین معیارهای انتخاب شغل برای افراد درونگرا چیست؟ آیا هر فرد درونگرایی لزوماً خجالتی است؟ ما به چه کسی درونگرا می‌گوییم؟ این مقاله که ادامه مقاله‌های ب م م، شغل، بهترین شغل برای خانم ها است، قصد داریم به معرفی بهترین شغل برای افراد درونگرا بپردازیم! اگر به دنبال بهترین شغل…

بهترین شغل برای افراد برونگرا چیست؟ 9 + 1 شغل پولساز

بهترین شغل برای افراد برونگرا

بهترین شغل برای افراد برونگرا در ایران چیست؟ افراد برونگرا چه ویژگی‌های شخصیتی دارند؟ شغل انتخابی برای آن‌ها چه معیارهایی را باید داشته باشد؟ در این مقاله قصد داریم به تمامی این سوالات پاسخ دهیم تا بتوانیم بهترین انتخاب را در زمینه شغلی داشته باشیم. همچنین این مقاله ادامه سلسله مقالات ب م م در…

شغل برق و بازار کار برق ایران و جهان تا 10 سال دیگه چطوره؟

شغل برق و بازار کار برق

شغل برق، بازار کار برق و بهترین شغل مهندسی برق در ایران و جهان امروز و تا ده سال آینده چطوره؟ بهترین گرایش برق برای بازار کار برق چیست؟ درآمد شغل برق چقدر است؟ در این مقاله قصد داریم به تمامی این سوالات و خیلی از سوالات دیگر در زمینه شغل برق پاسخ دهیم. این…

بهترین شغل مهندسی برق قدرت – از 8 ترم کارشناسی پول دربیار

بهترین شغل مهندسی برق قدرت

بهترین شغل مهندسی برق قدرت چیه؟ چه مهارت‌هایی در کارشناسی رشته برق قدرت داریم که میشه ازش پول درآورد؟ بهترین سازمان برای کارمندی چیه؟ در این مقاله که ادامه سلسله مقالات بهترین شغل و شغل برق است قصد داریم به  مهندسی برق قدرت بپردازیم و ببینیم که بهترین  راه پیش روی ما چیست؟ اما حتماً…

بهترین شغل مهندسی چیست؟ معرفی 5 شغل عالی فقط برای مهندسان!

بهترین شغل مهندسی چیست؟

بهترین شغل مهندسی چیست؟ ما به عنوان یک مهندس چه مهارت‌هایی داریم که از آن غافل هستیم؟ بهترین شغل مهندسی برای کارمندی چیست؟ بهترین شغل مهندسی برای شغل آزاد و فریلنسری چیست؟ ما به شما در این مقاله 5 شغل فوق‌العاده را معرفی خواهیم کرد که احتمالاً همین الان هم مهارت‌های مورد نیازش را دارید!…

بهترین شغل برای خانم ها بدون سرمایه اولیه چیه؟ فقط 1 شغل!

بهترین شغل برای خانم ها

“بهترین شغل برای خانم ها” بدون نیاز به سرمایه اولیه چیه؟ پردرآمدترین شغل برای خانم ها باتوجه به ویژگی‌های شخصیتیشون کدام است؟ چالش‌ها و مزیت‌های خانوم‌ها در انتخاب شغل چیه؟ پردرآمدترین شغل برای زنان ایرانی چه شغلیه؟ چه مشاغلی به روحیه زنان بیشتر نزدیک است؟ کسب و کارهایی که خانم‌ها میتوانند در خانه راه بیاندازند…